Film rozpráva príbeh obyvateľov zabudnutej dedinky neďaleko rakúskych hraníc, ktorým vstúpia do života udalosti 30. až 50. rokov 20. storočia. Predtým bolo podstatné obrábať pole, prežiť zimu a vychovať deti, teraz si treba vybrať, kto je Rakúšan, kto Nemec a kto Čech, a zaplatiť cenu, ktorú takéto rozhodnutie prinesie. A tak sa z doposiaľ pokojne žijúcich susedov stávajú zarytí nepriatelia, ktorí si navzájom vyrovnávajú účty aj za cenu zločinu, straty etických zábran a ľudskosti. (Filmtopia)

phoebinka

Finale Plzen. Naprosto zbytecne dlouhe, maxilni depka, ale nebylo tam nic zajimaveho, co by ten pribeh tahlo. Urcite to bylo vypravny a remeslne ok, ale absolutne se mi to netrefilo do nalady a nikomu to nemuzu doporucit. ()

pallok

Krajina ve stínu - brutálny, skoro doku-film, ktorý premenil 16 nominácii na Českého leva na famóznych 7 víťazstiev. Kvôli brutalite bol do hlavnej roly obsadený slovenský maďar, viem si predstaviť, ako by sa ľudia v Česku pozerali na ulici napr. na Ivana Trojana či Bolka Polívku. Je zvláštne, že sa táto čiernobiela snímka nesfarbila v hodnotení do červena, každopádne stojí za zhliadnutie, aj keď kvôli stopáži by som sa k tomu už asi viackrát neodhodlal. ()

cyglos

Verbale Verbale, to se to mlátí prázdná sláma, když sedíš v kině, omluva, doma, se staženými roletami, aby Tě nikdo neviděl na co se koukáš. Ty vole, nevíš, o čem píšeš. Pochopil jsi, kde žiješ, co se tady dělo a děje? Patrně si jen mastíš slovník vulgarit, a "neznáš mapu". Víš naprostý kulový jaká byla doba. Z Prahe, nebo odjinud vidíš na práh, možná na rohožku, ale dál ne. Z tvýho pohledu jsi tak akorát na udání a odvoz do lomu na odstřel. Vole, tušíš, co ti lidé museli řešit. Oni neseděli v kině. Oni to žili!!! A tam se lámal chleba. Takže uber z plynu, prober se a mysli. Jinak jsi jen další v řadě, kterej se zaprodá každému, kdo půjde kolem. A Ty na to vypadáš. /cyglos/ A je jedno zda já tři, a Ty tři. ()

Tempter

To, že se zvolí těžké téma (klobouk dolů) a že se to natočí černobíle, bohužel neznamená záruku kvalitního filmu. Přes všechna ta zobrazená svinstva, která jsou si schopni lidi navzájem provádět, to nějak klouzalo po povrchu a nebylo se čeho chytit. V podstatě mi bylo jedno, co se komu stane, protože člověk stejně věděl, že dobře to dopadnout nemůže. ()

Honjanmach

Vážné téma, film však půsibí velmi povrchně. Chybí jakýkoliv hluboký herecký výkon. Vše proběhlo rychle, během pár let a vlastně nikde se nezastavilo, aby bylo možno vyjádřit, co má být sděleno. ()

Scott67

Jedna hvězda za to, že film poukazuje na skutečnost, jak se i prostí sousedé na vesnici dokážou navzájem požírat po rozdělení společnosti na dvě skupiny. To je zejména dnes velmi aktuální a tento film mi to v mnohém připomněl. Jen si nejsem jist, jestli to byl filmařúv záměr. Nicméně historie se neustále opakuje a i když mě film jinak ničím dalším nenadchnul, tak tady nastavil zrcadlo celkem spolehlivě. ()

JerryPilsen

Silné téma dobře podané. Kdo nezná svojí historii je nucen jí opakovat. Všichni jsme přece sousedi,ale stejně si každý jede to svoje. Škoda jen, že nebylo na barevný film. ()

Charliebobek

Krajina ve stínu měla být spíše seriál. Na tak vrstevnaté téma je potřeba hlubší pohled, vysvětlující motivace a kontext jednotlivých charakterů. Jsou filmy kterým se podaří vás vtáhnout a posadit na prdel, tento to bohužel není. Škoda... ()

Hansolo35 odpad!

Ano, děkujeme... přesně podle nové doktríny. Zábor Československa, odsun, vraždění, vlastně celá druhá světová válka je tu zobrazena v pár záběrech. Němci jsou zde opět vylíčeni jako dobračiska, co pomáhají v době války komu můžou. Po válce teprve přijde opravdový teror. Česká lůza vyhání dobrosrdečné německé sousedy a dokonce chce zpátky svůj majetek a půdu! Hnus. Vše přece patří Říši. No, když to nevyšlo tehdy, tak nové velkoněmecké (tedy evropské) říši se to povede dnes. Na závěr zas a znova... Němci začali válku, Němci nás vyháněli z domovů, Němci posílali lidi na smrt do koncentračních táborů, Němci nás chtěli vyhladit. Zbytek filmu jsou sračky. Howgh. ()

natykarb

Drsný, surový film, bohužel věřím tomu, že nějak podobně to tehdy vypadalo. Film jako celek hodnotím pěti hvězdami, nicméně se ještě vyjádřím k oceněním film,... rozhodně bych ženskou hlavní ani vedlejší roli nehodnotila až tak závratně na Lva, zas takové výkony to nebyly. ()

stuj

Další smutný film o tom, jak někteří lidé dokážou být zlí. A připomínka relativně nedávné a neveselé minulosti. ()

milos.bradik

Dost mi vadí, že jsou poválečné zločiny na Němcí ukazované víc než zločiny nacistů, kterými to celé začalo, ovšem je potřeba ukázat, jak lůza, která se dostala k moci už za nacistů, pokračovala v řádění i za komunistů. Dobře natočený a působivý film. ()

Mezerník

První dvě třetiny jsou nuda, která nezaujme ani poučené (pro ně tam není nic nového), ani nefunguje jako výchova pro školáky (na ně je tam zase příliš málo doprovodných informací, např. že Vitorazsko nebylo součástí zabrání Sudet v roce 1938). S rokem 1945 to naštěstí začíná být o dost zajímavější. ()

Jan_Hybern

Tento film nebyl vůbec špatný. Děj byl napínavý, dramatický. Ale tak nějak to trošičku drhlo... prostě film neplynul tak jak by si to člověk představoval... Škoda. Nevím, v čem se stala chyba. Ale téma je třeba dále držet, protože to, co se zde před II. světovou válkou, při ní i po ní dělo, nesmí být zapomenuto. ()

Korpy22

Přestože je film většinovým publikem kladně hodnocen, mně prostě nesedl. Scény jsou zdlouhavé a pozornost upadá a to hlavní, není zde postava, které by člověk mohl fandit a prožít s ní celý příběh. Celkově film působí jako poskládání za sebe pár záběrů z dané doby a to je vše. Film nemá nosný děj a jen si hraje z hezkým záběry, světlem a kouřem. Abych film ale zcela neodsoudil, je zde skvělé herecké obsazení v podobě Denisi Barešeové, Kláry Melíškové, Perty Špalkové a Barbory Polákové. Ani to ale film bohužel nezachránilo a příště si radši pustím lepší film, který zpracovává tohle časové období např. Havermanův mlýn nebo Všichni dobří rodáci. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (viac)

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

06.01.2021

Dnes byly oznámeny nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2020, jež by měly upozornit na nejlepší české filmové počiny uplynulého roku, jejich tvůrce a také nové naděje české kinematografie z… (viac)