Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Pellik

Mal som tri roky, keď sa začal točiť tento vynikajúci seriál. Videl som ho ako teenager, pred dvomi rokmi som si dal repete. Aj po tých rokoch nemám čo vytknúť Chobotnici, bezpochyby patrí medzi najlepšie talianske seriály ak nie rovno medzi najlepšie 80. rokov. Michele Placido je pán herec. ()

bratr_jezek

Velmi zdařilé kriminálka s charismatickým komisařem, který nevzdává svůj boj proti mafii, i když to stojí život jeho blízké a sám tuší, že dřív nebo později skončí pod deštěm kulek i on sám. ()

MrEddie

Nostalgická vzpomínka na mé dětství v 80.letech kdy při vysílání tohoto legendárního seriálu nebylo živáčka na ulici. Všichni jsme koukali na televizi a s napětím sledovali nelítostný a někdy zoufalý boj komisaře Cataniho s mafií. Seriál až do šesté řady zraje jako víno. Nemůžu dát pět hvězdiček protože měneskutečně irituje Cataniho žárlivá a hysterická manželka. Za zmínku také stojí vynikající český dabing, který ocenil i režisér Damiano Damiani při návštěvě MFF v Karlových Varech. První řada se zaměřuje na byznys s drogami a praní špinavých peněz a na scéně se objevuje zatím nenápadně první padouch doktor Terazzini kterého bravurně nadaboval Eduard Cupák. Tato italská klasika stojí i po letech za shlédnutí. ()

vanTrilobit

Samozrejme, ako mnohí, seriál sa pre mňa skončil smrťou Cataniho. Bezvýchodisková atmosféra, úžasná hudba (najmenej 10 geniálnych soundtrackov), krásne ženské postavy (myslené v širšom zmysle). S českým dabingom je to zrelé na 6 ******. ()

Krajka

(Bezesporu) nejlepší krimi seriál všech dob. Pořád ho můžu koukat kol dokola. Mám na něj prostě slabost. Cattani a Silvie, mé dětské lásky, Morriconeho hudba vše umocnila. Atmosféra seriálu mystická. Děj pochopitelný, srozumitelný, napínavý. Člověk pochopí, o čem mafie je. Z mé strany není co vytknout. Prostě dokonalost sama, nostalgie. ()

dehonest

pamätám si, že si z toho vlastne veľa nepamätám. určité útržky a smrť corrada. avšak viem, že naše matky boli z placida a jeho šarmantných šedín v južanskom podaní namäkko. ak chcem vidieť niečo, čo sa týka tejto tematiky, tak si pozriem skôr dokumenty, bez akýchkoľvek teatrálnych príkras. čiže fakty. ale nepopieram, že hoci ma veľa pateticko-dramatických sekvencií nechytilo, určitú atmosféru to malo. vlastne, v tom období toho nebolo tak veľa, aby sa dalo vyberať. a ak niečo bolo na obrazovke, nebol to nejaký bubblegum gýč alebo trápne soap opery. o telenovelách radšej ani nebudem hovoriť. možno to bolo dobre, možno zle. určite kvalitné spracovanie, bez prehnaných príkras. ja sa ale k tvrdeniu, že hlavný protagonista zahviezdil neprikláňam. jeho prejav mi prišiel skôr ako indiferentný. 65% ()