Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Predloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (viac)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiálny text distribútora)

MartyMcFly89

Beru tento seriál několikerým způsobem. Zaprvé je to (asi) pravdivé vyjádření poválečné situace, celkem dobře to vypadá a podle mých lehkých vědomostí o tehdejší situaci by to mělo sedět (zhruba, v rámci filmového průmyslu, není to faktologická kniha). Zadruhé na mě krajina působí velmi uměleckým dojmem, koně tam nejsou na škodu, ale naopak dodávají Zdivočelé zemi na kráse a poetičnosti, přesně jak to mám rád. Dejdar hraje svoji roli dobře a i "kaubojové" jsou správně vyjukaní. Langmajer si hezky hraje na drsňáka. Hudba, snad tu nikdo nebude mít námitky vůči hudbě Zdeňka Bartáka, ta je na Zemi snad to nejlepší. Nešetřím superlativy, vím o tom - dělám to schválně, snažím se ale najít logické důvody proč je to pro mě tak dobrý seriál. Láska i zrada je tu správnou měrou skloubena, krása přírody s nepřízní osudu také. Komentář se týká jen prvních dvou sérií. ()

Danthare

Lehce tendenční seriál, který vcelku věrohodně vypovídá o době ne příliš dávně minulé. První série by se měla povinně promítat v hodinách dějepisu na základních školách, díky "kovbojům" by se děti nenudili a bavili a díky tématu by do sebe dostali kus syrové historické zkušenosti totalitního režimu, takzvaně by dostali "čuchnout" pravého politického svinstva té doby. Herecké výkony jsou v podání všech hlavních představitelů přesvědčivé, někteří z "kovbojů" mají sice v prvních dílech problém s vykreslením charakteru, ovšem s přibývajícími epizodami se vše dostává do profesionálních kolejí a můžete si užívat zpočátku krásný romantický konec druhé světové války následovaný roku 1948 "poúnorovým honem na čarodějnice" vrcholícím v uranovém dole, což je mimochodem část seriálu, která si zasloužila a také ji dostala, prostor v samostatně pojatém televizním snímku ŽABÁK.Pro mne 90%. ()

Pavlin

Splnění dluhu našim nedávným dějinám.Nikterak přehnané nahlédnutí do praktik zvrhlého komunistickému režimu.Pravdivě realistické.Dejdar ve skvělé formě. ()

route60

První série Zdivočele země je skvělá ale v pokračovánich to mnělo hodně sestupnou tendenci. 1.série 80%, 2.série 50%, 3.série 30% ()

swinevenca

Unikátní televizní počin, mapující část našich dějin ve 20. století. Tu část, kdy se z hrdinů, kteří pomáhali ukončit 2. světovou, stali třídní nepřátelé a odpad, který se musel zadupat do země i se všemi příbuznými a věrnými známými. První dvě série, zejména druhá z lágru, jsou drsným a dobře udělaným svědectvím a v tuhle chvíli seriál skončit, tak ho považuju možná za úplně nejlepší co se u nás po 89´ natočilo. Ale ani autoři původně dobře myšleného díla neměli dostatek sebereflexe. Třetí série už obsahovala spousta zbytečných příběhových linek a divných náhod, ale čtvrtá série tomu nasadila korunu. Ať už jsou to trapná úmrtí (Cassidy, Lojza z dřívějška, Putna i sám Made v závěru) nebo naprosto zbytečný intro do roku 1989, kde se všichni opálili a zešedivěli, závěr seriálu mě totálně zkazil dojem, ale ***** ze soucitu a z nostalgie na to, kdy měl seriál jen dvacet dílů. ()

Luckyboy

S knihou to nemůže soupeřit. Další věc je ta, že prostě nemůžu být objektivní, protože jde o jeden z pohledů na naši společnou historii a do toho vždy vstupují velmi silné emoce, které zkreslují vnímání a hodnocení kvality díla, nejen příběhu. Každopádně musím říct, že ač jsem v té době nežil, tak nějak si ji a chování některých typů lidí představuji. Smutné na tom je, že po shlédnutí seriálu se opět o něco více stydím, kde jsem se to narodil. K plnému hodnocení seriálu něco přece jenom chybí. Jen na silném příběhu se seriál vystavět nedá a buďme upřímní, tolik skvělých herců nemáme. Navíc občas pokulhává i scénář. Za **** je to však určitě. ()

rischa65

První série z osídlování českého pohraničí, byla tím nejlepším, co v Česku vniklo v seriálové tvorbě od sametového předání moci. Seriál nikam nespěchá, neagituje a do ničeho vás nenutí. Skvělá výprava, hudba, Dejdar, Vlach, Schmitzer a historicky velmi korektní zpracování. Třetí řadu nehodnotím, ta už patří někam jinam. ()

heavy66

Jako svědectví doby to ujde, ale jinak nuda, neúměrně natažené záběry, jak ve Velkém sedle, akční scény k smíchu, herecké výkony spíše průměrné. Jedinou opravdu sympatickou postavou je obchodník Hubačka, dobrosrdečný kretén, z kterého se posléze vyklube vedoucí karlovarského gestapa v utajení. Ať se soukmenovci nediví, že prohráli, s takovým materiálem. ()

Todd_Hewitt

Když mi bylo asi 10 nebo 11, tenhle seriál jsem děsně žral. Rozhodl jsem se, že se na to podívám znova a nemůžu jinak než pěti hvězdičkami. Zdivočelá země si mě jako jedinej českej seriál získal.....A to nesnáším příběhy z války a tohoto období....Ale tohle je fakt něco... ()

jfaba

Příliš mnoho dílů. První dvě série ano! Potom už to bylo únavné. Ale já seriály s více jak 13 díly hodnotím slabě, tak to tak neberte. ()

carl.oesch

Pokud si někdo myslí, že tenhle seriál nás poučí o tom, co se tady mezi koncem války a pádem (či spíše dobrovolným odchodem od moci) komunistů odehrávalo, je mimo. Dejdar se do hlavní role vůbec nehodí, řada herců přehrává a nejzajímavější jsou první díly, které v řadě momentů ukazují, jak to v pohraničí chodilo. Bohužel, čím dál tím víc to spadalo do průměru a řada epizod byla odrazem skutečných událostí (vzpomněl jsem si, jak jistý maršál Koněv vytáhl z kriminálu Klapálka a zbavil nebezpečí dalších represí účetního v JZD Svobodu), jenže tady toho bylo prostě moc. Kdybych měl jmenovat tři filym, které nám onu hnusnou dobu (zejména její první polovinu) předvedly, od Stránského jako autora náměti nebo přímo scénáře by tam nebyl ani jeden... ()

Sekel

Povedeny serial z prostredi povalecnych Krusnych hor. Dejdaruv Madera je ze zacatku az neprijemne romanova postava a casem ziskava na realisticnosti. Jiri Schmitzer je velmi sympaticky a jeho scenky s Marketou Hrubesovou typu, chcete ji znasilnit, tady mate pres hubu, nebo postrelili jste mi mileho, ja postrilim vas, nemaji chybu. Zbytek obsazeni jenom doplnuje ustredni postavy, vcetne rodokapsovych kovboju. ()

Zeddi

Naprosto perfektně zpracovaný scénář. Nechci tady nikoho a nic politizovat, ale zarputilí bolševici tento seriál na místě zavrhnou. Lidi, kteří měli s tímto režimem co dočinění a jakýmkoli způsobem jim byl na překážku tento seriál dozajista ocení. Poslední skupina lidí jsou postrevoluční děti, kteří o komunismu většinou nemají povědomí, takže seriál buď se zájmem zkouknou a něco si z něj vemou, nebo jim nedá vůbec nic. Každopádně je to pravdivé svědectví o tehdejším režimu a seriál má ukázat jaký režim ve své skutečné podstatě byl. Děj se neodehrává nějak udýchaně, ale plynule vypráví jak to všechno začalo až jak to všechno skončilo (uvidíme třetí série se připravuje). Zkrátka každý si na něj musí udělat svůj vlastní dojem a na každého zapůsobí odlišně. V měm případě mě naprosto ohromil. Ne proto, že bych nevěděl jaký tehdejší režim byl a na jakých principech funoval, ale proto jak jednoduše a fakticky vypráví o tvrdé diktatuře a o osudech postav, kteří byli nuceni žít tak jak jim někdo přikázal. ()

cancel

Když pominu občasné přehrávání a dramatizování některých situací, pro mě nejlepší antikomunistický seriál. Snad jako jediný ukazuje tvrdou realitu padesátých let, to byl humus. Chudák chlap se vrátí jako hrdina RAF a doma ho čeká jenom soud a 15 let natvrdo. Když ho na amnestii pustí (viz nová série), tak ho po roce 68 chtějí zase zavřít. Tomu se říká zpackaný život. --- Pan Stránský byl bolševiky vězněný, pokud prožil něco podobného, upřímně ho lituju. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj