Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Braga

I když jsem už předem věděl o čem je děj, a jak vše skončí, musím říct, že je to impozantně ztvárněné historické dílo. Absolutně jsem se nenudil. Bojové scény s Achilesem jsou na takové úrovni, jakou si divák žádá. Tedy na skvělé. Děj je taky dobře zpracován. Prostě krásná podívaná. ()

superzurda

Když se natočí antika po americku, tak se může stát, že bude strašná slátanina. Jo Trója opravdu existovala, ale tenhle film s ní má máloco společného. Jenže ten film se tak taky netváří. Ten film se tváří jako hezký hollywoodský kinohit. To taky je. ()

Keytt

Film hodnotím 5* už jen kvůli tomu, že je plný skvělých a pro mě oblíbených herců. Pitt, Bloom, Bean, O´Toole jsou skvělí. Dále krásný soundtrack (především závěrečná píseň Remember Me), působivý souboj dvou hlavních hrdinů a v neposlední řadě nádherná Diane Kruger v roli Heleny. ()

Pavlosos

Pokud mám tento počin hodnotit po filmové stránce, tak dávám 90%, a to za skvěle přehledné bitvy ,krásné kulisy měst a precizně vybrané herce. ALE, pokud mám film hodnotit z hlediska historického, tak to scénáristi a režisér jako vždy s romantikou a nadhledem na věc hodně přepískli a takové trhliny, jako zde jsou (zabití Meneláa a Agamemnóna, útěk Heleny), jsou vysoce neodpustitelné a ději hodně ubližují. Protože kdyby tento film byl natočen tak, jak je popsán v Iliadě, tak by se jednalo nejspíše o nejlepší historický velkofilm, jaký kdy byl natočen a zde by měl určitě 93% a zcela zasloužených. Takhle může být rád za těch vypiplaných 71%. U mě má 65%. ()

OpacDjs

Viděn a hodnocen director´s cut. Starověký mýtus bez bohů vyprávěný jako současné drama o pošetilosti a pýše. Překvapivě známé hollywoodské hvězdy v rolích legendárních hrdinů nijak nevadí. ()

rigby

Trójská válka v hollywoodské zkratce. Americké zpracování řeckého eposu od Homéra obsahuje až příliš mnoho nesrovnalostí a autorských úprav, než aby mohlo být bráno vážně. Bitva o Tróju se odehrává během několika dní, ačkoli trvala dlouhou řádku let, celkem deset. Podle bájí nebylo Achilleovi souzeno vstoupit za hradby Tróje, tady se vesele prohání po městě a umírá až před dveřmi Priamova paláce, ačkoli podle Homéra ho Paridův šíp zasáhl ještě před samotnými hradbami města. Král Agamemnón se po válce vrátil domů do Mykénského paláce, kde ho úkladně zabil milenec jeho manželky, ve filmu však umírá po ráně dýkou od Bríseovny. Spartský král Menelaos byl podle Homéra ukryt v koni při dobytí Tróje, tady umírá hned na začátku při souboji o Helenu s Paridem. Hvězdičky dávám za tu podívanou, když si člověk odmyslí celou řadu nesmyslů a neshod s předlohou. ()

jessic

Draze natočená rekonstrukce známého příběhu bez duše. Výprava, bitevní scény, herci, všechno je bezchybné. Ale já tyhle megafilmy moc nemusím. ()

Merenre

Můj nejoblíbenější epos dostal pořádně na prdel. Od tohoto filmu se mi při pohledu na Pitta, který mi dřív nijak nevadil, rapidně zvedá tlak. To bylo to nejzprasenější podání Achillea, jaké si lze představit, včetně varianty, kdy ho hrála moje 8 letá dcera na školní besídce a byla mnohem uvěřitelnější. U Troje jsem jen čekal, kdy si Brad s Patroklem dají čertovo kolo. O Bloomovi se vyjadřovat nebudu, na to není dokonce ani čeština dost jadrná. Choreografie soubojů mi připomíná nějakou korejskou srágoru a bitka Achillea s Hektorem vypadá jak když se dva čínští kung-fu buzeranti šermují lulinama ve sprše. Hrdinové vypadají v brněních jak banda homosexuálů na maškarním večírku. Helena je typická laciná tuctová pornoherečka. Děj si jde taky vlastní cestou, což by mi až tak nevadilo, pokud by to nebyla cesta celá zaje..ná od ho..n. Takže nám zbývá opravdu prachama zvonící výprava a obsahově bezcenné, rádobyhistorické (nebo nedejbože dokonce mytologické) béčko. Když pomyslím jak famózně fenomenální film je hallmarkovský Odysseus a Assantem za pár švestek, tak se musím smát i brečet zároveň. ()

SvobiQ

Pořád je to něco mezi 3 a 4 hvězdičkami...myslím že tomu patří obě ale nechám 4 protože přeci jenom je to docela megalomanské dílo a v mysli se udrží velmi dobře :) ()

punco

Blockbusterová záležitosť ktorá mohla byť oveľa lepšia a krvavejšia nebyť hollywoodskeho kalkulu...z historických veľkofilmov určite z tých slabších. ()

Hilly

Vytuněná píseň Homérovy Ilias, která se sice lehce rozchází s předlohou, ale přesto si Troja vybojovala místo mezi mými nejoblíbenějšími filmy vůbec. Tak jen ty drobné detaily - Patroklos nebyl Achilleův bratranec, ale snad nejlepší přítel, podle knihy si často i myslím, že homosexuální objekt. Ve filmu si zbroj půjčil bez dovolení, tak to podle Homéra též nebylo. A pak mi tam dost nesedí fakt, že Agamemnon si jde na začátku filmu podrobit Thesálii, nakonec má bitva proběhnout pouze stylem nejlepší voják proti nejlepšímu, thesalský král zvolí giganta Boagria, kterého mávnutím meče pošle k zemi ze strany Agamemnona nejlepší válečník té doby - Achilleus, vůdce chrabrých Myrmidonů, kteří jsou paradoxně podle knihy původem z Thesálie. Ale teď už k filmu. Naprosto úžasný, okouzlující a hrdě ztvárněný jest Hektor, v podání Erica Bany. Brad hraje též skvostně a jejich legendární souboj se navždy vřeže do paměti a limbického systému. Pěkně propracované bitvy, vizuálně vytvořené lodě (1000 lodí dle legendy - 500 lodí digitálně z praktických důvodů). Snad jen ke konci film polevil. ()

TonoM

Mnoho z vás podotýká, že film je podle nějaké předlohy souboj Achilles vs. Hektor je však to nejvíc nepochopitelné z filmu, že by si Achilleus opravdu dovolil dojít až před bránu Troji a a vyzval Hektora? že by on opravdu přišel a že by lukostřelníci po výhře Achillea nezasáhli na to, když si odvážel tělo? Jak naivní. No to bylo jen tak z ruky.... Film parádní skvělý hlavně Brad pitt 70% ()

kacer4

Áno, sú tam úsmevné až trápne scény a dialógy (Patroclus, Paris, náboženstvo, ...) ale tie bojové scény ... To sú jedny z najkrajších zážitkov. Najmä súboj Hectora a Achilla (vždy mi bolo tak ľúto Hectora - jediný rozumný vo filme a musel zomrieť). ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)