Dawsonov svet

• Česko Dawsonův svět (viac)
USA, (1998–2003), 93 h 9 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Kevin Williamson

Réžia:

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon (viac)

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena (viac)

Kamarádi Joey Potterová a Dawson Lerry se znají od sedmi let a jako každý sobotní večer se u Dawsona dívají na filmy. Joey žije se svou sestrou a jejím přítelem v malém domku, v zátoce kousek od Dawsona. Její matka umřela na rakovinu a její otec sedí ve vězení za držení narkotik. Dawson, Joey a Pacey Witter, Dawsonův nejlepší kamarád, natáčejí Dawsonův první film, se kterým chce jet brzy na filmový festival amatérských filmů. Pacey, který v něm hraje nestvůru, a Joey, která hraje hlavní hrdinku, se začnou hádat. Jejich hádku ale přeruší přijíždějící taxík, ze kterého vystoupí mladá blondýnka Jen Lindlyová. Je to vnučka Dawsonových sousedů, která přijela, aby pomohla své babičce starat se o nemocného dědu. Jen, stejně jako ostatní, druhý den nastupuje do druhého ročníku místní střední školy (oficiálny text distribútora)

topi80

Máme tady hlavního hrdinu, romantického snílka Dawsona a jeho skvělou kamarádku od dětství Joey. Dále je tady protřelá tajemná Jenn a propadlík Pacey, který hovoří slovníkem, za který by se nemusel stydět ani Alois Jirásek a má dospělé postoje hodné myslitelů typu Aristotela či Platóna. Nesmíme zapomenout ani na další dvě postavy, což jsou sourozenci. Ona je blázen a on slouží v rámci politické korektnosti jako povinný gay v seriálu pro teenagery. I pro příznivce květnaté mluvy budou filosofické dialogy hlavních hrdinů příliš učené na to, aby se daly hned při sledování pochopit, ale nakonec, ona je to docela pěkná legrace. První série je křehkou romancí o dospívání, o měnících se vztazích mezi kamarády z děství přicházejících do puberty. Velmi citlivě a poeticky podáno, zkrátka seriál byl katapultován na první místo mezi teenagerovskými seriály. Tím to asi také mělo skončit. S dalšími sériemi vše zabředávalo do čím dál rozplizlejšího bahna. Kluci se dívali kvůli Katie Holmes, holky čekaly na závěrečné rozhřešení, u kterého se fanoušci neshodnou, zda šlo o happyend nebo naopak (dle preferencí fanynek seriálu). ()

rezzzy

PLEASE READ THE COMMENT BEFORE YOU DAMN MY RATING. Já nemůžu jinak, než hodnotit 4*. Full nedávám pouze z vědomé střízlivosti, ať mě filmový našinec nesežere zaživa. Proč. Dovolím si otřepaně klišé přirovnání. Protože stejně jako jsou lidé, co do našich životů vstoupí a pak odejdou, aniž by nechali výraznější rýhu, jsou i takoví, co do něj vstoupí a zanechají znatelné stopy, a my už nebudeme jiní. A tak je to i se seriály. Když mi bylo 15, Dawson’s Creek totally made my life and took my breath away. A to ho dělá jedním z nejzásadnějších seriálů v mém životě vůbec. (V tomto jsem za jedno s uživatelem: Novoten) Prostě se mu to povedlo a působilo to na mě. Jasně, dnes bych se na to dívala možná jinak. Možná bych nechápala, co jsem na něm viděla. Ano, ale to je takové to možná, které nechci nikdy zjistit. A v tom spočívá to kouzlo. Kromě toho je třeba si uvědomit, v jakém období byl vysílán (tj. frčela televize, počítač měl doma málokdo, internet byl v ČR v plenkách, torrent byl neznámý pojem) a zauvažovat, na jaké úrovni tehdy byla produkce seriálů, jaké měly série Dawson's Creek konkurenty? No, žádné valné. Podle mě byl ve své kategorii tím lepším produktem té doby. Ten seriál dneska pravděpodobně nebude takový, jaký si ho vybavuju. Avšak protože si jej nepamatuju já, ale ta patnáctiletá holka, která kvůli jednomu nervydrásajícímu dílu (a la kdy už konečně Joey pochopí, že ji Pacey miluje) nešla na trénink, zůstane tenhle seriál TOP. Mimochodem soundtrack doceňuji permanentně, výběr písniček napříč epizodami poslouchám i o deset let později. :-) ()

Dizzy_eM

Tenhle seriál musí mít rád snad každej, kdo na něm vyrůstal a sám prožíval první lásky a nešvary. S odstupem času už to není ono a dnešní mládež se vzhlíží v asi trochu jiném druhu seriálů, já se ale tenkrát v roztomilé Joey viděla a stejně jako ona, jsem měla svýho Dawsona, se kterým jsme podnikali filmový večery... Jen my zůstali filmovými nadšenci a nejlepšími kámoši až doteď. Takže můj teenagerovskej příběh má asi lepší happyend :) Jasně, z dnešního pohledu je to patos, ale i tak musim dát, aspoň z nostalgie, čtyři hvězdy... ()

Franche

Dívala jsem se na to jako puberťačka a dívám se na to teď. Je to pořád stejné jen já se na to dívám jinak. V hodně věcech se spousta z nás musí vidět, ne že ne. První láska, kamarádské spory, osobní problémy, škola. Nicméně Dawson sám jako postava sráží seriálu celou jednu hvězdičku. Jeho patetické morální kecy, jeho konstruovaná dospělost a monology. Jeho xicht a jeho vysoké čelo. Jeho ,,Joey je moje a ničí jiná''. Jeho válka proti světu. Jeho gestikulace. Bože. Ani Valery Malone není tak nesympatická a nenávidění hodná jako Dawson z jeho světa. Pacey je mnohem lepší postava, uvěřitelnější, přirozenější - navíc jeho láska k Joey je to nejlepší, co jsem v seriálech viděla. ()

Alfie

Dawsonův svět je nejlepší teens serial posledních deseti let.nejlepší je třetí řada.Joshua Jackson je herecky jasně nejlepší. ()

Baki

Komu nebylo 10-17, tak nepochopí. Tento seriál bude v mém srdci na vždy ať je sebevíce kýčoidní,klišovitý a kdoví jaký. Měl jsem ho rád, každé odpoledne se na něj díval a budu mu věrný i nadále. ()

Cortesz

První řada byla skvělá a v mém věku, kdy tento seriál bežel naprosto skvělá, nenechal jsem si ujít ani jeden díl. Další řady už na tom byli hůř, ale dalo se zkouknout hlavně díky hezké a tehdy hodně oblíbené u kluků v mém věku Katie Holmes, flegmatickému Joshua Jacksnovi, kterej měl skvěle napsanou postavu. Jediné co mi zde přímo iritovalo byl hlavní představitel James Van Der Beek a ta jeho postava mě přímo s.ala. Jako obvykle zde v tomto typu seriálů o nic nejde a děj je zde téměř nulový, tak měl zkrátka svoje kouzlo a především zde zaznívala občas i skvělá hudba, která zaslouží hvězdu a druhou dávám z nostalgie a ta třetí je za tu první a možná i druhou řadu. ()

LuNaj

Dawson se vyjadřoval jako mladistvý intelektuál, kolikrát jsem měl chuť mu vrazit, aby se vzpamatoval a nepotil ty nesmysly. Katie Holmes mi v první sérii přišla naivně hloupoučká, než jsem stačil zaregistrovat, že se tak chová ve všech sériích, pořád a pořád dokola. Ale jo, pár odpolední jsem s Dawsonovým světem strávil, ale to pouze na základě velmi malé televizní nabídky. ()

Verunka84

Dalsi z oblibenych serialu me sestry, dve hvezdy jen za to, ze jsem znala Katie driv nez si vzala Toma, za problemovou Michelle Wiliams a za to ze jedna postava byla gay. ()

Mercilonka

Hodnotím první čtyři série, které jsem viděla vážně poctivě. Poté vše ztratilo humor, původní myšlenku a kouzlo a já se přestala dívat. Nevím, jak seriál dopadl, ale na tom mi nezáleží. Pro mě to bude pořád Dawsonův svět v době, kdy k sobě lezli Joey a Dawson oknem a všichni byli mladí, šťastní a "bezstarostní". Mimochodem nejkrásnější doba pro mě byla, kdy Joey a Pacey měli spolu tajné pletky, to pro mě byl nečekaný zvrat a jejich láska byla krásně zahraná. ()

pasqviL

Když si myslíte že máte problém a nic nemá východisko, chcete ukončit svůj bídný život v podkroví svého domu na šňůře od prádla. Potom neváhejte a podívejte se na pár dílů Dawsonova světa, a zjistíte že vlastně vy problém nemáte!! ()

Mr.Shock

Tenhle seriál pro mě byl něčím výjimečný... Jediný seriál, kde se mi líbil český dabing. Od té doby ( a s jakýmkoliv dalším shlédnutým filmem nebo seriálem ) mám mnohem radši originální zvuk a titulky. ()

danndda

Dříve bych tomuto seriálu dal snad i pět hvězdiček, tak jsem byl tímhle seriálem okouzlen. Ale odstupem času, kdy jsem si nedávno podíval na některé díly, jsem udiven, čím jsem byl tak nadšen. Když ho srovnám s nynějšími seriály, něco mu chybí. Nejspíše jsem byl tak omámen Katie Holmes, že jsem si nevšiml průměrného herectví, nezáživných dialogů či otřepaných zápletek. ()

Gladi

Skvely serial hoci som videl len prvu a poslednu seriu,no nikdy nezabudnem na koniec prveho dielu,ked do deju tvorcovia krasne zakomponovali piesen od Pretenders-I'll stand by you. ()

Hlawi

Pro mě je to legendární seriál svého druhu pro moji generaci. Svět, který je jen za obrazovkou. Nicméně s odstupem času si člověk uvědomí, že celkově je to seriál jen pro dospívající a lidi s růžovými brýlemi:-). ()

vejfukCZ odpad!

Skutečně ryzí Odpad s velkým O. Stáhnul jsem si nedávno na ukázku pár dílu a to co sem u toho zažíval bylo nepopsatelné. Banda 16-letých US teenagerů (rozuměj 25-letých lidí) kteří chodí na střední a filozofují o životě že by jim i Platón mohl závidět. Za těch X let nemohou pořád vyřešit kdo s kým teda bude chodit. Nejhorší byl ten díl kde jeden fracek filozofoval o sexu a přirovnával ho k různým uměleckým dílům jako sou sochy, obrazy a tak dále. To byla čistá muka... ()

A bude komiksové světlo!

A bude komiksové světlo!

01.11.2007

Konkrétní zdroje? Blesk a Zelená lucerna. A pozor, teď nemluvíme o chystané Justice League of America, jejíž členy jsou i Flash a Green Lantern. Strategie studia Warner Bros. je vskutku podivná.… (viac)