Průsmyk

Nemecko / Rakúsko, (2019–2023), 19 h 33 min (Minutáž: 42–64 min)

Hudba:

Jacob Shea

Julia Jentsch, Nicholas Ofczarek, Franz Hartwig, Hanno Koffler, Lukas Miko, Natasa Petrovic, Lucas Gregorowicz, Martin Feifel, Christopher Schärf (viac)

V horském průsmyku na hranici Německa a Rakouska je nalezeno zmrzlé tělo, naaranžované v duchu pohanského rituálu. Podivný případ spadá do dikce rakouské i německé policie a přijíždí jej vyšetřovat velice nesourodá dvojice detektivů. Energická a zásadová Ellie Stockerová se na místě činu setkává s rakouským kolegou Gedeonem Winterem, jehož bohémský zevnějšek doprovází velmi neortodoxní postupy. Společně se vydají po stopě pachatele děsivého činu, který v prostředí Alp nemá obdoby. (Česká televize)

zahadum

Porovnanie s Most nesedí, v prvej epizóde je malý mini náznak ale ináč celí séria si ide pomerne odlišnou cestou. Skôr mi to pripomínalo seriálovú podobu Se7en...pochmúrne temné lesy, farebné filtre na minimum, ťaživá hudba, zvrátený sériový vrah ktorý trestá, nesúrodá dvojica vyšetrovateľov....pomerne zaujímavé vraždy. Slušný seriál, v niečom silne pripomínal aj severskú klasiku , bolo to také opustené, ľudoprázdne, stále tam sneží a slnko hádam počas seriálu ani nevykuklo. Dvaja vyšetrovatelia z rôznych štátov, ON svojský, tvrdohlavý, kostlivci trčia zo skrine, vie ale o zločinu prvé a posledné a nachádza v práci zmysel života. ONA utiahnutá, sama, má pevné zásady ale ľudské slabosti, poctivá a zapálená pre prácu. Myslím si, že zvládnutá chémia medzi hercami a zaujímavé prostredie robia zo seriálu skoro dokonalosť. Chýba tomu pár maličkosti ako je rozpitvanie pár indícii a motivačné činitele vraha by chceli ísť viacej do hĺbky. Ináč parádny seriál a som spokojný. 80 % ()

Malarkey

Průsmyk je jednoznačně vydařená spolupráce mezi Bavory a Rakušáky. Perfektní kriminálka se správně ponurou atmosférou, adekvátní k dnešní stejně šedivě ponuré době. Navíc s výbornou dvojicí, kde Julia Jentsch reprezentuje německou stranu a Nicholas Ofczarek tu rakouskou. Oba mimochodem výborně. Navíc vyšetřování kolem Salzburgu a Berchtesgadenu nabízí velice zajímavá panorámata..a dokonce i do Česka se jeden z dvojce vypraví na výlet. Za mě tedy určitě super. Variace na skandinávské kriminálky to jistě je, ale pořád je dostatečně nápaditá a závěrem originální, že si mě dokázala získat. A já podobné záležitosti mám prostě rád. ()

mh.mail

60% - Německo-rakouský Most (bez vykřičníku), v titulcích přiznaný. Zajímavé přírodní scenérie a dostatečně napínavý případ, ona samotná krampusovská tradice je dost děsivá, kam se hrabou naši čerti, doprovázející Mikuláše. Postavy vyšetřovatelů byly relativně v pohodě, i když už se z toho stává poměrně klišé - ona má poměr se ženatým nadřízeným, on tak trochu pracuje pro jeden gang. Ale to mi tak ani nevadilo. U mě seriál sráželo dolů několik jiných věcí: Že jsme záhy poznali pachatele a že v této věci nedošlo k žádnému nečekanému překvapení. Že se prakticky celý sedmý díl mohl škrtnout, protože byl vlastně o ničem. Že po sedmi dílech byl případ (neuspokojivě) uzavřen a v posledním díle po roce se pak rozjelo prakticky nové vyšetřování. Nepochopitelná pro mě taky byla motivace pachatele vůči komisařce Stockerové a proč se celou věc rozhodl vyřešit tak, jak ji vyřešil. A vlastně i to téma krampusovských masek tak nějak postupně vyšumělo. Ale pokus to byl sympatický. ()

Tosi

Psychologicky velmi zajímavej seriál, pro fandy metodických sériových vrahounů to bude myslím úplná lahůdka. Navíc zasněžené Alpy jako místo činu jsou zde vykreslený pěkně strašidelně a místo lyžařské stopy jsem si vychutnával spíš stopu zvukovou. U Franze Hartwiga oceňuji s jakou decentností a důvěryhodností zahrál psychopatického vraha a když k tomu přihodím i zvláštní chemii mezi dvojicí rozdílných vyšetřovatelů, vychází mi vynikající série. ()

sochoking

"Průsmyk holt není Most...", chvalabohu a ani s ním zdaleka nemá nič spoločné! (Okrem teda hned' prvej mrtvoly v úvodnej epizode, ktorá viedla miestnu "elitu čsfd" k unáhleným záverom!) Ale nech, každý má právo na svoj jedinečný a unikátny názor... Nemci s Rakušákmi zabombovali nadštandardne v tejto ponurej, depresívnej krimi dráme, ktorá - dovolím si smelo tvrdiť, že skôr, ako do spomínaného Mostu, zabrdne delikátne do Fincherového Seven! ()

• Seriál sa natáčal v Bad Gasteine, Berchtesgadene, Grazi, Viedni, Grundlsee a Sportgasteine. (Arsenal83)
  • Scenáristi priznali, že sa inšpirovali dánsko-švédskym seriálom Most (2011). (Arsenal83)