Star Trek: Vesmírna stanica DS9

• Česko Star Trek: Hluboký vesmír devět (viac)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (viac)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (181)

V rukou Proroků (1993) (S01E19)

Další solidní díl, opět komentující reálné a v době vysílání a dodnes aktuální politikum. Osobně bych asi víc ocenil, kdyby to nechali v politicky-filosofické rovině a nechali to vyznít naplno, spíš než aby uhnuli k vcelku jednoduššímu pojetí... druhotných motivů, řekněme. ()

Season 2 (1993) (S02)

Jsem... dost zklamanej, popravdě. Po velmi slušné první sérii je s02 úmorná - po slibných prvních pár dílech to padne do pocitově nekonečné řady naprosto nevýznamných a podprůměrně až špatně udělaných dílů, kterejma se člověk znuděně prokousává až do dvou třetin (!!) poměrně dlouhé sezóny. e04-e18 by šlo prostě s klidem přeskočit, není v nich nic pro širší příběh ani nic samo o sobě zajímavého, což je dost děs. Popravdě nevědět, že tomu má smysl dát šanci, tak sem to možná přestal sledovat. V poslední třetině seriál zase chytne dech a většina dílů je solidních - bohužel stále jen málokterý něčím skutečně zazáří. 2* pro většinu série, 3* za ten zachraňující dojezd. ()

Návrat domů (1993) (S02E01)

Slabé 3*. Námět dekonstrukce hrdinského mýtu je hezkej, ale zpracování nemělo vůbec hloubku - ani co do samotného mýtu, ani co do jeho společenského významu. ()

Kruh (1993) (S02E02)

Konečně nějaký výlet do Bajorské kultury a politiky (když už to je ostatně jejich stanice a jejich systém) - obecně ten díl až tak nevyniká, ale za to prohloubení prostředí seriálu a dodání kontextu tomu tu 4. * dám. ()

Útok (1993) (S02E03)

Ve skutečnosti spíš slabší zakončení - "obléhání" tak nějak nemá šťávu, hlavní postavy se flákají okolo a sem tam na někoho zaútočí, ve skutečnosti spíš bezpředmětně a působí to celé tak nějak strojeně, jakoby scénárista nedostal rozpočet na to, co chtěl, tak napsal "aspoň něco na to téma" a naštvaně s tim hodil na stůl a odešel. ()

Neplánovaná operace (1993) (S02E04)

Téma identity dvoj-jedince nakousnutý, ale neprozkoumaný. Celej díl naprosto předvídatelnej. Plus klasickej problém scénářů s "rukojmími" - je to tak děsivě rozvleklý... ()

Cardassiané (1993) (S02E05)

Solidní 3* za ukázku Cardasianského vnitřního politikaření a uspořádání věcí. Hlubší téma výchovy nepřátelských dětí opět bez nějakého rozvinutějšího zpracování - už si ale začínám tak nějak smutně zvykat. ()

Melora (1993) (S02E06)

vztahovkovej filler, navíc s omýlánim klišé stereotypů (zatvrzelě samostatná postižená, "už bych to nebyla já" etc.) - jakože vcelku meh, ale především díky hercům se na to vcelku dá dívat. ()

Pravidla zisku (1993) (S02E07)

Přemejšlim, jak "progresivní" to bylo ve své době - ale spíš mi přijde, že ne, a že to bylo blbý už tenkrát. KDYBY byly Ferengi ženy skutečně podřadnější, bylo by to o dost zajímavější; takhle to působí jak strojeně, tak nerealisticky. Celý díl vlastně zachraňuje jen bližší pohled na Quarka. ()

Nutné zlo (1993) (S02E08)

Hezky udělaný retro centrovaný na Oda a jeho původ na stanici. Jen mi to přišlo takové dost... fádní. Nevygradované. Jakože zas bych nechtěl, aby se všim zachraňovala minimálně stanice před zničením, ale přišlo mi to takové až moc všední - ale na to, že to bylo všední, zase hrozně málo "prokreslené". Musím říct, že to, co si s DS9 začínám spojovat nejvíc, je "nedotaženost" :( ()

Druhý pohled (1993) (S02E09)

nedůvěryhodná romance, tuna logickejch děr, díl centrovanej na Siska, kterej ho vlastně ukazuje dost podivně a křečovitě jinak, než jak se projevuje normálně - a popravdě toho o něm ani nic neřekne. ()

Útočiště (1993) (S02E10)

Takže ve 24. století se ST úrovní technologie mají problémy s hladomorem. U-hm. A FARMÁŘI jsou ceněné řešení. U-hm. A matriarchální rasa podaná s prvoplánovitostí a důvěryhodností horší, jak Ferengi. Stranou těhle "detailů" - celej díl je opět... nudnej. Nevygradovanej. Pointa podaná ve slabym a nedůvěryhodnym kontextu, dilema nikde... Tradiční námět, jasně, ale jako dostat z něj takhle málo je skoro umění samo o sobě. A bohužel, narozdíl od dílů z s01 tu padají do pozadí i hlavní postavy, takže to je vlastně už hrozně o ničem. ()

Soupeři (1994) (S02E11)

Jako... slabý. Námět ovlivněné náhody / pravděpodobnosti / štěstí... kterej skončí totálně nevytěženej - začínám mít poněkud pochybnost, jestli tvůrci trochu neztratili vizi toho, co vlastně sakra dělaj za seriál. I ta linka mezi O'Brianem a Bashirem a jejich rocketballem, která mohla bejt jak zajímavá tak vtipná, skončila tak nějak... meh? ()

Rub a líc (1994) (S02E12)

eh? Jakože "nedotaženost" už začíná bejt fakt krutá. Sociální konflikt mezi Odem a jeho "vychovatelem" bez zápletky a rozřešení s uměle naroubovanou procedurální zápletkou je fakt meh. Přijde mi, že seriál začíná zle přešlapovat namístě :/ ()

Hra s ohněm (1994) (S02E13)

...nedotažený, opět. Při sledování jsem si říkal, že to je tak na 3* - pak mi ale došlo, že vidět to znovu, tak umřu nudou. Z námětu dvou postav uvržených do nucené spolupráce se dá dostat o dost víc - a to i když to nejsou dvě postavy s ustanoveným napětím a dvěma předchozími epizodami rozvíjejícími jejich dynamiku. Plus by mě třeba zajímala nějaká dohra ohledně politických a diplomatických následků a postoje Federace k podobné vyjebávce. ()

Šepot (1994) (S02E14)

Hodně silné 3* - bylo to trochu moc čitelné, ale zároveň řemeslně dobře udělané. Škoda, že to z života O'Briana vlastně neukázalo nic moc extra navíc :/ ()

Ideální společnost (1994) (S02E15)

Nijak originální téma, čitelné provedení, žádný extra zvrat... navíc zbytečně lacině gradované tím konfliktem o tresty, když by to snadno šlo i bez toho, plus nesmyslně líbivě relativizující závěr bez jakékoliv hlubší reflexe věcí. Jakože doslova otravnej díl. ()

Stínohra (1994) (S02E16)

Další zajímavý, ale naprosto proplýtvaný námět - nejhorší je ten moment, kdy pointa která měla být ukázaná je postavami naprázdno odřikaná, to už člověk facepalmuje jak Picard. Jinak to jako neni špatnej díl, sou to jako silný 2*, někde na hraně 50%, ale prostě... ()

Hra na boha (1994) (S02E17)

Náhled k Thrillům... prakticky o ničem. Plus otravně očividný čechovovy pušky. To, co by člověka zajímalo, je jen referované a odkazované, ale není to ukázané ani řečené. ()

Zisk a ztráta (1994) (S02E18)

...a když se po nekonečnu fillerů dostaneme k dílu který nějak prohlubuje okolní frakce, tak to odkurvíme tuctově lidskou romancí... Quarka! Protože jasně, polidšťování Ferengi tak hrozně prospívá. Čas kterej tenhle seriál zbytečně proplejtvává místo toho aby něco rozvíjel je naprosto fascinující. Nicméně ok, ukáže to něco o Cardassianech, ukáže to něco o Garekovi, Odo+Quark sou docela dobrá dvojka - to, co tu neni trapná romance, vcelku funguje. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (viac)