Do psychiatrického sanatoria Sluneční dvůr nastupuje nový pacient. Je jím středoškolský profesor češtiny Robert Kilian, trpící depresívní neurasteníí, která se u něj projevuje chorobnou nerozhodností. Jeho největší problém momentálně je, že neví, jestli se má oženit se svou dívkou. Brzy se seznamuje s ostatními pacienty, léčebným řádem i zdravotnickým personálem. Ti se zase seznamují s ním a jeho okřídlenou větou Pojďte, budeme na sebe hodní! Za dobu pobytu se u Kiliana vystřídají tři terapeuti, z nichž každý má naprosto odlišné léčebné metody: první je zastáncem terapie zdravým vzduchem a psychodivadla, další se naopak pokouší vzbudit v pacientovi zdravý vztek. Nakonec přichází mladá doktorka Březinová, a ta Roberta neodolatelně přitahuje (oficiálny text distribútora)

klúčik

Zaujímavý scenár, ktorý nás zaviedol do blázninca. Jaroslav Papoušek opäť jasne ukázal, že to je výborný režisér. Je obrovská škoda , že ho doba zvalcovala. 70%. ()

Bohemák

Já bych asi od Mistra Papouška zvládl i TV-shopping. A co teprve roztomilý kousek o intelektuálu-outsiderovi! Vynikající figurky a snad jediný film, kde se Petr Haničinec usmívá. ()

Paity

Ondřej Havelka je milý v každé své pozici a i když si nevybere bůh ví jaký scénář, pořád je to něco, kvůli čemu se na něj prostě nemůžete zlobit. ()

Itar

Otravná pseudokomedie, snažící se dívat se na spoustu věcí s nadhledem, místo toho ale dosahuje akorát nepříjemné rýpavosti, kterou ještě umocňuje Ondřej Havelka v hlavní roli. Jak ho mám normálně vážně rád, tady je to skoro úplně zlý. ()

waits

Nikdy nepochopím, jak mohl Miroslav Skála, autor takových přívětivých a optimistických knih jako Cesta kolem mé hlavy nebo Svatební cesta do Jiljí, být v takovém duševní stavu, že ukončil svůj život sebevraždou. Papouškův film je fajn, je dobře obsazený (Macháček, Havelka, Haničinec, Vančurová), ale kniha, jak to tak bývá, je o chloupek lepší. O nedělním deštivém dopoledni se ale klidně dívejte. ()

xargos

Kniha Miroslava Skály "Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů", i film podle této knihy, jsou pro mne téměř rovnocenní partneři. Přinášejí humor z míst, ze kterých by to mnohý nečekal. Stejně jako zfilmovaná "Svatební cesta do Jiljí", uchovává "Cesta" pozitivní atmosféru a ani čtenář, ani divák nemusí na konci odcházet zachmuřen. Zamyšlen ano - já osobně nad tím, že v každé chvíli života jsme to my, kdo můžeme rozhodnout, jestli v ní budeme klesat ke dnu, nebo se snažit z toho dna vyhrabat ven:) ()

Schlierkamp

Vynikající O. Havelka v československém úsměvném filmu z prostředí psychiatrického sanatoria. Hlavní hrdina je středoškolský učitel českého jazyka Robert Kilián trpící chorobnou nerozhodností. Film J. Papouška mapuje jeho působení v sanatoriu od příchodu po odchod, pochopitelně včetně všech léčebných procedur, lékařů a pacientů. Kilián se velmi brzy projeví jako dobrosrdečný člověk, pro něhož je charakteristické jeho dětinské rozdělování na lidi hodné a lidi zlé a také jeho pacifistická věta, kterou neustále opakuje, až ji proslaví po celé léčebně. Ve vedlejších rolích bych ocenil v prvé řadě E. Jegorova, který rozhodně zaujal v roli hlučného správce sanatoria. Dále považuji za výraznou J. Andresíkovou jako bývalou herečku s evidentní psychickou poruchou. Zatímco P. Haničinec jako Kiliánův první ošetřující lékař překvapil svým milým a nebývale lidským projevem, M. Macháček nebyl tak výrazný jako ve své pozdější podobné roli v Dobří holubi se vracejí. Bohužel dle mého názoru druhá půle filmu nedokázala udržet vysokou kvalitu, přibývalo hluchých míst a zbytečných postav (J. Bartoška). Přesto film hodnotím vysoko, neboť vedle kvalitních výkonů řady herců mohl nabídnout též zajímavé prostředí duševně chorých. ()

Inozuka

Chvílemi se mi sice zdálo, že Cesta je až moc podobná na Dobré holuby (které ovšem Papouškův film předcházel o dva roky), ale budiž. Havelkovi sedne role Roberta jako prdel na hrnec, perfektní Macháček, Jegorov, Vančurová a Nohýnek jen doplňují trefné obsazení. Konec je možná trochu useknutý, ale dá se přijmout. ()

Rattlehead

"Vy dobře víte, že tu nesmíme navazovat žádné erotické vztahy!" Film tak debilní (ovšem naprosto úmyslně), až je neskutečně zábavnej. Vlastně se divím, že tento snímek není kultovní a nezná ho mnohem více lidí. Předpoklady pro to rozhodně má. Havelka se pro takovou roli skutečně hodí, dále bych vyzvedl třeba paní Andresíkovou. Jitka Asterová se zde nahá houpe na kruzích před dabérem otce Mulcahyho. Co chcete víc? Vřele doporučuji. ()

topi80

Čekal jsem, že mě pohodový film s Ondřejem Havelkou pobaví a zaujme více. Ale co, 78 minut pohodového pokoukání přece není žádná ztráta, ba právě naopak. ()

Mykhaluu

Viděl jsem to naposled už dávno, ale vždycky jsme se u toho královsky bavili... asi máme k blázinci v rodině holt blízko...?!? :) **** A letos jsme dali repete... a i když se pod pojmem rodina skrývají věci proměnlivé, tak humor se nám asi drží společný... :) "Pane profesoréééééé!!!" "Haha, to nebyl von! Ale mě byste ten kbelík na hlavu nevysypal!" 😁 ()

Pitryx odpad!

Asi mám něco s ušima, protože hned na začátku filmu při scéně vracení kufru chlap mluví ženským hlasem. Moc se divím, že jsem se při sledování taky nezbláznil. Navíc pana Havelku nemusím. 201110186821/6825 ()

tatopulos

Havelka byl nesnesitelný.  Jediná hvězda filmu je Macháček. Ještěže stihl natočit film Dobří holubi se vracejí, snímek z podobného prostředí- hořký a vtipný. ()

Lewaso

Milá komedie o tom, že každý z nás je vlastně blázen (ať má diagnóza jakékoliv číslo). Hlavní hrdina je tak hodný a nekonfliktní, až je nesnesitelný pro druhé. Škoda té komunální satiry - nicméně stále sledovatelné. ()

jakoby

Tohle slo kolem me hlavy velice rychle. Havelka vyborny , Machacek , ktereho mam za inteligenta protivny , do konce jsem nevydrzela. ()