Bez vědomí

Rok 1989. Marie je profesionální houslistka, která před 12 lety se svým mužem, pronásledovaným disidentem Viktorem, uprchla z totalitního Československa do Británie. Teď se ale vítr začíná pomalu obracet a ve vzduchu visí změna. Marie by toho ráda využila a po letech konečně navštívila svou rodinu. Jenže brzy po návratu do Prahy se ukazuje, že to byla osudová chyba. Viktor za dramatických okolností zmizí a není jisté, zda je vůbec naživu. Marie chce za každou cenu zjistit, co se s ním stalo. Co když však není na pravdu připravena? Ukazuje se totiž, že Viktora nehledá jen ona, ale i tajné služby několika států. A čas utíká čím dál rychleji, protože pád železné opony se blíží... (HBO Europe)

hrumsrt

Nedávno jsem okusil český seriál Pustina, který se pyšní financováním a pomocí studiem HBO. A je to na něm zatraceně vidět. A tak jsem dal i na druhý kousek vycházející z této spolupráce, čímž je tento seriál. Prvně velmi pěkná hříčka s názvem... Perfektní výběr doby a tématu, jenž Vás na několik hodin spoutá do křesla a nemůžete se odtrhnout. V čele s zajímavým obsazením, z nějž jasně vystupuje fantastická Táňa Pauhofová. Jednoho krásného dne se manželský pár rozhodne odejít za kopečky, ale při útěku je srazí auto a plán je ta tam. Jenže manželka, Marie, se probouzí v nemocnici bez manžela, o němž nikdo nic neví. A tak startuje strhující cesta za hledáním manžela i pravdy. Napínavé snad až špionážní drama, které mě sice ve svém rozuzlení příliš nepotěšilo. Miluji s jakým kouzlem dokážeme pracovat na těch špinavých komunistických osudech. Hnusná doba, ale skvělá jako námět do všemožných projektů, jakým je i tento. 80% ()

Honzulik

Tak po shlédnutí 1. epizody jsem velice mile překvapen. Vypadá to, že po delší době uvidíme seriál na dobré světové úrovni. Obsazení herců je skvělé, scénář zajímavý, filmařsky na vysoké úrovni...HBO dokazuje, že je na rozdíl od ČT kvalitou úplně jinde a já si myslím, že divák tento seriál náležitě ocení... Pro mne 5* ()

MT_Y

Vzhledem k tomu ze se jedna stále jaksi o novinku, nebudu to zde prodlužovat ani spoilerovat. Zkrátka, jedná se dle mě o jeden nejlepších filmu české tvorby v dnešní době, zkouknul jsem na jeden nádech celou řadu, dílo kterému by se možná sem tam dalo něco málo asi vyčíst, ale dle mě nic tak ohromného. Za mě naprostá spokojenost a každopádně dílo, ke kterému se sem tam opravdu rád i vrátím. 🤗 100% 5 hvězd ()

Vojteco

It’s the oldest question of all, George. Who can spy on the spies? Slavný výrok jednoho z „otců zakladatelů“ subžánru špionážního thrilleru, Johna Le Carrého …řekl John Le Carré, jeden z otců zakladatelů subžánru špionážního thrilleru. Jeho romány, posléze i spolupráce na scénářích jeho adaptací, vytvořily specifický, složitý a psychologicky komplexní narativní vzorec: Nesnadná identifikace hlavní postavy a nositele příběhu, popření divácky vděčných „stran“ na úkor vyzdvihnutí individuální profilace (všichni hrají proti všem, spojují se/rozdělují se na základě vlastních potřeb), mozaiková výstavba a záměrné matení (indicie A nemusí souviset s indicií b), psychologie postav otočená dovnitř. Debutující scenárista Ondřej Gabriel z tohoto vzorce vytěžil maximum. Ve spolupráci s HBO Europe a režisérem Ivanem Zachariášem tak vznikla šestidílná špionážní minisérie Bez vědomí, v jejímž začátku sledujeme návrat disidenta Viktora Skály a jeho ženy Marie do předrevolučního Československa. První bod obratu přichází ve chvíli, kdy pár srazí neznámé auto, Viktor zmizí a Marie se probudí v nemocnici. Pro děj jde o šikovnou otázku, jdoucí od špionáže k psychologii: od otázky Kde je Skála k otázce Kdo je Skála. Do hry se zapojí Státní bezpečnost, Rusové, Britové. Tvůrci nanášejí několik vrstev, motivaci postav a jejich mind-game lze odtušit v minimálních náznacích, nicméně na diváka jsou kladeny velké nároky – např. zapamatování si, čí byt je koho na základě vchodových dveří, držet v paměti, kde je jaká štěnice apod. Částečnou vadu na kráse lze spatřit v rozdrobenosti mezi špionážím a psychologickým dramatem – jedna místy neguje druhou a výsledný dojem poněkud rozřeďuje. Na druhé straně jde o produkčně-výpravný koncert: předsametová Praha, turbulentní atmosféra nejasných změn, lokace… Za osobní guilty pleasure považuju kamerové rámování promyšlených celků a následné nájezdy na skryté postavy, věci, detaily a jejich významy. Od dob Tří dnů kondora či Rozhovoru už se tohle moc nepoužívá, proto díky za to. ()

Radyss

Vyvolaný hype ve mně probudil silná očekávání, která však byla naplněna pouze z větší poloviny. První díly jsem se doslova trápil. Ve druhé polovině nastal zlom. Možná se pouze nedokážu ve svých letech ponořit do doby, která panovala před sametovou revolucí. ()

MP17

Tři hvězdičky jen tak tak. Materiál spíš na TV celovečerní film, na takto dlouhé ploše seriál sklouzává k přešlapování a nudě. Zápletka relativně slabá, chybí dramatický twist, nebo aspoň něco, co by diváka chytlo a nepustilo. Herecké výkony fajn, vykreslení atmosféry se také povedlo dost dobře. Stačí vidět jednou. ()

Luswani

Velké očekávání, velké zklamání. Už mě přestává bavit téma komunismus, protože i když se dá zpracovat různými způsoby, vždy vyzní stejně. Už jsem někde psal, že kdyby u nás nebyl komunismus, tak bychom snad ani neměli o čem točit. Třicet let od revoluce a my se budeme neustále vracet. Je třeba se dívat do budoucnosti. Chybí tady více opravdu kvalitní tvorby ze současnosti. Seriál Bez vědomí je zpracován nudně a ani překvapivé rozuzlení v posledním díle celkový dojem nezachrání. 55% ()

Mamutol

Velká díra v betonové ohradě přísně střeženého ruského vojenského prostoru, kudy vnikla Marie (Táňa P.), ve mně vyvolal záchvat smíchu. Navíc nikde žádný pes, vojáci koukají schválně jinam, prostě deus ex machina jak vyšitá. A takových situací je tam víc. V prvním díle se nám odhalí Kristýna Podzimková, ale to je také záměr režiséra nalákat na další díly, ve kterých už nikdy nic neuvidíme. Děj je mdlý, akce je málo a špionážní techniku uvidíme jen povrchně. Není tu nic zajímavého po technické stránce, ani žádné akční chvilky, prostě jenom 6-ti hodinová vykecávačka. Tu hnusnou dobu jsem zažil, vím o čem se tam mluví, ale není to zajímavý seriál. Propálený prachy do luftu pod záštitou HBO. PS: Nejhezčí záběry jsou na akvária, takže kdyby se rozhodl pan režisér později pro Director's cut a sestříhal jenom tyto záběry, tak by vznikl celkem zajímavý několika minutový dokument o životě akvarijních rybiček za hlubokého socialismu. Za akvárka dávám jeden bod. ()

reno.d

Vzhledem k absenci kvalitních seriálů na domácí scéně, mě nezbývá nic jinýho, než napálit plnej počet! Opravdu se jedná o kvalitní dílko, který jsem si neskutečně užil.Velmi věrohodně vypadalo ztvárnění konce 80-tých let! Atmosféra skvělá, výborný herci, hlavně Vlasák, to je extratřída! 90%. ()

Marcas

9/10. Dávám tomu pětku hlavně proto, že je to víceméně český seriál. Samozřejmě pod záštitou HBO bez níž by to určitě nešlo. Ještě, že tu to HBO je. Konečně zase po nějaké době český seriál, který je srovnatelný se světem. Myslím, že se velmi důvěryhodně povedlo zachytit dobu před 30-ti lety, což je v dnešní době pořád důležité, abychom si i my mladí připomínali, jak to vypadalo a v čem rozhodně nikdy nechceme skončit. Člověk kolikrát kroutí hlavou, čeho všeho byli komunisti schopni, aniž by hnuli brvou, nechápu. Děj je nabitý zvraty a překvapením, což v tomhle případě vůbec není na škodu. Jen si přeju, ať vzniká více seriálů, kde můžeme vidět české herce a je to ke koukání. ()

pafka

V tom aby se cert vyznal - nejcastejsi veta, kterou jsem pri sledovani pronasel. Kazdym dilem jsem mel mene jasno a kdyz uz to vypadalo, ze zacinam mit v postavach jasno, hned me tvurci zase dostali na zcesti. Nakonec vse jinak, nez jsme cekali. A krome toho, ty komousi jsou a budou hrozny svine. Musite videt a vydrzte ty chvile, kdy nebudete vedet, ktera packa. ()

PamelaJJK

Očekávání bylo veliké a ne, že by se dostavilo zklamání, ale... Spíš se dostavilo zvláštní rozčarování z toho, že to bylo zbytečně roztažené na 6 dílů a díky tomu tam bylo dost hluchých a nezáživných míst. Prostříhat na poloviční stopáž, hned by to byla jiná jízda. Takhle to nebylo jen pomalé tempo, ale chvílemi spíš žádné a dostavoval se pocit zbytečnosti a nudy. Obsazení a výkony naprosto OK. Nejvíc mě bavili pánové Hofmann a Vlasák. Paní Pauhofovou moc nemusím, ale tady byla skvělá. Občas haprovala logika příběhu a některé scény mi přišly nereálné a neproveditelné v tehdejším Československu. Ale atmosféru to mělo správně temnou a pochmurnou. Parádní byla i kamera a hudba. V podstatě dost rozporuplná a nevyrovnaná série. Škoda. ()

Knightey

Pro mě je tento seriál jedním velkým zklamáním... Asi díky tomu, jak to každý vychvaloval... To je seriál, na který se nikdy nepodívám znovu a jakmile někdy poběží v TV, tak ho ihned přepnu... Dávam 3* ale jen díky filmovému zpracování. ()

sorrow

Byl jsem spokojený s dobovou atmosférou, hereckým obsazením a hudbou. Na naše poměry zpracované na úrovni. Některé scény však byly na hranici, možná i za hranou lidské blbosti, např. výprava Skálové do vojenského prostoru hlídaného sovětskými vojáky ze strážných věží, kdy Skálová projde dovnitř i ven bez toho, aniž by to kdokoli zaznamenal a dále pak navazující její druhá návštěva ve stejném objektu už po revoluci, kdy se s falešným průkazem z ministerstva vnitra vydává na jakousi kontrolu vojenského objektu. A co jako čekala, že před odhlášenou návštěvou z ministerstva vnitra tam snad sovětští soudruzi nechají ležet tu mrtvolu, aby ji tam mohla najít??? Celkově za 3 hvězdy. ()

hwnd

"Bavilo" mě to ještě míň než Rédl. Tohle fakt nešlo, dějově o ničem, postavy vesměs peklo, k tomu hromada nesmyslů. Ztráta času. ()

dsaiko

Po čtyřech dílech dvě hvězdy. Vyčítám seriálu až moc stejný rukopis jako u Pustiny, úmyslné a až přespříliš okaté natahování diváka na skřipec a občas hodně nesmyslné scény - civilistka proběhne nejtajnějším vojenským prostorem kde převáží atomové zbraně? Ale nakonec jo, nakonec to asi nad ostatní tvorbou vyčnívá, i smyslem i výpravou a miniseriál stojí za to vidět. ()

Kokos

Produkce, režie, výprava, kostýmy, to všechno šlapalo krásně. Námět a scénář by se vešel na stoprocentní celovečerák. Proto seriál ke konci začne trochu vatóznět. Ale určitě po delší době česká věc, co stojí za vidění. Není v tom prostě taková ta typická křeč českých filmů, na kterých se šetří, kde to jde, a je to všechno šitý horkou jehlou. 80%. ()

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

03.01.2020

Padesátka českých filmových kritiků oznámila své nominace pro Ceny české filmové kritiky 2019. V čele seznamu stojí film o pomstě Staříci a komedie Jiřího Havelky Vlastníci, oba filmy mají po pěti… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

18.08.2019

Po obřím úspěchu českého dramatu Nabarvené ptáče, jež bylo nominováno do hlavní soutěže filmového festivalu v Benátkách, mají fanoušci české kinematografie další důvod k radosti. Připravované… (viac)