Vlastníci

• Česko Vlastníci (viac)

Pani Záhradková (Tereza Ramba) s manželom (Vojta Kotek) romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci (Jiří Černý, Mária Sawa) sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková (Klára Melíšková)  pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová (Dagmar Havlová) všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec (David Novotný) na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková (Pavla Tomicová), zastupovaná pánom Novákom (Ondřej Malý) hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky (Andrej Polák) zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát (Jiří Lábus) dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci (Kryštof Hádek a Stanislav Majer). Len starý pán profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatiaľ mlčí.. (Cinemart SK)

Astaroth12

Popravde som nečakal , že sa film bude odohrávať celý v jednej miestnosti s niekoľkými postavami. Pred pár dnami som videl konverzačku z Francuzka a i keď sa odohrávala hlavne medzi dvoma ľuďmi aj tak bola fantastická a pôsobivá. Tato konverzačká, ale tej nesiaha ani po kotníky, dôvodov je viacero. Je tu rôznorodá sorta postav, ale ktoré mi vobec neprirástli k srdcu, práve naopak. Chcela to zahrať na štýl dvanásť rozhnevaných mužov i keď sa vymenili okolnosti, tak koncepčne sú si v niečom podobne. Ale to je tiež celkom kvalitovo neporovnateľne. Chcel som tým iba naznačiť, že i na malom priestore sa dá veľa toho dokázať. Tu práve sa také niečo nekonalo. Je to uvrešťane, nezáživne a tak i nezaujímavé. Pri takýchto filmoch veľmi záleží na hercoch a samozrejme ich postavách, ako sa s tým dokážu popasovať a tu ťahúni filmu celkom zlyhali. Tereze táto rola bytovej dôverníčky, ktorá chce ukázať, že na to má aby skrotila a hlavne sa na niečom dohodla s prísediacimi vobec nešla a čo viac, nielen že to nezvládla, ale vobec som jej to neveril. Ale najhorší výkon i tak nebol v jej podaní, ale u Vojtěcha Koteka, ktorý bol totálne neznesiteľný. Je fakt, že roky Snowboarďácov či raftacov sú dávno preč, ale vždy ho aspon podržal  scenár, čo tu nič také nehrozilo a na jeho výkone to bolo vidieť i cítiť. Najlepšími postavami bol ten dedulo, ktorý tam mal asi jeden dialóg a chalan pri dverách, ktorý vždy trefne odprevadil odchádzajúcich. Takže celkom len vedľajšie postavy. Je mi jedno, aké film zožal úspechy, ale ide o moje pocity a tie nie sú po tomto filme skvelé, práve naopak.  Keď sa film blížil do finále, myslel som si, že film príde z nejakou ťažkou iskrou alebo premakanou pointou, ale spomalené zábery na skriesenie tehulky má naozaj vyviesť z miery nemohla. Tam sa pýtal zaver, ktorý by od..b.l tak susedou, tak i divakov .Predstavoval som si alternativny koniec:  A to tak, že pani Zahradková pri svojom amoku nájde na stole vidličku a ňou zmasakruje cele osadenstvo a jedine ušetrí tú tehulku. Len si spomenie, že so susedov tu chyba jedna rodina a aby to bolo kompletné, tak pôjde na autobus. Tam ju, ale dostihne policajne komando a ona si povie, keď to dokázali chlapi ako Chuck, Arnold či Sly, prečo by to nemohla byt aj ona. A tak jednému z policajtov vzala zbraň a až po ťažkých  krvavých stratách v policajnom zbore ju dostali ostreľovači. Niekto by oponoval, že je to len ďalší Hollywoodsky brakový scenár a ja by som to ani nevyvracal, ale určite by to bolo zaujímavejšie a hlavne zábavnejšie, ako to, čo nám naservíroval pán režisér. Po skončení filmu som bol rozhodnutý dať filmu 1*, ale po uležaní  som svoje stanovisko prehodnotil a to len kvôli tomu, že i keď vo svojej podstate ma film vytáčal, tak má , ale vobec nenudil. Tak aspoň slabé 3*. ()

ledzepfan

Na mě je to moc karikatura, moc z toho jakoby leze divadlo a konec je takovej moc rozsračičkovanej.... Ale jinak jsou tam občas přestřelky skoro jak od Johna Woo.. ()

Adasin

Vlastníci mě zaujali na většinovou českou produkci neobvyklým námětem, byť převzatým z divadelní hry, což je na filmu dost vidět: děj se odehrává prakticky jen v jedné místnosti (+ prostřihy do jednotlivých bytových jednotek a na rozpadající se rozvody, trubky atd. daného baráku), herci občas fakt hodně přehrávali, aby ukázali, co jsou jejich postavy zač (což se v průběhu nezmění, každý zůstane sám sebou, o vývoji postav tak snad až na úplný závěr nemůže být řeč) a hlavně jací jsou jejich postavy kreténi. Snad každá hlavní postava má nějaký problém, nějaký nešvar, který nakonec vede k hádce z ostatními a i ti, co se zprvu jeví jako klidnější kladní hrdinové, nakonec vybuchnou a seřvou se s ostatními navzájem. Jasně, jsou to vymyšlené postavy, ale dovedu si dost dobře představit, že v nějakém tom společenství vlastníků se někdo z takových kreténů může objevit. Fakt jsem některé postavy nesnášela, úplně mě to chvílema až s*alo. Některé scény na mě působily tak intenzivně, že jsem tak jako postavy pomalu ztrácela nervy. A dle reakcí v sále jsem nebyla jediná. Nevím, nakolik tohle ocení ti, kteří na žádné takové schůzi nikdy nebyli. Já ano, naštěstí lidi od nás z baráku jsou normální a nikdo, kdo by se podobal postavám z filmu, mezi nima není. ----- Někoho možná zklame závěr, protože mi přišlo, že ten "vrchol" přišel trochu dřív, než měl. Třeba by se to změnilo, kdyby tam nedávali jistou scénu s Japonkou. ----- Ještě hudba mi přišla moc nahlas, což ale může být problém kina. Mimochodem mám pocit, že tím vážným hudebním podkresem i zpomalování záběrů si tvůrci trochu dělali srandu z úvodu jiných filmů. Nejlepší na konci ta hláška před závěrečnýma titulkama: "Všechny postavy jsou smyšlené. Pokud jste se v nich poznali, pak jste... vlastníci." 8/10 ()

fannah

Škoda, bylo to sice fajn ale myslím že podruhé vidět netřeba. Hodně prvoplanove chování stereotypních postav, což je asi fakt i záměr zároveň. Meliskova super, Tomicova byla dobrá, Lábus taky. Hádka mezi Rambou a Kotkem zbytečná a rozhodně zbytečně neverohodna. Škoda. ()

NinonL

Chtěla jsem zůstat u tří hvězd, ale za to, že je to po dlouhé době český film, na který se dá koukat, jednu hvězdu přidávám. Ano, je to ze života a kdo si takovou domovní schůzi SVJ někdy zažil, se u filmu docela bavil nebo mu běhal po zádech mráz. V mém případě to bylo to druhé, k smíchu mi moc nebylo. Představte si takovýchto vlastníků pohromadě kolem 50. Přesto film oceňuji a jásám, že se česká filmová tvorba konečně probudila. ()

zdepapepa

Komedie? V mých očích spíše tragédie (v tom původním smyslu slova, samozřejmě, ne v tom negativním). Tragický (v tom negativním smyslu) je fakt, že mě za celou dobu stopáže ani jednou nezajímal osud jejich budovy, ani životy všech zúčastněných (na sžití s nimi nebyl čas, člověk je nezná a na to scénář spolehá, kdy si šikovně hraje s předsudky a očekáváními, kdy s každou další odhalenou pravdou postupně zapadají jednotlivé kusy skládačky do sebe, až má člověk kompletní obrázek o celém osazenstvu). Vlastníky proto beru hlavně jako zajímavou studii narativního představování postav a přehlídku jejich charakterových vlastností, zejména těch špatných (občas dost přitažených za vlasy, ale jinak převážně zcela jasně identifikovatelných z obyčejného života). Vrcholem bylo vyústění téměř deus ex machina, kdy jsem ve výsledku nejvíce soucítil s postavou Terezy Ramby, která tenhle film skutečně táhla. ()

wikked

Povinné pro všechny, co mají co do činění s SVJ. Neuvěřitelně trefné, mrazivě vtipné a vtipně mrazivé. 12 rozhněvaných vlastníků je tu (včetně stejné stopáže, náhoda?). ()

Davered

Obstojny sitcom, jenz mohl byt daleko lepsi nebyt neprijemne archetypalnich postav a az absurdniho "cechackovstvi" (i pres pritomnost anglickych titulku primo v promitane kopii opravdu lituji jinych nez ceskych divaku, pro ktere snimek musi byt naprosto, ale naprosto nesrozumitelny). ()

Paxxx.cz

Filmy, které se odehrávají v jedné místnosti jsou hodně specifické a přiznám se, že mám tři filmy z této kategorie hodně v oblibě - Telefonní budka, Pozemšťan a v neposlední řadě legendárních 12 rozhněvaných mužů. Zpět k této české komedii - chválím herecké výkony prakticky všech - tolik různorodých postav, absurdních situací a vtipných momentů... Českým filmům většinou moc nevěřím a do kina na ně prakticky nechodím, ale tento mě velmi mile překvapil (možná ale chtělo trošku více zamakat na konci), pro mě 75%. ()

Lukrecie

Výborný scénář, skvělé obsazení. Je vidět, že když je kvalitní scénář, dá se film odehrát v jedné místnosti a odhaduji s minimálními náklady! Senzační humor díky hláškám a dobře propracovaným postavám i dialogům. Není to však pouze komedie ale tragikomedie a místy i pěkný drámo. Určité pasáže jsou silně emočně náročné. Mám jednu velkou výtku, ty výbuchy emocí jsem čekala, ale že to bude takhle přehnaná hysterie tedy ne, za mě bych tak o "dva stupně" ubrala. Navíc velmi aktuální téma s ohledem např. na to, co se stalo nedávno na Slovensku. Doporučuji všem. Naprosto trefné a dost žhavé téma ze života. Herecky jsem tam neviděla slabý místo. ()

Praxis

Výbornej bizár odehrávající se v jedné místnosti s panoptikem postaviček, které nejspíš sedí i ve vašich panelácích, činžácích a pavlačích. Božsky rozehrané komediální drama u které ti, kteří tohle nezažili budou vybuchovat smíchy a ti, kteří na tyhle schůze chodí, si budou říkat... AHA?!! Něco mi to připomíná. Skvělá Havlová, která si po dlouhé době svojí postavu luxusně užila, naprosto komisní Melíšková a možná zbytečně přehrávající Ramba spolu s Kotkem, kteří v bizarním konci trochu ustřelili. 80% ()

Karlas

Úžasný pocit, že můžeme v našem domě čelit pouze tlupě Lábusů a Veškrnových, ale i ti stačí k zablokování všeho. V střídavém přívalu smíchu a nevěřícného kroucení hlavou, jsem si užil skvělé výkony perfektního hereckého obsazení. ()

ArsenalEagle

Na české poměry fantastická tragikomedie, která si nádherně hraje se stereotypy a výborně zvládá drámo, emoce a dialogy omezené na jednu zasedací místnost. Jen ten nápad je vynikající a rozumím, že prvně vznikla divadelní hra, protože přesně na jeviště tohle dílko patří. O to víc musím žasnout, že se povedlo převést Vlastníky na plátno, navíc s takovou energií! Komediální složka je skvělá, ale za mě vládne bezchybná hra s charaktery, dramatičnost a hlavně tragická realita. Bydlel jsem v paneláku pár let, na schůzi jsem sice nikdy nebyl, ale pár sousedů jsem znal a nejednoho jsem si ve svých zaškatulkovaných roličkách představil. Herecky vynikající a je mě malinko mrzí konec, protože ač se mi vychcanost dvojčat Čermáků fakt líbila, zasloužila si dovézt pointu do konce a výbuch plynu ke konci schůze dotyčného domu by mě také potěšil víc než závěrečná minutka. Krom toho ale nemám moc co vytknout a zbývá mi jen vyseknout poklonu nad originální a výborně zpracovanou zápletkou. Stejně jako u MOST!u se potvrdilo, že nejlepší česká kinematografie vzniká na základě zážitků těch nejobyčejnějších Čechů. Prostě... ze života. ()

Tereza_T

Pokud na mě někdy v důsledku nabytí vlastnického práva k bytové jednotce připadne povinnost být členem SVJ chci být skrutátor… nebo aspoň ověřovatel skrutátora. ()

petrsv

Tak tohle je jednoznačně nejlepší český film za poslední roky. Nádherně vykreslené a zahrané postavy, je vidět, že autor musel mít buď přímou, nebo aspoň velmi dobře zprostředkovanou zkušenost. Film určitě není pro všechny - kdo nikdy nebydlel v bytovém domě, nebude to pro něj asi tak zajímavé. ()

blackrain

Tak dlouho jsem si dělala prdelky z našich barákových schůzí, až mě ten na hoře vyslyšel a já místo toho,abych dostala řádně za vyučenou, šla jsem s maminkou do smíchovského kina. To, co jsem na plátně viděla ani v Bakalářích nebylo. Musím upřímně říct, že takhle jsem se tenhle rok ještě u české komedie nebavila. Smála jsem se na celý kinosál. Tohle totiž naprosto předčilo všechno a asi i zřejmě předčí. Přitom je to takové banální téma a vyleze z toho naprosto neotřelý a herecky vybroušený nápad. Vypadá to jako lehká konverzačka, která se pak promění v rozbouřenou řeku, co smete všechno a všechny. Ty jednotlivé pohavy vlastníků byly brilantní. Taková skavdra se hned tak nevidí. Tenhle příběh nasadil zracadlo všem, kteří na barákové schůze chodí a těm, co na žádné barákové schůzi ještě nebyli, doporučuji nejdříve schůzi a pak film .Ať vědí, do čeho jdou. Závěrečná pointa taky nemá chybu. ()

MajklCZsk

Vcelku povedená česká hořkosladká komedie vyvolávající nespočet ambivalentních pocitů. Od smíchu po pláč. Vlastníci jsou dialogově asi nejsilnějším českým filmem, jaký jsem kdy viděl, Havelku bych se nebál označit za mladého Woodyho Allena, ale narozdíl od něho se jeho motivy z replik nijak nevyvíjí a zároveň se od zpočátku předmětných slovních tahanic stává až lehce úmorná nemyšlenkovitá uřvárna. Postavy nemají vývoj a jsou spíše karikaturami. Jinak ovšem režie je pevná, svižná a zábavná, pěkně se na to dívá a stále se jedná o lepší snímek tohohle roku. ()

Alementina

Tenhle film boli každého, kdo kdy byl na schůzi SVJ, hlavne u těch starších baráků .. Situace, kdyy si lidi sprostě nadávají a vlastně se někteří už 40 let nenávidí, kdy mi můj asi 80-letý soused furt vyklada, kdo bydlel přede mnou .... a jak to barák stavěl ... Co rozúčtování vody, ale takový vchodový dveře na čip, no holt my mladí už jsme líní i odemykat ... Opravdu, to si člověk musí zažít... a film vystihl někdy totální absurditu těchto setkání a realita bývá někdy i horší. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)