Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

Renfield

Mé hodnocení rozhodně není tak vysoké pouze kvůli významu Upíra Nosferatu. Je to i po mnoha letech geniální dílo, které nenudí a svoji temnou atmosféru si udržuje téměř po celou délku filmu. Friedrich Murnau byl velký režisér, což zdaleka nedokázal pouze tímto filmem. Jeho režie je bezchybná, navíc děj zasadil do krásných exteriérů (Oravský hrad a okolí je dobrá volba, která navíc velmi potěší) a stejně tak povedených kulis. Výborná je taktéž kamera a samozřejmě herci, kterým démonicky vévodí Max Schreck. U něj se přidávám k názoru, že je to rozhodně nejděsivější představitel Drákuly všech dob. Scény s ním jsou stále silné, alespoň já měl ten pocit. Filmový svět by zničením všech kopií přišel o mnoho, naštěstí se tak nestalo! Expresionistické veledílo. 95% ()

Jimmy15

Bomba. Klasika je klasika. Hodně povedený film o hraběti Drákulovi, dnes už kultovní, který snad viděl každý nebo o něm každý ví. Snad se mu nedá ani nic vytknout, samozřejmě pár filmových chyb se najde, ale to je pochopitelné k roku vzniku 1922. Jinak je hodně zajímavé, že Nosferatu zde má jinak postavené upírské zuby, než je známe dnes. ()

kamigava

"Ve Švédsku byl až do roku 1972 film zakázán kvůli nadměrné hrůze." - dneska už se tomu bohužel musím smát. :D Tenkrát to pro diváky byl asi velký šok, když poprvé uviděli "Drákulu" mimo knihu. Max Schreck působí velmi děsivě, ty jeho dlouhé drápy, špičáky a vysoká, štíhlá postava, která chodí jako němý robot nahání hrůzu. Bohužel tento upír se objeví na plátně jen 9 minut. Nic kromě samotného Nosferatu a strašlivé hudby si z filmu asi nic jiného pamatovat nebudu. 60 % ()

aLPaC

Musím se přiznat, že remake z roku 1979 mě bavil mnohem víc. Tento film trpí tím, že je němý a není ani za mák strašidelný. A když mě něco nebaví, nebudu to přece hodnotit jinak a omlouvat jen kvůli tomu, že je to 100 let starý. Přitom ještě staršímu "Kidovi" jsem dal plný počet. Jo, když němý film, tak groteska, a když groteska, tak Chaplin. ()

alenka

Upír byl tuším můj první němý zážitek. A jaký bylo překvapení, že i tak starej film má grády. O strachu samozřejmě nemůže bejt ani řeč, ale Max byl tak komicky strašidelnej, že sem se opravdu bavila. Trikový scény byly taky zážitkem...otvírající se rakve možná vážně byly i strašidelný. No a za poznámku stojí i exteriéry - překvapivě denní světlo určující pevný hranice mezi světlem a stínem bylo daleko působivější než temný zákoutí dnešních strašáků. jestli někde zahlídnete Nosferatu s živým hudebním doprovodem, neváhejte ani minutu. ()

maty39

Dostala se mi do ruky kolekce asi 6 filmů F.W. Murnaua a jako první jsem si vybral Nosferata. Moc jsem nevěřil, že by se mi to líbilo alespoň za 3 hvězdičky, ale nakonec je to za 4. Vůbec jsem se nenudil, vizuálně vcelku působivé a Max Schreck je nejlepší upír, co jsem viděl (sorry Kate a Wesley). Sice jako horor to už nefunguje, ale rozhodně to nenudí. ()

Pawlisman

Ač jsem se vydatně snažil, todle na mě prostě nazapůsobilo a nenechalo žádný silnější dojem. Čas na některých snímcích žádnou stopu nezanechá, u jiných jejich hodnota upadne na bod mrazu. I přes některé nesporné klady stěží chápu, že dnešním divákům tento film stále přináší tak skvělý zážitek. 5,5/10 ()

werewolf69

Tak starý horor a tak krásne strašidelný. Čo je pozoruhodné že tento snímok dokáže aj v dnešnej dobe v ľuďoch vyvolať iste návaly strachu, čo potom dokázal v svojej dobe? Majstrovské dielo, ktorého sa akoby ani nedotkol „zub času“. ()

Furmi

Niet čoby len najmenších pochýb o tom že Nosferatu je obrovským klenotom pre svetovú kinematografiu. Položil rozsiahle základy pre budúcich a moderných DRACULOV a jeho mystické a zázračné prevedenie neprestane prekvapovať divákov asi nikdy. 89% ()

Brejlil

Nebudu tvrdit, že bych se bál. A to hrabě Orlok vypadá opravdu hnusně. Krysí obličej, pařáty, bodající oči... Spíš jsem se spokojeně bavil. Většina hereckých výkonů je poněkud "němá", ale film má krásnou výpravu a občas velice pěkné nápady (animace, makrodetaily apod.). Také je překvapivý způsob likvidace upíra, byť tedy není nijak "akční". ()

Gore

Film, kterej mě tak příšerně nudil, že jsem u něho několikrát usnul, a vkládané titulky jsou velmi rušivý, možná by atmosféra byla zajímavější, kdyby se Murnau vyjadřoval jen obrazem a hudbou. Řekl by víc než vysvětlující titulky. I když přihlídnu k roku vzniku, stejně nemůžu dát víc než 3* ()

chalp

Úžasný film...na svoju dobu, v dnešnej dobe neponúkne divákovi jednoducho nič.A z pózeriny nedám plné hodnotenie,ani priemerné a od odpadu to tiež nemá ďaleko(1 hviezda za naozaj šeredného Maxa Shrecka), dopozerané rychloposuvom a aj to som trpel. ()

Gulde

Velmi obtížné tento film hodnotit v dnešní době. Tehdy jistě mistrovské dílo, dnes již spíše dokument o vývoji kinematografie. ()

toi-toi

Pravdepodobne som buran, ale nevidím historickú hodnotu tohto filmu. Chápem, že určil pravidlá a podobné bla bla, no nulová atmosféra, spád či nápaditosť ma morili nudou. Pri filme som sa bál iba jednej veci - že film tak skoro neskončí. ()

Maryinka

Ačkoli mám němé filmy opravdu ráda, u tohoto jsem div neumřela nudou. Přehrávající Huttler iEllen, neskutečně dlouhé scény lidí přemisťujících se z místa na místo či sedajících a vstávajících, titulky trvající snad věčnost, některé jsem stihla přečíst i třikrát.. Uaaaaaa. Opravdu raději nebudu hodnotit, snímek je to rozhodně kvalitní, Orlok vypadá vážně povedeně, já ho se ale nebyla schopná ani dokoukat do konce. ()

embecka

No, čo ja viem... Postava upíra bola vybraná nepochybne skvele, ale tam to desivé začína, aj končí. Minutáž je pre mňa fakt zbytočne dlhá. Scenár mal viacero medzier - mätúcich je hneď niekoľko scén, ktoré vytvárajú v príbehu nelogické momenty. A to filmu nemôžem prepáčiť ani s ohľadom na jeho vek. ()

bolan

Nevim jestli jsem schopen to po 100 letech hodnotit, ale každopádně film má děsivější vizuál, než 90% hororů z osmdesátých let. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)