Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. (Continental film)

k.rakonos

Velmi zajímavá první polovina filmu dle děsivých skutečných událostí, se zvěrstvy, co tady dělalo zkurvené nacistické Německo. Následovala rozpačitá druhá polovina a takový konec - nekonec. A naprosto nepochopitelný závěr u titulků, kdy tam sluníčkově dehonestovali i politiky, co v současnosti poukazují na problém s neřízenou nelegální migrací, multikulturalismem a zvýšenou kriminalitou, to se Bebjakovi fakt nepovedlo. Po úvodní polovině plné nepříjemných obrazů bych hodnotil klidně za plný počet, ale komplet nemůžu jinak než jen za 3* ()

milos.bradik

Dost velké zklamání. Od tohoto filmu jsem očekával o hodně více. Film se strašně táhne, prakticky polovinu filmu se neděje vlastně nic, od toho, jaký má film námět jsem si sliboval o hodně víc. Z celého filmu nejvíc zapůsobí výroky současných politiků, které zazní v době kdy jdou titulky, bohužel, většina lidí už v té chvíli film nesleduje. ()

marokankaa

Mám pocit, že po zhlédnutí toho vím ještě méně, než před ním. Knihu jsem nečetla a do filmu šla naprosto slepě - v postavách jsem se ztratila tak v prvních pěti minutách. Myslela jsem, že to musí být chyba na mojí straně, pustila jsem si to znovu, ale vůbec to nepomohlo. Červený trojúhelník značil v Osvětimi politické vězně, tak jaktože z jejich skupiny utekl Žid? Jaké záběry jsou retrospektiva a jaké ne? Ten muž co jim pomohl do jámy/dával informace byl Pavel, nebo ještě někdo jiný? To jak se dostali z jámy k plotu vnějšího okruhu je naprosto přeskočeno. Kratší stopáž je fajn, ale tempo je stejné jako při dnešních trojhodinovkách a tak se toho divák moc nedozví - chtělo by to výrazně víc kvalitního dialogu. Dvě hvězdy za výpravu, snahu zpracovat tak zajímavé téma a motivaci k přečtení knihy. ()

PORTER44

Nebylo to špatný,příběh z koncentráku který má co měl mít jak drsnou atmosféru nelítostných Němců ,tak i drsné scény jak to tam asi chodilo.Trochu mi vadilo že se příběh točí jen kolem těch dvou uprchlíků a skupiny stojící na mrazu. ()

PachoSK

Aj napriek tomu, že sa jedná o slovenskú produkciu, ono to vlastne ani nie je celkom taký veľký prešľap. Zrejme najlepšou scénou bol nepretržitý 12 minútový dialóg so zástupcom červeného kríža a jeho meniaci sa výraz tváre po objasnení zverstiev v koncentračných táboroch. Táto scéna bola zvládnutá na jedničku s hviezdičkou + tá kamera a zmeny uhlov, skvelé. Taktiež Noel Czuczor svojou rolou úplne zatienil jeho hereckého kolegu Ondrejičku, ktorý tam celý čas bol ako keby len schovaný v tieni kamier - neviem či to bol zámer cielene "znevýrazniť" túto postavu, alebo to bolo skôr jeho menej impresívnym stvárnením danej postavy. Dialógy však boli jeden veľký prúser. Väzňom nebolo takmer vôbec rozumieť. Chápem, že museli šuškať aby boli nenápadní, no až tak sa všetko "prešuškalo", že divák vlastne nepočul o čom sa zhovárajú - toto je skôr nezvládnutá rola hlavného zvukára. Následne prekrývanie dialógov nemčiny / poľštiny / češtiny / angličtiny, až z toho miestami bolela hlava a vytváralo to lingvistivcký chaos až kakofóniu. Pozerali sme na Netlfixe a bez titulkov by sme dodnes nevedeli, o čom všetci točili. Samotný útek mohol byť stvárnený omnoho dramatickejšie, no zrejme tu produkcia narazila na obmedzený budget. Predsa len sa jednoduchšie natočili scény, kde polku filmu ležali Fredy a Valér pod doskami a druhú polku prechádzali lesom, ako keby tam mal byť aj nejaký ten pohľad zo strany nacistov, ktorí ich urputne v plnej poľnej a v obrovských počtoch za pomoci nemeckých ovčiakov hľadali. V podstate prechod lesom nebol nijak dramaticky zvýraznený, len sa človek trošku nudil a zaostroval zrak, čo sa to v tak expresívne čiernych (zle viditeľných) scénach odohráva. Asi jediným a "najdramatickejším" počinom prechodu lesom bola iba scéna ako si jeden druhému pozerajú na škrabance na chodidle. Ach jo. Ku všetkej úcte k historickým udalostiam, film by dopadol lepšie, ale chcelo to len trošku finančne štedrejšiu produkciu a režiséra, ktorý by nebol zo Slovenska. PS: Ak by to natočil Spielberg vo svojom prime čase, už by z toho bolo minimálne 5 Oscarov ;) ()

Marrakech86

Další z mnoha filmů zaměřená na koncentrační tábor + následný útěk.  Nemůžu si pomoc, ale něco tomu prostě chybí, příběh byl dobrý, ale čekal jsem mnohem víc. ()

Matesaktesak

Film o útěku z Osvětimi a lidech co přesvědčili západ o tom, jaká zvěrstva a v jakém měřítku se tam děla. Příběh má sice na první pohled velice zajímavé téma a skutečně velmi jsem se na něj těšil - bohužel je provedení neuvěřitelně suché a nudné... Snímek mě hodně zklamal. Mylím si, že zde došlo na klasické začátečnické režijní selhání, kdy se tvůrci příliš soustředili na historickou přesnost a věrnost, ale zapomněli, že dělají drama. Hned v prvních minutách divák ví, jak to celé dopadne. Od takového filmu bych čekal, že budu celou dobu napjatý a záběry zubožených lidí mi budou drásat nervy, ale to se prostě neděje. Značný podíl na tom má velice levné hudební zpracovaní (téměř neexistující), které na mě nezanechalo žádný dojem, vlastně jsem teď musel přemýšlet, jestli ve filmu hudba vůbec byla. Tím se dostávám k hlavní vadě filmu: postavy mi byly naprosto lhostejné. Na začátku je seznámení s hlavními hrdiny věnována tak minuta stopáže, jako divák jsem si k nim nevybudoval žádný vztah, nezáleželo mi na nich. A hlavně proto jsem neprožíval jejich skutečně drastické osudy. Film navíc končí neuvěřitelně plytce. ()

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

09.01.2021

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) v pátek představila svým členům užší výběr 93 snímků, z nichž budou vybíráni finální kandidáti do kategorie nejlepšího cizojazyčného filmu pro… (viac)

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

17.01.2019

Jeden z nejúspěšnějších slovenských režisérů Peter Bebjak (Čára, Spravedlnost) připravuje nové drama z koncentračního táboru Osvětim. Snímek Správa / The Report se pak navíc možná dočká i americké… (viac)