V roku 2006 vybudovala americká armáda na severe Afganistanu niekoľko vojenských základní, aby s pomocou miestnych obyvateľov zastavila prísun zbraní a talibanských bojovníkov z Pakistanu. Jednu zo základní postavili v provincii Nurestan, odľahlom údolí obklopenom pohorím Hindúkuš. Základňa Keating bola ostro kritizovaná pre svoju nevýhodnú polohu a riziká s ňou spojené. Nachádzala sa hlboko v horách v desivo zraniteľnom teréne a bola považovaná za smrtiacu pascu. Neústupčivosť vojenského velenia si napokon vyžiadala obrovské straty na životoch amerických vojakov, keď na základňu zaútočil nepriateľ. 3. októbra 2009 ráno pred šiestou bojovú základňu Keating brutálne napadlo viac 400  bojovníkov Talibanu. 53 amerických vojakov vzdorovalo útoku mnohonásobnej presile. Ich straty  boli obrovské a tento nerovný boj sa stal najkrvavejším stretom americkej vojny v Afganistane. Štyri mesiace po bitke sa zistilo, že v čase útoku Talibanu na základňu Keating mala byť americká jednotka už dávno preč a vôbec tam nemala čo robiť. Bola tam omylom, lebo ju zabudli preveliť... (TV JOJ)

Sa.sa

Drsný film plný soubojů a slušného děje... Jinak ten kdo projektoval tuto základnu měl dostat kulku do hlavy s celým týmem a všemi co to schválili... Njn Amíci si myslí, že všemu rozumí a jsou nesmrtelní... Jinak měli velké štěstí, že jich zemřelo tak málo jen díky vzdušné podpoře...! Mimochodem vůbec bych netipoval, že se to natáčelo v Bulharsku 😀😀😎😎 ()

NikiVai

Velmi dobrý válečný film. I když na začátku je to hodně ve tmě, na což se mi hůř kouká, tak pak se to celé rozjede a je z toho pořádné drama. Oceňuji takové filmy, jsou věčnou připomínkou zbytečně zmařených lidských životů. Proč ta nenávist mezi lidmi, proč všechny ty války a mrtví muži, ženy i děti. Na základně Keating padlo tolik mladých mužů, mužů, jejichž život byl teprve na začátku. A kolik z těch, co se vrátili fyzicky v pořádku, si domů přineslo jinou bolest, takovou, které změní jejich životy až do posledního dne? Už proto se na podobné filmy dívám, projevuji tím soustrast všem matkám, jejichž náruč zůstala prázdná a všem rodinám, jenž se vrátil syn, kterého nepoznávají. ()

vinducha

Kolega desade se rozčiluje , protože zřejmě ještě pamatuje gumárnu z dob společné ČSLA , no můžu ti chlape říct , že jsme na tom byli dle mého s tím naším výcvikem o dost hůř , co si pamatuju. Speciálně velící důstojníci byl skutečný výkvět. Jinak to musela být fakt osvícená hlava, která navrhla vybudovat základnu v takovém kotli , kde má útočící nepřítel nad vámi výhodu ze všech 360 stupňů. Ale jinak střílečka slušná. ()

Zix.

Natočený to je dobře, tady není co vytknout. U děje mi ale chybí něco zapamatovatelného, na co si vzpomenem i po delší době, po shlédnutí filmu. Kromě bitvy ve druhé hodině totiž nic nestojí za řeč. Samotná základna je zajímavá hloupým umístěním a jak toho talibanci využili. O tom jediným bohužel film a celý příběh je. ()

imarkeye

Z filmu mam zmiesane pocity, bol totiz natoceny v style popcorn a pritom by sa dal natocit vyrazne lepsie.. stacilo celu udalost vykreslit s myslienkami a z pohladu jedneho vybraneho vojaka s jeho pripadnym komentarom, alebo myslienkami ako to bolo napriklad v cate a inch filmoch, aby film zanehcal hlbsi pocit a hlavne moznost si vytvorit k nejakej postave vztah. Ak bol zamer rezisera vytvorit tak trocha dokumentarny film bez spatnej vazby, teda ak nie ste americky patriot, tak sa zamer podaril. Film podava casove svedetstvo o udalostiach pred bitkou a po bitke. Bohuzial jedinymi emocnymi prvkami je zastrelenie psa a umieranie vojakov.. skoda scenara a rezie.. ()

Zaks

Aj keď to tradične trochu zaváňalo US agitkou, pozrel som si jeden z lepších vojenských filmov, tento krát z horúceho Afganistanu. Okrem slušnej záverečnej bojovej akcie sme sa čo-to dozvedeli zo života vojakov na zle umiestnenej základni. Zaujímavo boli podané aj postavy viacerých veliteľov základne, tiež kontakt s domorodým obyvateľstvom, ale korením celého príbehu bola najmä hutná akcia. ()

mdf

Já myslím,že tak do 50.minuty to tedy moc nešlape,ale pak už je akce a na jedno odpoledne to jde,není ničím vyjmečný. ()

J.Crusader

První polovina filmu je trochu utahaná a režijně rozháraná, nicméně se snaží osvětlit alespoň základy toho proč a jak. Ale není zdaleka tak špatná, jak zde mnozí tvrdí. V druhé půlce pak můžeme sledovat samotný boj o základnu. To, že při této ve skutečnosti téměř čtrnáctihodinové bitvě padlo "pouze" osm amerických vojáků je celkem neuvěřitelné a svědčí nejen o jejich skvělém výcviku, odhodlání ale také o dobrém velení obrany, i když se občas říká všelicos. Naopak talibanci, ač měli obrovskou početní převahu (cca 400 proti 50), poziční výhodu převýšení pro útok i moment překvapení - nic z toho nedokázali zúročit. O "kvalitě" afghánců jako bojovníků svědčí i to, že celá jednotka afghánské armády ihned po začátku bojů vzala nohy na ramena. Já byl s tímto filmem i hereckými výkony velmi spokojen a až na pár nepřesností a občas trochu zjevného CGI byla i celá válečná vřava podána poměrně realisticky. Za mě dobrý 4*. ()

Haluziak

Dlouho jsem přemýšlel co k tomu napsat, režisér nám krásně naservíruje život na nejhůře umístněném opevněném bodu USA v Áčku, včetně průřezu společnosti který tam je - idealistický velitel, vypočítavý velitel, drsnej voják, vtipálek, rodině založený voják a fucktard.... A pak přijde akce, hadráci mají tentokrát hodně navrch, opěrný bod je na nejdebilnějším možném místě a je tam tak dlouho beze změny, že ho kozom*di podrobně znají. Ač nemám rád filmové akce, plné střihů a třesoucí se obrazovky tady to funguje a dokresluje to atmosféru absolutního chaosu na místě, no a pak následuje obětavost místní posádky, kterou nejlépe vystihl Eric Bana aka Hoot v BHD. A moje oblíbené okénko na závěr, co jste dělali když vám bylo 21-30 let? Protože tak staří byli ti kluci co tam byli a někteří i zůstali. ()

711 odpad!

Film totálně o hovně banda američanů brání nějakej ďolík někde v prdeli afgánistánu před talibanem .. proč ? To se nedozvíme totální odpad k hovnu ()

podlet

No, na to jak je to obsazený a jak sem to očekával to zas taková sláva neni. Občas to je slušný béčko. Ale je to koukatelný. ()

Matrix44

"Mierumilovný" Amíci prišli šíriť "demokraciu" do ďalšej krajiny, tentokrát do Afganistanu. Nejaký 5 hviezdičkový Americký generál s IQ hojdacieho koňa rozhodol že postavia základňu na výbornom strategickom mieste a potom sa začne zábava... ()

ilegal1983

Prva hodinka filmu su len sproste kecy zelenych mozgov,ktorych zakladnu obcas obstreluju talibanci.Obcas pridu staresiny na pokec k amikom ale inak celkom nuda.Na zaciatku potesil aspon Orlando Bloom,konecne si nieco strihol a ta hola hlava mu celkom pristala rovnako dobre ako dlhe vlasy Legolasa.Druha hodina rozhodne nenudi pretoze tak 45 minut z nej je zakladna obklucena a zasypavana roznou palbou maleho i velkeho kalibru.A ako to tak byva zvykom hole zadky americkym vojakom zachrani az vzdusna podpora.Kapitani sa menili ako na beziacom pase a ich smrt rozhodne film okorenila.Na priemer to samozrejme ma ale nic viac. ()

horskejvlk

Poděkování NETFLIXu za kvalitní Full HD a originál dabing v US. Připočteme skvělý námět i réžii a bojový film z “A” je na světě. Dobrá stopáž a kamera je pro film přínosem scénář nemá chybu a výsledek stojí za to. Prvotní absurdity na počátku “obsazení” “A” byly opravdu k neuvěření než po 20 letech domestikace se US. Jednotky stáhly a než Talibanci převezmou “možná” zemi bude to trvat 2 roky… realita byla krutá po 14 dnech byla země převzata zpět do středověku.  Vzpomenu si trpce na “ Soukromá válka senátora Wilise” kde si stěžoval že Tálibán převzal zemi protože USA nepostavili po válce z SSSR školy, byla hovadina. Ani 20 let přítomnosti USA a vybudování všeho, včetně ženského fotbalového týmu nepomohlo, za týden se Talibanci= Afghánci vrátili zpět k tomu co jim vyhovuje. Je naprosto zbytečné ztrácet životy amerických vojáků i dolarů kvůli této bohem zapomenuté zemimkde se pasou jen horské kozy. Zpět k filmu, některé scény byly nepřehledné zejména : když voj. Yunger střílel ze své carabiny v údajně velmi blízké těsnosti “nad hlavou” u kulometčika voj. Gallegose že ho po “Combatu” naprosto v rozporu s voj předpisy napadl, tak i hádka Voj. Cartr který běhal v trenýrkách s municí po základně a uprostřed palby si vyměňovat názory mi nepřišlo jako hádka ale to jsou maličkosti jako celek jde jasně vidět kdo celou váhu tohoto konfliktu nesl na svých bedrech a jak zbytečné to bylo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů