Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

The_Second

Silný v jednotlivých scénách, hlavně animované sekvence ty jsou úžasný, ale jinak celek stojí celkem za houby. 90 minut jsem se nudil a měl co dělat abych to vůbec dokoukal. No a k hudbě tak ta je teda strašná, vždycky jsem si myslel že The Wall je plný pecek ve stylu Another brick in the wall ale neni tomu tak. ()

Bingos

Hudba ve své ryzí podobě. Zvláště dechberoucí kreslené pasáže dodávají celému pětadevadesáti minutovému videoklipu kurevskou šťávu. Proklatě silný narativ, excelentní kamera a o muzice doufám, že snad ani nemusím mluvit. Floydy můžu a Floydy skloubené s pohyblivými obrázky, které vám v kombinaci celou melancholii tlačí do lebky dvěma vjemy, tak ty přímo musím! ()

kobe6

Pulp Fiction mezi hudebnímy filmy. Kult jak se patří. Dechberoucí animace a samozřejmě nezapomenutelná hudba v podání Pink Floydů. The Wall je má nejoblíbenější nahrávka, která má pro mě zvláštní význam. Mrzí mě, že jsem asi nepobral všechny odkazy, ale možná ani neměly být nějak pochopeny. ()

angloumene

Pink Floyd: The Wall není nic jiného, než 95 minut dlouhý klip. Naneštěstí síla i slabost dobrých klipů spočívá v tom, že za krátký čas představí nějakou zajímavou, ale rozhodně ne všeobjímající myšlenku. Zde vidíme sice poutavý vizuál i zajímavý nápad, ale to samo o sobě na tolik času nemůže stačit. Koneckonců, co se týče samotného nápadu, přišlo mi, že cílovka se pohybuje někde okolo 15 let :) ()

orkadimenza

Nedávno jsem si do hudebky dělal o Pink Floydech prezentaci, jelikož v naší rodině je to skvost- táta je miluje, mámě se líbí, a mě se jejich styl také zamlouvá. V prezentaci jsem mimochodem zmiňoval existenci právě tohoto filmu (o kterém jsem dřív nevěděl), a také fakt, že síla Floydů je hlavně v textech. A tak se jednoho krásného dne tyto dva fakty spojily do hodinu a půl trvajícího zážitku, a až teprve při sledování tohoto filmu jsem pochopil a poznal tu hloubku, spojitosti, a brilantnost textů v podle mě nejlepším albu The Wall. Mnohem snadněji se totiž prozírá při sledování filmu než při "pouhém" poslouchání CD. Škoda jen, že High Hopes bylo z geniálních hudebních mozků vytaženo až později, jinak by byla tato nádhera vyšperkovaná k dokonalosti. Better than Beatles! ()

Spectre

Paráda. PinkFloydovské hudobné posolstvo (album je z roku 1979) na filmovom plátne. Pre fanúšikov nutné vidieť, ostatní tiež nepohrdnú. ()

Macik

Film kterej na mě zapůsobil tak silně jako už dlouho žádnej... Naprostá genialta v nadčasovém provedení.. Vřele doporučuji!!! ()

Shogin

Tak silné emoce, schizofrenické výjevy, nejkrásnější hudba z mého nejoblíbenějšího alba těchto velikánů, kteří jsou pro mě víc než jen kapelou. Pak už si jen člověk vybaví snové sekvence Geralda Scarfeho a užívá si slet dojmů, které se v něm hromadí. Jedinečné! I have become comfortably numb ()

simply

The Wall je jediné album od Pink Floyd, které mám opravdu ráda. Čím jsem starší, tím víc mi The Wall přirůstá k srdci. Miluju tu animaci, nádhernou hudbu, mrazivý děj... ()

gurmanik

Těžko čekat kvalitní hodnocení, když se mi až na The wall žádná písnička od Pink Floyd nijak moc nelíbí. A těch 95 psychoagresivní podívané, kterou jsem asi špatně pochopil (všem se to líbí) nebo nevím, to nezachránilo.. ()

Ollie235

Za fanouška Pink Floyd se rozhodně nepovažuju, byť si čas od času něco rád poslechnu. Tohle se mi každopádně sledovalo nesmírně obtížně. Hudba je výborná, to ano, ale vizuál, který ji doprovází byl nad moje chápání. Především druhá polovina filmu se zdá být pouhou chaotickou směsí myšlenek, které s postupem času víc a víc přestávaly dávat smysl. Některé okamžiky jsou geniální, ale jako celek to na mě dobře nepůsobilo. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker