Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

Olafsson

Čtyři hvězdy především za mistrovskou práci s kamerou, která vás naprosto vtáhne do děje a evokuje pocit, že jste celou dobu přímo na místě společně s hrdiny filmu, za skvělé kulisy, výpravu a obecně vizuál, a taky za dobrou hudbu vkusně podkreslující to, co se děje na plátně. ()

Mkartaylas56

Nepopsatelný zážitek. Čekal jsem vcelku dost, ale to, že mi Sam Mendes a jeho tým připraví jeden z nejlepších kinozážitků mého života, to jsem opravdu nečekal. A bylo to způsobené tím, že v tomto filmu funguje úplně všechno na sto procent. Obrovský podíl na tom má především Roger Deakins, jehož kamera film posílá do úplně jiného vesmíru. To, že je celý film úspěšně točen jakoby na jeden záběr, tak už to je úctyhodný úspěch, ale to, jak během těch dlouhatánských scén Roger dokázal vždy kameru umístit na správné místo, kde je v záběru vše potřebné, zároveň je v těch scénách spousta nápaditosti a celková kompozice každičké z nich je dokonalá. K tomu přihoďte ještě nádherné a místy až dechberoucí výtvarné zpracování a dokupy to tvoří vizuál, jaký se jen tak nevidí. Po zvukové stránce rovněž dokonalost a ať už šlo o hudební doprovod anebo samotný mix zvuků, tak vše skvěle klapalo od začátku, až do konce. Režie i scénář od Sama Mendese jsou špičkové a navíc je super, že Sam čerpal z povídání jeho vlastního dědečka, který tyto události zažil a film díky tomu dostává mnohem osobitější a výjimečnější vzhled. Čeho jsem se bál možná nejvíce, tak to bylo ústřední duo herců, na kterých měl stavět celý snímek a jelikož nešlo o žádná velká jména, tak jsem měl lehké obavy, zda to ti dva dokáží utáhnout. No a to se k mému velkému potěšení podařilo, oba jsou ve svých rolích neskutečně přesní a uvěřitelní a já chvílemi až nechápal (především u G. McKaye), čeho všeho jsou ti kluci schopni. Opravdu klobouk dolů. No a tyto všechny pozitiva, které jsem vyjmenoval, dokázaly vytvořit naprosto neskutečně pohlcující a přesnou atmosféru, jaká dle mého nemá obdoby. Obecně jsem se cítil, jako bych byl přímo v akci s hlavními hrdiny a cítil jsem každý výbuch, každou vystřelenou kulku, každý pád a tak dále. Zkrátka podle mě jde hlavně díky asi nejrealističtějšímu vyobrazení všech možných hrůz světových válek a díky neuvěřitelně kvalitně zvládnutému řemeslu o nejlepší válečný film, co jsem kdy viděl, myslím, že i o jeden z nejsilnějších zážitků, který jsem kdy u jakéhokoliv filmu zažil a chci ho vidět znova a znova a znova! 100% ()

ACDCKL

Hezky natočený film, kamera je naprosto špičková a ten oscar je naprosto zasloužený. Další věcí je samotný film a herci. Z filmu jsem tak nadšený nebyl, příběh není tak moc silný jako např. Vojín Ryan, Black Hawk Down nebo i Nepřítel před Branami. A samotná herecká dvojka mi též nepřijde moc přesvědčivá, možná to chtělo silnější herecké duo, v podstatě film zachraňují veteráni Colin, Benedict, Mark a Andrew - ti když jsou na scéně, divák ihned zbystří a sleduje film naplno. Pro mě ten film je to taková slabá 4*, očekávání u diváků velká, naplnění za očekáváním. ()

tombarider

Plně chápu rozporuplné hodnoceni tohoto snímku. Slýchávám srovnání s Dunkerkem. Ten fanoušky také rozdělil do dvou táborů. Zatímco Nolan me zklamal, Medes to za mě zvládl na jedničku. První světová fascinuje lidi svou dobou, kdy dáma a gentleman znamenali více než jen fráze. Zároveň se lidi navzájem kosili zbraněmi, o kterých si generace jejich dědů mohla číst jen v scifi beletrii. Brutální realita nesmyslných zákopových bitev, přelom starých s nových časů, stále ještě panenská krajina, rozervaná na kusy. A do toho všeho dva kluci, spíš děti, snažící se splnit nesplnitelné. Kulisy, kamera, herci, všechno funguje. Jeden z mála válečných filmů, kde jsem se ozbrojených střetů obával, nevyhledával jsem je. Za me good! Evča_007 a Mr.Pumpkin mě vymažou ze sledování. No jo no. Skotská vs Irská. :) ()

DeDanu

Pro mne síla. Díky způsobu vyprávění jsem se mohla až moc dobře identifikovat s hlavním hrdinou. Emotivní, ale ne patetické či vyděračské. Díky bohu, že něco podobného naše muže a chlapce nepotkalo a doufám, že nikdy nepotká. Že ty příšerné děje známe už jenom z filmů. A z tak dobrých, jako je 1917. ()

PaulCZE

Poměrně klasický road trip, který je vyprávěn a zpracován úplně stejně špatně jako současné příběhové AAA hry (rádoby tajuplná atmosféra, kamera za zadkem, nulové emoce/herectví). Celé to je bohužel dost stupidní a místo hudby zní ambietní hučení. ()

PetrC.

Po "pohádkovém" Válečném koni jsme se nakonec dočkali i ryzího dramatu z prostředí první světové války. Prvotřídního. Fantastický audiovizuál ukazuje, proč byla první světová válka psychologicky nejtraumatičtější konflikt 20. století (a to tu nemáme plynový útok). Jedná se o minimalistický příběh odvyprávěný z pohledu první osoby, bez kontextu, bez odboček. Působivý, přímočarý, heroický. A vlastně z pohledu dějin bezvýznamný, jak v závěru uvádí plukovník Mackenzie: generalita beztak pošle všechny "zachráněné" muže na zteč o pár dní později. A panenská krajina se změní přesně v takovou, jakou jsme viděli v úvodu filmu. Srovnání s Dunkirkem nemá smysl. Oba filmy jsou úžasné. Každý ale vypráví svůj příběh. 95 % ()

l.enik.c

Ten film byl vlastně úplně o ničem. Dějově vlastně vůbec nic zajímavého, originálního, srdcervoucího... kdyby si člověk celou dobu nepřipadal, že je přímo tam na tom místě a nevypadalo to tak sakra reálně, že mi to to srdce v závěru opravdu málem urvalo. ()

Vykuk

S vínem a zavřený doma pecka film, bez vína trochu nudné a.. no řekněme smutné, ale dojem to zanechá. Kvalitní snímek. ()

Maniax

Megalomanský, velkolepý, rozmáchlý, ale zároveň drtivě komorní přímočarý příběh o jednom rozkazu, který dokáže zachránit stovky životů. Po skončení filmu jsem si připadal, jako kdybych to martyrium a následnou katarzi se Schofieldem prožil také. Naprosto geniální kamera nenechá člověka vydechnou, hudba hrozivě duní, emotivně pláče nebo nedočkavě tiká, a když už se střílí, člověka to nutí zalehnout a zacpat si uši. Krásně vykreslená byla chladnost válečná mašinerie, kde rozkaz znamená rozkaz a zkrátka není čas na zbytečné otázky a popovídání si nad hrnkem horkého čaje o tom, že válka je vůl. Film je prostý jakéhokoliv patosu či romantizace. O to víc vyčnívá scéna v Écoust ve sklepě, kde Scho potká ženu s dítětem. Možná je to tím, že jsem sám relativně čerstvě táta, ale ta scéna mě dostala. V recenzích se často zmiňuje, že je 1917 film o ničem, že scénář je triviální a jde tam o jednu jedinou, ve své podstatě jednoduchou věc - dostat věc z bodu A do bodu B. Podle mě je v tom naopak největší síla filmu, protože takhle si to jako naprostý laik představuji. Ne zrovna tohle, jelikož dramatizace rozkazu v tomto filmu je očividná, ale spíš obecně - tady je rozkaz vojáku, tak plň. A voják plní, umírá nebo ne - je to úplně jedno - a mašinerie okolo jede dál. Udělal jsem obrovskou chybu, že jsem na tom nebyl v kině. Mendes je bůh, Deakins génius. ()

PAVLIS

Jeden z těch filmů, co víc než příběhem, kterého tu moc není, dokáže strhnout svou atmosférou a provedením. Nevybavuje se mi teď lepší film z bojiště první světové války. Přitom nejde ani moc o akční film. Jen cesta odněkud někam, dávající pocítit zbytečnost války a snadnost ztráty života v ní, podpořená nevtíravě "jedno záběrovou" kamerou a dobrým hudebním doprovodem. Trochu se jen obávám, že mimo velká plátna kin film ztratí část svého kouzla. ()

Pete

V prvé řadě to má být pomník těm klukům z frontové linie, kteří nikdy nezestárnou. Jenže silná protiválečná tématika tu slouží Mendesovi zejména k tomu, aby mohl exhibovat, jaký že to má k dispozici skvělý štáb, a jak umí všechno dohromady pečlivě zorganizovat. Dokonalé aranžování válečných scén tu působí uměle (ještě více, než u příbuzného Spielbergova Válečného koně). Navíc si tvůrce v honbě za unikátním vizuálním a technickým zpracováním pod sebou podřezal větev. Snaha efektně poslepovat děj jednoho dne v jeden plynulý dvouhodinový záběr kontinálně nesedí, není efektivní, a paradoxně je tím ještě více patrné, jak je děj rozkouskovaný a epizodický. Dále celá historka o mission impossible v zákopech a její jednotlivé podzápletky jsou těžko uvěřitelné, a na hony vzdálené zážitkům běžného vojáka. Velkolepá událost, kdy jeden desátník zachraňuje celý prapor, je sice místy napínavá, ale v komorních momentech bohužel emocionálně nefunguje naplno. V určitých aspektech tak pro mě představuje 1917 podobné zklamání, jako Nabarvené ptáče. ()

Kimkong

Jak moc se dá vytřískat jednodenní vycházky dvou vojáků přes přední line za I. WW. Dějově chudé. Plno nahodilých událostí až těžko uvěřitelných, ale nějak se ta stopáž natáhnou musela. Efekty super, kamera super, zvuk OK. Herci OK. Film utekl velice svižně i jeho délkou. ()

Zubero

Žádnej jinej valecnej me nevtahl do deje jako tento. Zatim pro me byl top vojin Ryan. Ale tohle, mu silne konkuruje. Zacal bych u výpravy. Perfektně me mi to priblizilo valecne zakopy, super detaily. Totalne zničené mesto mi taky dalo spravnou představu o bojich v 1. Svetove válce. Zvuk, senzacni, dival jsem se se sluchátky 7.1 s prostorovym zvukem, hudba taky senzační. Co je ale opravdu naprosta pecka a senzace je kamera. Prijde mi to bez jedineho strihu a natočeno zaraz, na jeden zatah. Coz je senzační. Neuveritelne me to vtahlo do deje. Cely film jsem sledoval s jednim dechem :-) bomba. Zaverecny beh na vrcholu zakopu jen přidal takovou tu pověstnou tresnicku na dortu :-) ()

marek29

Solidní válečná putovačka, nenudí to, 2h tě to drží v napětí a atmosféra 2. sv. v. z toho víc, než jen smrdí. Doporučuji na dlouhé dušičkové večery, kdy pres mlhu není vidět ani barák Kašpárků naproti přes ulici.. 4 z 5 Jo a je to už i na Netflixu ()

darthvader77

Dokonalý Newmanův soundtrack, který je jeden z nejsmutnějších a nejkrásnějších za hodně dlouhou dobu. Naturalistické zobrazení války, které je snímane fantastickou kamerou, která se neustále hýbe s našimi hrdiny napříč hrůzami děsivého konfliktu.Hodně se mi líbi svižná střídavost děje, kdy člověk je přesouván z jedné lokace do další, protože tak je poměrně vážné téma podáno naprosto fantasticky koukatelnou a návykovou formou. Cumberbatchova postava na pár vteřinách dostane více hloubky, než některé jiné za celé hodiny. Taky se mi líbila jiskra mezi Blakem a Willem, jejichž protichůdné osobnosti a názory na mysl vytvářelo dobré napětí. Apokalyptické peklo hořících domů, také uděláno na výbornou. Tyhle časy je důležité si připomínat, takže jen tak dál s takovými filmy. Jo a docela hodně překvapivá a vypointovaná scéna s krysou. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)