Mestečko Twin Peaks

• Česko Městečko Twin Peaks (viac)
Dráma / Mysteriózny
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Tvorcovia:

Mark Frost, David Lynch

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (viac)

Seriál od kultového režiséra Davida Lyncha. Malé americké mestečko Twin Peaks je na prvý pohľad normálne, no v jeho vnútri niečo hnije. Po smrti mladej Lauri Palmrovej príde jej vraždu objasniť agent Cooper (Kyle MacLachlan), ktorého vyšetrovanie vedie k temnej pravde... David Lynch natočil seriál na protest pre vtedajšie ľahkovážne seriály typu Melrose Place a Beverly Hills 902 10. Chcel do žánru seriál priniesť niečo viac, ako jednoduchú zápletku a ešte jednoduchšie vysvetlenie. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (52)

Roztržka mezi bratry (1990) (S02E10)

Po velkém finále z minulého dílu přichází v podstatě nový začátek. Mnoho věcí bylo ukončeno, jiné se postupně teprve otevírají. Tenhle díl je tak v podstatě spíš takovou přípravou pro příběhové linky v dalších dílech. ()

Maškarní bál (1990) (S02E11)

Jasnou hvězdou tohoto dílu je Duchovny a jeho Denis(e). Jako čistý heterák prostě říkám, že Duchovny je tu k sežrání :D. Jinak se dostáváme do bodu, kdy se spíše tak paběrkuje na místě, a čeká se na šachové tahy :). Řeší se tak výhradně všemožné vedlejší linky, a do finále se tak blíží dějová linka s drogami. Tenhle díl patří určitě k těm nejvtipnějším v rámci seriálu, ale určitě to není na plný počet, jelikož dějově je to spíš výplňovka. ()

Černá vdova (1991) (S02E12)

Jeden z nejslabších, a dost možná nejhorší díl původních sérií, ale nejsem si teď jistý, jestli náhodou ještě jeden či dva takové díly nepříjdou. Tady v těchto dílech se nejvíce projevují ony producentské strkanice, kdy byl vlastně Lynch mimo hru, a Frost to sám nějak držel pohromadě. Hlavní linka se v podstatě nikam neposouvá, a tak může Cooper navštěvovat chalupy. V popředí jsou tak vedlejší linky, kdy linka Jamese, která je dokonce mimo Twin Peaks, je určitě nejhorší z celého seriálu, ačkoliv malý Nicky mu dost konkuruje. Aspoň, že je tu vtipná linka supersilné Nadine, která převrátí vzhůru nohama (doslova) celý zápasnický tým. A závěr to ještě dost vytáhne, svým hororovým pojetím návratu Majora Briggse. ()

Šach Mat (1991) (S02E13)

O něco lepší, než předchozí díl, ale důležité je, že se teda definitivně uzavřela ta linka okolo drog, a konečně se můžeme vrátit k tomu důležitému, tedy Vigvavům. Cooper je v těhlech pár dílech, od odhalení vraha Laury dost upozadněnej, takže to musí zachraňovat Nadine se svojí supersílou, kterou tentokráte dost podcení Hank, a Nadine mu ukáže pravou ženskou sílu. Šibalský trik Denise na záchranu Coopera jen ukazuje, že Duchovny se vážně dost možná měl narodit jako ženská :) ()

Dvojí hra (1991) (S02E14)

Tak nějak se pořád točíme v kruhu, a nikam se neposouváme. Jsou tu sice takové malé náznaky (Útěk Lea, nalezení mrtvoly v kanceláři), ale zatím to vesměs nikam nevede. Většina stopáže se tak točí okolo šíleného Bena, který se rozhodl zvrátit chod dějin. Nebo také okolo nudné linky s Jamesem, která postrádá jakoukoliv logiku směrem k ostatním dějovým linkám. Návrat mrtvoly Packarda je také spíš béčkového typu, a dost pochybuju, že to tvůrci měli takhle naplánované už od začátku. Tady bych se spíš přikláněl k tomu, že ze zoufalství, aby zbrzdili hlavní děj při produkčních problémech, tak ho tam vrátili, aby měli další dějovou linku. ()

Otroci a páni (1991) (S02E15)

Tenhle díl mi příjde jako takový návrat do první ligy. Většina vedlejších linek spěje do svého finále (Jih zdemoluje Sever, Jamesova blondýna zdemoluje "bratra") a když vezmu, jak některé tyto linky byli dříve otravné, tak tady to urychlení tempa pomohlo k jejich značnému zlepšení. Earle mezitím připraví převlékací trik jak z Halo Halo, že ho ani letitý přítel Cooper nemá šanci poznat, a šachová partie je konečně rozehrána. Lea je člověku až líto, ale stačí si vzpomenout, jaký byl na začátku seriálu. ()

Prokletá (1991) (S02E16)

Spekulovat nad tím, jestli je možné, aby se po smrti duše člověka importovala do dřevěného šuplíku asi u Twin Peaks nemá smysl. Jossie tak řekla v seriálu poslední slovo, nebo ne... :)? Do jaké míry k jejímu odchodu pomohl Bob, to je taky asi do diskuze. Každopádně její smrt určitě nebyla normální, a nedivil bych se, kdyby se jí hlavní záporák dostal chvíli před smrtí do hlavy, a možná i pomohl k odchodu Eckhardta. Takže snad všechny vedlejší linky jsou zakončeny, a může se jít směrem k finále. Windom mezitím pokročil ve své převlékací šarádě, a narafičil past na trojku nejhezčích holek Twin Peaks. Kdo se asi stane jeho vyvolenou :)? Za mě vede Shelly :) ()

Rány a jizvy (1991) (S02E17)

Opět jakoby po klíčové události takové zpomalení, a nadechnutí se před rozjezdem, tentokráte už velkého finále. Earle už se dozajista zařadil mezi legendy převlékačů, a tentokráte vyzkouší hned několik trendy stylů. Na scéně je také konečně další kráska, tentokráte Annie v podání Heather Graham (která snad nestárne). Jinak se v tomto díle sází dost na humor, lasička si pochopitelně doslova ukradne celou scénu pro sebe. John Wheeler mi příjde jako taková podnikatelská variace na Cooper. Další klaďas k pohledání, který vždy ví co říct, co udělat. ()

Na křídlech lásky (1991) (S02E18)

Lynch je konečně zpátky, a na atmosféře dílu je to znát. Opět tu máme tak klasicky bizarně, vtipně - melancholické scény ("Já vás slyším"). Ono celá ta kavárnická romantika je prostě tak pozitivní, ale trochu i smutná zároveň, že ve výsledku nevíte, co si z toho odnést. Pochopitelně, rozebírat to, že Gordon skoro neslyší, ale Shelly mu dokáže rozproudit ušní bubínky na 100% asi nemá žádný smysl, to stejně nevysvětlíte :). Ona Shelly by dokázala rozproudit spoustu věcí i spousty mužů... Hlavní linka se také velkými kroky blíží ke svému finále. Opět se opráší fungující spojení Bob - Sovy, a Andy svou "genialitou" rozhýbe možná až stovky let stará tajemství. ()

Variace vztahů (1991) (S02E19)

Gordon jako nějaký kovboj z westernovek nakráčí do "saloonu" a jako správný "šerif" si vezme co mu patří. Celá ta scéna je viditelně parafrází na staré kovbojky, a je to přesně zas to Twin Peaks, které máme rádi :) A chudák Bobby nevěří svým očím. Tak jak se spojili dopisy všech tří Windomových favoritek, tak se nadále tato linka spojuje s Cooperem, a sám mistr převleků tentokráte vytvořil geniální šachový převlek pro někoho jiného. Tři díly do konce, a Sovy už poletují nebezpečně blízko okolo městečka. ()

Cesta k Černému vigvamu (1991) (S02E20)

Tak Windom se i v tomto díle překonal, a vytáhl další ze série geniálních převleků. Za mě musím říct, že potkat něco takového, tak bych zůstal totálně odvařený, stejně jako chudák Major. Jak je vidět, tak lesy s Douglasovými jedlemi ukrývají mnoho tajemství, a i taková procházka v uniformě se dokáže pěkně zvrhnout. Poprvé se také konečně dostáváme blíže k onomu Černému vigvamu. Blíží se finále, a Bob se fyzicky vrací zpět na scénu. Celá záhada okolo tajemného místa se sice nijak nevysvětluje, ba naopak, spíš další otázky stále přibývají ,ale už teď musí být každému jasné, že se schyluje k něčemu opravdu velkému. Líbilo se mi také propojení mezi FBI Cooperem, a podnikatelským "Coopere" v podobě toho, že oba někoho ztratili, a do obou se zamilovala stejná dívka. ()

Miss Twin Peaks (1991) (S02E21)

Pochopitelně, co se týče volby jakékoliv Miss, tak je to vždy dost o subjektivních preferencích, ale za mě Annie klidně na výhru může být :). Ale taková Norma která vyhrála před 20ti lety, tak by určitě mohla bodovat i teď :). Škoda, že se v rámci převlékací kampaně nezúčastnil samotný Windom, ten by tomu dal ještě větší grády :). Celá koncepce Andyho postavy opět dostává své klasické rozuzlení - uťáply jouda, ale v náhodném mžiku geniality vždy příjde na nějaký klíčový prvek skládačky. ()

Za hranicemi života a smrti (1991) (S02E22)

Lynch je zpátky na řežijním postu, a to právě včas. Finále je hypnoticko-psychotickým výjevem, kde eplieptici odpadají do mdlob. Čekat po takovémto závěru ("Jak je Annie?") 25 LET na pokračování, tak si to snad hodím. Co se týče vedlejších linek, tak si tvůrci ještě směrem k 3. sérii nakonec nechali nějaké to šokující překvapení (pro čtenáře knih menší), ono přežít takový výbuch v bance je asi dost těžké :) :). Vysvětlit scény, které se událi v rámci Vigvamu je asi na první zhlédnutí hodně obtížné, skoro až nemožné, ale to hlavní, co si z toho asi člověk vezme, že Bob zkušeně oddělá Wimdoma, který se asi trochu přepočítal ve svých plánech, a následně Bob dokázal zřejmě vytvořit první tulpu (opět více až 3. série), a to falešného Coopera. Podařilo se také vrátit valnou většinu postav, které nás celým seriálem provázeli, a to i takové, o kterých už mnoho dílo nebylo vůbec slyšet (Sarah, Ronet), a člověk má tak pocit takové té nostalgické, zakončovací atmosféry :). Čert vem voňavoučké Jedle, ale Platany, panečku, ty když potkáte v lese, tak to se budou dít věci... ()

Návrat (2017) (S03)

Pakliže jste čekali, že se vám dostane odpovědí na otázky z prvních dvou sérií, tak vás čeká velmi velké zklamání. Tady se děje pravý opak, na každou zodpovězenou otázku dostanete tak dvě nové, mnohem šílenější, než byste si dokázali představit. 25 let se prostě muselo projevit, a styl Twin Peaks je tak úplně jiný, než v prvních dvou sériích. Mnohem více se děje jen v náznacích, je nutná 10000% soustředěnost na všelijaké zvukové a vizuální detaily, které následně můžou být klíčové pro hlavní děj. Štvalo vás, že nevíte "Jak je Annie?", tak počkejte, co s váma udělá nevědomost toho "Který je rok?" ()

Episode 1 (2017) (S03E01)

Na úvod je třeba říct, že první díl je ve skutečnosti jen první část dvoudílů, a je vlastně ukončen až druhým dílem. I při premiéře byli tyhle dva díly vysílány jako celek, hned za sebou. Proto taky možná takové pomalejší tempo. Vesměs se jen představují nové postavy, a ukazuje se, kam se za těch 25 let posunuli staří známý. Už teď je asi každému ale jasné, že tady nás nečeká běžná komerční série, a že Lynch připravil něco mimořádného. Úvodní scéna je asi tou první z dlouhé řady těch, které jsou naprosto mimo chápání běžného diváka. A když ?????? řekne, že má Cooper poslouchat, tak musí poslouchat i divák, a PAMATOVAT SI! Jinak výborné vizuální zpracování u "Zlého Coopera" Absolutní zlo = tma, uhelné vlasy, temné oči. ()

Episode 2 (2017) (S03E02)

Druhá část pilotního dvojdílu už stoprocentně ukazuje, jakým směrem se celá série bude dále vyvíjet. Všechno, co jste doposud viděli, je ničím s tím, co si Lynch postupně připravuje v této sérii. Začínají se nám tu ukazovat hrátky s časem (Je to budoucnost, nebo je to minulost?). Vidíme prostřih vlastně zpět do minulého dílu, takže se dá čekat, že Céčko má asi nějaké pletky se zmizením hlídače. On Cooper (ten zlej) obecně pěkně tahá za nitky, i za "vraždícím" ředitelem zřejmě stojí on, potažmo Bob, který zřejmě dokázal ovládnout svým "charistmatem" i manželku ředitele. Taky si člověk začíná všímat detailů, které Lynch používal už v prvních dvou řadách, tedy 1 díl = 1 den. A když Cooper (zase ten zlej) řekne, že se něco stane za dva dny, tak už to jasně šměřuje k tomu, že to bude ve 4. díle. Cooper (ten hodnej) se dozví, že nemůže odejít, dokud se Bob nevrátí, takže vše dál je další dvojník? Scéna s Laurou je vlastně zobrazení jeho snu z první řady, ale co z toho je teda vlastně sen? Lynch zatím na pána místo odpovědí servíruje jednu otázku za druhou. A když se vám herec vykašle na roli, tak už víte, že z něj můžete udělat Elektrický Platan. Na závěr se musí ocenit výborné hudební vystoupení skupiny Chromatics: https://www.youtube.com/watch?v=IGUboLZx3Tk Opět výborné propojení hudby s dějem, znalci se zkuste zamyslet nad textem: "Shadow, take me down with you"... "At night I'm driving in your car" :) ()

Episode 3 (2017) (S03E03)

Pakliže někdo tvrdí, že třetí řada je pro něj moc šílená, tak tento díl je takovým prvním náznakem, proč tomu tak je. První cca polovina je v podstatě němá. Cooper (nebo jeho dvojník?) pokračuje ve své cestě z vigvamu a mimo jiné potkává po cestě takové věci, jako je hlava Majora Briggse. Výborná práce s detaily, jak s příběhovými, tak vizuálně zvukovými. Hrůza z možného příchodu jisté "matky" (Že by Judy z filmu?) otevírá další a další vrátka směrem k dalším dílům. Mezitím také s každým dílem narůstá počet Cooperů, kteří jsou na scéně. Ted už tedy víme, že se po světě pohybuje hned několik dvojníků, které zřejmě Céčko nechal vyrobit. Eleketřina opět hraje prim, tentokráte díky ní Cooper vyleze na světlo světa, akorát, že s hlavou to není zrovna v pohodě, a chová se jak po mrtvici, jak správně podotkne jedna z postav. Ale je zajímavé, že ostatní to až tak moc nebere, sice vidí, že Cooper není úplně OK, ale nijak zvlášť si s tím hlavu nelámou. Co říct na závěr, snad jedině: "Ahoooooooooooooj" ()

Episode 4 (2017) (S03E04)

Čtvrtá epizoda se nese v duchu sledu několika brilantních scén různorodých druhů. Máme tu opět klasické Twin peaks propojení obrazu s hudbou. No jen řekněte, když byste zavřeli oči, při scéně příchodu Bobbyho, tak hned podle hudby prostě musíte poznat, na co se dívá... Výborná práce. Další kapitolou jsou pak úplně wtf scény, jako ta se synem Andyho a Lucy. Úplně mimo lidské chápání, kdy nevěřícně koukáte, že proč to tam proboha je??? A na třetí dobrou se přidá Duchovny ve své nejlepší ženské roli, aby pohladil na duši všechny LGBT, kteří běsní, že jejich minorita nemůže dosáhnout na vedoucí pozice. Co si pak z tohohle dílu ve výsledku vzít? Že v Nevadě asi fakt nevaří zatraceně dobrou kávu, jako v Twin Peaks. ()

Episode 5 (2017) (S03E05)

Zatím asi nejslabší díl nové série. Dopředu se to pohybuje opravdu po malých krůčkách. Srdce fanouška pochopitelně zaplesá, když se opět rozjedou klasické Twin Peaks vztahové linky, tentokráte už v rámci nové generace, a vidíme že dcera Shelly se hodně pomamila, a nabalila si stejnýho magora, jako její máma za mlada. ()

Episode 6 (2017) (S03E06)

Opět tu máme na jednu stranu mistrovskou práci s emocema, kdy na scénu nastoupí úplně nové postavy (matka + syn), a v zápětí hned tragicky odejdou, ale během jedné scény si k nim dokáže divák získat takový vztah, že je následné ukončené této linky emočně úplně zdrtí. Poprvé se tu tak dostává na "Farewell", a nastává ono klasické geniální propojení obrazu a hudby :https://www.youtube.com/watch?v=3Vq_vQhLYlw. Jinak jsme skoro v půlce, ale tvůrci nám klidně dál a dál servírují nové postavy, které se nabalují na hlavní linky. Děj se posunuje opravdu extrémně pomalu, asi jako Dougieho mozkové závity. Ale stejně tak, jako Dougie, je to sice na jednu stranu pomalé, ale i geniální. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (viac)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

25.07.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)