Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

honza1

Složitý film, někdo by mohl říci, že je to jenom pár (zatraceně dobrých) písní od Pink Floyd, ale ti kdo film pochopí, budou určitě nadšení tak jako já. Dále mi stoupá potřeba si film pouště znovu a znovu. ()

Turtle

The Wall je tragédií moderního člověka. Naprosto geniální dílo o tom jak traumatické zážitky můžou člověka poškodit. O tom jak se člověk postupně pod vlivem emocionálních zranění uzavírá před okolím i před svými vlastními pocity za zeď která se mu potom stává vězením. Hudbu Pink Floyd jsem měl vždy rád a The Wall spolu s Dark Side of the Moon je vrcholem jejich tvorby. Trochu náročnější na diváka, člověk to pořádně docení až po několikátém zhlédnutí. Neskutečné množství silně sugestivních scén co se člověku vpálí do hlavy. Pro mě osobně je asi nejsilnější scéna kde Pink už bez obočí jen sedí a v téměř katatonickém stavu sedí a přepíná kanály. ()

Axerron

Pink Floydi jsou pro mě alfou i omegou hudby a ačkoli Bob Geldof moc nevystihuje mou přestavu Pinka, svou roli odehrál dobře, obzvláště One of his turns v hotelovém pokoji byla krásná ukázka amoku. Gerald Scarf je borec, jeho animace nezapomenutelné, velice často si je z dlouhé chvíle pouštím na YT (obzvláště What Shall We Do Now?). Spousta lidí zde píše, že po skouknutí The Wall jsou hrozně v depresi. Já k tomu přistupuji z úplně opačného konce. Když depresi nebo špatnou náladu mám, tak se usadím k počítači při zhasnutých světlech, pustím si Zeď a na všechno zapomenu. I když uznávám, že Watersovy komplexy z toho filmu vysloveně tečou proudem. Jeho výtky a kritika jsou ale aktuální dodnes a The Wall hovoří k tomu temnému místečku v srdci každého z nás. ()

Inner

Ke svému stému komentáři jsem se rozhodl pro svoji srdeční záležitost. Od malička jsem měl Pink Floydy rád, nyní je zbožňuju. Celá jejich diskografie je parádní a i když jsou tam slabší kousky, alba jako The Dark Side Of The Moon, Wish You Were Here, Animals a hlavně The Wall jasně dokazují, že s Pink Floydy je, co se týče historie muziky, nutno počítat. Tenhle celovečerní klip není jako v dnešních případech jen podojení krávy, ale vytěžení maxima z tématu odcizení, vyrovnávání se ztrátami a vlastně se vším. I když si to asi Waters takhle nepřál, může být nakonec rád. The Wall je zfilmováno geniálně, syrově a hlavně nadčasově. Neskutečně mrazivé (Pink burácí dav) a krásné (opuštěné hřiště při Comfortably Numb) obrazy podpořené psychedelickými výjevy Geralda Scarfeho jen umocňují celkový výsledek. Potěší krásná verze When The Tigers Broke Free, zamrzí absence Hey You. 100% je prostě málo, když jde o vaši srdeční záležitost :-) ()

kuře17

Tak po několikerém se The Wall zařadil mezi moje nejoblíbenější filmy. Hudba je prostě špičková a perfektně vypráví příběh... ()

Avventurato

Film je krásný a vyvolává v mnoha lidech nostalgické i nové pocity. Je to dotaženo až do konce s nasazením. Musíte ten film vidět a pak ucítíte jestli vám ta hudba a obrázky něco dali. Mně osobně ten film hodně změnil něco uvnitř. ()

MasakrasS

Jak už tady párkrát zaznělo: Je to skvělý film k Soundtracku. Pinky jsem začal poslouchat asi před rokem a samozřejmě právě albem The Wall. Výborný plný odporu proti tomuto pseudosystému celého světa a jedním uvězněným chlapcem. Přesně to vystihlo náladu The Wall. ***All in all you were all just bricks in the wall*** Je to tak. ()

burg

Společně s Amadeem od M.Formana je tohle můj nejoblíbenější hudební snímek. Všechny pocity, které ke mě promlouvaly během sledování, každý záchvěv duše.. Je to něco nepopsatelného. I když na plné pochopení filmu to chce dvě a více shlédnutí. Jen ze samotných animací mě děsivě mrazilo. PF je hudba mého života, poslouchám je snad od mých 10 let a jen je škoda, že jsem na nich nebyl v roce 1996, kdy byli na Strahově. Občas mám pocit, že si stavím vlastní Zeď.. ()

KharDemon odpad!

Naprosto nechápu co Vás všechny vede k přesvědčení že film je tak úžasný ? Podle mého nazoru je to naprosty blaf Depresivní scény příšerná hudba Je to možná tím že Pink Floydy nemusím Film jsem viděl od začátku o konce a můžu říct že horší film něž toto jsem nikdy neviděl Absolutně tomu nemůžu přijít na chuť ()

LadaVan

Film, který je pro mě jedničkou. Hudba skupiny Pink Floyd mě doprovázela dospíváním. Vlastní film je dokonale sladěným dílem. Děj a hudba v kombinaci s animacemi nevídaně útočí na lidské niterné pocity. Kritika války, školní autority a náckovství je zde podaná tak dokonale, že po dobu filmu dochází opakovaně k mravenčení v oblasti zad. Tento film má svoje pevné místo v mé osobní filmotéce. ()

heroin88

Vrchol hudby v celovečernom filme, ktorí si skupina ako Floydi iste zaslúžia, Bob Geldof hoci nepatrí k nejakým hereckým hviezdam v tomto filme podal uchvátný výkon, bez neho by sa film dal iba počúvať,takto si ho rád aj pozriem. ()

Otarie

Protože tohle pokládám za nejlepší album všech dob, nemůžu jinak než plný počet. DVD vlastním a je to vždy stejně skvělý zážitek! ()

moody77

Jednoducho nádhera...Na The Wall od Pink Floyd,a vlastne celej ich tvorbe som vyrastal.Kto nerozumie ich hudbe,neporozumie moc ani filmu. ()

Alva

Úžasný hudobný a vizuálny zážitok. Aj po viacerých zhliadnutiach a rokoch, ktoré medzi tým ubehli má príbeh ohromnú silu. Podľa mňa najlepší album od Floydov. Na čom asi tak fičal Alan Parker? ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker