Jednu a tú istú vec vidí a vníma inak dieťa, inak dospelý človek a inak človek starý. Aj román Babička spisovateľky Boženy Němcovej sme ako deti čítali takmer ako rozprávku - vtedy nás zaujali postavy Adélky (Lenka Kolegarová), Jana (Erik Pardus), Barunky (Libuše Šafránková) či psov Sultána a Tyrla. Príbeh Kristly (Jaroslava Obermaierová) z hostinca a jej milého Jakuba (Jiří Wohanka) nás zaujal v dvadsiatke a oveľa neskôr sme porozumeli náreku Viktorky (Libuše Geprtová)... Ale to sme sa už zase celkom inak pozerali na hry detí zo Starého Bělidla, to sme už v Adelkiných večných otázkach počuli otázky vlastných detí a poznali sme už, čo znamená prázdnota, ktorú po sebe zanecháva smrť blízkeho človeka... (TV Doma)

Abdul

Nemůžu si pomoci, ale já tohle prostě nenávidím! Jak v knižní, tak v této zfilmované podobě. Se vší chutí bych to hodil do odpadu a stejně bych měl pocit, že jsem pro svůj záporný názor udělal velmi málo. Ale je fakt, že do odpadu patří snímky, které nemají co dělat s filmařinou, zatímco zde je jednoznačným negativem předloha. Proto za jedna. ()

johhny007 odpad!

Tak takový odpad jako je tohle už jsem nějaký ten pátek neviděl.Otravný děj , který jsem v dětství nesnášel a tahle podoba tomu určitě nepřidala role Viktorky mi lezla i ušima.Staré bělidlo OMG! ()

Godhaj

,,Že je jako popelka, když se proměnila?“ Z Babičky úplně září pohoda a klídek. Ano, je to hodně velký kýč, ale v tomto případě mi vůbec nevadilo, že tráva je zelenější, děti jsou čistější a lidé spokojenější než obvykle. Co mě ale totálně rozhodilo, byly opakující se scény, u kterých jsem netušil, jaký mají význam. Tento střihačský masakr dosáhl svého vrcholu v druhé části, kde jsem se již ztrácel v ději a netušil jsem, zdali se dívám na přítomnost či minulost. ()

PaRi

Zaručeného úspěchu při převodu slavného literárního díla do filmové podoby docílíte, pokud toto dílo budete respektovat v jeho duchu. Přesně to režisér Moskalyk udělal a přidal ještě úctu a to, že měl tohle dílo Boženy Němcové opravdu rád. Poznám to, protože mám k Babičce silné pouto z dětství, kdy mi je maminka nejednou předčítala a pak jsem jej několikrát přečetl sám, když jsem to už uměl. ()

topi80

Venkovská idylka musí fungovat vždy, o tom žádná. Příroda, nezmechanizovaná lidská práce, krásné dětství... Ale úkolem tvůrců filmu je také dohlížet na to, aby se někdo (např. střihač pracující na druhém dílu) nezbláznil a neudělal z filmu sled chaotických klipových útržků. ()

IvonaK

Asi bych tento film za rodinný neoznačila protože děti by si to mohly špatně vyložit a být akorát z toho uplakané. Pro ty jsou veselejší typy filmů. Taky mě to na konci rozbrečelo když babička umřela. Ale snažila se dětem věnovat co nejvíce času a dávat jim moudré rady do života a odejít do nebe s rozloučením. A bylo alespoň pěkné, že se stihla dle svého přání rozloučit i se Šafránkovou. Snad budou v televizi dávat i tu starší verzi. Těším se na ni. ()

denbrough

Film, ktery me opakovane dojima, dokonala Barunka v podani L.Safrankove, uzasna hudba Lubose Fisera ktera by sama o sobe mohla byt plnohodnotnou symfonii, a pastva pro oci v kazdem z mnoha motivu.. z toho vseho mi vychazi petihvezdickova klasika, na kterou se vzdy rad podivam znova.. ()

Ronee

Myslím, že obidve verzie aj táto aj čiernobiela, sú skvelé a vždy si ich rada pozriem, akurát že viem, že budem plakať od začiatku do konca. ()

Havala

Překvapivě novější Babička má lepší hodnocení než moje "vlajková loď" z roku 1940. Přiznávám žer Kurandová taky nehraje špatně. Trošku je tu na škodu to plejáda komančských ksichů což je často propíráno. A ještě ta barevnost nebyla u tohoto filmu uplně nutná. ()

PlayEasy

Pěkný film podle dle nás nejlepší české knihy vůbec, u kterého nám ukápla nejedna slza. Božena Němcová je vyloženě génius a to nepřeháníme! A film (i když je podle knihy) neztratil skoro žádně kouzlo Starého bělidla. Ale i přesto kdybychom si měli vybrat, sáhneme po knize. 75% ()

knihovna odpad!

Nedoukoukal, nedočetl. Jsa kulturní barbar, přiznávám se k tomu, že jsem tento škvár literatury nesnášel už od školních škamen a jeho obsah (do čtenářského deníku) jsem opsal od kamaráda, který ho opsal od kamaráda .....atd. Přiznejme si upřimně, že hlavní zásluhou Boženy Němcové je to, že byla jedna z mála žen, která v době národního obrození psala. Ano, asi to tenkrát pro ni jako ženu bylo těžké, přesto je to na úrovni (ne! pod úrovní) děl Rosemundy Pilcher. Film je stejně "kvalitní". Pokud mě za to paní Sommerová (či jiní obdivovatelé BN) proklejí, je mi to jedno a můj názor to nezmění. Pro mě čirá hrůza. ()

DeDanu

Takovou babičku jsem si vždycky přála mít. Tenhle film je krásný, viděla jsem ho mnohokrát, ale už ho nechci znovu vidět. Scéna, kdy Barunka říká včeličkám, že babička umřela, mne pokaždé naprosto zničí. ()

ostravak30

Babičku jsem nikdy nečetl, to hned řeknu v úvodu. Nicméně filmová babička je asi téměř dokonalá babička, sen všech vnuků a vnuček a nejspíš i synů a dcer. První díl je vcelku lehce stravitelný. Tam se ještě děj hýbe, ten druhý díl je trochu víc o vzpomínkách a sentimentalitě stáři. Pořád ale pro oba díly platí, že jsou dostatečně dramatické a dojemné. Libuše Šafránková byla okouzlující. Rozhodně tuto verzi Babičky beru víc než tu první, přesto je pravdou, že se ani po shlédnutí filmu do knihy jen tak nepustím. Ale musí se panu Moskalykovi nechat, že vytvořil sympatické, krásné prostředí se skoro idylickou dobou. V jeho verzi to tak rozhodně na diváka působí, trefná hudba to jen podtrhuje. ()

fifany

Pan režisér Moskalyk spolu s autorem hudby panem Fišerem vytvořili film tak plný citu, že ho každý člověk s otevřeným srdcem musí ocenit. ()

sa_kra

Nejsem fanda Babičky ani v knižní předloze a na film jsem se podívala jen útržkovitě- přesto si pamatuju zajímavou kameru a krásné záběry z českého venkova. Taky mám ráda tvorbu Moskalyka, ačkoliv jsem ho "objevila" až při Dobrodružství kriminalistiky. ()

natalanka

Nemohu si pomoci,ale pro mě hodnocení nejvyšší. Všichni naši herci se tady blýskli. A nesnáším konec, kdy se můžu snažit jak chci, ale tesy sekerou do jabloně mi naženou slzy do očí. V té chvíli bych občas chtěla vrátit čas a ještě jednou bych si přála vidět a pohladit ruce a tvář mé prababičky, která byla stejně moudrá, milá i zásadová jako babička Boženy Němcové. Film mě hází zpět do dětství, kdy jsme i my chodili na pouť a hltali vyprávění dospělých. :-)) ()

PetrJulian

Kdyby druhý díl byl stejně pěkný jako první, byla by to celkově lepší adaptace než v případě verze z roku 1940. Druhý díl mě ale hodně zklamal, zvláště poslední jeho část, kdy divák v některých chvílích těžko rozpoznával, co je vzpomínka a co skutečnost... Je to trochu škoda, protože první díl byl nadprůměrný. A nadprůměrný byl i výkon L. Šafránkové. TADY se mi opravdu líbila. ()

vodkasesemte

zajímavé komentáře - babička má jistě svoji hloubku, ale bylo by asi nevhodné, aby to někdo z odborníku tady zkoušel nebo si něco dokazoval v komentářích. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017

26.09.2017

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 88 let herečka Květa Fialová. Narodila se v české kolonii u slovenského Fiľakova do rodiny plukovníka letectva. Spolu se sestrou Blankou navštěvovala katolickou školu… (viac)