Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (viac)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiálny text distribútora)

Odyssey

Nejgeniálnější seriál, co jsem měl tu čest vidět. Brilantní černý humor, skvělí herci. Nekonvenční pohled na společenská témata. Ale hlavně naprosto geniální dialogy. Celý seriál podtrhuje jeho fantastické zakončení. Tohle není jen televizní zábava. To je umělecké dílo! ()

Linsang

Neskutečný seriál z opravdu neotřelého prostředí pohřebního ústavu. Humor černočerného ražení a originální postavičky, které přes všechnu ujetost svých životů prožívají vlastně úplně stejné problémy jako ostatní smrtelníci. Protože přesně o všech těchto věcech, které se snažíme vytěsňovat (smrt, drogy, psychické a sexuální problémy...), naše životy totiž jsou a tento seriál nám to až brutálně otevřeně připomíná... Už dlouho ve mě nic nevyvolalo takové pocity jako poslední díl tohoto skvělého seriálu. ()

J. K. Lister

Velmi zajímavý místy temný, mysteriózní seriál se smyslem pro černý humor, že něco zlé je k něčemu dobré. Nejvíce mne zaujali mrtví lidé, které členové pohřebním ústavu viděli nebo si spíš představovali, jak by reagovali na jejich profesní či rodinné problémy. Je to seriál mezi životem a smrtí, a to co je mezi tím, záleží jen na nás, jaká budoucnost nás čeká. ()

Otan

Toto dílo řadím hned za Twin Peaks a to především,proto ,že to tak nějak o něčem je.Nechybí tomu humor,napětí a docela dobrá muzika.Také slušné herecké výkony jsou k vidění. Mimo jiné bych vyzdvihl závěrečnou skladbu s posledního dílu,jakousi rekapitulaci,je to neuvěřitelně silné.87% ()

wallabia

Tento seriál definitivně změnil můj pohled na homosexuály....a to jsem proti nim vesměs nikdy nic neměla, ale díl, ve kterém je ubit mladej kluk, za to , že je teplej a pak se jako modřinama vybarvený stín zjevuje Davidovi tápajícímu při jeho coming outu, na mě zapůsobil tak, jako nikdy nic. Ani milovaný, frustracema svázaný Ennis, TOHLE mi otevřelo oči. Jak neskutečně těžký musí bejt nenávidět sebe sama a ještě bejt nenáviděnej lidma, rodičema, z hloubi srdce si přát být jinej, víc normální a přitom vědět, že tudy cesta taky nevede. Takže už jen za toto děkuju - a pak taky za všechno ostatní... Plus - nejlepší zakončení seriálu a i čehokoli jinýho ever. Gets me everytime! ()

zpek

Dramatický seriál, ktorý dokáže mnoho vážnych situácii obratom využiť pre žart, a všetko pôsobí tak prirodzene a ľudsky, že je nemožné nemilovať takú pošahanú rodinku funebrákov akou je rodina Fischerových. Krásna polarizácia života a smrti, kedy na povrch vystupujú tie najvzácnejšie hodnoty, ktoré sú človeku tak blízke. Každý diel je pútavý a postavy sú obzvlášť dynamické, keď ich raz milujete a raz nenávidíte. Nadšenie neopúšťa a záverečné diely sú symfóniou celkovej tematiky seriálu. Za týmto seriálom mi bude dlho smutno... ()

ragtime

Výnimočné je to, že seriál úrovňou stúpa každou sériou. Ku koncu už som mal k postavám vzťah a bolo mi na konci ľúto, že to končí. Jednoznačne lepší počin od Alana Balla než True Blood. Tam naopak úroveň klesala a na konci už naozaj varil z vody. ()

lola10

Srdeční záležitost! Odpočívej v pokoji / Six feet under, se stalo mou součástí ! Je to něco jako když byste se spolu s celým světem najednou podívali do "zrcadla pravdy" a vše viděli...To, o čem ani nevíte, že je to reálné a říkáte si, že tohle se nikdy nemůže stát- najednou to máte přímo před očima a vidíte to, vnímáte to a bolí Vás to, protože zjistíte a víte (ve skrytu duše jste to věděli celý život), že tohle je skutečnost a tohle se doopravdy děje a rve Vám to srdce na kusy a ta bolest netrvá jen 5.sérií, trvá celý život. Jestli si myslíte, že po shlédnutí těchto 5.sérií se budete znovu cítit jako dřív, tak se pletete, už nikdy ten pocit nebudete mít zpět, nyní jste jiní, změní Vás to a ovlivní na zbytek života... Je to báječný seriál, který je pro mě naprosto jedinečný a hlavně nejlepší, co jsem mohla, kdy vidět! Michael C.Hall v roli Davida Fishera byl fascinující ! Úžasný výkon, roli vážného, homosexuálního funebráka zvládl excelentně- věříte mu to a jeho pocity sdílíte s ním, protože si prochází něčím, co si možná spousta z nás nedokáže ani představit. Peter Krause v roli Nathaniela Fischera mladšího na mě až donedávna působil tak důvěryhodně, že jsem ho měla za může co hraje sám sebe, až tak mu to věříte. Po té, co jsem měla možnost ho vidět v roli poklidného rozumného milujícího otce od rodiny, mi došlo, jak skvěle Peter Krause Nathaniela hrál ! Klobouk dolů ! Frances Conroy co by Ruth Fisher byla neuvěřitelná. Paní herečka, která hrála citově nevyrovnanou ženu, která občas mívala své chvíle, ale ve směs jí fandíte a držíte jí palce, aby vše zvládla a hlavně se nesesypala. Lauren Ambrose v roli Claire Fisher byla excelentní, mladá nevyrovnaná holka se srdcem umělkyně, která se narodila do funebrácké rodiny atak jí to ovlivňuje snad ve všech možných směrech. Na Rachel Griffiths co by Brendu Chenowith jsem si musela dlouho zvykat, absolutně mi neseděla její postava a herečka sama o sobě mi nebyla moc sympatická, ale kolem 4.série se stala mou oblíbenkyní, které jsem fandila. Nicméně to, že její postava to neměla od samého dětství jednoduché, působilo od samého začátku smutně a s postavou jsem soucítila. Ještě bych chtěla zmínit Jeremy Sista v roli Billyho Chenowithe, který byl prostě úžasný ! ! ! Za mě mohl mít více prostoru pro svou svou postavu, protože mě neuvěřitelně bavila. Celé dílo Alana Balla je vynikající, objevuje se tam spousta pro něj typických témat, která se dotknou zajisté každého, celý seriál je specificky natočen a svou tvář si zachovává po celou dobu. Seriál je velmi emotivní a o závěrečné sérii a díle ani nemluvím. Ještě bych chtěla vyzdvihnout hudbu v celém seriálu. Přála bych si mít tu možnost autorovi seriálu a hlavním hercům potřást rukou a poděkovat jim za skvělý zážitek, který mi změnil život. ()

Wez

Opravdu dost dobrý počin,u kterých jsem strávil pěkných pár hodin života..Takovej seriál ze života jedné funebrácké rodiny-chvíli vtipný,chvíli dramatický.Ale jednu výtku bych přece jen měl-mohli si odpustit ony buzerantský scény,z těch mi bylo na blití..Jo a ten konec,který tu každý vychvaluje mě taky dvakrát nenadchl..:-) ()

snowman

Mistrovské dílo mezi seriály, které vyvolává silné emoce a podněcuje k zamyšlení. Co oceňuji, je zejména propracovaný a realistický scénář s důrazem na psychologickou stránku postav a podtržený vynikajícími dialogy. Herci pro mě neznámí zde podali opravdu bravurní výkon. Divák má možnost poznávat nejzazší zákoutí myslí i duší postav. Situace jsou věrohodné a autentické, neměl jsem nikdy dojem, že vidím nebo slyším nudné klišé. Je to směsice žánrů černá komedie a psychologické drama. Najdete tam toho však i víc. Celkově bych asi tento famózní počin shrnul slovy "lidé jsou různí". ()

Zabriskie

Jediné, co můžu vytknout tomuto seriálu, který kupodivu pochází ze stejné produkce jako slátanina Sex ve městě, je občasný skluz k sentimentu, přehnané vychvalování rodinných hodnot typu Krok za krokem a křesťanské kecy. Naštěstí těchto momentů bylo minimum a zbytek tvoří inteligentní podívaná s kvalitním příběhem. Kromě zvláštní atmosféry největší klad tohoto seriálu vidím v zajímavém pohledu na smrt jako na běžnou věc, místy tak běžnou, až to působí morbidně. ()

bosonoh

Tak tohle patří k tomu nejlepšímu v seriálové tvorbě. Teď když běží 4.řada a dalo by se očekávat určité vyčerpání nápadů i témat mám pocit že se nic takového neděje. Od každého dílu odcházím s pocitem že mi tvůrci sdělili něco důležitého. Prostě mi tahle trochu cynická, trochu ironická, trochu filozofující poloha připadá hodně pravdivá a svobodná. Je to můj šálek čaje. (To jak Nate pohřbívá tělo své ženy Lisy mě fakt dostalo) ()

Zelickoo

Z prvních dílů jsem byl naprosto mimo a dokonce mě okamžik trvalo než sem pochopil o co se jedná. Styl vyprávění mě uhranul a okamžitě sem si hlavní aktéry zamiloval. Postupem času se však nadšení utlumilo a to způsobilo moje 4 hvězdy. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (viac)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (viac)