Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín (Ladislav Mrkvička), starý kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou. (Filmtopia)

bohemia_regent

Jsem spokojený. Hlavně kvůli závěru filmu. Nečekal jsem tuhle přímočarost, člověk je přece jen tak nějak zvyklý, že - aby byli hlavní hrdinové, v tomhle případě vlastně už jen jeden hrdina, morálně přijatelnější a tím i kladnější - poselství filmu bude spočívat, jak bývá většinou zvykem, v myšlence „nejsme jako oni“. Ne že by ta myšlenka byla špatná: kdyby u nás proběhlo vyrovnání se s komunismem aspoň z poloviny tak, jako proběhla (přes všechny nedostatky) denacifikace v poválečném Německu, jiné řešení závěrečné scény bych bral - třeba takové, že mstitel tomu grázlovi (kterého neomlouvá, že už je napůl dementní) vylije chcanky z bažanta na hlavu. Nestalo se, stalo se něco jiného, a to je dobře. Tvůrci filmu tím dali jasně najevo, že umějí uvažovat v historickém kontextu, a proto jim rád odpustím všechny ty drobné řemeslné nedostatky typické pro dokumentaristy, kteří se pustí do hraného filmu. ()

Chřástal

Film, kterého se rozhodně netýkají úvahy o českých „chcípáckých filmech“ a kde je naopak hlavní hrdina „badass“ jako řemen (myšleno v dobrém). A to přesto, že titulní dvojka jsou penzisté, z nichž jeden sice není na invalidním vozíku, ale se schody má taky problém. Kola Schmitzerova vozíku se otáčejí místo lemrovských lopatek božích mlýnů, kterým se musí pomoct bouchačkou, už proto, že všechno ostatní byl zřejmě boj s mlýny větrnými… Film drží směr jak ta skříňová avie a naštěstí neuhne ani ke komediálnímu shazování, aby se předešlo nechtěné směšnosti (která díky umu všech zúčastněných nenastala), ani k patosu a litování těch, komu doba, šmejdi a stáří dali v životě co proto. A jsou tu scény natočené a zahrané tak, že u nich budete trnout – ať už třeba „děda dělá díru“, nebo závěrečná infiltrace do domova důchodců. ()

nonick1

Film s poněkud rozverným názvem „Staříci“ klame tělem. Jeden by čekal filmovou mozaiku příhod dvou stárnoucích popletů, nějakou dramedii ve stylu Babího léta, a ona je to nefalšovaná road movie o cestě za odplatou. O nekompromisní cestě za nekompromisní odplatou. A podniká ji - za pomoci stejně starého kamaráda - navrátivší se emigrant a bývalý politický vězeň, celoživotně prahnoucí po spravedlnosti a pomstě: plukovník Reiner/Jiří Schmitzer aka Osamělý mstitel, chcete-li takový český Clint Eastwood, ovšem na kolečkovém křesle. Nutno říci, že film působí trochu jako zjevení: po všech těch Špindlech a Ženských na vrcholu a Létech s gentlemany je tu konečně český film s přesahem přes českou kotlinku (Marhoulův opus nepočítám – jeho film je od počátku do konce vylhaný, stejně jako Lewinkopfova zvrácená předloha). Jednu hvězdu musím strhnout za scénáristické nedotažení toho, co mělo být základem oné neutuchající síly, onoho neslábnoucího a celoživotního prahnutí po pomstě, onoho prokletého nutkání, které namísto odpuštění udělalo z Reinera na prahu smrti - vraha... ()

Chudobka

Trvalo mi dlouho, než jsem se k tomuto filmu dostala. Hodně se o něm mluvilo, České lvy jsem zaregistrovala, ale tohle ocenění beru s rezervou. Musím říct, že tahle road movie předčila moje očekávání. Pánové Schmitzer a Mrkvička podali špičkový výkon. Boj za pravdu a spravedlnost se nesmí nikdy vzdát! ()

kamil.i

Dej sa miestami dosť vlečie. Ostatne ako hlavní hrdinovia, ktorí na to majú kvôli veku pádny dôvod. Avšak príde vyvrcholenie v starobinci a film pekne vygraduje napätie až do katarzného zadosťučinenia. ()

godycz

mffikv2019. dobry napad, dobre zahrane, spatne napsane. spane dialogy, spatne casovani ftipu, divne chovani postav. tak sem se tesil a tak jsem byl zklaman. ()

Fifer

Tak tohle jsem vážně nečekal. Ten film je skvělý. Je velmi, opravdu velmi fyzický. Autorům se perfektně podařily skloubit dva zdánlivě protikladné žánry. Revenge road-movie a artový snímek o těžkostech stáří. Zápletka najednou nemusí být obsáhlá, protože velkou část děje zaberou fyzické obtíže, které zdravý člověk nemusí řešit. A to je právě ta pointa. Když tvůrci vyjmenovávali podobné snímky, zapomněli na Odborný dohled nad východem slunce, který má defakto zcela totožnou zápletku. Ale zatímco dohled zůstává u klasického českého pábitelství (hrdinové zjistí, že pohodička na vesnici je vlastně zajímavější než pomsta a stbák jim začne být i trochu sympatický), tady se jde zcela jinou cestou. Velmi atypickou pro českou kinematografii. Nejlepší pasáž filmu je ale stejně obstarání zbraní. Za ten nápad tleskám. ()

Saur.us

Jejich revírem je okreska, jejich tempo je vražedně pomalé, jejich protivníky jsou bezbariérové přístupy a bývalý prokurátoři. Extra vláčná honba za pomstou v právem oceněné herecké jízdě L. Mrkvičky a hlavně J. Schmitzera. ()

Dlaha

Jsem v pokušení dát o jednu hvězdu navíc za to, že jde o český film. Protože takhle dobré dílo se u nás objeví zřídkakdy. ()

Rockerman

Jeden na vozíku a druhý hluchý, jak poleno a přesto si oba dědkové troufají vykonat spravedlnost aspoň na jedné komunistické svini, když jsme po osmdesátém devátém nechtěli být jako "Oni" a nehnali komunistické zločince k zodpovědnosti. Nejsem proto, aby lidé brali spravedlnost do vlastních rukou, ale když je justice slepá? Nesmírně smutný a potřebný film! ()

Heavyman

Mám rád starý "pardály" co se mstí za minulost. Myšleno v nejlepším světle a se dvěma legendárními herci českého filmu. Jenže, než se doslova "dohekáme a dokulháme" k nějakému rozuzlení, je to dlouhá a nudná cesta. ()

Olík

Oldies but goldies překvapení roku. Seniorská road-movie čpějící pomstou jako Schmitzerův bažant močí. Mělo to pointu, silný nosný příběh, přesah, kvalitní herce (tady pouze ty dva ústřední. S vedlejšími postavami si velkou hlavu nikdo nedělal)…..i přes své vláčné tempo Staříci dokázali diváka vtáhnout do hry. Bylo darem opět vidět v akci pan Mrkvičku (i když ho v tomto případě p. Schmitzer válcuje). Bylo darem opět vidět celovečerní debut, který je o něčem. Bylo darem se starými pány pomstít staré křivdy. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)