Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Figu

Zbožňuju historický bijáky a Troja se řadí jednoznačně do těch topek! Dnes už kultovka danýho žánru, která nepostrádá super obsazení ve všech řadách, spolu i se super pasážema! Fight Achillese s Hektorem je samozřejmě trojskej klenot! Piťák ostatně tomu trháku dal ikonickou tvář. I když jde o bájnou pohádku, mám ji moc rád! 80% ()

Rocky88

Tróje se určitě nedají upřít její kvality - herci, akce, výprava i režie. Největší mínus je ale ve scénáři - tady tvůrci zahodili to nejlepší, co mohlo na filmu být, a totiž samotný zrod Achillea. Za jakých podmínek se narodil, proč ho máma skoro utopila a proč je vůbec bojovník. I Achillova smrt mohla vypadat víc tragicky. Takhle to je jenom popcornová zábava a promarněná šance. Rozhodně jsem očekával víc. ()

marcek

Povedený filmeček. Nikdy jsem si Brada Pitta moc nevšímal, ale od té doby co jsem viděl Troju a Pana a paní Smithovi mi začal přicházet k chuti. Achilles v podání Brada Pitta prostě namá chybu ()

Elyssea

Trója je neobyčejně průměrný snímek. Silné herecké obsazení to bohužel nemohlo nijak zachránit. Najde se pár dobrých momentů (Hektorova smrt je opravdu silný zážitek) a pár sympatických herců (Eric Bana, Sean Bean), ale tím to všechno hasne. Brad Pitt mi do role Achillea nepasuje. Orlando Bloom je opravdu takový protivný, rozmazlený floutek, na kterého dokážete být jenom naštvaní, protože svou idiocií prakticky válku zavinil. Tedy alespoň ve filmu. Petersen nezapracoval do příběhu bohy (až na Agammenona zabíjejícího svou dceru), takže příběh ztratil část svého kouzla. I když na druhou stranu je to celkem logický tah, protože tím by asi Tróju sprznil ještě víc. Trója se snažila být něčím, na co ještě zdaleka nemá. Příště by si to chtělo rozmyslet, zda to má být dílo trochu k zamyšlení (což některé pasáže splňují), nebo jenom přehlídkou patosu, patosu a ještě jednou patosu. Ten totiž zabil už mnoho snímků a ani Tróje nijak nepomáhá. ()

Petoss1

Achilééé..... Už úvodná scéna so zabitím obrovského Nathana Jonesa ma nadchla a pokračovalo to až do konca. Herci sú super a presne sa hodia do filmových charakterov. Masaker na pobreží. 85% ()

Nach

Ne, tohle mě prostě nebavilo. Pokus o realistický průběh desetileté války pro mě skončil pohřben pod velkými nánosy nudy a hloupých dialogů. Nezachránily to ani velkolepé bitvy a monumentální, epické záběry. Tento velkofilm se prostě nepovedl a více jak 50% od mé maličkosti nedostane. ()

Streeper

Na to, že jsem čekala jak moc mě to nebude bavit a já to bude nuda, tak jsem mile překvapená, jak moc se mi to líbilo a ne, nebylo to jen kvůli polonahému Bradu Pittovi. Film má své kouzlo a hlavně super tempo. Na to, jak je dlouhý, tak to krásně utíká, místy jsem byla napjatá a opravdu mě zajímalo, co se bude dít dál a jak to s postavami skončí. Pár výtek bych tam měla, například, kde je postava Rose Byrne, kterou automaticky pokládali za mrtvou a navíc jí nijak neuctili nebo neoplakávali. To mi přišlo trochu zvláštní. Ale jinak super film, na který se moc ráda znovu podívám, protože mě vážně bavil. ()

starbrejkr

Na velkofilm slabé, bylo tam dost nudných pasáží a taky z toho dost šlo poznat, že Petersen chtěl udělat film i pro žáčky, co to zrovna probírají ve škole soudě podle decentímu ztvárnění bitev, které už od dob Statečného srdce rozhodně není zvykem. Především ten film ale nemá drajv a závěrečné fintě s koněm je dáno dost málo prostoru, strašně moc se toho prokecá. Nicméně večer se tím strávit dá a zvlášť se nudit nebudete, znám ale dost lepších způsobů:-) ()

C0r0ner

Pro mě úžasný historický film, vypravující jednu z nejznámějších Homérových legend. Jo, je to až příliš americké, ale to je tak jediná vada na kráse. Celkově dlouhá stopáž ubíhá tak snadno, až člověk nevěří, kolik jí strávil minut a emoce jsou přítomny vně i uvnitř hradeb. Samozřejmě je na pováženou, jak mohli Trójané uvěřit tomu koni, ale přece jenom je to legenda stará +-3500 let, takže proč ne. 90% ()

bourec

Z těch velkejch epickejch bijáků velkejch režisérů týhle doby obstál v konfrontaci jen tenhle.Ostatní letěli do bazaru, nebo do koše.80%. ()

Wormboy

Nicim vynimocny historicky opat sprdzeny film,ktory ma sice mimoriadne dobre obsadenie (tym nemyslim sladkeho Blooma a Krugerovu-ktora by sa viac hodila svojim zjavom a neherectvom k jej menovcovi a nasmu kamaratovi Freddymu K.:)), fantasticky Pitt vs. Bana suboj, ale okrem toho v podstate nic ine.Petersen odviedol rutinersku pracu,ktora neurazi,ale ani velmi nezaujme, no a Horner? No comment... ()

asinus

Jedna hvězdička za souboj Achillea s Hectorem. Ten je tak geniální, že ho zřejmě museli natočit Petersenovi za zády. Jinak je to celé kravina, která mě jako milovníka předlohy víc než zklamala. Po druhém shlédnutí musím přidat přece jen druhý klad a tím je Odysseus Seana Beana. Jediná postava, která ve filmu splnila mé představy. Sean je jedním z nejuniversálnějších a nejkultivovanějších herců současného Hollywoodu. Bohužel jeden výkon nemůže stačit na pozdvihnutí celkové úrovně v případě, že se nejedná o postavu titulní. Petersen by měl točit jen pohádky, protože zde prostě nedokázal přenést z předlohy na plátno ani kapku emocí, o kterých je Ilias více, než o čemkoliv jiném. ()

Dannysek4U

Čtyři blýskavice na oslnivou výbravu, skvělého Pitta a Banu, boží bojové choreografie a úžasnou spartsko-mykénskou flotilu. NIc to ale nemění na tom, že Blooma předčí v hereckých schopnostech i ten trojský kůň a že mnoho scén zavání lacinou prvoplánovostí. Na oddech ale víc než dobrá podívaná ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)