Xena

• Slovensko Xena (viac)
USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Márton Csókás, Danielle Cormack (viac)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Skrivan k tomuto seriálu (86)

Série 5 (1999) (S05)

Pátá série je zatím asi to nejlepší, co Xena mohla nabídnout. Díky Xeninu nečekanému a záhadnému těhotenství i tomu, co následovalo po porodu, jsou tady epizody provázané více než kdy dřív a myslím, že to seriálu hodně prospělo. Celou sérií se táhne téma osudovosti a možnosti ovlivnit nebo změnit svůj osud. Častý výskyt bohů a jejich zásahy tak pozvedají seriál na úplně jinou úroveň. A přestože některé epizody nebo místy i záměry tvůrců mi nebyly úplně po chuti, musím říct, že mě tato série rozhodně dokázala upoutat a pořádně napnout. ()

Padlý anděl (1999) (S05E01)

Bylo vám málo antická mytologie švihnutá hinduismem? Tak do toho prdneme ještě trochu toho židovsko-křesťanského světa. A jako bonus trochu té nekromancie. V této epizodě se zajímavě prolínají dvě roviny, a to svět pozemský (kde se Joxer snad poprvé chová jako člověk!) a záhrobní, ve kterém všechny hlavní postavy prodělají každá hned několik transformací. Celkově vzato je to taková průměrná fantasmagorie. ()

Charkam (1999) (S05E02)

Xeně po návratu ze záhrobí "něco" chybí, a tak si s Gabrielou velice působivě na čas vyměňují role bojovnice a slečinky. Kromě toho se setkáváme také s Áreem, kterému to s novou imagí fakt sekne. A jak už název epizody napovídá, dočkáme se i vytuněného šakramu. ()

Následnictví (1999) (S05E03)

Znovu se objevuje Árés, aby nám zamíchal kartami. A kromě něj další z řady prsatic v sado-maso oblečku s takovým výstřihem, že zejména v bojových scénách, kde se hodně pohybuje, hrozí, že z toho bude show 18+. Nový obleček už si sehnala i Xena a nutno říct, že je o něco zahalenější (i když o nic míň sado-maso). Co se děje epizody týká, ten je velmi zajímavý, Árés se snaží, jak jen může. Xena už je vycvičená, jak mu odolat, ale co další zúčastněné osoby? ()

Zvířecí přitažlivost (1999) (S05E04)

Kdo by to byl řekl, že se nám v jedné epizodě Xeny dostane westernu, romance, cvičení zvířat, a ještě záhady kolem Xeniny nevolnosti! ()

Ty kosti, ty kosti (1999) (S05E05)

Xena se ani v těhotenství nevzdává své kovové podprsenky, a navíc opět začíná mít vidiny-předtuchy. Musí se tak vydat až k severským Amazonkám. S jejím dítětem je totiž něco v nepořádku a prsty v tom nemá nikdo jiný než Alti. A tak se Gabriela učí nové triky, aby se místo těhotné Xeny vydala na psychedelickou pouť za poražením Alti a záchranou Xenina dítěte. A to je teprve začátek téhle naprosto šílené, až mysteriózní epizody, která rozhodně patří mezi to nejlepší, co tahle show může nabídnout. Souboj Xeny s Alti je však bohužel spíš komický, kdo uvidí, jistě pochopí proč. :) ()

Čistota (1999) (S05E06)

Xena se s Gabrielou i Joxerem vydává zpět do země Čin. A ač těhotná, skáče a bije se jako za starých časů. Akce tu samozřejmě nechybí, přesto jsem se většinu času nudil (filosofování ve stopách Lao Ma mě moc nebralo). Nicméně zírám, jaký vývoj v poslední době prodělala postava Joxera! Nejen, že se chová jako člověk, ale je z něj i docela sympaťák. :) ()

Nazpět v lahvi (1999) (S05E07)

Xena se trénuje ve svých laomáckých superschopnostech, a k tomu má ještě i vidění - delší a konkrétnější než kdy dřív. Nicméně souboje, kdy jenom stojí a míří rukama, mě moc nebaví, víc mě bere, když skáče jako šílená, ječí a ohání se mečem a šakramem. :) Takže vesměs docela nuda, terakotová armáda byla legrační. ()

Drobný problém (1999) (S05E08)

To, co mi minule chybělo, se nám zase dostává a Xena skáče jako divá, vřeští jako šílená a bije se hlava nehlava, ať je zrovna těhotná, nebo v těle malé holčičky. To samozřejmě nemá na svědomí nikdo jiný než naše milá Afrodíta. A když už jsme u ní, Brun und Hilda byly naprosto skvělý! Zkrátka je to velmi příjemná humorná epizoda a musím ještě zvlášť ocenit dětskou herečku, která skvěle zvládá obě polohy. ()

Sémě víry (2000) (S05E09)

V tomto díle se znovu setkáváme se starými známými: fanatikem Elim, frajerem Áréem a nebeskou Callisto. A tak přichází otázka, jestli se láska může postavit meči. S tím se musí nějak vypořádat i Xena s Gabrielou. V závěru přichází zajímavé odhalení (a další míchání věr), nijak extra zajímavá epizoda to ale nebyla. ()

Lyra, Lyra, srdce svírá (2000) (S05E10)

Silně stylizovaná muzikálová epizoda. Hudební čísla jsou zábavná a originální, je tu i pár vtipných scén, ale chybí tomu nějaká hlubší zápletka. ()

Pointy (2000) (S05E11)

Gabriela má tvůrčí blok a terapii (doslova) jí dělá moje milovaná Afrodíta. A tak jí vypráví o uplynulém dni, kde se setkáváme s dvěma dalšími dějovými liniemi - jednak o Gabrieliných trablích s bohem Lacrimosem, jednak o Xeně s Joxerem, která se za každou cenu snaží nevybuchnout. Všechny tyto tři dějové linie jsou zábavné a opravdu vtipné, mimo to je epizoda ale prošpikována záběry z minulých epizod, což nemám obecně rád, natož tady, kde už těch dějových linek máme až až. ()

Bohabojné dítě (2000) (S05E12)

Bohové v čele s Diem se dozvídají, že narození Xenina dítěte může pěkně zamávat s jejich osudy. A tak se tomu, přirozeně, snaží zabránit. Xena se tak musí vydat na nebezpečnou cestu, během níž nemůže nikomu věřit a musí zachránit obě své děti. V tom jí pomáhá i Herkules, který musí prodělat také určitý vývoj, kromě toho se setkáváme se spoustou bohů a jejich intrikami... Prostě pecka! ()

Věčné pouto (2000) (S05E13)

Zatímco se Gabriela snaží zachránit raněného a otráveného Joxera, proti Xeně a jejímu dítěti jdou úplně všichni, a tak se Xena snaží, co může, aby je ochránila. Mimoto se také musí vypořádat s Áreem, který má nemístné návrhy a jeho balicí taktiky jsou... velice zajímavé. :) ()

Amphipolis v obležení (2000) (S05E14)

Může člověk vzdorovat bohu? Téma, které se silně táhne celou epizodou (a vlastně i několika předchozími). Seznamujeme se zde s Athénou, za mě nejcharismatičtější z olympských bohů. Epizoda je plná lstí, bojů, snahy zvítězit a přechytračit protivníka. Tohle fakt můžu! ()

Ženatý s potěrem (2000) (S05E15)

Po několika našlapaných epizodách plných osudovosti pro Xenu i bohy přichází toto. Když jsem na začátku spatřil svoji milovanou Afrodítu, těšil jsem se, jak i ona zasáhne do tohoto dění. Místo toho dostáváme Gabrielu, která se v halucinaci dostane do světa, kde je z ní mořská panna, co má s Joxerem tři obskurní hybridní děti. To vše v moderním hávu. Nic tak bizarního už jsem dlouho neviděl. ()

Životní síla (2000) (S05E16)

Bohy zřejmě už nudilo pronásledovat Xenu. V této epizodě se tedy Xena s Gabrielou bez naštvaných božstev za zadky vydávají přičlenit Evu k Amazonkám. Dozvídáme se tak spoustu věcí o amazonské minulosti a o fungování jejich národa, ale je to vcelku nuda. Hvězdička navíc za roztomilého Karla Urbana v jedné z jeho mnoha xenovských rolí. ()

Spřízněné duše (2000) (S05E17)

I v tomto díle zůstáváme u Amazonek. Zatímco Gabriela se sžívá s rolí jejich královny, Xena čím dál víc pociťuje, jak se mezi nimi cítí nesvá. Do toho všeho ještě svým způsobem zasáhne Joxer. Epizoda, která nenadchne ani neurazí. Dává ale pár vodítek, kam by se děj mohl přesunout potom, tak jsem zvědav, jestli to tak skutečně bude. ()

Antonius a Kleopatra (2000) (S05E18)

Přísliby z minulé epizody se vyplnily, a tak se skutečně vydáváme do Egypta. Dočkáme se dokonce i Kleopatřiny slavné kobercové scény, byť trochu jinak. Kromě toho je epizoda často působivá i vizuálně (na poměry televizního seriálu jako Xena určitě), a dokonce tu je pořádně vidět i krev. Do toho všeho plánování, tajemství a intriky, a tak mi nezbývá než dát pět hvězd. ()

Pohled do očí (2000) (S05E19)

Starý Joxer vydraží svitek, který vypráví následující příběh (mimo to se ale i dozvídáme, s kým Joxer nakonec skončí :) ). Xena se snaží vypořádat se s bohy i s osudem. Využívá k tomu stará i nová přátelství a spojenectví, kromě toho ale i spoustu plánování - vždyť musí přechytračit i samotnou bohyni moudrosti! Dostaneme tak pořádně našlapanou akci i otázku, zda lze změnit svůj osud, a nakonec pořádný cliffhanger. ()

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (viac)

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

03.06.2009

Představa, že by někdo natočil celovečerní remake Xeny a do hlavní roli obsadil Natálku, je vskutku... přiznejme si to, lákavá. Ne, nedojde k tomu. Přesto si Natalie velmi podobnou postavu (resp.… (viac)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (viac)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (viac)