Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (13)

The Idea of North (2019) (S01E02)

Zlatý kompas z roku 2007 se mi líbil, resp. líbil se mi nápad. Ale zase ne tolik, abych si přečetl knižní předlohu. A v tomto kontextu se mi po první epizodě zdál seriál nadbytečný. Měl jsem za to, že díky filmu nás nepřekvapí, kam to vše směřuje, kdo za koho kope a jak to dopadne. A to je zrovna u takového příběhu dost velká vada. Jenže pak přišla epizoda druhá a člověk si uvědomí, jak moc byl Zlatý kompas oškubený, resp. vykuchaný. Neumím posoudit, jestli je knize víc věrný film, nebo seriál, ale díky množství odlišností a rozkošatění příběhu, má příběh o Lyře stále co nabídnout. Lyra je otravná postava a její představitelka vcelku nesympatická, ale nějak to funguje. Ruth Wilson je oproti tomu skvěle mrchovitá, triky na velmi slušné úrovni...zatím se tvůrcům mou pozornost povedlo udržet. ()

The Spies (2019) (S01E03)

Naštěstí nemohu posoudit, jestli je opravdu vražděn duch knižní předlohy, nebo jestli si tvůrci upravují dění podle svého, takže si Jeho temnou esenci užívám. Baví mě to a jsem natěšený na další epizody. Vítané zpestření při čekání na oblíbené seriály, které budou vypuštěny před Vánoci ()

Armour (2019) (S01E04)

Wow! Přestože se vlastně děje to samé, co jsme viděli ve Hvězdném prachu, určitě se nedá říct, že by byla tato seriálová adaptace zbytečná. Tvůrcům se podařilo s nehezkými, často nesympatickými herci vytvořit působivý fantasy svět, kde vše funguje jak má. Dialogy nejsou hloupé, postavy mají vcelku solidní základy...sám jsem překvapený, jak se mi to líbí. A co musím vyzdvihnout...po trikové stránce dost pecka. Všechny triky dotoho pošmourného světa krásně sednou, protože nepůsobí okázale/rušivě. ()

The Daemon-Cages (2019) (S01E06)

Tohle prostě britové umí. Velké originální příběhy. A teď navíc i skvěle převedené do seriálu. Tato epizoda byla úžasná v mnoha ohledech. Dialogy Ruth Wilson s Dafne Keen mají náboj jako prase, výprava je vynikající, má to spád a dynamiku. Prostě pecka. ()

Betrayal (2019) (S01E08)

Pozoruhodně vyrovnaná kvalita všech epizod. Společně s The Boys je to nejpříjemnější seriálové překvapení tohoto roku. Mandalorian, nebo Zaklínač, jsou vedle scénáristicky vyspělé Esence skoro k smíchu. ()

Æsahættr (2020) (S02E07)

Velkou výhodu má ten, kdo knižní předlohou, nebyl políben. Bez znalosti byť jen základní linie, je každá minuta originální a jen těžko se odhaduje, co se bude dít dál. Druhá řada přinesla nové postavy, ale pár jich taky ubylo. Navíc u některých stávajících se pozměnily motivy jejich činů. Nic není černobílé a i když se už dlouho mluví o válce, mnohem zajímavější bude rozkrytí, jakou úlohu v ní která postava sehraje. Protože jako u každého dobrého příběhu, jde i tady především o cestu, kterou postavy musí projít. Britové jsou v žánru fantasy nepřekonatelní a Pullman stvořil svět, který může klidně konkurovat světům stvořeným Rowlingovou, Carrollem, Lewisem nebo i Tolkienem. ()

The Enchanted Sleeper (2022) (S03E01)

Zcela záměrně jsem si počkal až budou všechny epizody venku a na dabing, protože druhá řada byla tak skvělá, že bylo utrpení čekat týden na další ep. Čekání na třetí řadu bylo dlouhé, takže dalších pár měsíců... . Jenže teď jsem zklamaný, tvůrci pojali úvodní epizodu velmi zeširoka, rozvíjí mnoho linií na úkor kompaktnosti a přehlednosti. Nicméně z hodnocení tady na CSFD vidím, že se vše zlepší. Takže nepanikařím, věřím, že se kouzlo Pullmanova světa, zase naplno rozzáří. ()

The Intention Craft (2022) (S03E03)

Minulá epizoda už byla o kus lepší, než ten rozevlátý úvod, takže jsem se těšil na další. Co se týče děje, asi není moc co namítat, ovšem režie mi vysloveně vadila, resp. některé záběry kamery, osvětlení a atmosféra scén.... Jako kdybych sledoval nějaký studentský projekt, ve kterém externě vypomáhají profesionální animátoři. Střídání režisérů i scénáristů, má smysl u těch nekonečných seriálových slitků, ale ne u osmi epizod. No, co už. ()

Lyra and Her Death (2022) (S03E04)

Musím říct, že se mi vůbec nelíbí, jakým směrem se tato řada, resp. příběh ubírá. A ten velmi emotivní konec, ten se mě sice dotkl, ale současně mi hlavní postavu dost silně zprotivil. ()

No Way Out (2022) (S03E05)

Linka s Mary a slonožirafáky je moc pěkný fantasy moment. Ale jinak mi ta roztříštěnost nevyhovuje. Nejspíš je to daň za nutnost nacpat do jedné řady to, co by mělo být rozloženo do tří. Covid pauza taky nepomohla...Roger umřel jako kluk, jenže jeho představitel za ty tři roky vyrostl tak, že to ve světě mrtvých moc nedává smysl. Ale i tak je to zatím nejlepší epizoda této řady. ()

The Abyss (2022) (S03E06)

Rozhodně se nedá říct, že tomu příběhu chybí originalita. Vyhýbání se klišé, je největším plusem. Práce s postavami je dost zajímavá. ()

The Clouded Mountain (2022) (S03E07)

Emotivní finále, které evidentně koncem příběhu neni. ()

The Botanic Garden (2022) (S03E08)

Povinné emoce na závěr, byly v XXL balení, ale kdo by se za to zlobil? Ovšem celkový dojem je mizerný. Pro mě byla vrcholem druhá řada.  Knihu jsem nečetl, takže nevím, zda to jde na vrub Pullmana, nebo tvůrců seriálu, ale minimálně v případě režie, šlo v trojce o kvalitativní sešup. Co ovšem za vyzdvihnutí stojí, je vynikající práce trikařů. Všechna zvířata vypadala opravdu skvěle. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)