Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

dkas

Mám rád tento film. Atmosféra horkého léta je z něj cítit jako blázen. Ještě víc pak ta atmosféra nenávisti, která je mezi všemi. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Podle mě jeden z nejlepších českých filmů konce století. ()

sunfreedom

Film jsem viděl poprvé někdy kolem roku 2000, poté až 2021. Znal jsem tedy přibližnou linku, ale už jsem si nepamatoval vše a hlavně konec. Musím říct, že film patří zaslouženě do našeho zlatého fondu. Už jenom proto, že v době, kdy jsme snad nic jiného že Protektorát a 68 neuměli natočit, to zvládl bez jediného Němce nebo nacisty. ()

nmarca

Strhující drama, které se zcela odlišuje od většiny české "porevoluční" filmové tvorby. Dokonalé herecké výkony polských herců, Jiří Bartoška v nezvyklé roli faráře potvrzuje své kvality, nádherná kamera. A především mrazivé poselství o temných stránkách lidské povahy. ()

herrbierer

Tenhle film mě potěšil hned ze dvou důvodů. Jednak je to něco jiného než hřejivě lidská komedie, ve kterých si poslední dobou tak libujeme, a jednak se povedl. Po formální stránce naprosto dokonalé - skvělá kamera a cit pro obraz. Co mě ale potěšilo ještě víc byl obsah. Celý příběh je navýsost originálním mixem žánrů, který mimo jiné občas obsahuje i prvky westernu nebo řeckého dramatu. Napovídá tomu už základní schéma, kdy hrdina i padouch jsou outsideři, kteří do vesničky, kde se děj odehrává, ani trochu nezapadaji. A pak také fakt, že "hrdina" také není žádný svatoušek a k úloze kladné postavy se dostal jen tak, že v kontextu současný událostí je "hodný". Unikátní kousek. ()

Dzun

Je třeba zabít Sekala není dokonalý film a má řadu chyb, ale přesto v polistopadové produkci českých filmů vyniká. Je to nejenom zajímavým scénářem (velice zdařilé vyobrazení české povahy) a povedenou kamerou, ale především hereckými výkony. "Neokoukaní" Poláci dodávají filmu zcela jiný náboj. Českýho lva bych ale přece jenom dal Boguslawu Lindovi ()

walecz

kamera je to o com v tomhle filmu jde. genialni kompozice ve stilu velkeho platna, z nejz se potom svenkem presuneme do deje (viz prijezd lokomotivy, nasledny odchod postavy diagolnim rezem /cesta/krizek/pole) jinak tisnava atmosfera nastolena hned v prvni polovine filmu se zahadne vypari ale vsechno vynahradi genialni finale. ()

Loreleis

"Příběh malebné vesničky z roku 1943, která je plná zajímavých lidí, ale věřte, že tého nebudete toužit nikdy bydlet. Úžasný film, skvělý scénář. ()

zdenik

na tomhle filmu je smutné, že se jen "tváří" že chce něco sdělit... naprosto chápu ta lví ocenění - no jistě, všechny ty křesťanské odkazy, western, lidská stopa v přírodě, to je moc hezké a u nás ve filmu ne běžné. ale proboha už jen to vykreslení vesnice s pomocí dvaceti různých druhů zvířat, nebo pár prohozených vět v nářečí jen na začátku, aby byla atmosféra... občas naprosto zbytečné záběry (týká se to některých detailů), které jednak nefungují tak, jak by měly a navíc prodlužují už tak dlouhý film. střih čas od času trhá oči. a co ty mnohé papírové dialogy. ale i přesto, pozoruhodný český film, o kterém se rádi pobavíte s přáteli. ()

Lennie

Někdo tvrdí, že je Sekal přeceněný, někdo naopak namítá, že to je nejlěpší český film 90.let. Osobně se přikláním více ke druhému názoru, protože Sekal mě skutečně nadchl a nevěděla jsem, že se najde i domácí film, u něhož bych poslední půlhodinu takřka nedýchala. Moc se mi líbí, jak sníměk postupně graduje a já jako divák čekám, co se teda stane...a ani několik vteřin před titulky není jasno...a v tom se mi právě Sekal líbí, v tom dlouhotrvajícím napětí. ()

Jaromír

Hodně dobré drama, na kterým jsem se, aspoň na chvíli ;), zamyslel. Mínus je ten, že občas herci přehrávali, až to pěkné nebylo, takový kýč místy... Ale film se mi líbil! P.S.: Konec bych dal už o trošku dřív... ()

pesim

V tomto žánru zřejmě nejlepší český snímek konce XX. století, který bude mít vždy pro diváka tu hodnotu, kterou má film přinést. Nabízí tragický osud člověka smíšený s bezmocí života v okupované zemi, kde vládne strach. V celém filmu není německý voják, a přesto emoce diváka dostávají pořádně zabrat. Největší válku vedeme každý sám v sobě. ()

Jeremiasz

Setkal a Habbermanuv mlýn jsou jednoznačně perly českého filmu, westernovy nádech, skvělá kamera, režie a hlavně vynikající herecké výkony spolu s nadcasovym tématem dělají z tohohle filmu unikat ()

Daxus

Grunt je středobodem sedlákova světa. Sáhni mu na grunt, je ochoten zabíjet. I dobří křesťané zapomenou na Boha, jde li o grunt... Pro mně velmi silné, pětkrát viděné drama, na které se určitě opět rád podívám. Bartoška super, ale sráč Sekal bomba! 95% za pantáty a jejich obří okurkové nosy. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)