Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

Untentrauer odpad!

Film je o člověku, kterých bohužel v dnešní době potkáme v každé hospodě několik. Bylo by to vtipné, kdyby to nebyla pravda. S hrůzou jsem sledoval výkony pana Čermáka a opět nechápu proč je poslední dobou tak vidět. Myslím si, že to natírání střech bylo jediné, co mu ve filmu šlo. Ještě, že jsem neplatil za lístek. ()

WayDott

Tak ani nevím, kde začít. Hynek Čermák alias Vandam (ani vlastně nevím proč, jako že každého hned zmlátil??), nesympatická Kateřina Janečková alias Lucinka, majitelka hospody. Celý film byl postaven na pokusu o vtipné hlášky, které se zúžily na dvě sprostá slova čů.ák a p.ča, která tam fakt byly furt. Film vyloženě až moc vulgární. A podle názvu jsem opravdu čekala něco jiného. Než bitvu o hospodu... ()

mira007

Hynek Čermák jako Vandam, lůzr a nekompromisní bojovník proti nespravedlnosti světa - od developerů po psí hovna, se snaží zachránit svou sídlištní hospodu Severka tak intenzivně, že to ke konci připomíná Douglasův Volný pád. Nadprůměrný film námětem i technicky od kamery, hudby, zvuku, hereckých výkonů až skvěle vykreslenou atmosféru šedivého depresivního sociálního světa mezi paneláky, jenže výsledkem byla hrozně jednoduchoučká story, kterou by na Nově odvyprávěli za tři minuty. Film, kterému budou tleskat hlavně lidi, kteří mají pocit, že po roce 1989 tahají za kratší konec navzdory velkému očekávání. Ten prvoplánový kontrast - že tito lidé jsou kladné postavy zatímco ti úspěšnější a spokojenější jsou hned za gaunery, nebo jako někdo mimo realitu těch druhých ( malá role Langmajera ) Tři hvězdy za podmanivou, ikdyž spíš smutnou atmosféru a víc nedám i za nadměrné použití slova "čurák" , protože od určitého množství, mne to už iritovalo jako něco lacinýho ubohýho. ()

bobstock

Nemastný neslaný. Hynek táhne film skrz upoutávkovou hlášku o dobrém ránu. Jinak se nic moc nestane, sídliště u lesa, posranej život, nekontrolovatelná agrese, hospoda Severka a občas hon na zatoulaného vepře. Jo a pro Honzu Cinu, to teda byla parodie na feťáka. :/ 45% ()

ProgLaney

Podobnej problém jako u Vlastníků - dobře zahráno, míří to na komoru, ale motiv maloměšťáctví a buranství už se prostě zajídá. Takový asi jsme a nejspíš je to pojato přesně, takže si často člověk řekne "jo, znám takovýho, jsem někdy takovej", ale koukat na to v TV pro mě postrádá smysl. Už to začíná být víc smutný než vtipný. ()

Chřástal

Hlavní "národní" hrdina baví svou upřímností a nekompromisností (což přinese i scénu, při níž úsměv nejen ztuhne na rtech, ale dokonce zmizí), Janečková je sympatická i věrohodná a celé je to řemeslně na úrovni. I přes některé věci trochu přitažené za vlasy bych byl divácky uspokojen, kdybych kdysi nečetl předlohu. Rudiš by to asi viděl jinak, ale zdá se mi, že se ke své knize jako scénárista zachoval macešsky. Přidal cosi jako příběh a komickou postavu sidekicka Psycha a najednou je z toho komedie plná vulgárních hlášek. A nemůžu si pomoct, jakmile se při monologu poprvé objeví Vandam v podání Hynka Čermáka a bezelstně, skoro pitomě se usmívá do kamery, je dvojznačnost Rudišovy postavy fuč. A zatímco při čtení knihy je Vandam v několika situacích demytizován, tady se vlastně ta věc (nechci spoilerovat) jen řekne na balkóně a jede se dál. Taky postava Vandamova zazobaného bráchy nějak neladí s tou drtivou předurčeností rodinou a prostředím, která je tu jinak předkládána. ()

Garch

Jednu a půl navrch dávám za tu zoufalou nevyhnutelnost posledních dvaceti minut. PS (možný spoiler) za mě škoda, že film nekončí před poslední minutou. Tím, že si Altrichter snad dělal vrátka pro pokračování, zabil sílu definitivnosti. ()

husokachna

Nejdřív výhrady. Většina vedlejších rolí (celý osazenstvo hospody) je otřesná a někdy až trapná. Závěr je divnej, nelogickej a nepatřičnej. Používání sprostých slov působí občas špatně a nefunguje a Cinův Psychon taky moc neladí. Ale jinak jsem byl sakra spokojenej. Spokojenej, že se můžu dívat na český film, který dramaturgicky víceméně funguje. Spokojený, že se povedlo (alespoň částečně) přenést Rudišovu poetiku na plátno. Spokojenej, že Vandam dostal šanci na vendetu životu, i když s jeho řešením problémů a viděním světa moc nesouhlasím. Spokojenej s výkreslením Vandama, jeho vývoje a hříchů jeho otce a všech otců, které tu v Česku máme. Je krásný vidět, jak určitá část kritiky ten film nechce a nemůže mít ráda. A je to podle mě hlavně proto, že nikdy nežili v tomhle prostředí, nikdy nežili s těmihle Vandamy, kteří jsou strašidelní a zlí zároveň, ale tak nějak jsou naši, známe je a můžeme je mít i rádi, protože neexistuje černá a bílá a i tihle Vandamové mají duši. Pokřivenou, možná ztracenou, ale přesto duši. A já tu duši na plátně viděl. PS: Hynek Čermák hraje Vandama strašně zvláštně, někdy to vyznívá super, někdy to trochu ujede. Nejsem si jistej, jestli to byl záměr, nebo to Čermák prostě nezvládl. ()

petikacka

Takový zvláštní mišmaš ani drama ani komedie...Celkově je to nijaké...Tohle šlo tak nějak zcela mimo mě...A moc se to nepovedlo...Za mě 60% ()

Tunri

Film se snaží svézt na úspěchu Mostu? Akorát vypustili humor a přidal strnulé dialogy. Došli herci, kteří umí být přirození, nebo jejich postavy naschvál nemají mít žádnou hloubku. Nějak v Čermákovi hlavně vidím toho týpka z reklamy, kterou mám tu smůlu vidět denně a slyšet jeho citově nezabarvený hlas. Přibližně od Expozitury si všímám, že jsou v módě prkenné přednesy, prosté čtení napsaného textu a klišé fráze ve vysvětlování příběhu. Průvodní monolog se snaží kopírovat Trainspotting, ALE HROZNĚ ŠPATNĚ. Díky bohu za Jiřího Langmajera a jeho krásné herecké schopnosti. Souložící scéna je nejdelší (ideální odskočit si) a opakování slova píča čůrák kozomrd, protože českého diváka to baví nejvíc. Jednotlivé prvky se stále opakují a už jsme je viděli jinde, bohatej brácha (ale v prostředí tak nějak pohádkově dětskýma očima) vs. omezenej dlaždič, který nechápe tenhle novej svět. Naivní scénář. Boj proti zlým developerům, nepochopení moderního světa. Mytí rukou od krve. Hospoda Severka už taky někde byla, ale zde se nachází na Jižním Městě. Film škatulkuje lidi a na žádné úrovni ty světy nepropojuje. Naivně a snově vykresluje "lepšolidi" a z ostatních dělá neschopnej whitetrash. Vandam whitetrash je, zasekl se v jiné době, neumí jednat s lidmi, neumí se chovat, má emocionální problémy a je jasný předem, jak to asi skončí. Konec je opět naivní a bolavej, dospělý racionální divák nad tím musí kroutit hlavou. Alespoň na konci filmu by ten monolog mohl přestat, možná si vypnout zvuk...? ()

Johny303

Čermák je borec a Cina mu zdatně sekunduje. Díky vydařenému tandemu lze z jednoduchého příběhu vytáhnout veškerý potenciál. I tak to ale stačí jen na tři hvězdy. S ohledem na fakt, že knize bych dal hvězdy dvě nebo jednu, je to vlastně docela úspěch. ()

Jaroslaf

...Film by mohl velmi fungovat s více dějovými liniemi, pouze jako příběh Vandama ovšem pro inteligentnější jedince nemůže obstát. ()

Fifer

Snad všechny zdejší komentáře nehodnotí film, ale jestli jim je hrdina sympatický. Hodnotí a nechápou, že smysl filmu není představovat jen kladné postavy. Vypadá to, že Národní třída bude z řady filmů, které většina uživatelů šmahem odsoudí kvůli zcela nesmyslným důvodům. Musím snad jako divák být násilnický natěrač, abych se na film mohl dívat? Kombinace Rudiš-Altrichter mě bavila. Altrichterovi se podařilo natočit funkční drama z pražského sídliště (Háje a Chodov hrají druhou hlavní roli), ale přitom se snímek může opřít o myšlenkové podhoubí Rudišova románu, takže nepůsobí plytce. Je to ostré zúčtování s listopadem 89 a portrét těch, do kterých "valíme, že je dobře," Exekuce, sídliště, špína a i ten pajzl na rohu ti jednou zavřou a postaví další wellness. Je to poutavý a drsný portrét lidí ze sídliště, co se živí rukama. Je ale pravda, že konec se moc nepovedl. ()

Majkak

Nenech si s..t na hlavu! Odkaz, který Vandamovi zanechal jeho otec a který mu způsobuje opakované problémy. Ono je to sice hezké, když se člověk řídí tímto heslem, ale musí umět vyhodnotit hranice, kde končí jeho práva. Vandamovi se to úplně nedaří a byť má příjemné měkkosrdcaté momenty, celkově si svůj život poťapává. Byť se snaží o uctivý vztah k ženám, v krizových momentech vybublají jeho násilnické sklony. Film i přes velmi rozumnou stopáž neudrží počáteční nasazení a nevyvaruje se hluchých míst. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)