Reel Rock 13: Éra Adama Ondru

(festivalový názov)
  • USA Age Of Ondra

Nestáva sa tak často, že sa objaví športovec, ktorý úplne nanovo definuje svoj šport. Adam Ondra, 25-ročný český drtič, skúma novú sféru ľudského potenciálu v lezení. Koncom minulého roka znova zvýšil latku pre tento šport - 5.15d (9c) v Nórsku nazval Ticho (Silence). Nasledujeme Adama na ceste z jeho domova v Českej republike, po celej Európe až do Severnej Ameriky, kde inovuje tréningové metódy, vytvára ťažké prvovýstupy a snaží sa byť prvým, kto vylezie cestu obťažnosti 5.15 (9a+) na prvý pokus. Film je intímnou cestou s jedným z najväčších športovcov na vrchole svojich síl. (Hory a mesto)

Ainy

Tak už vím, proč se Ticho jmenuje Ticho, chi. Adam Ondra je neskutečný úkaz. Ani mě nepřekvapilo, že jeho jméno rezonuje celým lezeckým světem. S naprostým respektem se o něm mimo jiné osobnosti vyjádřil i Alex Honnold, lezec, který představuje naprostou špičku ve volném lezení, lezec, který odsóloval 900 metrovou yosemitskou stěnu El Capitan ani ne za hodinu, se o našem Adamovi rozpovídal a nešetřil chválou. Je zde vidět, jak se Adam na své lezecké výzvy připravuje, jeho vizualizace jsou ... pro mě byly zvláštní a trochu úsměvné, ale jemu je naprosto jedno, co si kdo myslí. Je velice pečlivý, neriskuje a poctivě se připravuje na do detailu naplánované lezecké akce. Špička. (Viděno na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů) ()

LEGACY

Naprostý, neústupný zvíře s neskutečnou mentalitou a cítěním, které z něho udělali superstár lezení. Je to skrytá osobnost Brna, stejně jako třeba Kostelecký. Člověk, co má v hlavě jednu jedinou věc, vše tomu podřídí a klade na sebe nároky, které mu dovolí být o level dál než běžný smrtelník a zdolat stěny, jenž jsou pokládány za nepřemožitelné. Ta jeho vizualizace, sebementoring, řev, dojetí, to jsou věci, které ukazují jak moc může pro někoho znamenat jeho liefestyle. Neskutečně mě nalákal se v tom Brně na nějaké Hudy stěně také ukázat, nikdy není pozdě, obzvláště v 27letech. Jo Nesbo by mohl vyprávět. ()