Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

snatch

Opatrně s tímhle dílkem ! :) Ta depka, co vás taky může chytnout s vámi může procestovat zbytek života. Ale s ní i tahle nádherná muzika. (Škoda, že tu není uveden Bob Geldof, jehož výkon v roli Pinka byl úctyhodný) ()

Driscoll

91 % --- [VHS] --- Těžko hodnotit The Wall jako film, je to obraz, pozadí k psychedelické hudbě Pink Floyd, který ji bezchybně dokresluje a prohlubuje zážitek... ()

JohnFarst

Je to na spôsob Songs Remains The Same ale obrátene. Tu je hlavný film a ako soundtrack je použitý asi najznámejší album Floyd : The Wall. Celý film je vážne floydovsky paranoidne psychadelický až to môže nezasveteného diváka zmiasť ale tí čo vedia o čom stena je budú nadšení. Animované pasáže , ktoré by sa v tej dobe ťažko dali natočiť inak, umožnili Parkerovi a Watersovi ukázať nám svoje zhmotnené prestavy paranoidných predstáv Pinka a že to sú fascinujúce predstavy... Geldof za celý film povie len jednu vetu a aj tak je vynikajúci a do postavy sa totálne vžil. Pre fanúšikov Floydu je The Wall takpovediac niečo ako Shawshank alebo Godfather pre filmárov, niečo ako modla, ktorú treba uctievať. Parker sa svojej úlohy zhostil bravúrne. Sám som film videl prvýkrát keď som ešte Pink Floyd nepoznal a vtedy mi to neprišlo až tak vynikajúce ako teraz keď som už ich verný prívrženec. Tak to bude asi s každým, na tento film proste treba poznať tvorbu Pink Floydu. ()

Finarfin

Tento film patří mezi ty nejvýjimečnější, co jsem viděl. Sám o sobě je tak neskutečně „na bednu“, že se na něj nemohu koukat často. Pro ty, kteří mají rádi, poslouchají a dobře znají tvorbu (resp. především dané album) kapely Pink Floyd, nabývá jiných rozměrů. Více se snad ani tento počin okomentovat nedá. Rozhodně si hned z několika důvodů, mezi něž patří výjimečná originalita zpracování, zaslouží nejvyšší hodnocení. ()

RadimFišer

Zpracováním a hodnotou přispění do kulturního a myšlenkového bohatství se řadí mezi nejlepší filmy. Pro mě je to nudnější film nez stylově a promyšleně provedený film The Doors. Těšil jsem se, až je budu moci porovnat a teď mohu říci. V the wall se nic neděje. Je to umělecký film a působivost pro oči. Doors přináší hlubší poselství, ale ty dva filmy přínáší něco úžasného. Pohled do života umělců a hrůbých zpěváků. Jejich problémový vývoj už od dětství. Dokonce si říkám, kdo důležitý a zajímavý měl lehké dětství bez hádek s kamarády a problémů s učiteli. Tady to vyniká naplno, ano Pink ukázalo typicky a stylově zdvižený prostředníček do sémě učitelů, kteří se snaží ubližovat a doma je mlátí maminka. Kreslené animace přímo uchvacující každý milimetr vaší pozornosti. Něco takového už neuvidíte a proto si mě tento film získal. 4/5 ()

Boomstick

Prilis vela symbolov na to aby sa vsetky dali vylozit..Jednoznacne jeden z najlepsich "abstraktnych" filmov ake som kedy videl.Velmi silny zazitok ()

edie sedgwic

Tazko sa mi hladaju k tomuto genialnemu dielu slova. Zakazdym, ked si ho pozriem, najdem v nom nieco nove. Fantasticky natoceny, putavy, zimomriavky budiaci, sugestivny, nutiaci premyslat, smutny, sokujuci, vierohodny, fascinujuci, autenticky, sprevadzany hudbou z jedneho z najlepsich albumov, ake boli kedy nahrate. A takto by som mohla pokracovat dalsich dvadsat riadkov. Pre mna obrovsku vypovednu hodnotu a pozriem si ho kazdych par mesiacov. Kiezby bolo takychto pocinov viac. ()

arthur.22

Vždycky mi trochu vadily ty šukající kytičky, ale to je jediné, co filmu můžu vytknout. Videoklipy mě prostě baví a tenhle je jedním z těch nejvyvedenějších.. ()

Chundys

Jelikož skupina Pink Floyd patří mezi mé nejoblíbenější skupiny, tak hodnocení bylo takřka jednoznačné. Ale i tento natočený film mě překvapil a zpracováním jen potvrdil, že se nemílím a hodnocení zůstává na plném!!! ()

Gastovski odpad!

Já nepatřím k sortě lidí, co zpětně revidují zhlédnutý film podle toho, zdali je film v Topce. Pokud mě film nudí, nebaví nebo dokonce vyžaduje užití těžkých drog při sledování, aby byl správně pochopen v plné šíři, tak logicky dostane odpovídající rozhřešení. Takže: když nechám stranou, že mi hudba Pink Floyd ani za mák nic neříká a velké myšlenky či duševní bebíčka pana Waterse mě obloukem míjejí, co z tohoto "veledíla" zbude? Jen psychedelický galimatyáš obskurních hoven bez hlavy a paty. První odpad! v Topce. ()

Koumi

Kultovní hudební psychologické dílo Rogera Waterse má obrovskou sílu ovinout posluchače svou velmi pochmurnou náladou a beznadějí. Ačkoli bylo Watersovo nadšení z výsledného filmového produktu všelijaké, stal se důležitým prostředníkem širšího pochopení tohoto hudebního skvostu. Naprosto dokonalým animovaným sekvencím sekundují, sice o něco slabší, ale stále skvělé pasáže, podpořené texty, které jakoby někdy snad ani nesouvisely s obrazem. Opak je pravdou. Skvělé vyjádření nálady Watersových slov má nejen sílu dotknout se lidského srdce, ale i stáhnout dolů. 100% ()

Gumby

Shlídnout tenhle film na jeden zátah je pro mě přesně na hranici mejch psychickej možností...ještě se mi to nepodařilo, většinou jsem to někde po půlce stopnul, a dokoukal až uplně jindy, nebo alespoň po několika cigaretách. ()

jesus666

Pri pozeraní filmu som prežíval audiovizuálny orgazmus. Geniálne spojenie geniálnej hudby Pink Floydov, krásnych animácií (za všetky snáď len koitus dvoch kvetín) a hraného filmu. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker