Prahou s panem Tau a Arabelou

(TV film)

Jak vznikaly legendární rodinné televizní seriály a kdo je muž, který stál u jejich zrodu? Gert Kaspar Müntefering, někdejší producent západoněmecké televize WDR, se po mnoha letech vrací do Prahy a bilancuje léta plodné tvůrčí spolupráce s autorskými tandemy Vorlíček-Macourek a Polák-Hofman. Jako producent z tehdejšího západního Německa inicioval vznik dnes již legendárních rodinných seriálů: Pan Tau, Arabela, Lucie postrach ulice, Létající Čestmír, Návštěvníci a Chobotnice z druhého patra. Koprodukce Československa s kapitalistickým sousedem ovšem neměla snadnou cestu ani na jedné straně železné opony a do kreativity českých tvůrců se ne jednou zamíchala politika. Gert Kaspar Müntefering svým pohledem rekapituluje tuto složitou dobu i jedinečnou spolupráci, kterou se mu s místními tvůrci podařilo navázat. Jeho vzpomínky doplňují svědectví českých tvůrců, kteří se na seriálech podíleli (režisér Václav Vorlíček, herec Jiří Lábus nebo animátor Boris Masník) a filmových teoretiků a dramaturgů. (Česká televize)

kajas

Ze zmiňovaných seriálů a filmů jsem vyrůstala vlastně jenom s "Arabelou" a podle názvu dokumentu bych čekala, že právě tvorbě pana Vorlíčka bude věnován větší prostor. Takhle jsem se 50 minut dívala na postaršího pána, který chodí po Praze a vzpomíná na dramaturgické schůzky s režiséry a scenáristy. Šlo by to jistě natočit zajímavěji. ()

Vančura

Moc nového se zde člověk nedozví, ale stejně je to takové milé nostalgické vzpomínání na jednu krásnou éru, ve které vzniklo mnoho dobrého. Pan Müntefering je rozhodně obrovský sympaťák! ()

zdeny99

Skvělý dokument o tom, jak vznikaly legendární české pohádky, především ty pohádkové seriály, které režírovaly Václav Vorlíček a Jindřich Polák, po boku svých scénáristů, Miloše Macourka a Oty Hofmana. Dokumentem provází jejich tehdejší producent Gert Kaspar Müntefering, který je pro nás absolutně neznámý, ačkoliv jeho dílo zná každý Čech. Oproti podobně laděnému dokumentu VÁCLAV VORLÍČEK, KRÁL POHÁDEK A KOMEDIÍ přece jen zaostává, jelikož Prahou s panem Tau a Arabelou bylo přece jen z pohledu toho Němce. [26. hodnocení, 6. komentář, 82%] ()

ceskyhonza

Souhlasím tu s dalšími, že jde o pěkný a hlavně zajímavý dokument, který bych za sebe doporučil hlavně mladším, zejména tam, kde se více cítí Euroobčany, než Čechy, rozumná hrdost na vlastní příslušnost se vytrácí, nepamatují už ani to, že na tak maličkou zemi, která v hospodářství přežila nacismus i komunismus, uměla nejen vynikající film, jak v dokumentu zcela právem a poctivě zazní, ale taky letadla, lokomotivy, turbíny, jaderné reaktory, skvělé sklářství, obuvnictví, textilní průmysl, včetně špičky v textilních strojích, rafinerie - stavěly se i po světě, ocelářství - ocel braly i západní zbrojovky a ne, že by měli rádi Husákovu bandu, ale, že šlo o špičku na světě, potravinářské závody, atd., atd.. Pro hlupáky to zní možná neuvěřitelně, či nadutě a pyšně, vy starší, pamětníci, jako já, však víte, že nepřeháním, že jsme potřebovali našim chytrým a šikovným lidem opět dát volnost a prostor a ne Havloidy a následnými bandami korupčníků to tu vše nechat rozkrást, zašantročit a kde to nešlo, prostě zlikvidovat, jen, abychom uvolnili trhy jiným, nechali si tu zašantročit i pitnou vodu ... A náš film? No ten nedopadl lépe, tak si můžete připomenout, že si nevymýšlím. ()

Marze

Pro mě jsou seriály Pan Tau, Arabela, Návštěvníci nedostižné a pro mnoho východních Němců také. Střídání dramatických scén, humoru...V dokumentu jsem se dozvěděl pozadí. Chobotničky nebyly špatné ale stojí níže. ()