Bez vědomí

Rok 1989. Marie je profesionální houslistka, která před 12 lety se svým mužem, pronásledovaným disidentem Viktorem, uprchla z totalitního Československa do Británie. Teď se ale vítr začíná pomalu obracet a ve vzduchu visí změna. Marie by toho ráda využila a po letech konečně navštívila svou rodinu. Jenže brzy po návratu do Prahy se ukazuje, že to byla osudová chyba. Viktor za dramatických okolností zmizí a není jisté, zda je vůbec naživu. Marie chce za každou cenu zjistit, co se s ním stalo. Co když však není na pravdu připravena? Ukazuje se totiž, že Viktora nehledá jen ona, ale i tajné služby několika států. A čas utíká čím dál rychleji, protože pád železné opony se blíží... (HBO Europe)

Yardie

Troška zklamání po ohlasech a hodnocení zde. Se ženou nás to nějak extra nechytlo. Je to celkem pěkné vykreslení doby a atmosféry, byť nejspíše trošku přehnané, ale jako jisté vodítko může být, ale nevím, nejsme v této oblasti kovaný. Každopádně mi v podstatě žádná postava, kromě postavy Martina Hofmanna nějak nepřirostla k srdci a bylo mi to celkem jedno. Celkově to bylo takové hodně překombinované, což na jednu stranu přidávalo zajímavost, kdy člověk přemýšlel kdo co s kým, na druhou stranu toho bylo až dost a mohlo se ubrat. Nějak zvlášť mě nezaujaly ani herecké výkony, hudba vlastně ani nevím, jestli tam byla - ale úvodní hudba skvělá. Závěr poněkud depresivní. Celkově tedy zajímavé téma, ale zpracování bylo takové podivné, nechytlo to. Howgh! ()

Mr.curry

Dokoukal jsem to až do konce; zápletka má něco do sebe, herci hrají uvěřitelně, kulisy pozdního socialismu jsou do puntíku vyšperkované.. a pak celý dojem zkazí až do trapnosti omílaná a vnucovaná představa všudypřítomné a všemocné StB, dalších tajných služeb, drsně se tvářících hajzlíků v kožených bundách utlačujících pasivní a věčně ustrašenou společnost. Trn z paty nevytrhne ani přítomnost anglického přízvuku, a nic zvláštního se v plejádě domácí produkce se socíkovskou tematikou tudíž nekoná. ()

petikacka

Podle mého je tento seroš určen spíš pro zahraniční diváky. Takový pohled na Česko před a po revoluci z hlediska tajných služeb tady ještě nebyl. Ovšem díky němu jsem si uvědomila, že u nás zjevně mohli být spící agenti ruské KGB dlouho před svrhnutím komunistické vlády (i 20 let?!). Ovšem co tu máme Babiše, bych se tomu ani nedivila a kolik těch zmrdů tady asi čeká?! Je to fialový hnus a ty proruské vlivy se jednou za čas projeví...Za mě 85% ()

mh.mail

80% — Ač špionážní filmy nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější, seriál Bez vědomí se mi líbil. Po Pustině to byl již druhý počin HBO ve spolupráci s režisérem Zachariášem, který jsem viděl. Líbilo se mi to zhruba stejně. Seriál jsem dal téměř na jeden zátah, na konci se sice úplně velké překvapení nekonalo, neboť jsem již něco tušil, ale to vůbec nevadilo. (Tedy jedno odhalení mě opravdu překvapilo — na totožnost „krtka v StB“ jsem nepřišel.) Je pravda, že některé situace byly hodně nepravděpodobné (např. nepozorovaný pohyb hlavní hrdinky uvnitř sovětského vojenského prostoru, to bylo spíše z říše sci-fi), došlo i na pár chyb v jinak pečlivě realizovaném vykreslení tehdejší reality (ve 3. dílu byl použit označník autobusové zastávky, který se v roce 1989 rozhodně nepoužíval, metro A v roce 1989 taky nekončilo ve stanici „Náměstí Míru“, ale „Strašnická“), ale to mi nikterak neubralo zážitek z celého příběhu. ()

ddf76

Za me 50%. Slaby scenar, plny logickych bot. Bohuzel u nas spinozni thrillery neumime natocit. Nekteri herci jen odrikali svy role.Tezky zklamani po Pustine. ()

Chundys

Jestli se tohle opravdu dělo těsně před revolucí a i po ní, tak je to fakt hnus hnusů! Parádní herecké výkony a zase jedna dobrá detektivka na kontě české produkce ()

godycz

denik: e1.. hm zajimavy. e2 .. zacina me to zajimat. e3 .. boze vata. e4 .. zamotava se to. pokud tam daji happy end, naseeou me. e5 .. neracionalni chovani, porevolucni kecy. e6 .. pekne rozuzleni, temny konec. pochvala. ()

Rockerman

Ivan Zachariáš to opět dokázal! Po vynikajícím společensko-krimi dramatu Pustina přišel se špionážně-politickým thrilerem a zase uspěl. Mocenská hra mezi KGB (STB) a britskou tajnou službou o vliv v naší republice přináší napínavou podívanou. Vše věrohodně natočené (možná až na to Maruščino pátrání v ruském vojenském prostoru) a člověk se může jen dohadovat nebo domýšlet do jaké míry je to jen fikce nebo pravda. Doufám, že aspoň zvrat v závěru byla jen fantazie tvůrců. Velká spokojenost. ()

Miky22

Čekal jsem, jestli to bude lepší/horší než pustina, ale to nejde srovnávat. O krimi to částečně je, ale ne tak docela. Pro mě je to nejlepší špionážní český počin. Příběhově i vizuálně se to rovná západním snímkům, jenom jen tam ten správný nádech Česka. Líbí se mi i myšlenka, Zachariáš to vymyslel nádherně, celé to totiž fikce je jen příběhově, ale myšlenkově ne. Ti šmejdi jsou tady furt kolem nás. A my je buď nevidíme, nebo vidět nechceme. Každopádně bychom neměli zapomínat. Ať si myslí kdo chce, co chce. Praktiky, intriky, fakta o STB, KGB i MI6 nebo spíše západu jsou naznačené velmi dobře. Hvězdu strhávám jen za to, že tam byly fakticky chyby a že filmaři nebyli ještě víc odvážnější. Ale máme tady talenty a rád je budu sledovat. Díky HBO za podporu české kinematografie, tento seriál jsem si moc užil. 4*. ()

dalziel

Zase ďalšia streamovacia vata,len aby sa niečo natáčalo a nové mohlo pridať do ponuky.Musím však uznať že to bolo lepšie ako Pustina. ()

TheSompeque

Co se týče české filmové/seriálové tvorby, tak se bohužel často přihlíží na to maximální dno - romantické komedie, kterým se doslova smějí jenom naprostí degeneráti nebo lidi, co sdílí memes s Mimoni. Což je škoda, protože Češi mají z nějakého důvodu talent na tvorbu, kde se zaměřují na historii. Je to samotnou historií, která je poutavá nebo tvůrci, kteří umí vytvořit autentický vhled na dané období? Těžko říct. A proto bych vám chtěl doporučit minisérii Bez vědomí. Pravděpodobně jste na ní narazil skrze reklamu s deep fake proslovem Zemana. Děj se naštěstí netočí kolem něj, ale kolem dvojice, manželů Skálových, kteří se rozhodnou po letech vrátit z Velké Británie do jejich rodné země, Československa, na konci 80. let. V té době ještě vládne socialismus a s ním vše spojené - odposlechy, tajní agenti a všeobecná úzkost. A jelikož je Skála disident a politický aktivista, jeho návrat nebude to nejlepší rozhodnutí. Už tu bylo pár snímků, které se zaměřily na toto období, ale nikdy nebyly tak silné a temné jako právě v Bez vědomí. Připomnělo mi to seriál Černobyl, kde byla podobná atmosféra strachu, úzkosti a nepochopení na podobné úrovni. Češi jsou zase o krok blíž k světové tvorbě, tohle se povedlo. ()

Ozzy2

Skvělý, nemám co dodat.běhal mi mráz po zádech celých šest dílů.A to, že se to odehrává skoro celé na mé rodné Letné, tedy na Praze 7, to byla paráda. ()

geek.ondra

Další skvělý přírustek do české tvorby.V řemeslné stránce není moc co vytknout.Z režijního i scénáristického hlediska solidně nadprůměrné.Příběh je skvěle rozestaven tak aby vás vtáhl v každé epizodě.Až na pár "meh" momentů nemám moc co vytknout a po Nabarveném ptáčeti nejlepší česká věc tohoto roku! ()

DAPDO

Druhá spolupráce Ivana Zachariáše s HBO a zase na vysoké úrovni. Po Pustině úplně jiný téma, tímhle špionážním dramatem mi zase režisér kápl do noty, přesně tenhle styl filmů nebo seriálů mám rád. Soupeření tajných služeb mě bavilo a všechno vygradovalo v posledním díle finálem, který jsem absolutně nečekal. Všechno do sebe perfektně zapadlo, neměl jsem jako u některých seriálů zmatek v příběhu a na konci otázky proč a jak. Vystihnout dobu na sklonku roku 1989 se povedlo na jedničku a ještě líp se povedlo vykreslit depky některých postav. Netřeba komentovat ani výběr herců, sedlo si to moc dobře a za mě nad všema vyčníval Jan Vlasák. 85%. ()

Hpatrik

Velmi zručně natočené, krásná "dobová" výprava, kulisy, s úžasným citem pro detail. Dost se mi líbilo i obsazení (hlavně zahraniční), vyjma Myšičky, kterýmu jsem tu silnou rozpolcenou postavu Krále tolik nebaštil. Příběh samotný na můj vkus až moc paranoidní a temný. Lepší tři. ()

Kingjiri

Originální ministérie, který zlomový období roku 1989 podává jinak než jako střet demonstrantů a komunistů. Na pozadí příběhu se pak řešej i věci jako příprava STBáků nebo komunistů na novou dobu (ničení svazků, pokusy začít novej život, využívání svejch kontaktů nebo informačního náskoku). O tom, že některý byly se svym novym životem úspěšný, dneska svědčí Bureš (teda vlastně Babiš) v čele vlády. Šarvátky tajnejch služeb mi teda k závěru už nepřišly moc uvěřitelný a příběh tim docela utrpěl na jinak funkční autenticitě. Až na závěr mi přišel scénář dobře vystavěnej a zvraty nápaditý, jen se je bohužel občas nepodařilo pořádně prodat, zejména k překombinovanosti příběhu. Hodně se mi ale líbilo vysvětlení úvodní "dopravní nehody", která dala celej příběh do pohybu nebo odhalení tajemství a minulosti Viktorovy postavy. Jinak je potřeba pochválit režii, casting, dobovou atmosféru (super kulisy i exteriérový scény) i námět, čtyři jistý hvězdy. ()

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

03.01.2020

Padesátka českých filmových kritiků oznámila své nominace pro Ceny české filmové kritiky 2019. V čele seznamu stojí film o pomstě Staříci a komedie Jiřího Havelky Vlastníci, oba filmy mají po pěti… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

18.08.2019

Po obřím úspěchu českého dramatu Nabarvené ptáče, jež bylo nominováno do hlavní soutěže filmového festivalu v Benátkách, mají fanoušci české kinematografie další důvod k radosti. Připravované… (viac)