Malá lež

• Česko Rozlučka (festivalový názov) (viac)

Něžná komedie podle skutečné lži vypráví příběh Newyorčanky Billi a její svérázné čínské babičky Nai Nai. Rodina se rozhodne zatajit babičce pravdu o jejím zdravotním stavu. Jak to ale udělat, aby Nai Nai nebylo podezřelé, že jí z ničeho nic chtějí v Číně navštívit příbuzní z celého světa? Vystrojí se svatba! Co na tom, že mladý synovec svoji „snoubenku" sotva zná. Hosté se brzy sjíždějí. Billi svoji usměvavou babičku miluje, americké tradice jsou jí však již bližší než ty čínské a přetvářka pro ni není jednoduchá... Film plný humoru pramenícího z kulturních a generačních rozdílů se stal jedním z nejlépe hodnocených snímků roku a herečka a rapperka Awkwafina získala za přesvědčivé ztvárnění Billi Zlatý globus pro nejlepší herečku. (Aerofilms)

maoc

Film má kvality, ale neuměl na mne přenést emoce, které jsou v něm spíše čínsky odtažité. Lépe fungoval jako sonda do pro mne neznámé kultury. Některé postavy byly vynikající a skvěle zahrané (babička a oba její synové), jiné ale nedostaly vůbec prostor a nechápal jsem, proč jejich postavy scénář tak zabetonoval. Nic se o nich nedozvíme. Jsou tam jen do počtu, téměř nemluví, přestože by měly křičet (nevěsta a ženich). Poslední třetina filmu mne bohužel už vyloženě nudila a konec skoro naštval, jak byl hloupý, uspěchaný a nijaký. Dovětek s babičkou tomu dal korunu.*******Překvapilo mne, že v Číně jezdila auta výhradně cizozemských značek (všiml jsem si VW, Hyundai, ...). Rodina také žila nějak moc americky, alespoň co se majetku týče. Babička byla asi hrdinkou z korejské války, na ty asi režim pamatuje. Jen ta čistota peněz a politika se tam raději vůbec nerozebírala. :-( ()

Mr.Ward

Po dlouhé době opravdu nádherný film, který má srdce. Dramedy do slova a do písmene - vyvážení smutného příběhu vtipnými dialogy na jedničku. Neokoukané prostředí a zajímavé nakouknutí do jiné kultury. Awkwafina je hodně nadějný talent. Určitě jeden z nejlepších filmů roku 2020. ()

Pete

V Číně není zřejmě žádná lež dost velká. Ve společnosti, kde vládne jedna strana, cenzura, a která je pokřivená skoro dvě generace trvající politikou jednoho dítěte, přesto Evropana trochu překvapí zrůdnost tradice zatajování zdravotního stavu, i dalších podstatných záležitostí v rámci rodiny. Ten jejich kolektivismus dálného východu je zkrátka pro náš západní individualismus nepochopitelný. Děti lžou svým rodičům, a ty zase svým dětem, tohle téma rozhodně mělo potenciál. Také na loučení s milovanou osobou, a vůbec vztahy v rámci širší odloučené rodiny v odlišných kulturách, se dal vystavět zajímavý příběh - ten tu ale zcela chybí. Nezajímavé postavy se vlečou odnikud nikam. Výsledkem je pak bohužel pouze velká nuda, a dlouho nepamatuji film, u kterého bych se tak často díval na hodinky. ()

erapo

Prvý film, kde Nora niečo zahrala. A to som si myslel, že sa to stať nemôže. Aj keď na zlatý glóbus to určite nie je, neviem čo za psychopata toto vymyslel. Klobúk dole pred Lulu a ľuďom, ktorí ju podporili a dali jej v tomto voľnú ruku. Vykradnuté všetky ABC stereotypy ale ono to celkom fungovalo. Dokonca lepšie ako v megalomanskom Crazy Rich Asians! Netreba žiadnu Constance, žiadne americké hviezdy. Toto je smer, ktorým by sa tento segment mal uberať. Niekedy stačí fakt tak málo, ako napríklad skryť titulky v scéne akoby vytrhnutej z Lost in translation. ()

kokofek

Zajímavý náhled do zcela odlišné kultury,který je pro nás velmi poučný.V podstatě na celém světě prožívají lidé stejné problémy a to je dobré vědět.Víme i u nás,že psychika hraje u nemoci velmi podstatnou roli.Je však těžké určit komu pravda pomůže v léčení a komu naopak uškodí.Zažila jsem již ve svém okolí obojí a tak je velmi těžké určit komu co zrovna prospěje. ()

bonovox

Príjemný film o čínskej kultúre. Len by ma zaujímalo či sa skutočná babička dozvedela o existencii tohto filmu...keď doteraz netuší o svojej chorobe... ()

Elnarrya

Pro mě to vyznělo jako neutrální film. Na pozadí příběhu "tradiční čínské kolektivní milosrdné lži" včetně jejího působení na všechny zúčastněné aktéry, představuje film hlavně odlišné koncepce chápání lidského života a zvyklostí. Je to zároveň autorčino vnímání mezigeneračních názorů a politicky korektní bilancování nad rozdíly života v Číně a v USA. Čínskou kulturu znám jen matně a zprostředkovaně, ale odhaduji, že civilnost a střídmost projevu byla myšlena jako zrcadlo odtažitému nastavení místní společnosti. "The Farewell" patřilo do seznamu titulů, k příležitosti prozkoumat současné asijské filmopočiny. Srovnávání rozdílů může být samo o sobě zajímavé. A teď trochu subjektivně. Bizarností z pohledu rozdílných kultur bylo ukázáno taky dost, od východní kolektivizace vs. západní individualizace, přes politicky korektní našlapování, až po vláčení s nevěstou cizinkou jako s kusem hadru. Asi si tam úctu zaslouží pouze starší a ostatní bytosti a mladý život musí počkat, až "zmoudří" do úctyhodného věku. Film neurazil, ani nenadchl, zkrátka neutrál. ()

DavidWark

Vycházející čínská americká hvězda Awkwafina ztělesňuje režisérku Lulu Wang v příběhu z jejího života.Čínští imigranti v USA se jedou do Číny naposledy setkat se svou matriarchální babíčkou Nai Nai, než umře. Rodina před babičkou tají terminální stadium její rakoviny, aby ji nerozrušila. Taky se to u nás tak ve 20. století dělávalo, věřili byste? Záminkou k dojemnému rozloučení je velkolepá svatba. Awkwafina a Szuzhen Zhou, která ztělesňuje Nai Nai, film táhnou dobrými hereckými výkony. Je to samozřejmě hřejivé a dojemné, celý Sundance Festival musel slzet. Stejně tak ti, které život zavál tak daleko od rodičů nebo prarodičů, že s nimi nestrávili dost času, než jim umřeli. Což jsme tak nějak skoro všichni, viďte. Kdo si s filmem projde katarzí a vyrovnáním se ztrátou někoho blízkého, ten přehlédne chyby a z kina odejde nadšen. U ostatních závisí na jejich senzitivitě pro tento druh příběhu. Poté, co se můj hvězdičkoměr rozkmital mezi nulou a pětkou, ustálil se na třech hvězdách. Filmu chybí dramatický oblouk, táhne se odnikud nikam, postavy se nevyvíjejí, základní premisa je těžko uvěřitelná: tak energická a manipulativní osoba se nechá v jednání o své nemoci s lékaři zastupovat svou sestrou? Oskary tomuhle proboha nedávejte. (Angelika Film Center, New York, 6.8.2019) ()

tribican

Problémem filmu je, že mu vlastně není co vytknout. Jde o nevýrazný snímek, který vás nejspíš ničím nezaujme. Snad jen odlišná koncepce chápání člověka a jeho života stojí za zmínku, ale abyste se kvůli tomu museli 100 minut dívat na ztrápené obličeje jedné čínské rodiny... 55 % ()

drovi

Zaujímavá sonda do čínskej kultúry, ktorá Vás prinúti rozmýšľať o živote.Kto zažil úmrtie svojho blízkeho na túto chorobu tak sa vie vžiť do pocitov najbližšej rodiny. Človek si kladie otázku, či je dobré to chorému tajiť, alebo nie.V ich kultúre je to jasné a zase sa človek niečo nové naučil Celý tento film sa nesie v príjemnej atmosfére. Keď som sa na konci dozvedel, že babka tu ešte bola 6 rokov, tak som im v duchu odpustil. Bolo to ich rozhodnutie v súlade s čínskou kultúrou. Vrelo odporúčam všetkým. Mám rád filmy podľa skutočných udalostí a tento je plný lásky aj utrpenia zároveň. Lu Wang nám ukázala niečo zo svojho života a podarilo sa jej to skvostne. ()