Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

bratr_jezek

Velmi zdařilé kriminálka s charismatickým komisařem, který nevzdává svůj boj proti mafii, i když to stojí život jeho blízké a sám tuší, že dřív nebo později skončí pod deštěm kulek i on sám. ()

MrEddie

Nostalgická vzpomínka na mé dětství v 80.letech kdy při vysílání tohoto legendárního seriálu nebylo živáčka na ulici. Všichni jsme koukali na televizi a s napětím sledovali nelítostný a někdy zoufalý boj komisaře Cataniho s mafií. Seriál až do šesté řady zraje jako víno. Nemůžu dát pět hvězdiček protože měneskutečně irituje Cataniho žárlivá a hysterická manželka. Za zmínku také stojí vynikající český dabing, který ocenil i režisér Damiano Damiani při návštěvě MFF v Karlových Varech. První řada se zaměřuje na byznys s drogami a praní špinavých peněz a na scéně se objevuje zatím nenápadně první padouch doktor Terazzini kterého bravurně nadaboval Eduard Cupák. Tato italská klasika stojí i po letech za shlédnutí. ()

vanTrilobit

Samozrejme, ako mnohí, seriál sa pre mňa skončil smrťou Cataniho. Bezvýchodisková atmosféra, úžasná hudba (najmenej 10 geniálnych soundtrackov), krásne ženské postavy (myslené v širšom zmysle). S českým dabingom je to zrelé na 6 ******. ()

Krajka

(Bezesporu) nejlepší krimi seriál všech dob. Pořád ho můžu koukat kol dokola. Mám na něj prostě slabost. Cattani a Silvie, mé dětské lásky, Morriconeho hudba vše umocnila. Atmosféra seriálu mystická. Děj pochopitelný, srozumitelný, napínavý. Člověk pochopí, o čem mafie je. Z mé strany není co vytknout. Prostě dokonalost sama, nostalgie. ()

dehonest

pamätám si, že si z toho vlastne veľa nepamätám. určité útržky a smrť corrada. avšak viem, že naše matky boli z placida a jeho šarmantných šedín v južanskom podaní namäkko. ak chcem vidieť niečo, čo sa týka tejto tematiky, tak si pozriem skôr dokumenty, bez akýchkoľvek teatrálnych príkras. čiže fakty. ale nepopieram, že hoci ma veľa pateticko-dramatických sekvencií nechytilo, určitú atmosféru to malo. vlastne, v tom období toho nebolo tak veľa, aby sa dalo vyberať. a ak niečo bolo na obrazovke, nebol to nejaký bubblegum gýč alebo trápne soap opery. o telenovelách radšej ani nebudem hovoriť. možno to bolo dobre, možno zle. určite kvalitné spracovanie, bez prehnaných príkras. ja sa ale k tvrdeniu, že hlavný protagonista zahviezdil neprikláňam. jeho prejav mi prišiel skôr ako indiferentný. 65% ()