Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Zeek

Slavnosti sněženek, film Jiřího Menzela podle Bohumila Hrabala mě úplně neoslovují, i když Jiří Menzel nezklamal, tak mám od něho radši jiné Hrabalovky, proto 4*. Moje hodnocení: 80% ()

Candida

Nevím, které Hrabalovo zfilmované dílo se mi líbí víc - jestli Slavnosti, anebo Postřižiny... každopádně obojí považuju za součást "rodinného stříbra" české kinematografie. ()

RadimFišer

Když zhodnotím tento film, tak budu mluvit o české vesnici. Není to nejlepší film a nemá nejlepší příběh. Ale je dobrý, dost dobrý na nedělní odpoledne. ()

smerďakov

Jak by tady bylo krásně ... POETIKA. To je má nová družka, vyměnil jsem ji za obraz ... HUMOR. Se šípkovou! Se zelím! ... AKCE. To zas bude v alejích nablito ... REALITA. To vše a mnohem víc v tomto nezapomenutelném a nestárnoucím snímku. ()

Luqi

Ak je Hrabalova predloha aspoň z polovice taká dobrá, tak to musí byť skvelé čítanie .............. Film, v ktorom sa toho až tak moc neudeje, väčšina filmu zachytáva len banality všedného dňa. Ale vďaka Hrabalovmu talentu podať aj tie najjednoduchšie veci neskutočne pútavo a vďaka Menzlovmu talentu ktorý vytvoril veľmi pôsobivú poetickú atmosféru jesene robí toto jedným z najlepších českých filmov.............. No nedajte tomu 5 hviezdičiek, keď je to také dobré............ ()

J R C Pecuchet

Naprosto geniálně natočený film Jiřího Menzela podle předlohy Bohumila Hrabala, který se ve filmu i na okamžik oběví. Kdyby nebylo takovýchto filmů a jejich tvůrců, na co by se dnes divák díval ??? Na stupidní nekonečné seriály ? Velmi pochybuji ! Nesmím zapomenout na fantastickou hudbu Jiřího Šusta, která úžasným způsobem podbarvuje celý snímek, až mě místy naskakuje husí kůže! Smekám klobouk velmi nízko !!! " Zahrádkáři KERSKU " - naprosto geniální myšlenka !!! ()

zdeny99

Nechápu, jak tohle může být takový kultovní a tak vysoce hodnocený film. Vždyť je to jen o tom, kdo sežere zabitého divočáka. [47673. hodnocení, 644. komentář, 86%, 163. nejlepší film, 283. nejoblíbenější film] ()

tragos

Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek. Pane Hrabal, pane Menzel, páni herci, klobouk dolů. ||| Neodpustím si následující výčet. Počínaje výchovnými ventilky esenbáka Josefa Somra, přes dědkovského Rudolfa Hrušínského st., jeho nesnesitelnou ženu "To zas bude v álejích nablito!", kancovraha-necyklistu Petra Bruknera, jeho pomocníka Rudolfa Hrušínského ml., marně utíkajícího kance, naivní, leč pádnou učitelku Libušku Šafránkovu, oba vůdce mysliveckých band Petra Čepka a Miloslava Štibicha, Čepkova nohsleda, flétnisty Evžena Jegorova, tahanici o divočáka, paní prodavačku, co by ráda zfušovaný obraz, Zdenu Hadrbolcovou, malíře, co nemaluje zfušované obrazy, ale slabikáře, co se podle nich děti už deset let učí, milovníka Jiřího Schmitzera, jeho družku - šenkýřku a majitelku hájovny, Marii Spurnou, zelí nebo šípkovou omáčku, nenažraného uzenářského mistra, co všechny varoval, režiséra Jiřího Krejčíka, cameo mírně senilního mysliveckého veterána Františka Vláčila, bohémského pasáčka koz Františka Řeháka, "Zahrádkáře Kersku", žranici a následující bitku, až po odzbrojujícího Jaromíra Hanzlíka... Od začátku do konce za plný počet. ()

Páně

Další film pana Menzela, který ve své době daleko přesahuje hranice naší země. Velmi výjimečný film v kontextu české kinematografie, nikoliv v kontextu děl pana režiséra. Kromě toho, že vždy při sledování dostanu chuť na uzený salám a pivo, na mě především promlouvá pitoreskní atmosféra podhoubí zahrádkářské kolonie. Z této předlohy bylo v tomto případě vytěženo maximum možného. Hořké, sladké, veselé i smutné. Opět poetično jak má být. ()

ivamka

No to těm dětem hezky ukazujete, jak máme žít v míru...Nezapomenutelná Libuška Šafránková. Silný zážitek a vlastně se tam ani tak moc nestalo? ()

Radek.SCH

Pořád mě překvapuje, proč lidé jako Menzel a spol., kteří za totáče točili jeden lepší film než druhý, po revoluci nenatočili - skoro - nic dobrého. Jako by jim svoboda dala možnost točit co chtějí, ale to jako by byl hlavní kámen úrazu. Už nemají strach. ()

Heavyman

Podobný film už dneska nikdo nenatočí. Začátek vypadá pošmurně, pak příjde hlavní část filmu, kde je nespočet hlášek a situací, které jsou opravdu srandovní a na závěr příjde tragický konec . V tom filmu je všechno, stejně jako v životě. ()

Pavelpi

Komedie,jejímž hlavním motem je spor dvou mysliveckých spolků o zastřeleného kance.Jeden z filmů,které zanechají hluboký a nezapomenutelný dojem.Musím říci,že výkony Rudolfa Hrušínského a Petra Čepka jsou na velmi vysoké úrovni.Na tomhle filmu jsem nenašel chybu a musím ho hodnotit pěti hvězdičkami. ()

atmen

...konec je krásně poetický, kamera zabírá mohutný strom ze spletitou strukturou větví pomalu stoupá vzhůru a nad korunou jde vidět cesta to vše za doprovodu lyrické hudby... Vždy když toto vidím napadá mě toto vysvětlení: Život nám připadá složitý, vyznat se v něm vyžaduje moudroust a určitý nadhled, a s přibývajícím věkem, až jej získate a budete vědět, jaká asi měla být vaše cesta, jste již v cílové rovince a vyhlížíte - její konec... ()

DHDV

Příjemné, lehké a jednoduché. Menzel nasadil budoucím filmařům vysokou laťku, bude národní zločin tohle přetočit. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)