Základným motívom filmu sú dobrodružstvá levíčaťa menom Simba, ktoré sa začína boriť s prijatím zodpovednosti dospelého veku a svojej osudom určenej úlohy kráľa džungle. Ako bezstarostné mláďa sa už nemôže dočkať, kedy bude konečne kráľom a dni trávi hrami so svojou kamarátkou Nalou. Jeho otec kráľ Mufasa, vážený vládca Levej skaly a okolitého územia, sa mu snaží vštepiť zásady „kruhu života“ – čo je jemná rovnováha prírody, spájajúca všetky zvieratá. Snaží sa ho okrem toho pripraviť na deň, keď bude sám povolaný za vodcu. Mufasov brat Scar však dúfa, že ten deň nikdy nepríde a snuje intrigy, pomocou ktorých by odstránil kráľa spolu so Simbom, aby sa tak mohol zmocniť trónu. Spolu s trojicou hyeních nohsledov – Šenzi, Banzai a Eda - sa mu podarí vlákať Simbu pod kopytá splašenej čriedy pakoní, kde pri pokuse o záchranu syna nájde svoj koniec kráľ Mufasa. Scar presvedčí Simbu, že je to on, kto je zodpovedný za smrť kráľa a radí mu, aby od Levej skaly ušiel a nikdy sa už nevracal. Vyľakaný a pocitom viny prenasledovaný Simba uteká do vyhnanstva, kde sa zoznámi so šibnutým, ale dobrosrdečným diviakom menom Pumbaa a veselým mungom menom Timon. Simba prijme ich prístup k životu, charakterizovaný pojmom „Hakuna Matata“ – t. j. žiadna minulosť, žiadna budúcnosť – žiadne starosti! Levíča časom dospeje na mladého leva, ktorému sa podarí zabudnúť na svoju minulosť. Jedného dňa sa však na scéne zjaví mladá krásna levica. Vysvitne, že je to jeho dávna priateľka z detstva, Nala. Porozpráva mu o ťažkých časoch a o utrpení, ktoré pod Scarovou vládou dopadli na krajinu okolo Levej skaly a zaprisaháva ho, aby sa vrátil a zaujal svoje miesto ako kráľ. S pomocou múdreho opičieho šamana Rafikiho si Simba uvedomí, že otcov duch žije v ňom i naďalej. A tak sa v záverečnom klimaktickom boji so Scarom a jeho hyeňou armádou Simba pokúsi vydobyť si späť svoje právoplatné miesto v „kruhu života“... (TV JOJ)

Amroth666

____ Ze lvího krále se stal Animovaný král všech animovaných králů. SKOKAN ROKU!!! ____ NAPROSTO VYŠPERKOVANÉ A FILM GRADUJE I PO KONCI, PROTOŽE SI POUŠTÍM ____ OST 5/5 ____ .... ()

Kwaichi

Dojímavý príbeh z africkej savany. No život a smrť sú neodmysliteľnou súčasťou africkej divočiny. Leví kráľ bol jednotkou medzi animovanými filmami takmer celé desaťročie a v mnohých srdciach svojich fanúšikov ostane kráľom navždy. ()

Trainspotter

Ačkoliv děj působil šablonovitě a skoro každá situace byla předvídatelná, původní 2D animace africké džungli neskutečně slušela a při závěrečném lvím zařvání mně přeběhl solidní mráz po zádech. ()

laik_60

film navždy uložený vo filmotéke našich malých vnukov :), ked uz stara mama "nevládze" a ja sa "zašívam" v práci, jednoducho im pusti levieho kráľa a ona si svoje "odpufká" v odratom kresle naberajúc novu energiu. :) Opäť chválim slovensky dabbing. ()

C0r0ner

Klasický Disney, který u mě nejspíš utrpěl tím, že jsem jako malý měl knížku a četl jí tak desetkrát. Proto pro mě film už nebyl ničím novým a tak se z toho stal "pouze" perfektní zážitek bez přidané hodnoty. Místo v žebříčku si ale Lví král podle mého zaslouží určitě. 85% ()

danecek24

52. Zlatý Glóbus za rok 1994 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší hudba - Hans Zimmer, *Nejlepší filmová píseň - "Can You Feel the Love Tonight?" - Hudba Elton John, text Tim Rice + nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Circle Of Life" - Hudba Elton John, text Tim Rice ()

zette

No, mozna chyba, ze jsem film videl v ceskem zneni a tim padem mi z pisnicek, ktere maji byt hnacim motorem celeho snimku moc ( vubec nic ) nezbylo. Nelibila se mi vsak behem pisnicek ani ta kycovita choreografie. Pribeh je na animak celkem prumerny, mozna zbytecne moc vychovny. Samotna animace je nadherna, postavy sympaticke. ()

pakobylka

Klasická pohádka zcela v disneyovském stylu - se zpěvy a tanci ... Její jedinečnost spočívá především v absenci jakýchkoli lidských hrdinů i antihrdinů. Veškeré hlavní i vedlejší role si mezi sebe rozdělila africká zvířátka. Kde tedy vzít odporné zlosyny, se kterými je třeba v každé správné pohádce bojovat ? Los padl na jednoho nevyvedeného lva - a v první řadě na celou tlupu nebohých hyen. Netuším, jestli se svých úloh ujaly dobrovolně, ale nejspíš si už dávno zvykly, že je na ně nahlíženo s neskrývanou ošklivostí a s okázalým pohrdáním. A tak se určitě srovnaly i s tím, že si zvídavé děti dál budou odnášet do života zažitou představu hyeny jako zbabělého, zlovolného a zákeřného tvora - a jen některé ji časem poznají i z té lepší stránky: Jako příslušnici nepostradatelné africké zdravotní policie, jako neúnavnou likvidátorku rozkládajících se mršin, která svými čelistmi rozdrtí i ty nejsilnější kosti a dokáže bez újmy strávit i antrax. Ale jsem přesvědčená, že samotnou hyenu její špatná pověst nijak přehnaně nezatěžuje. Mileráda přenechá fiktivní kralování majestátním lvům a jejich družkám - a půjde a bude se zabývat něčím užitečnějším. ()

necisty

Jako je to hezká pohádka, kterou jsem viděl už dávno a budu ji dávat za vzor i svému dítěti, ale na druhou stranu je to strašně tupé. Naráží to až na mnoho "co kdyby" otázek, které se mi tu ani nechtějí vyjmenovávat. Na rok 94, krásný počin a svou délkou i nenáročné pro dítě. Pro dospělého člověka rozmazleného dnešníma dokonalýma animákama je to zklamání. ()

Šimpy

Celovečerní muzikálové animáky nejsou můj cup of tea, ale tohle mě naprosto dostalo. Viděl jsem ho už jako malej prcek a je to klasickej příběh ala Hamlet. Vtipné postavy odlehčují jinak temnou atmosféru (smrt Mufasy mě dostala, návrat Simby a jeho pomsta). A co dodat k hudbě? Nejlepší je Elton John a Can you feel this love tonight?. Prostě tenhle film miluju. "Hakuna matata!" ()

DominikV

Všechny ostatní animáky (a nejen animáky) si mohou být sebedokonalejší, ale nikdy to nedosáhne kvalit Lvího krále a můžou se jít zahrabat. Hudba, písničky, příběh a já nevím co ještě jsou to nejdokonalejší, co kdy může v animáku být. Chvílemi dojemné, chvílemi veselé, chvílemi smutné, ale pokaždé úchvatné. Ještě k již zmiňované hudbě- Hans Zimmer je machr a úvodní písnička s názvem ,,The circle of life'' je tou nejhežčí, jakou jsem kdy ve filmu slyšel. Kam se hrabe Celine Dion s Titanicem... ()

mortak

Jíme antilopy, ale když zemřeme, změníme se v trávu a ta živí antilopy. Doufám, že antilopy souhlasí se svým místem v potravinovém řetezci. A nevím, proč zrovna hyeny nemají místo v kruhu života, protože bez nich by byl život v Africe nesnesitelný. Vůbec výchovná linka této ničím nevynikající disneyovky je dost problematická.Co takhle dialektika pána a raba? Ale písničky jsou chytlavé, barvičky září...Miluji Ironse jako Scara, to je nejsympatičtější postava filmu - je taková lidská. ()

pufina

Ať je vám pět, patnáct nebo padesát, to se snad musí líbit každému v každém věku. Do teď mám ve staré skříni nalepené samolepky se zvířátky Lvího krále. ()

WolfR

Vrchol tradičních animovaných filmů, neopakovatelný, nádherný zážitek. Myslím, že Sergio Leone říkával, že půlku filmu dělá hudba, a měl víceméně pravdu, smekám před Hansem Zimmerem a Eltonem Johnem, 5 hvězd. ()

KajusaK

Zábavná pohádka ať už jste v jakémkoliv věku. Opravdu pro všechny věkové kategorie s krásnou hudbou (Klasika od Zimmera). Příběh docela děsivý :D) ale perfektní :) ()

animaxis

Díval jsem se na to celé dětství a Disney se rozhodně má čímchlubit,ale když jsem se ještě jako malí dozvěděl,že je i druhý díl,tak se mi líbil bohužel víc.Ale i tak bych asi měl dát tomuhle pět hvězd a druhému šest místo čtyřech a pěti,co říkáte?:D ()

Disney100: Koncert

Disney100: Koncert

27.03.2023

Oslava 100. výročí která se nebude nikdy opakovat, proběhne přesně na den po sto letech od chvíle, kdy bratři Disneyové založili nejslavnější studio animovaných filmů na světě. Velkolepá narozeninová… (viac)

Guy Ritchie chystá Aladina

Guy Ritchie chystá Aladina

12.10.2016

U Disneyho zabodovali s hranou Popelkou i Knihou džunglí a příští rok dostaneme Krásku a zvíře. K tomu se chystají předělávky Mulan, Dumba nebo Lvího krále a teď se celovečerního kříšení dočká i… (viac)

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

29.09.2016

Režisér prvních dvou Iron Manů si letos dopřál velký comeback. Jeho hraná/digitální Kniha džunglí vydělala 965 milionů dolarů, což znamená jediné - už se dávno pracuje na pokračování. Favreau ho měl… (viac)