The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

RF

Po třetí sérii jsem si musel na chvíli odpočinout. Právě jsem dokoukal čtvrtou sérii, která se mi zaryla pod kůži ještě víc něž ty předešlé. Geniálně se obrátila perspektiva nahlížení na celé dogma tohoto seriálu, který tím pádem působí ještě celistvějším dojmem, vše do sebe až děsivě zapadá a vše je navzájem propojeno. ()

Spevo

Dokonalost. Vzdavam hold celemu timu v cele s Davidom Simonom. To najlepsie v serialovej tvorbe co bolo kedy natocene, a mal som tu cest vidiet. Druhy krat bavi este viac. ()

Ironhead

Co dodat, tenhle seriál je vážně mazec a nic na policejní práci ani na politickém šplhání směrem nahoru nepřikrášluje... žádná z postav tu není plochá nebo černobílá, snad každý tu má světlé i temné chvilky... což je spolu se skvělým scénářem i obsazením prostě paráda. ()

jackalsc

Začátek byl velice originální a velmi poutavý, celkově fajn rozjezd a unikátní, pečlivě vytvořené charaktery. Ale připadá mi to tak, jako kdyby měli v plánu to po těch dvou případech típnout. Všechny další sezóny se mi zdají vyvařené z vody, sice je to pořád dost štavnatá voda, ale občas se to opravdu táhne a příběh mrzne na mrtvém bodě. Kdyby měly epizody po 40 minut tak by se to možná dalo, ale toto je opravdu velice nabobtnané dílko. Navíc mi scénáristi povraždili skoro všechny mé oblíbené postavy :D Konec byl fajn a některé pasáže jsou pořád nezapomenutelné. Holt bohužel člověk musí vědět kdy skončit v nejlepším. ()

Syndrom

Kdybych byl přísný, smysl má pouze první řada. Třetí už mě zase bavila, protože negga kultura je tu znázorněna o stupeň plnokrevněji než... všechny ostatní kultury co tam narvali a režie je zase výraznější, ale myslím že už mi to takhle stačí. Složitá roztříštěnost a potřeba stále nejlepšího procedurálního krimi dát význam každý vyměněný žárovce je ubíjející. Sledovat to live, týden po týdnu, určitě mi to nevadí, bohužel u maratonu vynikne, že střihnout během půl minuty na situaci kde si dvě postavy řeknou 2 věty, šmyk dvě jiný postavy si řeknou 3 věty a šmyk dvě původní postavy si řeknou 1 větu je k umrdání. V rámci toho, že díl trvá hodinu a musíte být pořád ve střehu, protože je to vysoká hra profesionálů, kde vám scénář nedá nic zadarmo. Moc dlouho tak musíte ve stereotypním, neplynulym tempu čekat na filmový mmomenty (nebo prostě nějak dějově kompaktní) - první případ to zvládá, protože funguje jako celek, ale jakmile se postavy rozutečou a jak sněhová koule do sněhuláka se na seriál nabalí další figury, přliš vynikne důsledná PRÁCE show a zapadne árt. Obsahově: Italové mají Kmotra, černoši tohle. Perfektní. Místo postav systémy. Plně je definuje prostředí a individualita hlavně bojuje o přežití. Lidi nerozhodují za sebe. Rozhodují za ně jejich obory. V psychoanalytickém pozadí práce policajta je touha po zločinu, stejně jako u doktora touha po nemoci. Jak psal Burroughs: V pyramidě (Wire má systémy) musíme změnit ty vespod. Nahoře je ve skutečnosti každý zastupitelný. Pro progresivní změnu musíme změnit obyčejného feťáka, policajta, politika. Systém už se netransformuje, ale jednoduše zmizí. Samozřejmě otázka Wire, jestli to za to stojí, když nemůžeš vyhrát, když nemůžeš nic redefinovat, je zodpovězena dávno. Stojí. Co jinýho by kreativní lidi měli dělat, jen už by taky dneska mohli vědět, že to dělají hlavně pro ten proces. I oni jsou součástí systému - i kdyby už na žádný nešlo ani ukázat. ()

kissinka

Top top top!!! Moc se mi líbí, že se každá série soustředí na jinou problematiku a vždy se střídá zobrazení příběhu jak z úhlu policie, tak z úhlu drogových dealerů, politiků atd. Možná škoda, že poslední série malinko pokulhává za předchozími čtyřmi geniálními sériemi, i přesto je tento seriál excelentní podívaná. ()

darthboal

Není to klasickej seriál který hned vtáhne do děje a potřebujete rychle vidět další díl. Není to klasická krimi kde se vám v úvodu při nadupaným soundtracku představí největší alfa policajti a kde při každý melodii už předem tušíte co bude. A rozhodně tady nevyřešíte případ za 60 minut. Je to prostě tak, jak to je. Syrový, pomalý a dlouhý vyšetřování pomalu se pídící k výsledkům. První díl mě extrémně nudil, ale dal jsem tomu ještě šanci a při třetím pochopil, jaký že je tempo tohodle seriálu a jak se bude ubírat. Přece jenom to je 20 let starý a točený fakt jinak. ()

tabu

Jedinečná záležitost, nic podobné tomuto skvostu jsem nikdy neviděl. Seriál působí až děsivě realisticky, veškeré vyprávěcí vzorce a modely zde můžete zapomenout. Každý záběr se počítá, překvapivě pozitivně hodnotím i častou absenci soundtracku. Přes všechnu chválu jsem však rád, že jsem již na konci, jelikož místy to byla i nepříjemná a vyčerpávající podívaná. ()

kolby

The Wire predstavuje najsofistikovanejsi, najkomplexnejsi a najrealistickejsi pohlad na spolocnost, ktorej samotna podstata jej existencie znamena fatalny problem pre jednotlivca a jeho dusevne, resp. fyzicke prezitie. The Wire je pocin bez moznosti zanroveho zaradenia, nieco medzi krimi, thrillerom, dramou, dokumentom... V kazdom pripade je jediny svojho druhu a jedno-jednoznacne jedinecny svojim zaberom, vyznamom, ci monumentalnostou. Ponuka realny pohlad na skutocnu policajnu pracu bez akejkolvek mystifikacie ci zjednodusovania, realny pohlad na system, pracu, hierarchiu fungovania drogoveho biznisu, realny pohlad na skutocny svet politiky kde akykolvek dobry a uslachtily umysel je vzdy podriadeny vyssim prioritam, realny pohlad na svet, ktory je taky bezutesny, ze zachrana jedinej ludskej existencie je mozna jedine za cenu enormneho usilia a osobnych obeti minimalne 10 dalsich zainteresovanych. Musim sa opakovat: neexistuje nic podobne a malo by to byt povinne citanie pre kazdeho cloviecika, ktory ma rad a vazi si kvalitne "pohyblive obrazky". (percentualne nehodnotitelne) ()

MarthyL

Nemám slov, staženej krk...! Dokoukal jsem poslední díl pátý série a poslední díl The Wire. Když se ptali prezidenta Obamy na jeho nejoblíbenější sérii, řekl The Wire, když se ptali na jeho nejoblíbenější postavu jmenoval Omara! Božíčku ochraňuj Republikány!! Už se těším na Treme, protože Simon snad nemůže zklamat. ()

jakes

Mozem dat 15 hviezdiciek ? alebo aspon 9 ? lebo tato zalezitost sa vymyka vsetkemu, co sa doteraz zjavilo na TV obrazovkach alebo filmovom platne. Uznavam MASH, vyrastol som na X-Files, Jack Bauer je moj tajny agent, SPARTACA, TUDORS a JUSTIFIED hltam aj s navijakom, ROME, ENTOURAGE, DEADWOOD, SOPRANOS a CARNIVALE ma stali nemale bubaky za HBO ale tato vec hrala jednoducho vlastnu ligu o 4 poschodia vyssie. Stringer Bell, Brodie, Omar, Snoop alebo Sobotkovci - dokonale napisane postavy. Neverim ze v tomto zivote uvidim kvalitnejsiu seriu :( a prirovnavat tento diamant ku splaskom typu CSI, NCIS alebo hocicomu inemu je smiesne. ()

OldBeast

The Wire překonává na všech úrovních vše, co si lze pod televizním seriálem představit. Je to dílo, které jde nekompromisně až na kost a s každým přibývajícím dílem vykresluje mnohavrstevný a cynický portrét jednoho města na začátku nového tisíciletí. Analyticky natolik propracované, že nejeden sociolog či kriminolog by měl pověsit řemeslo na hřebík. Precizní filmařská práce s výjimečnou drobnokresbou charakterů postav, která nabývá takřka epických rozměrů. Nic lepšího jsem neviděl a ani se nedokážu představit, že bych někdy i mohl. ()

D||X

Stejně jako je BSG nejlepší sci-fi seriál, stejně jako je Game of thrones nejlepší dobrodružný fantasy, stejně jako jsou BBT a HIMYM nejlepší sitcomy, stejně jako jsou Simpsonovi nejlepší animák, stejně jako Lost je nejlepší mystery seriál, tak Wire, 1.série Underbelly a Dexter jsou nejlepší Krimi seriály. | 1.série | Co dodat, seriál nám dokonale dávkuje rodinnou atmosféru, u tohohle seriálu se dokážete perfektně skoro až nadlidsky prolnout s postavami. Věřite každičký moment, perfektně zahrané partie, žijete s postavami a co je bezvadný, že fandíte jak záporákům, tak klaďasům. První série co se týče reálnosti dosáhla vrcholu. V první sérii se vás seriál dotkne i emocionálně... Závěrečnou scénu z desátého dílu po postřelení Greggs považuju po svéně z devátého dílu GoT po popravě Neda a závěrečné scéně z Mlhy za jednu z nejemotivnějších filmových či seriálových sekvencí vůbec. Na konci řady je těch emocí spousta a přetrvávají ve mně doteď. Znovuspadnutí Bubblese do drog, vražda Wallace, soud. Viděl jsem už 2 díly druhé řady, celou ji ohodnotím časem a zatím musím říct, že kvalit první nedosáhla, ale držím jí palce třeba mě do toho vtáhne... Moc se bojím syndromu Underbelly kde byla 1. série fantastická a druhá o ničem... Wire mě snad nezklame! | 2. série | Rozhodně velice nadprůměrná, ale kvalit první série nedosahuje. Pokud dávám 1. sérii 100%, tak tady dám 80%. Stále mě to udrželo u obrazovky, těšil jsem se na každý nový díl, ale není to ono. Chybí tam ty emoce, byla to taková chladná série. Nic mě nepřekvapilo, nerozhodilo... Každopádně těším se na 3. :) |3. série | Skvělá! Plná emocí a akce. O chlup co se zábavností týče horší, než první tudíž 95%. Opět jsem se do postav dokázal vžít a bylo mi jak Stringera, tak Avona opravdu líto. Nedovedu si představit seriál bez nich, jsem moc zvědavý co vymyslí do 4. série. Marlo se u mě zatím nechytil. | 4. série | .. Emoce, tolik EMOCÍ! Drsný, realistický pohled na svět. Herecké výkony z říše pohádek. První série byla dokonalá, ale tohle... 99.999% a to pouze díky tomu, že první sérii považuji za nepřekonatelnou a díky snadno předvídatelnýmu předposlednímu dílu, kdy jsem měl stoprocentní úspěšnost v předvídání děje. Ale ty emoce... fontána emocí a drsná vize světa, který si nebere servítky čišela s každé vteřiny... BRAVO! + jednoznačně nejlepší intro znělka (: |5. série| Je co se týče seriálu naprosto stejně kvalitní jako všechny ostatní. Vše dokonalé, nemám nic co bych mohl vytknout. Scénáristi vyždímali poslední možnou kapku a myslím si, že 90% je adekvátní hodnocení. Třeba se někdy v budoucnu dočkáme nového nápadu a znovuzrození The Wire ... Představit bych si to dokázal... Šla by spolupráce Avona, který vyšel z vězení + Marla. Šlo by do příběhu zakomponovat víc vězeňské prostředí. Ale to jsou vše jen zbožná přání. Celý seriál jako celek jednoznačně 10/10. Od prvního do posledního dílu nepřekonatelný. ()

Thug_Leo

Když jsem se poohlížel po nějakém dobrém seriálu měl jsem potíže najít nějaký, který by mě zaujal. Po prvním, možná druhém díle jsem stále zvažoval zda se na sérii dodívám. Ovšem s každým dalším dílem mi Wire přirůstal více k srdci. Wire je stálý seriál kdy si nemusíte lámat hlavu nad tím zda další série bude stejně dobrá,protože tady se na laťku "nešahá". Všechny série i díly mají svůj důvod, propojují desítky postav a jejich osudy. Tento seriál má něco, co ostatní nemají. Vypilované postavy, dění ve městě, politikaření, osudy bohatých i chudých, upřímných i lhářů a každodenní život obyvatel Baltimoru. Skvělé postavy McNultyho, Bunka, Lestera, Omara, Bubblese nebo dokonce senátora Claye Davise(shiiiiiiiiiit) jsou nezapomenutelné. Po shlédnutí všech pěti sérií ve mě Wire zanechal mnoho emocí, což se často nestává. Mám chuť na Jameson, poslechnout si irskou hospodskou tóninu a vyrazit do Baltimoru :-) Mohu pouze doporučit. Hodnocení? Jiné než pětihvězdičkové jsi tento seriál nezaslouží. ()

DarkViper

nedám 5 dám 4 a to jen pro to, že mě fakt štve podstata toho seriálu, je to reálné a herecké výkony jsou supr, ale Omar si prostě takovou smrt nezasloužil :D nebo zasloužil ? Ale stejně všeci byli na jeho straně, nechápu jak je možné, že i když už jsou důkazy proti hlavnímu překupníku drog, tak stejně zase nikoho nezatknou a ta špatná strana je při prachách a poldové suspendováni za to, že chtěli dodělat případ, má to svoje kouzlo a jsem rád, že jsem viděl všechny díly a klidně bych se i díval na další ale chybí mi tu špetka lepšího koření a tak nějak člověk furt čeká na další díl, ale až na to že párkrát někomu nečekaně prostřelí hlavu nikdo nedokáže nic změnit a chová se podle toho jak ho zrovna kdo vydírá tohle mě z části zklamalo ()

lajkus

Nejlepší seriál všech dob.... 1. série 100%, 2. série 100%, 3. série 95%, 4. série 90%, 5. série 75%... Mám děsnou chuť zaletět do Baltimoru, skáknou do irského baru a společně s McNultym, Bunkem a Freemonem si pokecat o tom, jak je svět nespravedlivej, plnej protekčních debilů a vožrat se někde u trati do naprostého bezvědomí.... ()

Risulak

Pri porovnaní The Wire bežnými kriminálkami, kde sú všetci "vyšetrovatelia", "kriminalisti a technici" oblečení do slušivých oblekov a dokážu snímať odtlačky aj zo vzduchu, pričom sa snažia navodiť atmosféru každodennej trestnej činnosti a sofistikovanosť postupu hlavných protagonistov, len nemôžem uveriť tomu, ako pokrytecky forma vedie nad obsahom pričom tiež nemožno nespomenúť fakt, že reálnejšie zobrazenie policajného prostredia sa podarilo v tak úctyhodnej miere. Idris Elba ako môj NO.1, právom patrí do druhovo rovnakých seriálov ( napr. Luther ) a hrá v nich nezastupiteľnú úlohu. ()

borys22

Dokonalost. Naprostý skvost mezi seriály, který nemá obdoby. Počínaje celkovou komplexností popisu systému fungování policie, justice, politiky (mnohokrát zmiňováno v jiných komentářích), až po vybroušenost jednotlivých dialogů, které mne naprosto pohltily. Věrohodné a civilní, až má člověk skoro pocit, že to opravdu zažil. Jistě, tempo je pomalejší, ale není život taky takový? Jednotlivé zvraty v ději zde nejsou tvořeny jako v jiných seriálech účelově pro napětí (chcete-li pro zvýšení sledovanosti), ale jen podle toho, aby působily, co nejlogičtěji a nejrealističtěji. Více takových filmů / seriálů. Každopádně jsem vděčný alespoň za tento. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)