Průsmyk

Nemecko / Rakúsko, (2019–2023), 19 h 33 min (Minutáž: 42–64 min)

Hudba:

Jacob Shea

Julia Jentsch, Nicholas Ofczarek, Franz Hartwig, Hanno Koffler, Lukas Miko, Natasa Petrovic, Lucas Gregorowicz, Martin Feifel, Christopher Schärf (viac)

V horském průsmyku na hranici Německa a Rakouska je nalezeno zmrzlé tělo, naaranžované v duchu pohanského rituálu. Podivný případ spadá do dikce rakouské i německé policie a přijíždí jej vyšetřovat velice nesourodá dvojice detektivů. Energická a zásadová Ellie Stockerová se na místě činu setkává s rakouským kolegou Gedeonem Winterem, jehož bohémský zevnějšek doprovází velmi neortodoxní postupy. Společně se vydají po stopě pachatele děsivého činu, který v prostředí Alp nemá obdoby. (Česká televize)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (9)

Průsmyk (2019)

Celou dobu jsem se divil, jak je možné, že je to tak okatě podobné Broen, až jsem se jednou pozorněji zadíval na titulky a bylo jasno. Je to licencované. Takže klon. Ale neodsuzujme šmahem. ()

Finsternis (2019) (S01E01)

Velice pěkný rozjezd. Už úvod nad tělem v průsmyku byl výborný. Gore záběry lepší než True Detective i Broen. Znepokojivá hudba a kamera. Zajímavá koncepce flahbacků, které jsou znepokojivě matoucí a přitom neotřele a fikaně vymyšlené. Totéž druhý díl. Zatím na pomezí 4 až 5 hvězd. Postavy ne tak zajímavé jako třeba Broen, ale rakouský detektiv je správně 'prorodinný' typ a německá bloncka zase friško stahuje zajíce, tak kdo ví, co z toho scenáristi nakonec vydojí. Dostal jsem se k tomu náhodou a zaujalo, takže za sebe hlásím spokojenost - alespoň zatím....Je ovšem nutno dodat, že podobnost, obzvláště s Broen, je značná - tělo ve 2 státech, apokalyptické pozadí, rudá čára v titulcích, nesourodí vyšetřovatelé ze 2 států s podezřelou až temnou minulostí, atp. ()

Die rote Jahreszeit (2019) (S01E02)

Der Mann aus dem Wald (2019) (S01E03)

Třetí díl jakoby režíroval někdo jiný. Flashbacky ztratily kouzlo, vyšetřování sklouzlo do rutiny a pomrkávání na možného pachatele by ve třetím díle uvěřil leda Smolíček Pacholíček. Zatím se to jeví tak, že Průsmyk = True Detective (pohanství, mysteriózno) + Broen (sekta, politika, média, vyšetřovatelé) + německé písničky. Mám rád ujetost, takže to zatím dávám, ale propad je značný. ()

Die Bösen und Unartigen (2019) (S01E04)

Pachatel odhalen už v 4. dílu?! :-o Pokus o vylákání skrze komunikaci s Brunnerem bych ještě skousl, alespoň je to něco celkem nového, ale zazdila to naivita tvůrců - copak mohl Brunner znát nějaký Hackchat? Pachatel není žádný nýmand, hned věděl, že má co do činění s policí a také jim to dal pěkně sežrat. Ale je fakt, že ho předtím vycukali v Salcburku - musel měnit cíl a svůj modus operandi, a to jim přece nemohl odpustit. Lepší než 3. díl, ale více hvězd to nemá. Snad přijde ještě nějaká forsáž. Rýsuje se toho dost, tak držím palce, ať to tvůrci nepohnojí. A vraťte mi zpět mé haluzové flashbacky z prvních 2 dílů! Ale to už asi nebude fungovat, už jako divák vím moc. ()

Masken (2019) (S01E05)

Po neúspěchu vylákání nastupuje mravenčí práce a přináší plod. Tedy přinesla by, kdyby. Dost dobrá byla Ansbachova smell the pussy scéna, u které jsem měl pocit, že jen tak vyšumí, ale kupodivu jsem se jejího zapojení do logiky příběhu dočkal v posledním díle. Všechno to napětí, které v ději bylo, na mne nějak nepřeskočilo a docela jsem se nudil. Všechno je podáváno odtažitě, aby o to víc vyniklo a vtáhlo diváka, zahrálo mu na city, postrašilo ho, znechutilo, ale na mne to už nějak nefunguje. Už jsem po všech těch letech a zhlédnutých filmech okoral. ()

Aus Fleisch und Blut (2019) (S01E06)

Spolu s 5kou nejslabší díly. Tápání, málo mystéria. Prostě mne to nevzalo. BTW až v tomto díle jsem se dozvěděl, proč je to tak okatě podobné s Mostem (Broen). Dokoukal jsem totiž titulky pozorně až do konce a tam - voilá - je to licencovaný Broen :-o ()

Der Sturm (2019) (S01E07)

Výrazné zlepšení. Střízlivě bych dal jen 4 stars, ale musím ocenit autorskou odvahu a vůli nabídnout nekompromisní a nelíbivá, ovšem realistická řešení. Scénář namlsal divačky a diváky v předchozím dílu na romantickou odplatu, jejímž nástrojem bude mladá ilegálka...aby ji pak nekompromisně hned z kraje této epizody zadupal. Ačkoliv...samozřejmě že jisté vodítko v krbu není umístěno náhodou a svůj díl pomsty si Milica resp. její rodina alespoň in memoriam střihne, ale...zrovna toto je slabé místo logiky případu, protože Gedeon a Ellie přece o tomto zvláštním předmětu nic nevěděli a netušili, co znamená. Nešť. Celkově se mi sedmička líbila moc. Nejvíc. Hned po jedničce a dvojce. ()

Engerl (2019) (S01E08)

O fous slabší než sedmička, takže 4. nejlepší díl. Proč tak málo? Protože to, co se předtím vleklo, najednou tvůrci hrnou pod tlakem - naprostý zázrak nalezení hotelu z fotky a pak obratem nalezení chaty, přestože byla pohřbena pod sněhem několik set metrů daleko. Posílám souřadnice - ale potkají se jinde. WTF. Ale chápu, prostě to tak muselo být, protože jinak by se vytratil wow efekt znovuotevření případu a spěch. Také motivace postav byla sice pochopitelná a (zvrhle) logická, ale nedostatečně filmařsky zdůvodněná. Ansbach pak musí být naprostý machr, protože po tak dlouhé době vypátrat Brunnera, který přetrhal všechna pojítka, to by nedokázal ani Mosad. Pokud tedy jouda nepoužíval SIM s tarifem na své jméno. A to jen proto, aby v něm dále živil strach, protože ho zklamal. Pfff. Co máme dál? Ansbachova fascinace - ano, chápu a vlastně to vítám, bylo to sympatické osvěžení, takové vhodně nevhodné a ujeté, a to až do posledního dechu. Ale předcházelo mu snad v 7. a tomto dílu dostatečné obrazové prokreslení? Za mne ani omylem. Taktéž Gedeonovo odhodlání a odvaha jít až za hranu rizika, když případ znovu rozdmýchával. Byli si s Ansbachem vlastně tak podobní! I on věděl, co dělá, co riskuje. A ta hloubka citů, které projevil...prostě mi to k němu nesedělo. V prvních dílech vypadalo, že má nějaké tajemství. Očekával jsem, že ho kápo vydírá přes dceru nebo koho mu drží v zajetí nebo v bordelu. Některé flashbacky to naznačovaly. Proto ta spolupráce, proto to krytí kápova synáčka. Pak by to smysl mělo. Prostě to zahodit, protože přijal, že ji ani sebe z těch tenat stejně nevyprostí, tak to vzal jako pomstu a zároveň gesto udělat něco spravedlivého a z jeho pohledu správného pro svět a pro Ellie. Zachránit ji. Před ní samotnou, před jejími stíny minulosti. Osvobodit ji, když nemůže tu druhou. Ale opět - chybí mi zdůvodnění. Něco, co by mne přimělo uvěřit. A úplný konec? Inu, hodně jasně uzavřeno - a přesto tak moc otevřeno pro případné pokračování. Jako proč ne. ()