The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Ichabod

Po shlédnutí třetí sezóny musím uznat, že tenhle seriál kromě skvělé realističnosti a atmosféry má dokonale rozepsané postavy, není nouze ani o občasné cool hlášky a scény, které pořád ale vychází z reálných základů a situací. The Wire mne pořád překvapuje a přitom si plyne poměrně pohodovým tempem. Všechny ostatní dramatické nebo krimi seriály jsou vedle Wire blbosti a rádoby šokující na další díl odkazující kolovrátky stupidity bez hlubšího významu a jediný důvod proč teď hned nejdu pro objektivnost přehodnotit ostatní seriály je ten, že je to prostě moc práce. (12.7.2009)The Wire stylem, inteligencí a celou tou baltimoreskou atmosférou (já už to beru jako regulérní pojem) skvěle byť nepřímo navazuje na Homicide : Life on the street. Opět jsme v Baltimoreu, opět tu máme "ne zrovna vzorové policajty" a opět tu sledujeme, že dostat vraha za mříže na dýl jak týden díky zapomenutému cigaretovému nedopalku je prakticky nemožné. The Wire je oldschool chytrý seriál, který kope do slabin CSI a jiný srajdy. Za kameru se koneckonců staví i podobná režisérská partička jako v Homicide : LotS (například Clark Johnson (SWAT) ). KONEČNĚ krimi seriál jak má být. ()

vyfuk

Po druhém dílu jsem kaput. Jsem rád, že jsem se poučil, a když se mi nebude nějaký seriál líbit, tak se na něj prostě přestanu koukat. Tohle mne nejvíc štve. Rozkoukat seriál zjistit, že je na nic a pak bojovat sám se sebou ho dokoukat. Wire je seriál, který chce čas, to asi jo. Ale já ho nemám. ()

Jaro.Krafcik

Ničím mi to neprišlo zaujímavé. Seriál ktorý odzrkadľuje čiernu rasu. Nechápem hodnotenie a umiestnenie v rebríčku. Pre mňa po ani nie prvej serii jeden z najslabších seriálov od hbo. A to nesrandujem. Ozaj asi špina Baltimoru. Chýbal dabing ako soľ. 2* ()

Kangaxx

HBO jednoducho vie, ako sa robia skvelé seriály. Tentokrát sa zamerali na protidrogové oddelenie a oddelenie vrážd baltimorskej polície. Dôraz je kladený predovšetkým na reálne zobrazenie činnosti a postupu policajtov pri odhaľovaní a zozbieravaní dôkazov proti organizovanému zločinu (drogový syndikát, obchod s bielym mäsom...). Vzhľadom na snahu o zachytenie reality nemá dej pochopiteľne také tempo ako niektoré komerčnejšie seriály typu Prison Break, to však neznamená, že sa budete pri pozeraní nudiť. Len málokde totiž nájdete také hlboké prekreslenie charakterov postáv, a to nielen hlavných aktérov, ale aj obyčajných pouličných dealerov, závislákov, funkcionárov a pod. Zároveň sa tu kriticky poukazuje na praktiky jednotlivých policajných oddelení či hon za kariérou. V podstate však z celého diela dýcha pohodová atmosféra, nájdete tu veľa pamätných scén a hlášok a zároveň pochopíte, prečo majú v USA takú mizernú percentuálnu úspešnosť objasňovania vrážd :). P.S : je podľa mňa škoda, že rovnako ako The Shield ani tento seriál nemá v Čechách či na Slovensku širšiu fanúšikovskú základňu, ktorou často disponujú podstatne menej kvalitné seriály. ()

dinsdale

1. série: Gil Grissom, Horation Kane a ten, co ho hraje Gary Sinise, se můžou jít zahrabat. Vítejte v realitě! Chytré, sofistikované, přemýšlivé. Nejvíc jsem nedýchala ze scén z Jámy, protože hovory náctiletých distributorů, to byla přirozenost sama, ani jsem nevěřila, že jsou to herci, spíš, že kamera prostě zabírá reálný svět; a další skvělá dimenze seriálu je náhled na práci bezpečnostních složek. Ne, vyšetřovatelé nejsou mladí, štíhlí, krásní, neznají všechny vědecké disciplíny a neřeší případy jako na běžícím pásu. I když už občas projeví zájem o práci (a ne jen snahu udržet si místečko), podráží jim nohy jejich šéfové, šéfové šéfů, byrokracie a obecně celý systém. Největší charisma: Stringer Bell. ()

Wbcko

Život je příliš krátký, na to aby člověk koukal na věci, co ho nebaví. Horko těžko jsem dokoukal první díl. Možná časem kousnu druhý a změním názor. Zatím mám chuť dát tak dvě hvězdy, ale nepřijde mi to fér. ()

Styxos

Být policajtem v Baltimoru je sakra těžká práce. Zatímco většina současných žánrových seriálů nabízí akci, technická udělátka atd., The Wire se drží při zemi a ukazuje policejní práci se všemi jejími nectnostmi - respektive ukazují především ty nectnosti a tvrdou realitu. Ulice jsou zamořený drogami, ale ty nahoře zajímají akorát statistiky a často hází policajtům klacky pod nohy. A tak nemají někteří z policajtů daleko k láhvi Jamesona anebo k obejití pravidel. Pokaždé, když máte spolu s hrdiny pocit, že se situace lepší a že Baltimore čekají lepší časy, něco se nepěkně podělá a jsme zase na začátku. Ano i v tomhle ohledu tvůrci ukazují realitu policejní práce. The Wire ve výsledku přestavuje velký román vyprávěný v seriálovém médiu, které svých pěti sérií využívá beze zbytku. Nabízí skvělý, gradující příběh, zajímavé postavy, které projdou vývojem (z nichž si mnohé zamilujete od prvního okamžiku) a pohled na nelehkou práci policie, která je ovlivňována vysokými politickými hrami. Být policajtem v Baltimoru je sakra těžká práce. Jenže když tuhle partu začnete sledovat a hodíte za hlavu, že se neveze na vlně "technických" seriálů, tak to pro vás bude láska na první pohled. ()

KR4T4S

"When you walk through the garden, you gotta watch your back, well i beg your pardon, walk the straight and narrow track, if you walk with jesus, he's gonna save your soul, you gotta keep the devil, way down in the hole..." - Po 1.sérii: Nemůžu jinak. Dokonalost sama. Moje seriálové number 1. 100% Krásně vrstevnatý seriál, kde většinou vše má dvě strany mince (a dost možná nejen dvě) - nikdy bych nepomyslel, že budu držet palce drogovýmu dealerovi a zároveň nesnášet policajta. 2.série: překvapivě skoro úplná změna prostředí, na což sem si pár epizod zvykal, pomalejší rozjezd ještě než v 1. Ale opět maximální spokojenost. 100%. 3.série: 95% protože byla pro mě náročná na angličtinu tady jsem rozuměl nejmíň ze všech. A další důvody jsou spoileroidní, takže... 4.série: rozhodně moje nejoblíbenější, téma školy a vyšetřování kolem mi sedlo nejvíc - napínavý jako ostatní navíc velká obliba "vedlejších" postav. I Carcetti mi tady sedl víc než ve 3. 120% A 5.série: Opět trochu složitější prostředí novin navíc se mi neuvěřitelným způsobem zprotivil Jimmy McNulty. Úroveň se ale stejně drží. 90% Zhlédnuto za měsíc a půl a velmi těžko se od dílů odchází. Je to neuvěřitelně návykové a při tom tam nejsou takové ty závěrečné clifhangery. Celý seriál si rozhodně v budoucnu dopřeju znovu až (snad) budou česky otitulkovány řady 2 až 5. Na černošský slang se dá zvyknout a myslím, že je snadnější porozumět jim než třeba soudní (3), politické (3,4,5) a novinářské(5) angličtině. A ano největší charizma má Russel "Stringer" Bell! Další moje oblíbené postavy: Bunk, Pryzbylewski, Herc, Bubbles, Omar, Beadie, Frank Sobotka, Ziggy, Gus, Avon, Chris Partlow, Snoop, Duquan, Michael. A senátora Clay Davise bych nejen za jeho Sheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeet na místě zastřelil. ()

vincent

Prva seria je za mnou a s druhou prave zacinam. Na zmienky o The Wire som naraz vsade, pomaly v kazdom casopise zaoberajucim sa kulturou (zijem v UK). Tak som si povedal, ze to musim vidiet. Pustil som si prve dva diely a cakal som nieco extra. Na moje prekvapenie vsak serial psobi uplne civilne. Normalna kamera, bez zbytocnych filtrov, sialenych uhlov aokrem uvodnej piesne ziadna hudba pocas jednotlivych casti. Od prveho dielu som bol bomabrdovany kvantom postav, na informacie hustych dialogov plnych slangu (politickeho, policajneho a poulicneho). Nechytal som sa, no cele to prehustenie malo za nasledok, ze som chcel vediet viac a pochopit o co ide. Nikede v polovici uz som sa chytal, rozlisoval som postavy a chapal som co co gou. Spracovanie serial je uplne jednoduche, pretoze scenar a dialogy su na tak vysokej urovni, ze to nepotrebuje zbytocnu omacku, ktora vas drzi pri telke do dalsej reklamnej prestavky. Je to kriminalny serial, pri ktorom nieco ako CSI posobi ako rozpravka pre polonarocnych divakov. Charaktery v The Wire nepotrebuju hitech vecicky na to aby vyriesili pripad, ale vlastne znalosti a mravenciu pracu. Charaktery v tomto serialy sa snazia ulicou zit a chapat ju (niekedy nou aj v zit), pricom v CSI su to anorekticke styridsiatnicky v lodickach a mladi vysetrovatelia, ktori akoby vysli z katalogu na spodne pradlo, ktore sa tvrdo zatvaria a scum z ulice im vsetko vysype. Po rokoch je tu konecne serial, ktory stoji zvacsej casti na kvalite a inteligentnom spracovani. Len pozor, ked si date jeden tester, tak je mozne ze tomu prepadnete, ako som prepadol aj ja, ked som bol schopny sledovat 5 dielov za sebou :). PS: Nerozumiem preco sa tento serial spaja s Dexterom, ktory je predsa len o niecom inom. Dexter je vyborny serial, ale prvadupovediac, neobstoji viac ako na jednu poriadnu seriu. The Wire moze prakticky existovat dlho predlho. Druha seria: Skoncil som druhu seria a zas chrochcem blahom. Pribeh s postavami s prvej seria pokracuje solidne, pricom tu mame aj dalsie postavicky Poliakov z dokov. Postav pribudlo a kvalita sa zvysila. Huste dialogy, ktore daju zas zabrat a nepolavia ani nachvilu. Oproti prvej serii, tu mame belosku komunitu robotnikov, ktori sa dostavaju do problemov s policiou hlavne kvoli tomu, ze si snazia privyrobit si nie prave legalnymi sposobmi. Cim horsia je ich situacia, tym viac sa snazia uchamnut si. Kazdy si snazi utrhnut ten svoj kus kolaca. Ci je to biely poliak alebo cernoch z geta. Nie kazdy skonci stastne. Ti co tahaju nitky su na tom najlepsie, zatial co pesiaci nachytaju vsetky sracky. Postavy su zobrazene tak verne ako som to este nikde inde nevidel. Ci uz je to taky Bubbles alebo otravny Ziggy. Prestih scen v posledne casti, kde Niko pozera cez plot na staru tovaren je jeden z najlepsich zaberov, ktore som kedy videl. Je to vysvetlujuce, chladne az mrazivo pravdive a vseobecne univerzalne na vsetky druhy spolocnosti. Tomuto serialu tu niet co vytknut. Ani po 25 hodinach nemam dost a zacinam tretiu seriu. () (menej) (viac)

NALBERTik

Nejlepší seriál, co sem zatím viděl !!! (mimo komediální - to je jiný sport) Zhlédnuta 3. série. Kdybych mohl, dám tomu 6 * !! Zhlédnut celý seriál a je to doopravdy majstrštyk. Podobnost se skutečnosti je skoro dokonalá (skutečnost je řekl bych ještě o něco horší). DOPORUČUJU VŠEM !! ()

kenkaku

Tak jo... možná jsem povrchní a zkažený mainstreamem. Tohle je ale nehorázné nuda. Téměř u každé epizody jsem usnul a musel ji vidět 2x. Neustálá tuna keců a "důležitých" informací, která jen dělá v hlavní lince větší a větší bordel. V polovině věcí jsem vůbec nepochopil, proč je mi to cpáno s jak to má děj někam posunout. Ano, je to hrozně oduševnělé sledovat rozbor souboje policie vs distributoři drog. Občas i zajímavé. Tím ale jak se na sebe plácá jedno z druhým bez zjevného klíče mi totálně chybí motivace ve sledování pokračovat :(. A je mi před platné když je to "kvalitní podívaná bez klišé" když mě to nedokáže zaujmout. Asi jako páření opic.... naučné, realistické, monotónní. ()

Forsberg11

Ťažko už napísať k The Wire niečo zmysluplné, čo tu už napísané nebolo. Ale môj osobný dojem z tohto seriálu je maximálne pozitívny. The Wire je jeden z najprepracovanejších a najuveriteľnejších seriálov aké boli kedy natočené. A aj napriek tomu postráda akékoľvek náznaky nudy, či hluchých miest. Na rozdiel od nudných, komerčných kriminálok typu CSI a NCIS je The Wire skutočnou sondou do ťažkej a zdĺhavej policajnej práce v jednom veľkom americkom meste. Nečakajte v každej časti nejaký vyriešený prípad a rozuzlenie zápletky v posledných 10 minútach. The Wire buduje celú mytológiu veľmi pomaly a dôsledne so zameraním sa na skutočné vyobrazenie toho ako to vo svete zločinu a jeho potláčania chodí. Drogové gangy na špinavých baltimorských uliciach, deti predávajúce drogy už od útleho detstva, leniví, večne opytí policajti, skorumpované vedenie a mamonársky politici, ktorým ide len o správne štatistiky. To všetko dokonale vyobrazuje The Wire vo svojich 60 častiach. V piatich sezónach tento seriál vôbec nestráca dych. Práve naopak, postupom času dozrieva ako dobré víno a divák si všetky postavy postupne zamiluje. Či už tie dobré alebo zlé. Ale vlastne tu nikto nie je úplne dobrý alebo úplne zlý. The Wire nám ukazuje život takmer taký aký skutočne je. A práve to spolu s veľmi kvalitnou filmarinou zaraďuje tento seriál tak vysoko v mojom hodnotení. Medzi 5 najlepších seriálov aké som kedy videl. A medzi kriminálkami ostáva zatiaľ neprekonaný. 100 %!! ()

Sdoom

Po několika velmi pozitivních referencích jsem se rozhodl pustit se do The Wire a rozhodně nelituju. Jeden z nejlepších seriálů vůbec, co se týče práce s postavami. I když hlavní je Jimmy McNulty, tak všechny ostatní od policejních šéfů přes Jimmyho kolegy až po obyčejné dealery a narkomany jsou zajímavé. Dalším obrovským plusem je přesný opak toho, co můžem vidět v ostatních rádoby krimi seriálech, kde neomylní policisté řeší suverénně jeden případ za druhým díky svému neomylnému instinktu. The Wire ukazuje, kolik mravenčí a na první pohled otravné a zbytečné práce je potřeba, aby se alespoň o kousek s případem pohnulo. Žádní supercops, prostě lidé z masa a kostí, kteří dělají chyby, musejí se potýkat s otravnými šéfy, kteří se zase musejí potýkat se svými šéfy atd. atd. První série patří opravdu k naprosté seriálové špičce a těším se na další. Edit 15.1.2019: Druhá série se rozjíždí docela pomalu, chvíli trvá, než si člověk zvykne na všechny ty nový postavy z doků a vytvoří si k nim nějakej vztah. Ale zhruba od prostředka už to šlape na plné obrátky a druhá série tak ve výsledku vůbec nezaostává, tvůrci skvěle propojili všechny linie v příběhu. Edit 26.1.2019: Třetí série se vrací tématem k hlavním padouchům z 1.série Stringerovi a Avonovi, navíc se zde objevuje nesmírně zajímavá a sympatická postava majora Bunny Colvina. Seriál šlape téměř po celou dobu na 100%, a i když je tempo občas pomalejší, tak to stále skvěle funguje jako celek. Závěr je poměrně překvapivý, ale narozdíl od minulých sérií se dá aspoň trochu považovat za happy ending. :-) Na 5 hvězdičkách se samozřejmě nic nemění. Edit 3.2.2019: Skvělý nápad zaměřit se na prostředí škol a dětí, které nemají příliš dobré výhlidky pro život. Proč děti končí na rozích a proč "se s tím nic neudělá?" Spousta zajímavých otázek a málo odpovědí (což není myšleno negativně vůči seriálu, ale spíš realitě). Nemá smysl nějak detailně tuhle sérii rozebírat. Opět zde nejsou v podstatě slabší místa a nezbývá než smeknout nad invencí tvůrců a 100% realističnosti a uvěřitelnosti všeho, co se na obrazovce odehrává. Edit 5.2.2019: Série, která mě bavila o trochu méně než ostatní, což ovšem znamená, že byla pouze výborná a ne perfektní. Líbilo se mi, co rozjel McNulty za blázinec se sériovým vrahem, i když teda chvílemi to bylo už trošku moc přehnané. Naopak dění z redakce novin bylo občas celkem nezáživné. Každopádně velmi důstojné zakončení jednoho z nejlepších seriálů všech dob. Bude mi chybět. (HD, orig.) ()

Kaceris

The Wire sa zo začiatku tvári ako každá iná kriminálka. Vražda sem, prípad tam, drogy sem, vražda tam, a tak podobne. No takýto tu dojem rýchlo zmizne, keď nám Baltimore začne ukazovať viac z jedného, aj z druhého sveta. Keď sa to tak vezme, čo je na The Wire také top je práve to, že má široké spektrum postáv, a nedá sa určiť tá úplne hlavná. Omar, McNulty, Bunk, Barksdale, Stringer. Vzťahy medzi nimi sú to čo tento seriál robia jedným z najlepších, a i keď mám zatiaľ za sebou len polku tak už teraz viem že sa z tohto seriálu stala ďaľšia srdcovka, keďže si pri ňom viem dobre oddýchnuť. Na nič sa rozhodne nehraje. Od prvého momentu vám zahraje na tu pravú notu, z ktorej potom dokáže spraviť jeden veľký ohňostroj. "Po tomto seriáli budete uvažovať či neznížiť pri každom CSI seriáli o hviezdičku dole". Príde mi aj že si dokonca teraz získava viac a viac pozornosti ako dokonca v roku 2002, čo len dokazuje aký bol tento seriál nadčasový. Shieeeeet, na tento seriál budem spomínať ešte dlho. Krásne strávených 60h. ()

vitekpe

Neni to uplna katastrofa, ale me to nesedlo. Stejne jako treba serialy HIMYM nebo Friends, ktere jsem taky nedokazal sledovat a nikdy jsem se u nich nebavil, prestoze jsou tak slavne a oblibene. Tohle je takova televizni detektivka, kde mi prijde vsechno moc takove televizni. Jo a je to teda samozrejme koverzacni = necekejte neutuchajici akci, spis neutuchajici vykecavani se. Par vtipnejch mist ocenuju jako bonus, treba jak poldove stehovali z kanclu stul a nebo jak fakovali na miste ohledani. Serial je uz doby, kdy musime koukat na homovztahy, transky tam tehdy jeste nebyly/i. ;) ()

Wotan

Takhle dokonale zpracovaný seriál jsem už dlouho neviděl. Má sice pomalejší tempo, ale při jeho sledování máte pocit, že tohle je realita nebo se to k ní aspoň nejvíc blíží. Nekoukám CSI a podobné seriály, takže nemůžu srovnávat, ale The Wire má hloubku a i po několikátém zhlédnutí tam pokaždé najdu něco nového. Pro mě nejlepší seriál jaký byl kdy natočen. ()

Tipek_14

U mňa najlepší kriminálny seriál! Dexter je trošku iná "káva", takže udeľujem dve prve miesta. Prepracované do najmenších detailov. Každá séria je iná, má svoj osobitý charakter, iný uhol pohľadu, napriek tomu seriál tvorí jeden perfektný celok. Dokonalé. Obľubené postavy: Lester Freamon, Cedric Daniels, Bubbles, Omar, Butchie, Bodie, Stringer Bell, Cutty, Carver ()

Mistickzz

1.Séria: 85%, 2.Séria: 90% The Wire je podobný prípad ako Breaking bad. Tiež si k Vám cestu najprv hľadá, ale keď si ju nájde, už Vás z nej nestiahne. Prvá séria bola veľmi kvalitná, dobré postavy, zaujímavá partička policajtov a ich neľahký boj nie len proti Barksdelovej organizácii. Druha seria po druhej sanci excelentna. Sobotkovcov mi bolo nakonuec luto, som zvedavy ako sa dej vyvinie dalej. ()

Sipora

První série: dokonalý příběh o tom, jak se vlk (stát) nažral a koza (obchod s narkotiky) zůstala celá. Hrdinové - společenští outsideři - i skety - umí se v systému bravurně pohybovat a při svém postupu na kariérním žebříčku nic neriskují - jsou na obou stranách barikády, a ještě samozřejmě mají tyto charaktery svůj vývoj. Důležitým momentem série je zachycení prostředí a jeho nesmazatelného vlivu na ty, kteří v něm žijí i nemožnosti vykročit z něj a zkusit žít jinak. Červený gauč na dvoře věžáků je středobodem všeho dění, trůnem toho, kdo právě kraluje nad vší tou chátrou, co se motá kolem černého byznysu s bílým práškem a vine se jako červená nit celým příběhem. D'Angelo Barksdale je snadno zaměnitelným vládcem dvora a začátkem jeho konce je moment, kdy v něm začínají růst pochybnosti o smyslu jeho konání a uvědomění si skutečnosti, že pokud se kdy cítil svobodný, tak to bylo ve vězení. Jeho chvilková vzpoura vyvrcholí v parafrázi biblické otázky: "Kde je Wallace?", se vzrůstající intenzitou několikrát po sobě zopakované. Na druhé straně pak stojí vyšetřovací tým tvořený losery a ztroskotanci vedený rozvedeným alkoholikem McNulthym; za úkol má zvýšit procento objasněnosti vražd a násilných trestných činů spojených s prodejem drog v problematické čtvrti Baltimoru. Jak chytré dát nevděčný a těžký úkol těm, kdo jsou považováni za nejhorší! Velké výzvy však dávají vyrůst velkým mužům a ženám a v této goliášovsko-davidovské story se stará pravda opět potvrzuje. Na to, aby se házela flinta do žita, je času vždycky dost. A to i za předpokladu, že Goliáš poražen nebude. Nezapomenutelnou scénou je pro mě didaktická lekce šestnáctiletého drogového dealera Wallaceho, kterou uděluje své mladší sestře v matematice. Není schopná spočítat poměrně jednoduchý početní příklad, ale když si ten samý má představit v reálu na ulici, ovšem při prodeji drog, ke správnému výsledku dospěje rychle a neomylně. Když se jí Wallace zeptá, jak je to možné, odpoví, že na ulici by to byl strašný půšvih, kdyby se spletla. Top komentáře: Matty, Isherwood ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)