Hitlerův poslední rok

(TV film)
  • Francúzsko 1945, la chute du reich (viac)

Od vylodění v Normandii trvalo Spojencům 11 měsíců, než se jim podařilo Hitlera porazit. Byl to nejkrvavější rok celé války. (National Geographic)

mchnk

Precizně zrekonstruovaný dokument obsahující známé záběry i informace o postupu osvobozujících vojsk, plus další pasáže. Rozdělení Evropy vítěznými mocnostmi (nezájem Spojenců o osud států východní Evropy - "S Rusi si musíme podat ruku co nejdále na východě.") detailnější rozbor bezvýchodnosti režimem podvedeného německého národa, zoufalé vyzbrojování dětí, žen a starců, nebyly výjimkou i sebevraždy celých rodin či velmi silná část o důsledcích zvrácené politiky německého nacismu, jejíž zrůdný odkaz zůstal na duši lidstva jako temný šrám. Brutalita a nelidské zacházení, s nímž se setkalo civilní obyvatelstvo na východě, se v těchto letech přesunulo s Rudou armádou do Berlína, kde především bezbranné ženy a dívky zažívaly nevýslovné peklo. ()

Volodimir2

Film, ktorý vo svojich dvoch dieloch, si zobral veľké sústo. Vylodenie spojencov, oslobodenie Paríža, bitka v Ardenach, masívne bombardovanie Nemecka, obrovský útok Červenej armády z východu, oslobodzovanie koncentračných táborov, sebadestrukčná činnosť ustupujúceho Wehrmachtu, bitka o Berlín a finálna kapitulácia. Tento rad významných udalosti letom svetom sú pripomenuté v tomto dokumente. Množstvo materiálov je nových, získaných po otvorení archívov ()

Evander

Tento dokument je možné brát jako velice precizně zpracované, stručné shrnutí Hitlerova posledního roku života, jak již název napovídá. Naprostá většina záběrů se již objevila v dřívějších dokumentech, ale protože tento dokument opravdu beru pouze jako shrnutí událostí odehrávajících se v posledním roce Hitlerova života, nijak to dle mého soudu dokumentu na kvalitě neubírá. ()

Big Bear

,, Dejte mi deset let a Německo nepoznáte! '' Tohle hřímal Adolf Hitler v pětatřicátém a ani on sám tehdy netušil jak to úplně přesně vystihl... V roce 1945 bylo Německo k nepoznání. Miliony mužů padlo nebo bylo zmrzačeno, celá jedna generace skoro zmizela. Další statisíce mužů mřeli kdesi na Sibiři, kde si odpracovávali své hříchy napáchané na širé Rusi. Doma byl hlad. V napadrť rozbombardovaných městech tlely pod sutinami mrtvoly a spolu s nimi obývali města duchů živí. Ženy byly znásilňovány nebo šly po dobrém za kus chleba a konzervu aby děti měly co jíst... naprostý nedostatek všeho, černý trh, šmelina, vraždy, checkpointy, únosy lidí... Venkov na tom nebyl lépe. Hitlerův odkaz v celé své hrůznosti. To vše samozřejmě bráno jen vůči obyvatelům Německa! O těch dalších věcech se ani nezmiňuji... Tohle vše ale dokument nezobrazuje. Ukazuje nám válku a hlavně její konec. Potupný konec v bunkru, záběry na ohořelá těla a mrtvé otrávené děti jeho posledních obyvatel. Ukazoval nejen obrovskou radost na ulicích, když byla podepsána kapitulace, ale i vyhaslé pohledy vězňů koncentračních táborů, kteří z nějakého jim nepochopitelného důvodu přežili. Proč právě já? Čím jsem byl lepší? Řada z nich si to bude do smrti vyčítat, řada z nich o zažitých hrůzách už nikdy nepromluví... Ukazoval spojenecké buldozery hrnoucí hromady lidských těch s propletenými končetinami a bimbajícími se hlavami s vpadlými očními důlky do hromadných hrobů i ,,šokované'' Němce s kapesníky u úst, když Eisenhower nařídil je přivézt do tohoto předpeklí... Opravdu nevěděli? Netušili? Ukazoval i nakonec se usmívající vězně v pruhovaných hadrech i vězně něžně a vděčně líbající ruce dojatých a otřesených vojáků, kteří jako první přišli na ta hrůzná místa... ---- Měl jsem v rodině pár těch ,,šťastných'' co přežili. Jejich předloktí do posledních dní hyzdila vytetovaná čísla. Čísla, ve která se změnili hned po příjezdu a po ,,roztřídění'' , které pro jejich matky, dědečky, babičky a sourozence znamenalo smrt ... ---- Mé děti ještě nespaly, bylo krátce po osmé když dokument běžel. Měl jsem strach, že zahlédnou něco z těch hrůz, z těch hromad mrtvol a byl jsem na ČT v první chvíli rozloben. Hrome proč to nedávají později? Vždyť to uvidí děti!!! A pak jsem si uvědomil pravý opak. Dobře že to dávala ČT tak brzo. K čemu je dokument vysílaný ve 22:00? Kdo na něj bude koukat? Ten kdo ví, kdo se zajímá. Nikdo jiný. A proto tleskám ČT. Dávejte takové dokumenty v plných časech, jen tak se nezapomene, jen tak lidé budou vědět čeho jsou na sobě navzájem schopni. Dokument byl kolorován a i to z něj dělá mnohem atraktivnější podívanou než je tomu u dokumentů černo-bílých. Dávám za plný počet. * * * * * ()

mira007

Nečekal jsem, že by mne obohatil dokument, který mapuje poslední rok války, ale musím říct, že to je celkem podrobné, přehledné , obsahuje to nejen známé záběry ( vše v barvě), ale i některé nepublikované záběry ( největší bizár, když Rusové osvobodili koncentrák, tak vězni je nevítali tak jásavě, tak udělali na kamery rekonstrukci a nahnali i Poláky z okolí, aby zahráli jásot při osvobození ) ()