Pan Tau

Československo / Západné Nemecko / Rakúsko, (1971–1978), 16 h 52 min (Minutáž: 29–36 min)

Réžia:

Jindřich Polák

Predloha:

Ota Hofman (kniha)

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl (viac)

Čarodejný tvrdiačik, karafiát v klope staromódneho saka, jemný úsmev, ohníčky v očiach, rozprávanie bez slov... Kto je to? Hádanka má jednoduchú odpoveď predsa Pán Tau. Nesmrteľná postavička, ktorú vymyslel jeden z najlepších scenáristov tvorby pre deti Ota Hofman s režisérom Jindřichom Polákom (vytvorili aj TV seriál pre staršie deti Návštevníci). Pán Tau je ústrednou postavou rovnomenného koprodukčného farebného seriálu. Neskôr boli epizódy spojené do celovečerných filmov určených do kinodistribúcie a roku 1988 sa nakrútil film Pán Tau určený priamo do kín, ktorý na smútok verných divákov nie príliš šťastne príbehy rozprávkového hrdinu ukončil. Prvý diel seriálu (ako čiernobiely) vznikol už roku 1966 v koprodukcii Československej televízie a Carla Pontiho. Ďalšie epizódy (celkom sa nakrútilo 33 dielov) sa nakrúcali ako zákazka vo Filmových štúdiách Barrandov v spolupráci s rakúskymi a západonemeckými (neskôr iba západonemeckými) partnermi. Bol prvým televíznym seriálom v histórii Československej televízie, ktorý vznikol v koprodukcii s kapitalistickými krajinami. Pán Tau, chvíľku panáčik, chvíľu seriózne vyzerajúci usmievavý gentlemanský pán so staromódnym guľatým klobúkom na hlave, ktorý prináša radosť každému, kto sa vie a chce tešiť zo života. Je priateľom detí a zvierat a aspoň na chvíľu plní tajné želania a túžby nešťastným a sklamaným. Pán Tau prejde prstom po okraji svojho tvrdiačika a... A želanie sa splní. Niekedy síce nie podľa pôvodných predstáv, to však neprekáža. Hlavnou odmenou je detská radosť a úsmev. A že dospelí zabudli na svoje detstvo a nie sú schopní hrať sa?! Ich problém! Vo svete, ktorý predstavuje pán Tau, je potešenie z hry najcennejšou devízou. V čom dodnes pán Tau láka nových a nových detských, ale aj dospelých divákov? Je to predovšetkým v čare spojenia dvoch kontrastov rozprávkovosti a reálneho života, ktoré spolu zázračne fungujú. Láka svojou inteligenciou i hravosťou, veľkým pozitívnym nábojom a fantáziou. Ota Hofman bol koncom 60. rokov, keď Pán Tau ešte ako čiernobiely seriál vznikol, úspešným scenáristom. Panáčik, ktorý sa mení na človeka a naopak, bol pre Hofmana nemým anjelom, ktorý je vždy na strane detí. Najmä tých, ktorým chýba láska rodičov či sú nejako inak nešťastné. A keďže je anjel, nemôže s naším svetom komunikovať jazykom, ale len pantomimicky. Životnú podobu pánovi Tauovi raz navždy vtlačil český herec Otto Šimánek (1925 1992), pre ktorého paradoxne bol titulný hrdina jedinou hlavnou rolou v televízii (a aj vo filme). A hoci sa to nie vždy stáva, je zaujímavé dodať, že výslednú podobu pána, ktorý pomáha rozosmiať smutné deti, mu vtlačil jeho herecký predstaviteľ. Chcel totiž, aby v realite sveta pôsobil Pán Tau rovnako rozprávkovo i realisticky, ale iba deti poznali, že prichádza z iného sveta a je ich skutočným priateľom. Veľké nároky na herecký prejav postavy, ktorá sa nevyjadruje slovne bola pre Ottu Šimánka splnením sna. Odjakživa totiž tiahol k pantomíme, dokonca jednu časť jeho záverečnej hereckej skúšky tvorila pantomimická scénka. Pán Tau v Šimánkovom úspornom hereckom prejave má veľa spoločného s postavami Debureauta a Harlekýna. S výnimkou posledného filmu nikdy neprehovoril na obrazovke ani slovo, a napriek tomu mu môže porozumieť každý, kto má v sebe kúsok dieťaťa. Režisér Jindřich Polák podstatnú časť svojej tvorby venoval deťom. Vo filmoch a v televíznych seriáloch určených mladším divákom sa usiloval zosúladiť žáner akčného a sci-fi filmu, pretože k nim vždy inklinoval. Aj keď sa často píše, že nakrúcal rozprávky, v jeho prípade šlo skôr o obdobu sci-fi a fantazy. Po nakrútení 12-dielneho seriálu o klaunovi Ferdinandovi a snímke Klaun Ferdinand a raketa som sa dlhší čas venoval dobrodružnému žánru. Ale stále ma to ťahalo k tvorbe pre deti. Usiloval som sa nájsť nového hrdinu. Už nie cirkusového klauna, ale čisto pantomimickú postavičku, ktorej rozprávkovosť by sa dopĺňala kombináciou s bábkovým filmom. S Otom Hofmanom sme potom priviedli na svet pána Taua, ktorý dostal meno podľa jedného písmena gréckej abecedy. Doláre chýbajúce v rozpočte vždy nahrádzal svojou tvorivou invenciou za výdatnej pomoci bezbrehej fantázie scenáristu a spisovateľa Otu Hofmana. Ota Hofman mal ohromný cit pre dialóg, ale nemal vizuálnu predstavivosť, povedal režisér Jindřich Polák. V tom sme sa skvelo dopĺňali. Vždy nám záležalo na tom, aby naša tvorba pre deti nepodceňovala ich inteligenciu a súčasne podporovala ich kreativitu, fantáziu a hravosť. Na margo seriálu treba dodať, že bol aj poslednou hereckou príležitosťou pre Jana Wericha. (oficiálny text distribútora)

easaque

nostalgické +2* Další z "nezapomenutelných" postav socialistické éry byl Otto Šimánek alias Pan Tau. Bylo tam docela hodně fantazie a kouzel, sem tam říznuté groteskou, ale i tehdy i v mém věku mi to přišlo dost dětinské. Proto jsem ho nikdy  pravidelně nesledoval a ani vzniklé filmy mě nijak zvlášť nechytly. Přesto byl seriál v Německu dost populární. A tak je nostalgicky ohodnotím slabší známkou, ale tím neříkám, že vše s panem Tau bylo špatné – prostě to nebyl můj pravý šálek kakaa ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA ()

MM_Ramone

"Bol raz jeden čudný pán, čo holdoval len detským hrám. V tmavo čiernom obleku, nosil radosť vo vleku. Deti naňho kývali a pesničky mu spievali. Pomáhal im každý deň, verte že to nebol sen! Volali ho pán Tau, klobúčik na hlave mal. Nehral sa na hrdinu a v saku nosil kvetinu. Keď bol v núdzi nejakej, zmenšil sa a bol O.K. Nehovoril zbytočne a správal sa statočne. S dáždnikom si pomáhal, keď sa veľmi namáhal. Volali ho pán Tau, klobúčik na hlave mal. Išiel raz po ulici. Proti nemu chlapíci. Klobúčiky ako on však boli v bielom nie v čiernom. (Clockwork Orange!!! :-D) Veselo ich pozdravil. Hneď prvý ho palicou dorazil (Alex de Large ;-)). Tentokrát náš všadebol, zmenšiť sa už nestihol!" Toto je jedna z piesní, dnes už neexistujúcej, bratislavskej Oi! punkovej kapely Brickfield. Absolutne sa stotožňujem s autorom tohoto textu. Pan Tau by si veru zaslúžil poriadne preplesknúť tú jeho nemú hubu. Nikdy sa mi táto podivná, rozprávková postavička nepáčila. http://www.youtube.com/watch?v=mxW7-aSiOPQ * ()

gizi

ČT právě dává a hodnotím po shlédnutí prvních 2 řad a 2 dílů třetí řady. Je to taková klasika z mého dětství, kdy jsem ovšem vůbec neznal první řadu až na několik prvních dílů. Jako dítě pro mě byla druhá řada celkem legrace a pak už jsem viděl poslední řadu jako dva filmy již trochu větší. Nyní musím říct, že první řada je možná úplně nejlepší, i když není moc vyvážená. Některé díly jsou slabé, některé, hlavně ty s Werichem, jsou naopak výborné. Úplně nejlepší je ovšem ten s mluvícím kaprem a dědečkem s betlémem. I nyní jsem se smál, až se za břicho popadal. Druhá řada není špatná, ale mohla by být mnohem více legrační, než se snaží být. Třetí řada už je taková normální filmová tvorba. Celkově tedy první řada v průměru 75%, druhá o něco míň a třetí tak asi 65-70%. Celkově 70%. ()

Jara69

Dal jsem 4 hvězdičky, protože se jedná o celou serii. 5 bych dal jednoznačně serii druhé, na které jsem vyrůstal. Alfonz, jako dvojník pana Tau, Menšík jako bratr, Bohdalová jako manželka a Filipovský jako tatínek. Neskuteční sestava i jednotlivé epizody. Dodnes si pamatuji, jak Menšíkovi zmizel od večeře párek, který snědl Alfonz na ostrově a Menšík podezíral Filipovského, že mu ho snědl. :-) Třetí série byla tak za 4 hvězdičky, a první tak za 3 hvězdičky. Ale tu jsem viděl snad až po revoluci a moc se mi nelíbila. Možná kdybych ji viděl znovu, bylo by to lepší. ()

lemonova

Neviem, ako by ma tento seriál bavil, keby som bola malá, ale dnes oceňujem, ako krásne sa s tým tvorcovia vyhrali, s akou poctivosťou pristupovali ku každému detailu vrátane perfektnej, tak správne smiešnej, hudby. Pan Tau mi navyše pripomína môjho starého otca: presne to isté huncútsky zdvihnuté obočie ;-) ()

• Filmári previezli nákladiak hračiek z Japonska, pretože v tej dobe neboli u nás k dostaniu. (Raccoon.city)
  • V úvodnej scéne účinkuje tretí prototyp československého vrtuľníka HC-3 s civilným registračným označením OK-VZB. Tieto vrtuľníky sa nikdy nedostali do sériovej výroby, boli vyrobene iba 3 kusy. (argus123)
  • Natáčelo se na zámku Hluboká nad Vltavou. (M.B)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)