Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

ilemas

Celý film je o tom, že je třeba zabít Sekala. Na druhé shlédnutí dost nuda. Dobře natočený závěrečný souboj na nože ale stojí za to. ()

MartinNDL

Největší úlet České filmové a televizní akademie. (Oprava - roky 2002, 2004, 2006, 2007 ukazují, že Akademie neulítává, ale je jednoduše zvrácená) ()

rakovnik

Neskutečně silný film. Atmosféra se dala krájet, i srkz plátno bylo cítit to napětí a emoce. Mimochodem, poznali jste fešáka z filmů čtyřicátých let, Gustava Nezvala? Zde již devadesátiletý kmet. ()

Martin741

V 90. rokoch sa v CR tocili este celkom slusne filmy, dokazom nech je hoci aj Je treba zabit Sekala. Slusny pribeh, ktory rozprava o jednom kolaborantovi /pribeh z Protektoratu Cechy a Morava / a o bande sedliakov, ktori sa rozhodli odstavit tohoto kolaboranta. Reziser Vladimir Michalek natocil pekny film, kde dolezitejsie ako kopa nudnych dialogov su skor zaujimave lokality Moravy. 89 % ()

Aljak

Keď sa to tak vezme, tak dejový rámec tohto filmu je veľmi jednoduchý. Nemôžem si pomôcť, ale celé mi to veľmi niečo pripomínalo. Príchod neznámeho cudzinca do dedinky, kde vládne všeobecný strach z dominantného sedliaka, a postupom času vzrastajúci konflikt vrcholiaci vo vzájomnom súboji s mohutnou podporou celej dediny. Presne ako by mal človek pred očami klasickú Shakespearovsku tragédiu. A možno aj to je dôvod, prečo sa mi tento film páčil, hoci vo svojej podstate to bolo celé priam triviálne. Každopádne, zaujímavé postavy, pekné rustikálne prostredie a vydarené dialógy, tiež mali svoj podiel na celkovom úspechu filmu. Treba uznať, že tu boli veľmi hodnoverne vykreslené charaktery bežných ľudí v určitých situáciach. K 5 hviezdam tomu snáď chýbalo len väčšie vychýlenie z toho banálneho dejového rámca. Ale inak paráda! ()

cariada

Drsné drama z válečních let na venkově. Docela solidní příběh o muži ,který utíká před gestapem a ukryje se ve vesnici kde sice nejsou němci ,ale přesto se místní bojí ,že by je tam mohl onem člověk nechtěně přivéct. A tak se rozhodnou ho zlikvidovat. ()

Attta

Skvělý film. V hlavních rolích polští herci udělali příjemnou změnu a celkově krásně vypjatá atmosféra. Výborný příběh, který možná nebude bavit všechny generace, ale mě určitě bavil. Vcítil jsem se do problému vesnice, jako bych byl jejím obyvatelem a jak tak čtu komentáře, tak ten pocit nemám sám. Pět hvězd 100% zasloužených. ()

joker.george

Na české poměry opravdu velice vydařené drama. Tak velký pocit lítosti a znechucení (zachování se statkářů) jsem u filmu už dlouho nezažil a tak skvělý pocit dobře odvedené práce na českém filmu jsem měl naposledy u Spalovače mrtvol. Oba hlavní představitelé odvádí výbornou práci a svým postavám dodávají přesně to, co je zrovna za potřebí. Souboj na nože byl taktéž velice napínavý, ale také dobře spraven choreograficky. Tolik ocenění Českých lvů je zasloužené! ()

DruidKarel

Tak ať Sekal i jeho přívrženci prominou, ale tenhle film mě fakt moc nechytnul. Příběh je sice dobrý, herecké výkony jsou také dobré a plný napětí a akce, ale vždy, když dávají v televizi Sekala, přepínám nebo utíkám od televize. 3* jsou ale stejně zasloužené... 3* ()

nithiel

Neuvěřitelně sugestivní film, který vás vtáhne do děje a rozpoltí vás stejně jako hlavního hrdinu. Plusem je pak skvělé prostředí jižních Čech. Varvažov, kde se z velké části natáčelo, je ve skutečnosti ještě hezčí a je tam skvělá hospoda :o)) ()

Crawler-D

Narodil se jako parchant a o tento sociální status se zasloužil plnou měrou i svým životem, kdy pouze naplňoval pohled ostatních. Fascinující film, jehož téma by se bez dobovosti neobešlo a zároveň zasazení do období Protektorátu využívá, aby figurky v jedné vesnici, do jejíhož mikrokosmu nám Michálek umožnil nahlédnout, odhalily velmi zajímavé věci. ()

C0r0ner

No, musím se přiznat, že to, po čem často volám - scénář - je tady perfektní. Bohužel zas na druhou stranu není zpracování nijak přesvědčivé a celý film se tak nějak táhne. Na to o jak nosnou látku se jedná, si myslím, že se z toho dalo vytřískat přece jenom o kus víc. Nicméně se jedná o poměrně kvalitní film, který občas tu zatnutou pěst způsobí. 70% ()

tomtomtoma

Michálkovo filmové drama Je třeba zabít Sekala je považováno za nejlepší český porevoluční film. Pro smršť ocenění, což vytvořilo kolem titulu až nadpřirozenou auru jedinečnosti. A vskutku, po technické stránce jde o působivě natočené dílo. Herecké obsazení je předností. Ale je mnoho záporů, které znemožňují označit tento film přívlastkem nejlepší. Co se podařilo vložit do efektivity obrazového a zvukového důrazného popisu, to schází kvalitativně v obsahu i vyznívání. I když se to na první pohled nejeví zcela zřetelně, je zápletka černobílá a průběh předvídatelný a nepřekvapující. Snaží se šokovat, ale šokem je pouze stav skutečnosti, nikoli nutná cesta k tomuto statusu. Snaží se odkrývat psychologické pozadí a opět jde o konečné situace, nikoliv postupný vývoj. Nakonec, i přirozenost a celistvost je narušena snahou o globální formu a celosvětovou působnost. Podobná témata jsou mému srdci blízká, obdobně povrchní zpracování s efektní podbízivostí jsou zdrojem mého rozčarování. Hlavní postavou příběhu je kovář Jura Baran (zajímavý Olaf Lubaszenko s hlasem Jana Šťastného), cizinec v zatuchlých vodách kolektivního sobectví a povýšenosti. Tento jinověrec na sebe bere kolektivní zodpovědnost k vypořádání se se strachem a hrozbou přilehlého kraje. Nechuť je nahrazena potřebou po spravedlivém řešení hrdosti a morální naléhavosti. Všehoschopným Baranovým protivníkem je Ivan Sekal (dobrý Bogusław Linda s hlasem Miloslava Mejzlíka), zrozený ze všeobecné nenávisti, pokrytectví a výsměchu. S touto životní zkušeností se násilnému a bezohlednému chování nelze příliš divit. Výraznou postavou je páter Flora (sympatický Jiří Bartoška) v podivné metafoře morální úzkosti s lidskostí. Nejtragičtější postavou je křehká Anežka (šarmantní Agnieszka Sitek s hlasem Dany Černé) v roli obětního beránka strachu, majetnictví a vypočítavosti. Nejrozpolcenější postavou je Sekalova matka Marie (dobrá Vlasta Chramostová) v oboustranně smíšených pocitech lásky a nenávisti s vlastním nezdárným synkem. Výraznou postavou je také obecní holič Záprdek (zajímavý Ľudovít Cittel), vypočítavý Sekalův patolízal s vlastním invenčním plánem cesty na výsluní. Z dalších rolí: prostoduchý manžel Anežky mladý Oberva (Martin Sitta), úzkostlivý otec Sekala a mladého Obervy (příjemný Jiří Holý), obezřetně intrikující starosta (sympatický Milan Riehs), či starý sedlák Štverák (Gustav Nezval). Rozmáchlá gesta jsou předností i slabinou. Efektně rozpráví, útočí na city, sahá do svědomí. Ale je to jen ukazování, takřka bez ducha a s přemírou spotřební podbízivosti, která se vydává za nevšední umělecký výtvor. Bez potřebné hloubky nelze nic vyzdvihávat do výšin. Opak je pouze zuřivou snahou o komerční protekcionismus. ()

gabin(a)

Tak nejvíc mě pobavila moje dcera, která mou odpověď na její dotaz, na co že se to dívám, rozuměla jako: Je třeba zabít Segala!!!! Ale to byl asi tak jediný humorný zážitek při sledování tohoto tíživého filmu. Říkala jsem si, jací jsou ti Poláci dobří herci a jaké to byli za války Češi svině (a často nejen za války a nejen ten minulý čas bohužel). Leč smutná česká dušička dostala hned pohlazení přesně českého typu: Na TV Barrandov dávali ještě Malenu a tam se ukázalo, jaké že to byli Italové za války svině a Italky ještě větší. Prostě sousedovi ta koza chcípla taky. ()

Fallen_One

Divím se, že to hodnotím až teď - ten film jsem viděl už dostkrát a vždycky se mi líbil. Dal bych i pět, možná časem, každopádně se jedná o nadprůměr s totálně skvělou atmosférou, uvěřitelnými postavami a propracovanou výpravou. ()

campix

Doba byla hodně zlá, jak ve městě, tak i na vesnici. A dá se říci, že na vesnici byla ještě daleko těžší. Tady ale spíše jde o to, jak si ji lidí sami dělají zlou. Ve srovnání například s Habermanovým mlýnem zde nejde o boj Čechů proti Němcům za válka, zde jsou Němci až takovým skrytým zlem skrze nějž si našinci sami ubližují. Strašně atmosfericky pojaté pojednání o tom jaké jsou lidé svině. Normálně u mě podobné filmy nedokáží udržet úplnou pozornost po celou dobu, ale tady jsem hltal každou atmosfericky vybroušenou scénu a absolutně nevadilo, že ty nejhlavnější role zahráli Poláci a museli být tedy předabováni. Téměř to nebylo poznat. ()

pakobylka

----- "Pán Bůh za nás nezaplatí nic, my musíme platit jemu." ----- Byli pevně svázáni s gruntem - protože od pradávna dával obživu, která znamenala přežití. Možná se ten vzájemný vztah v běhu času maličko zvrtnul, poněvadž se k němu tak jako ke každému lidskému konání ochotně přidružil mamon, přesto - nebo snad i proto stál nade vším, dokonce i nad Bohem, kterého se snažili ošálit vesměs průhlednými triky a usmířit vesměs pokryteckými modlitbami. Co s nimi a s jejich způsoby, které jim nejen dovolovaly, ale přímo nakazovaly vyobcovat ze svého středu každého, kdo vybočoval z jejich náhledu na světské pořádky ... skrze toho Boha, kterému se sami zpronevěřili ? Buď jak buď, nelze zatratit Sekala - nelze ho ani obhajovat, ale respekt si zaslouží. Jako byste šli polní cestou sevřenou krutým mrazem uprostřed zralých klasů zalitých letním sluncem - a s každým dalším krokem, s každým dalším nádechem se blížili smrti ... a vzdalovali životu. A jako byste na té strastiplné pouti porozuměli nevyhnutelnosti osudu. P.S.: Finále - byť jen velice vzdáleně - připomíná klasické westernové zúčtování. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)