Xena

• Slovensko Xena (viac)
USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Márton Csókás, Danielle Cormack (viac)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Skrivan k tomuto seriálu (86)

Xena (1995)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů v neklidem zmítané zemi, v níž neplatí fyzikální zákony a vše si tu lítá, jak zrovna potřebuje, žila princezna bojovnice Xena. Co zpočátku bylo jen guilty pleasure, se postupně přerodilo v docela fajn seriál. S dalšími sériemi zde kvalita opravdu rostla a kromě zběsilé akce v kůži a kovových podprsenkách jsme se dočkali i epizod vážných, humorných (skvělé je, že si seriál umí udělat srandu sám ze sebe), a dokonce i hudebních. Vyvrcholením je pro mě pátá série, která je opravdu výborná, o to větší zklamání je potom série závěrečná, která nestojí ani za zlámaný šakram. Celkově vzato je však Xena docela fajn návrat nejen do dětských let, ale i do něčeho vzdáleně připomínajícího starověk s trochou toho sadomaso puncu. ()

Série 3 (1997) (S03)

Pokud by chtěl někdo s Xenou začít, doporučil bych mu vykašlat se na první dvě série a začít rovnou od třetí. Ta má totiž oproti těm předchozím něco navíc. Zatímco první a druhá série jsou takový roztomilý bizárek, který nejde brát moc vážně a sledujete ho spíš jen jako guilty pleasure, ve třetí sérii je tomu jinak. Samozřejmě se tu vyskytují i bizárkové epizody, na něž jsme zvyklí, mimo to se tu ale rozehrává i mnohem hlubší příběh. Naše hrdinky jsou mnohokrát vystaveny různým zkouškám - a stejně tak i jejich vztah. Zažívají zradu i odpuštění a pouto mezi Xenou a Gabrielou neustále křehne a zase se zpevňuje. To vše vyvrcholí závěrečnou epizodou, která zanechá diváka v pořádném napětí. ()

Dluh: Část druhá (1997) (S03E07)

První část tohohle dvojdílu mě fakt nadchla. Tohle už byla prostě jen typická Xena. :) ()

Král zabijáků (1997) (S03E08)

Díly s Joxerem jsou prostě nejhorší. Nemůžu si pomoct... ()

Bojovnice... Kněžka... Tulačka (1998) (S03E09)

Člověk se nestačí divit, kolik má ta Xena dvojnic. Skoro to vypadá, že každá druhá ženská tady vypadá jako ona. Jinak je ale vidět, že si Lucy tyhle různé role dost užívá. A i já si tuhle epizodu užil. Vtipy fungovaly, sexuální narážky byly osvěžující, a dokonce ani Joxer mi tentokrát nevadil. ()

Brk je mocnější než... (1998) (S03E10)

Třetí Joxer po sobě. Ale kupodivu to nebylo vůbec špatný! Na Xenu nadprůměr! Účast bohů byla od začátku super. A závěrečný souboj pěkně absurdní. :) Za zmínku také stojí Gabrielin brk, který píše sám od sebe bez jediného namočení do inkoustu! :D ()

Mateřské instinkty (1998) (S03E11)

Xenu i Gabrielu dohání jejich minulost a jejich vztah čeká další tvrdá zkouška. Takový drama bych od Xeny nečekal. Tahle série se mi líbí čím dál víc! ()

Hořká suita (1998) (S03E12)

Tak tohle je ta slavná muzikálová epizoda! Pro mě překvapivě přímo navazuje na epizodu předchozí, a Xenu s Gabrielou tak čeká bolestné a netradiční vyřizování účtů. Písně zní na poslech pěkně, pěvecké výkony jsou opravdu zdařilé, zaujala mě i nejedna choreografie. Dalo se z toho ale vytěžit víc, místy je to úsměvné i tam, kde to tak být nemá. ()

Jedna proti armádě (1998) (S03E13)

Xena a Gabriela jsou zase kamarádky na život a na smrt. A to doslova. Xena je postavena před volbu, zda zachránit Gabrielu a obětovat celé Řecko, nebo naopak. Co je víc? Některá místa jsou klasicky úsměvná, ale líbí se mi ta osudovost, kterou přineslo několik posledních epizod včetně této. ()

Odpuštěno (1998) (S03E14)

Ta Gabriela ale krásně žárlí. :) Tara je ale krajně nesympatická, a navíc úplně blbá a její životní příběh mě fakt nedojal. Celkově bych řekl, že jde o jednu ze slabších epizod, závěrečná bitka byla spíš směšná. Nicméně záběr na Xenu odcházející do záře slunce byl fakt působivý a vlastně i symbolický. ()

Když jsi v Římě… (1998) (S03E16)

Miluju tohle zvláštní bezčasí, kdy se Xena může setkat s postavami, které od sebe v reálném světě dělí tisíce let. Tentokrát je to tedy (opět) Caesar. Epizody s Caesarem mají něco do sebe, ale tady mi to přijde spíš jako průměr. I když musím pochválit, že kostýmy a kulisy v této epizodě skutečně připomínají antiku (až na hranatý cirkus :D ). ()

Nezapomeň na mě (1998) (S03E17)

Obecně tyhle rekapitulační epizody moc nemusím, ale tahle má zajímavý rámec. Hodně prostoru zde dostává Gabriela, která se musí vyrovnat se svou minulostí, a k tomu dostává výborného průvodce Área. ()

Ploutve, krásky a drahokamy (1998) (S03E18)

Miluju Afroditu a to, jak taková bezvýznamná blbka dokáže Xeně vždycky nejvíc zavařit. :) Některé scény už byly trochu moc přitažené za vlasy a zrušení kletby vlastně dost jednoduché, ale jinak to bylo opravdu zábavné. Nejvíc se mi líbilo, když si Xena při rybaření hvízdala znělku, a samozřejmě Gabrielina úchvatná písnička. :) ()

Tsunami (1998) (S03E19)

Tak nevím, nejsem žádný expert, ale mám dojem, že by to takhle úplně nefungovalo. Nicméně od Xeny přece nemůžeme chtít dodržování fyzikálních zákonů, že. :) Co se ale musí nechat, je opravdu hutná atmosféra, ta se opravdu povedla, přestože mě od ní pořád odtrhovaly myšlenky jako "Kde se tam bere zdroj světla?" nebo "Jak to, že se Gabriele nerozmaže řasenka?". ()

Mizející čin (1998) (S03E20)

Opět se setkáváme s Autolykem, což je za mě jedna ze zajímavějších vracejících se epizodních postav, ale jeho příběh mě tentokrát moc nezaujal a byla to docela nuda. ()

Oběť: Část první (1998) (S03E21)

Divákům pouze Xeny (a ne i Herkula) tu zřejmě chybí pár informací. Podstatné ale je, že se nějakým záhadným způsobem opět vrací Callisto. Kromě ní je tu i Árés, což je vždycky radost, a navíc možná přijde i Naděje, čímž se nám celá třetí série pěkně uzavírá. ()

Oběť: Část druhá (1998) (S03E22)

Velice slušné zakončení hodně povedené série. Dozvídáme se tu více o Áreových i Callistiných motivacích, Joxer konečně není jen úplně zbytečná postava a napětí by se tu dalo krájet, a to až do samotného konce. ()

Série 4 (1998) (S04)

Čtvrtá série ve větší míře pracuje s něčím, na co jsme dosud byli u Xeny zvyklí jen okrajově - spousta epizod tu na sebe přímo navazuje. Mnoho epizod je přímo výborných, bohužel od druhé půlky to kazí indické nesmysly, které do světa Xeny prostě nezapadají. Konec série však neúprosně směřuje k napínavému a dramatickému vyvrcholení, Xena se konečně dozví odpověď na otázku, kterou řeší celou sérii: Může změnit svůj osud? ()

Dobrodružství v obchodu s hříchem 1/2 (1998) (S04E01)

Po napínavém závěru třetí série přichází velice hutná epizoda. Na Xenu neobvykle vážná a temná, jelikož se Xena vydává za Gabrielou do podsvětí, a to je cesta strastiplná a bolestivá. Místy není úplně jasno ve dvou prolínajících se časových rovinách, jinak je to ale opravdu neobvyklý zážitek. ()

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (viac)

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

03.06.2009

Představa, že by někdo natočil celovečerní remake Xeny a do hlavní roli obsadil Natálku, je vskutku... přiznejme si to, lákavá. Ne, nedojde k tomu. Přesto si Natalie velmi podobnou postavu (resp.… (viac)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (viac)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (viac)