Xena

• Slovensko Xena (viac)
USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Márton Csókás, Danielle Cormack (viac)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Skrivan k tomuto seriálu (86)

Rodinné záležitosti (1998) (S04E03)

Hurááá, opět se setkáváme s Gabrielou! Anebo ne? Zajímavé je, že je Naděje jeden z těch záporáků, co se chovají nenápadně, dokud je hlavní hrdina nezačne byť jen trošičku podezřívat, a potom se rázem začne projevovat autenticky. :D Monstrum je legrační, ale je fajn, že tu po dlouhé době nějaké je. :) ()

V nemoci a v pekle (1998) (S04E04)

Argo se ztratila, Xena má vši, Gabriela plíseň a Joxer je prostě Joxer. Ve výsledku je z toho vcelku zábavná podívaná, i když místy až moc přitažená za vlasy. ()

Dobrý den (1998) (S04E05)

Caesar opět táhne na Řecko, ale naštěstí je tu Xena aby... Uklidnila situaci? Kdepak, vyprovokovala válku! Gabriela tady dostává zajímavou příležitost a novou tíhu osudu. Ani nemám nic konkrétního, proč snižovat hodnocení, snad jen pocit, že už jsem v Xeně viděl i lepší epizody. :) ()

Příběh dvou múz (1998) (S04E06)

Xenovský pohled na sekty a fanatismus, který je ovšem většinu času dost nuda. Aspoň už ale konečně vím, odkud je ten GIF s tančící Xenou! ()

Zamčení a svázaní (1998) (S04E07)

Xenu zas a znovu dostihuje její minulost a ona zas a znovu prokazuje svoji dobrotu. A i když po většinu času nemá svůj sexy obleček s kovovou podprdou, ale jen kus pytle, dokazuje, že i tak je pořád drsoňka nejvyššího kalibru. Neméně významnou roli tu má ale i Gabriela, která je pro svou přítelkyni schopná udělat a dát všanc všechno. ()

Křižák (1998) (S04E08)

Na scéně se objevuje tajemná džinoxena a holky musejí vyřešit, jak se k ní postaví. A co teprve, když se Xena s Gabrielou rozdělí? Silně tu opět rezonuje téma fanatismu a spravedlnosti. ()

Nepěkná minulost (1999) (S04E09)

Xeně už asi totálně hrabe, protože vidí minulost i budoucnost zároveň. A výjimečně je to Gabriela, kdo se chová racionálně. Příběh samotné epizody zas tak závratný nebyl, ale další a hlubší pohled do Xeniny minulosti byl oohacující. ()

Klíč ke království (1999) (S04E10)

Xena téměř bez Xeny, zato hojně s Meg, Autolycem a Joxerem. A ani Joxer se zde výjimečně nechová jako totální šílenec. Takže za mě dobrý. ()

Dcera Pomiry (1999) (S04E11)

Xena s Gabrielou řeší morálku a nárok na dítě. Hezky se tady ukazuje historie Gabrieliny postavy, jinak je to ale epizoda poměrně nezajímavá. ()

Jestli střevíček sedí... (1999) (S04E12)

Afrodita je prostě boží a miluju ji. Pohádka v různých verzích podle vypravěčů byla skvělá a vtipná, no a nakonec přišlo i nějaké to poselství. Hlavně to ale byla bezva vtipná epizoda, dokonce ani Joxer mi nevadil - ten chlapec je čím dál víc v pohodě. ()

Ráj nalezen (1999) (S04E13)

Xena s Gabrielou se vydávají na cestu duchovního poznání. Místo něj ale najdou Gabrielin crop top. Po cestě obě zahučí do díry, kterou se propadnou ke guru Járovi. V této epizodě všechno šlape, nechybí napětí ani vážnější struna, konec je ale spíš směšný. ()

Devi (1999) (S04E14)

Tato epizoda vlastně poněkud netradičně přímo navazuje na tu předchozí, a tak se s Xenou a Gabrielou skutečně podíváme až do Indie. Gabriela se tu stane předmětem uctívání a Xeně na tom hned něco nesedí. Nejdřív jsem si říkal, že změna Gabrielina chování proběhla až moc rychle, ale má to svůj smysl. A nutno říct, že Renée hraje skvěle všechny polohy, které tady její role nabízí. ()

Mezi liniemi (1999) (S04E15)

Pokračujeme v indickém putování - a to se mi hodně líbí. Nechápu ale, proč má Xena - Řekyně, která po své smrti přijde do Hádu (jak už jsme se v seriálu mnohokrát přesvědčili) - nějaké minulé a budoucí životy. To zkrátka nedává smysl a neslučuje se to ani s řeckou mytologií, ani s dosavadní mytologií seriálu. Od chvíle, kdy se přeneseme do příštího života, je to prostě nebetyčná slátanina, která je především nudná, a nezachrání to ani Alti, jejíž výskyt by byl jindy zajímavý. Nakonec se minulost, přítomnost a budoucnost promíchají v totální guláš, ale aspoň zjistíme, jak Gabriela přijde ke svému novému účesu, který jí ale vůbec VŮBEC nesluší. ()

Cesta (1999) (S04E16)

Hned na začátku se nám dostává ospravedlnění, že si tvůrci něco z hinduistického náboženství upravili. A já si kladu otázku, proč tedy stejné varování není před každou epizodou, která upravuje řeckou (či jinou) mytologii... Další důležitá otázka je, co tvůrce vedlo k těmhle indickým epizodám, které nezapadají do předchozího konceptu, jsou zbytečné a nudné. Čtyřruká černá Xena už byla vážně moc. Nezbývá mi než doufat, že v dalších epizodách se opět vrátíme do Řecka, už v něm zůstaneme a na Indii už ani nevzpomeneme. ()

Hra je věc (1999) (S04E17)

Sláva, sláva, konečně jsme se vymanili ze spárů Indie a přesouváme se opět do Řecka, byť s indickými dozvuky. Pořád to ale není žádná hitparáda, škoda. Zápletka s divadlem není zas tak zajímavá, Xena ex machina v závěru je předvídatelná už od chvíle, kdy se s Gabrielou rozloučí, a každý, kdo má aspoň základní povědomí o antickém divadle, jen nevěřícně kroutí očima. Je tu ale pár vtipných scén a narážek ve stylu Dustinus Hoffmanis nebo časopis Varietus. ()

Karty se obrací (1999) (S04E18)

Tahle epizoda je brutální - od prvního záběru tady teče krev (tu paradoxně v seriálu o princezně bojovnici nevidíme zas tak často). Důsledkem je zajímavý vývoj postavy Joxera, který se tak taky někdy chová normálně a něco dokonce i prožívá. Mimo jiné se tu znovu setkáváme s džiní fanatičkou z osmé epizody této série, která je teď navíc také ještě poblázněná Indií jako Gabriela, takže je z ní ještě větší blbka. Xena s Gabrielou tak řeší v zásadě dvě otázky - může se člověk opravdu změnit (Xena to přece dokázala, tak proč jí nevěří?) a může Gabriela existovat po Xenině boku bez použití násilí? Tedy jednak otázku, která nás provází od začátku seriálu, a otázku novou, s níž přichází čtvrtá série. Závěrečný souboj ve stromoví je úsměvný a porušuje více fyzikálních zákonů než obvykle. ()

Lotra pozná zas jen lotr (1999) (S04E19)

Výborná christieovská epizoda aneb vrah je jeden z nás. Hlavní "záporačka" se ale chová nesmyslně a její bandu "bojovníků" přemůžou i absolutní noobové. ()

Závěrečná řeč (1999) (S04E20)

Xena a Gabriela se opět setkávají s Amazonkami, a tak musí Gabriela vyřešit, jak vyřeší svou novou nenásilnou filosofii jako členka jejich kmene. Více tady také poznáme Bruta - a je to zkrátka sympaťák. :) Nechybí napětí a Xena se několikrát projeví jako vskutku geniální stratég. ()

Pochod (1999) (S04E21)

Opět se vrací Callisto, aby pořádně zamíchala kartami. I události v Římě nabírají na obrátkách a důsledky pro Xenu i Gabrielu budou vskutku nedozírné. ()

Déjá vu zas a znova (1999) (S04E22)

A máme tu pohled do současnosti, kde řešíme minulé životy. Kdo byl Xena a kdo Joxer? Je tu pár vtipných momentů, ale celkově je to hodně slabá rekapitulační epizoda. Vlastně vůbec nechápu, co tvůrce vedlo po několika tolik gradujících epizodách zrovna k takovému (zbytečnému) zakončení série. ()

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (viac)

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

03.06.2009

Představa, že by někdo natočil celovečerní remake Xeny a do hlavní roli obsadil Natálku, je vskutku... přiznejme si to, lákavá. Ne, nedojde k tomu. Přesto si Natalie velmi podobnou postavu (resp.… (viac)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (viac)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (viac)