Film rozpráva príbeh obyvateľov zabudnutej dedinky neďaleko rakúskych hraníc, ktorým vstúpia do života udalosti 30. až 50. rokov 20. storočia. Predtým bolo podstatné obrábať pole, prežiť zimu a vychovať deti, teraz si treba vybrať, kto je Rakúšan, kto Nemec a kto Čech, a zaplatiť cenu, ktorú takéto rozhodnutie prinesie. A tak sa z doposiaľ pokojne žijúcich susedov stávajú zarytí nepriatelia, ktorí si navzájom vyrovnávajú účty aj za cenu zločinu, straty etických zábran a ľudskosti. (Filmtopia)

Gortyna

Statečný film s ohledem na to, jakou tematiku se odvážil zpracovat. Dosud asi nejsyrovějším způsobem. Připojím ale pár postřehů historika. Marii Veberovou by sotva mohl postihnout divoký odsun, když se odmítla prohlásit za Němku, což je na jednom místě explicitně zachyceno. Akce K v roce 1952 postihovala tzv. kulaky, tedy sedláky odmítající vstup do JZD, s většími výměrami pozemků a nemovitým majetkem, kterým komunisti předepisovali nesplnitelné dodávky. Webrové dali po válce pár arů, akce K by se na ni nemohla vztahovat. Ale když na Wikipedii čtu, co se po válce v Tušti alias Schwarzwaldu skutečně odehrálo, tak je zřejmé, že tam žádné zákony neplatily. I k tomu masakru 14 obyvatel došlo. Film se taky mohl jmenovat Takoví jsme byli. ()

PamelaJJK

Mě se Krajina ve stínu prostě líbila hodně. Zde kritizovaná schematičnost, plochost postav a já nevím co ještě, jsou jen kecy. Film má parádní atmosféru, kterou významnou měrou podtrhuje černobílé zpracování. Naopak charaktery postav nejsou ani v nejmenším černobílé. A to je ono. Ten kontrast mezi černobílým obrazem a "barevností" postav je parádní. Když k tomu dám (pro mě) zajímavou kameru a to, že Krajina ve stínu ani při své délce nenudí, tak mi jako výsledek této rovnice vyjde plný počet. Ten ještě podporuje super obsazení. Nebudu vyzdvihovat jednotlivé herečky a herce, protože v tomto případě by to nebylo fér. ()

TD

Vcelku sympatický pokus, kterému podráží nohy tvůrčí nerozhodnost. Autoři jakoby chtěli syrovou každodennost i podobenství; snad počítají s informovaným divákem, který nepotřebuje vysvětlovat zjevné (např. co všechno se dělo za války, poněvadž to film z větší části přeskočí), současně mu ale dávají morálně rozhořčené lekce o poválečném teroru a inscenují velké, symboly přetížené výjevy. Nakonec z toho stejně vychází spíš banální povzdech, jaká to byla těžká doba a že ne všechno v dějinách je černé nebo bílé. Jako nevypadá to lacině, není to urážlivá konina jako Musíme si pomáhat, ale asi bychom měli chtít víc. Dál tady: https://perplexedtranslator.wordpress.com/2021/03/03/shadow-country-krajina-ve-stinu/ ()

Detektiv-2

Velmi mrazivý film. Po skončení jsem byl ještě několik minut beze slov. Historické události, které byly nevyhnutelné jsou zde ztvárněny surově, reálně a opravdu velice tvrdě. Lidé lidem ze strachu, nenávisti a zkaženosti. Herecky výborně provedeno, musím vyzdvihnout především M. Borovou, P. Špalkovou, Z. Kronerovou a M. Ludvíkovou. Všechny zmíněné byly uvěřitelné a maximálně procítěné. Kamera, hudba a černobílý obraz velmi dobře potrhuje atmosféru. Filmu sice chybí gradace, ale tu od té doby snad nelze ani chtít. ()

srolyma

Velmi sugestivní film, který jen potvrzuje, že ne nacisti, ne Tataři, Turci ani Švédovéi, ale komunisti byli, jsou a budou ti největší parchanti. Nabízí se srovnání s Nabarveným ptáčetem (černobílé zpracování, válka), pro mě je Krajina působivější. ()

pafka

Cozpak o to, ze je to skvele natocene, nemuze byt rec. Je a herci jsou skveli. Prvni pulka rozehrala klasickou Slamovu hru, ze nic neni cernobile a umi si pohrat s detailama v deji tak, aby to bylo mnohobarevne a nejednoznacne. Druha pulka filmu, odehravajici se po valce uz ale cernobila je. A je to skoda. Jakoby na to nebyl uz cas. Pritom rozpitvat lidi a jejich svet, ze to nebylo cernobile rozhodovat o ostatnich, to by bylo neco. Semtam se neco povedlo, ale nijak zvlast. Co me ale vadi nejvic je to, ze film neprinesl, krome hromadne vrazdy u vykopane diry, nic, co bysme uz v ceskych filmech nevideli. Skutecne jsme se v tematech z tyhle doby uz zbavili ci vyrovnali se svoji minulosti? ()

blondboss

Veľmi sympaticky natočený a hodnotovo silný snímok, ktorý Bohdan Sláma poňal ozaj štýlovo a čiernobiela mu neskutočne sedí. Dodáva väčší punc realistickosti, atmosféry a samotného života jednoduchých dedinčanov vo vojnovom období. Príbeh je to síce dosť smutný, ale chytí vás za srdce. Mám taký pocit, že Csongor Kassai si strihol životnú rolu. Mňa to celkom zaujalo, len škoda, že režisér nedokázal udržať tempo počas celého trvania filmu. Konečne ale jeden z tých lepších českých snímkov. 75 % ()

jungewolf

Vcelku to ušlo : 3,5 - 4 * a 62 % (s přivřenýma oběma očima).... . Moc by mě zajímalo podle jaké skutečné události byl film natočený .....  .  *Na natáčení spolupracoval i místní SDH Mirotice. Vedle Mirotic, Bořic a okolí se  točilo i v obci Chuchelno a na zámku Cerhonice. Domácí loutkové divadlo režíroval Petr Forman (loutky zapůjčilo Muzeum loutek Plzeň). Podporu měl film i od Jihočeského kraje a obce Suchdol n/Lužnicí . CHYBA ve filmu : JEŠTĚ v r. 1947 určitě NEMĚLI na hospodě dvojjazyčný nápis Gasthaus / Hostinec.  *Nepochopím, za co tohle PRÚMĚRNÉ dílko dostalo 7 Českých lvů, když naprosto špičkový film Toman ani jednoho !!!!!!!!!   .   *Dostupné na aerovod.cz . ()

Stauff

Dlouho jsem se na tento film bál podívat. Znám dost dobře historii Vitorazska, zejména ve 20. století, no a události z 24.5.1945 ve Schwarzbachu těmto dějinám jasně dominují. Bál jsem se, jakým způsobem to bude ve filmu podáno, jak moc se filmové vylíčení událostí bude lišit od skutečnosti. Nakonec jsem se odhodlal a na Netflixu si film před třemi dny pustil.  Už jsem ho viděl třikrát a pokud můžu říct svůj subjektivní názor, je to nejlepší český film vůbec. Události jsou popsány přesně tak, jak se staly a já se nedokážu moc rozepisovat, protože jsem stále plný emocí. Pokud se chcete dozvědět víc, zkuste třeba knihu Tragédie Vitorazska 1945 - 1953.  Nakonec bych chtěl před filmaři smeknout klobouk. Tohle se opravdu povedlo, děkuji! ()

Alden_Larson

Ze začátku mi to přišlo slabé, ale druhá polovina je tak dobrá, že bych jí samostatně dal plný počet bodů. Děj je trochu neuspořádaný, ale to je spíš jen následkem jeho rozsahu, nikdy jsem se ale v ději neztrácel, což vzhledem k tomu, kolik se v něm děje věcí, je rozhodně úctyhodné. Moc se mi líbí, jak děj bere v potaz obě strany války, nejdřív jdou němci po češích a pak češi po němcích a v obou případech je to místy brutální. Film má skvělou hudbu a vypadá skvěle, černobílý filtr má svůj účel a dává filmu jedinečnou atmosféru. Je tam ale pár velmi nevhodných střihů, které narušily plynulost určitých scén. Herecké výkony mi taky nepřijdou perfektní, v některých scénách jsou skvělé, ale v jiných zase trochu dřevěné. Rozhodně musím ale přičíst bod za použití původního němckého dialektu, díky němu je film mnohem realističtější. 8/10 ()

GeminiK

První polovina filmu nemastná, neslaná. Něco tomu chybělo. Druhá půle mi to vynahradila. Problematiku vysídlení mám obstojně nastudovanou a je to kontroverzní téma, ale nikdo nemá právo kohokoliv vyhnat z místa kde žila jeho rodina po generace. Nikomu nestraním.  Zkuste se někdy projít zaniklou vesnicí. Najdete tolik osobních věcí až z toho mrazí a ani nemusíte moc hledat. Já vidím lidi a jejich osudy. A v dnešní době digitalizace znám i jejich jména. Dávám nekritických 90%. ()

laardlad

Film se mi moc líbil, především dějová linie od r. 1945 a dál. Skvělý námět osudu jedné vesnice v Sudetech a příběh o tom, jak moc hluboko lidé byli (jsou) schopni klesnout. ()

EddieIron

Už tady od Sametové revoluce někdo natočil film o tom, jaká zvěrstva páchali Němci na Češích nebo na to není společenská poptávka? ()

Don Martini odpad!

Nový český film KRAJINA VE STÍNU vyzdvihuje sudetské Němce, démonizuje Čechy v Sudetech tehdy žijící a odsuzuje Benešovy dekrety. Tento film je odpadová filmová žumpa, stejně jako Česká televize! ()

Maja_N

Podľa popisu veľmi zaujímavá téma, od spracovania som očakávala oveľa viac. Scény priemerné, chladné, ale žiaľ v takom význame, že som žiadnej z nich neverila. Pôsobilo to celé ako nasilu pozliepané časti, ktorými chceme vyjadriť veľkú myšlienku. ()

rigby

Film jsem chápal jako obrázky z života pohraniční vísky v rozsahu dramatických válečných let. Černobílé provedení tomu velice slušelo a užíval jsem si to. Jen mi trochu vadilo dlouhé setrvání v nejdramatičtějších dnech těsně po osvobození, ačkoli chápu, že dodnes je to bráno jako hodně citlivé téma a zřejmě i kvůli tomu tento film vůbec vznikl. Filmařsky tedy na výbornou, možná chtělo trochu zatlačit na scénář, aby se objevily drobné mikropříběhy a divák tak získal k jednotlivým obyvatelům vesnice bližší vztah. ()

Pan.Antonin

Slámovi asi někdo ukradl barvu. Kdepak, to byla jen další režisérova zbraň při jeho útoku na Českého lva (téma, zvolená "umělecká" forma, pomalé tempo), byla to prostě sázka na uměleckost a film je svým vážným tématem spíše určený k zamyšlení, než k relaxu. Uvidíme, jestli nakonec nějakého lvíčka získá, mě si teda moc nezískal. Jak naznačují i jiní, film je spíše "popisem děje" než "vypravování", místo jednoho příběhu jsou to prostě obrazy z určitých období dějin pohraniční vesnice. Což by nebylo tak na škodu, kdyby autor více vykreslil jednotlivé postavy (těch je tam strašně moc), nebo se prostě zaměřil na jednu/dvě rodinky a ty udělal postavami hlavními. Takhle ten film moc rychle neubývá, prostě se dějí věci a vy koukáte na pohybující se obrázky. Na druhou stranu nejdelší část (rok 1945) byla asi tím nejzajímavějším z celého filmu a hlavně kvůli ní, tomu tu třetí hvězdu dám. Kdyby byl podobně dobrý celý film, mé pocity by z toho byly daleko daleko lepší. ()

Howard72

Velke prekvapeni, jak ve filmu vse funguje - vykresleni postav, vsichni jsou zivotni, pochopitelni, dej odsypa a clovek je vtazen. Film s velkym presahem srovnatelny s Jasneho Rodaky - jen bez komedialni, odlehcene slozky. Pro me nejlepsi Slamuv film a nej cesky film posledni doby, ktery svou obycejnosti a silou pribehu bez pompy zastinuje Nabarvene ptace a dalsi. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (viac)

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

06.01.2021

Dnes byly oznámeny nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2020, jež by měly upozornit na nejlepší české filmové počiny uplynulého roku, jejich tvůrce a také nové naděje české kinematografie z… (viac)