Vlastníci

• Česko Vlastníci (viac)

Pani Záhradková (Tereza Ramba) s manželom (Vojta Kotek) romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci (Jiří Černý, Mária Sawa) sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková (Klára Melíšková)  pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová (Dagmar Havlová) všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec (David Novotný) na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková (Pavla Tomicová), zastupovaná pánom Novákom (Ondřej Malý) hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky (Andrej Polák) zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát (Jiří Lábus) dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci (Kryštof Hádek a Stanislav Majer). Len starý pán profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatiaľ mlčí.. (CinemArt SK)

William_

9/10. Kdo nikdy nebyl vlastníkem a nikdy nebyl na schůzi SVJ, nemůže film naplno chápat. Skvělé herecké výkony v čele s Jirkou Lábusem v roli zapáleného a zapšklého komunisty. Film jsem viděl už asi 7x a nikdy mě neomrzel. Sonda do hlubin českých povah a charakteru. Každý dělá za sebe a slovo morálka je tabu. Úžasný film. ()

Aljak

Po veľmi dlhej dobe fakt vydarená komédia z českej produkcie! V posledných pár rokoch to bolo často nemastné-neslané, plné klišé a šablón, takže táto konverzačka celkom potešila. Na domovej schôdzi sme tu mali snáď všetky stereotypy vlastníkov bytov, ktorí medzi sebou rozohrali divadlo plné irónie, sarkazmu, dôvtipu a neustáleho doťahovania. Niektoré situácie už boli síce trochu také tlačenie na pílu, a ani ten rezignovaný koniec mi tam až tak nepasoval. Ale z celkového pohľadu fakt vydarené, vtipné, nápadité! 4* ()

vydumnica

Tak tajne som dúfala, že schôdza nezaberie úplne celú stopáž filmu, no chápem, že je to vlastne adaptácia divadelnej hry. Napriek tomu ma Vlastníci bavili, ale chvíľkami to bolo až úmorné a na bolehlav, ale nie preto, že by to bolo zlé alebo nudné. Medziľudské vzťahy sú tu zobrazené tak pravdivo, až je to na zamyslenie. Dialógy sú trefné a aj dosť vtipné niektoré, takže som sa aj celkom zasmiala. Na filme Vlastníci sú najlepšie herecké výkony, najmä Terezy Voříškovej a Jiřího Lábusa. A toto je super: "Komédia pre tých, čo to nezažili. Dráma pre tých, ktorí tým žijú". ()

Nach

Rozhodně jeden z nejpovedenějších letošních filmů. A to na velice malém prostoru jedné nepěkné místnosti, kde se sejdou převážně nepěkné charaktery. Právě z jejich interakce přichází ona spíše černá než jen obyčejná komedie. Herci si své role vyloženě užívají. Repliky jsou dokonalé. Vůbec bych se nedivil, kdyby se toto někdy někde událo a scenárista to použil jako náhodně vymyšlený příběh. Parodovat byrokracii zde nicméně není ani tak komické, jako děsivé, protože i ta komedie vystihuje onu realitu. Technicky občas jsem si všímal různých chyb ve střihu, kdy nám kamera prodává jednu situaci a po střihu daná situace je buď znova opakována, neodehrává se, či se odehrává jinak. Ale to je jen drobná vada na kráse. Toto tlačí charaktery ve skoro divadelní inscenaci a proto zvedám palec nahoru. Kvalita Dvanácti rozhněvaných mužů byla skoro vyrovnána. 80% ()

Langy10

Zasmal jsem se celkem tak 2 krat na zacatku. Přišlo mi to pak až moc přehnaný, i když to bylo cílený. Mně to neoslovilo, spíš s prominutím už sralo. Po druhé bych si to nepustil. 35% ()

bourec

No ,prosim.Až mi běhal mráz po zádech z toho absurdismu,debility a vlastně všech nejhorších vlastností, který tady ty postavičky v sobě skrývaly.A na prvním místě jiří Lábus,kterýmu prostě tohle sedí.Na takovou druhou schůzičku bych už šel asi s flaškou rumu.Člověk se samozřejmě i zasměje,ale je to takovej hořkej úsměv.Jenom budu chvíli přemýšlet,jak by to pokračovalo,kdyby ten film měl o půl hodiny víc.Jo,a Livingvřede,pokus se nějak omezit psaní a hodnocení sem na stránky.To i Verbálek je rozumnější než ty.80%. ()

dubinak

Češi nejsou zvyklí na dialogové komedie, proto asi Vlastníci dopadli tak dobře. Znalí filmoví fanoušci už ale viděli určitě více lepších takových kousků i v zahraniční kinematografii. Vzhledem k aktuálnímu tématu, povedeně vykresleným charakterům a občasnému funknčímu humoru hodnotím tedy lehce nadprůměrně, ale abysme si rozuměli až takový masterpiece, jako zde ukazují vysoká procenta to určitě není. ()

C0r0ner

Musím na tři, protože to rozhodně neukazuje realitu (za což se to vydává), ale používají se extrémní charaktery, které by se dohromady našly možná tak v tisícovce lidí. Fóry místy stály za to, závěrečná pointa také pěkná, herci skvělí, ale celé to bylo hodně absurdní, což je škoda. 70% ()

Joges

Výkony herců jsou naprosto dokonalé, scénář je ale bohužel místy dost ubohý, nepropracovaný. Havelka dostal nápad, rychle ho hodil na papír a u většiny vyhrál. Já mu ale všechno nevěřím. ()

Trainspotter

Mně se dělalo fakt na blití (a to znamená kompliment tomuto filmu). Kdo někdy zažil nějaké takové schůze, tak ví, že takové postavičky celkem snadno z paměti vyloví. Jinak filmařina slušná, mohla být i lepší, nebýt toho místy divadelního přehrávání a některých podivností ve scénáři (co znamenal ten Hádek na hajzlu?). ()

tomtomtoma

Vlastníci jsou jízlivější satirou společenskou. Ve středu zájmu jsou v ní mezilidské vztahy, především ty sousedské a partnerské. Tyto vztahy se obnažují až v neúprosném karikaturním nadhledu. Záště, osobní frustrace, nespokojenosti, nevraživosti, pocity nenaplněnosti a osamělosti, jež se v některých případech proměňují až v rituálně obřadní obsese. Nezapomíná se na předsudky, stereotypy a vulgarity ve vidění světa a bližních. Odlišná přijímání a očekávání života se potom vzájemně častují invektivy, drobnými i hrubšími. Pozadu však nezůstává ani samotné prostředí mezilidských vztahů, negativní aspekty politicko-společenské transformace po rozpadu ideologie jediné vládnoucí strany, kdy lidské vnímání bylo deformováno jednak již přizpůsobením se socialistické realitě světlých zítřků a jednak novými, do doby transformace netušenými a snad proto také v lačné dychtivosti divočeji pochopenými možnostmi kapitalistické společnosti a tržní ekonomiky. Nakonec, ani toto prostředí nezůstalo ušetřeno vývoje. A pokud dokáže vzbudit zdání seriózního jednání pozornost a vidinu možného získání výhody, slaví potom ono zdání svá vítězství při dobývání osobní prosperity. Majetek, vedle moci, se stává hodnotou, podle níž se odvozuje míra úspěšnosti jednotlivce i jeho společenská váženost. Vlastníci jsou sarkastickým cynismem, neboť se vlastně stávají reflexí politicko-sociálního fungování české společnosti. Dalo by se říci, že jde o poměr makrokosmos – mikrokosmos. V obojím je sice možná snaha o nalezení vhodného společného řešení, ale přesto každý urputně brání především svůj malý soukromý prostor v domnění, že jen tím nejlépe ochrání svou nebezpečně ohroženou vlastní osobní identitu, svůj vlastní názor na život a zejména své soukromé vlastnictví a osobní prosperitu, nepřehlédnutelné odznaky doby, v níž se vyzdvihují tržní hlediska pro zdravý vývoj společnosti, zdání možného dosažení štěstí ve spotřebě a relativismus individualismu, byť je onen individualismus vlastně většinou zaměňován pouze za rozmanité druhy pobavení. A „malý“ svět společenství vlastníků jednotek lze aplikovat na „velký“ svět, kde se vytváří vlastní prostředí vztahů a běhu společnosti a zároveň slouží i jako vzor pro jednání a hodnoty světa „malého“. Ostatně, již profesor František Alois Soukup za první republiky psal, že již odedávna byly našimi základními národními (tedy českými) chybami nesvornost a marnotratnost, přičemž obojí nám zůstalo, že nesvornost potom vidíme v politické roztříštěnosti, kterou trpí stát a veřejný život. Sluší se připomenout, že scénář vznikal víceméně improvizovaně při uvádění divadelní inscenace Společenstvo vlastníků v roce 2017 v život, tím je ostatně divadelní soubor Vosto5 proslulý. A byť se text i nadále vyvíjel a vykazuje změny, přesto vyznění zůstává shodné. Dovolím si vyjevit své kacířské smýšlení: dlouhodobě nejsem spokojen s hereckými projevy Dagmar Havlové a Terezy Ramby, zdají se mně příliš strojené, jejich intonace řeči mě nepříjemně bodají do sluchovodů, jejich pohyby působí na mé oči nepřirozeně, má dychtivá duše potom z toho smutně pláče. Paralely s Lumetovými Dvanácti rozhněvanými muži (viz slunicko2) se příhodně nabízejí. Vlastníci jsou sice povedenou filmovou satirou, avšak úchvatnosti divadelního představení Společenstvo vlastníků nedosahují. () (menej) (viac)

PavelVanekArt

Nádherná plejáda českých pokřivených charakterů, kde jde převážně jen o herectví a o ty charaktery. Děj je nulovej, sází se jen na slovní přestřelky a absurdní dohady. Voříšková to celý potahala skrze svůj rage. 4* a.k.a 70% ()

Martrix

Vcelku nadhodnocená studie malosti a pokrytectví, která jistě funguje skvěle jako divadelní představení, ale dle mého názoru, filmovému formátu už ta pitoresknost tolik nesluší. Je to parádní příležitost pro herce, kteří takové role milují, zvlášť, když jim jdou dialogy tak dobře do "huby", ale pro mě jako diváka je to věru nepříjemné pokoukáníčko. Čekal jsem komedii založenou na absurdních situacích, které se díky rozmanitosti lidských povah, na podobných schůzích odehrávají. Místo toho to byla přehlídka pokroucených postaviček a Havelka mi svým dílkem na chvíli vnutil představu, že je možné takovou skvadru opravdu někde potkat. Že je to standardní vzorek vlastníků bytových jednotek. Bylo velmi iritující být tam s nimi...celý život se snažím takovým lidem vyhýbat, takže pro mě jsou Vlastníci děsivějším filmem, než leckterý horor. Hercům nelze vytknout vůbec nic, ale scénář a režie, na mě dojem neudělali...závěrečná nepointa s podpisy mi pak příjde slabá a nedotažená, zvlášť v kontextu s několika vyhrocenými situacemi, jako nahánění se kolem stolu, Novotného výbuch Já jsem vlastník, scéna na toaletách, nabízení vizitek... . Jakoby šlo o otrocký přepis divadelní hry...film ale pracuje i s jinými nástroji, než repetice a přepálenost. Moje hodnocení neříká, že jde o průměrný film...odráží jen moje znechucení a jistotu, že už se na to nikdy nepodívám. ()

zette

Fajn napad, nahnat 15 hercu do jedne mistnosti a zacit humorne drama. Musim rict, ze vtipne to je. Ale jak uz napsali zde jini, postavy jsou prilis jednobarevne. Ja vim, ze kdyz je clovek blbec, tak blbcem je dele nez 97 minut, ale ve filmu bych nejaky rozvoj postav uvital. Nebo nejakou pointu aspon. Misto toho divak sleduje, jak uz se zaver filmu spise borti... Ale par vtipnych momentu se najde, herecke obsazeni zaujme a herecke vykony nezklamou. Lepsi zaver a dal bych ctyri. ()

Juto

Po dlhšej dobe ma český film nesklamal. Výborné napísané postavy, a aj výborne herecké obsadenie filmu. Koniec je dobre vygradovaný. 7/10 ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)