Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

Beata.Stybro

Když jsem dokoukala, dlouho jsem přemýšlela, kde se stala chyba a postupně jsem se začala děsit toho, co všechno mě vadilo. Celý film byl one man show Hynka Čermáka. Jeho Vandam, který navzdory tomu, že se choval jak primitiv, docela filosofoval, měl k tomu své důvody, ač mi nesympatický, herecky přece jenom táhl celý film. Ostatní sekundovali, z toho chlapi od stolu velmi špatně. Jan Cina je skvělý herec, ale na blba má moc inteligentní výraz a prostě toho blbějšího z těch dvou jsem mu nevěřila. A těm ostatním dvěma jsem nevěřila ani slovo, byli jak ochotníci. Příběh by byl i dobrý, kdybych správně nevytušila, co se bude dít ještě než se dělo...vytušila jsem že na Národní byl mlátička policajt, že Langmajer je úspěšný bratr, že táta spáchal sebevraždu, že mu ukradne auto, že ublíží Neužilovi (zabil ho?), že zesměšní policajty, co ho pak zkopou a zabijí...tedy skoro. Kdyby ho zabili, zůstalo by mi hnusné mrazení na konci. Takhle neuzavřeno. Nejsem genius, ale padlo to na mě všechno jako účelové a prvoplánovité. Hudba, kamera, režie dobrá, že to bylo dlouhavé mi nevadilo a dokoukala jsem - za to tři hvězdy a také za to, že tu byla snaha o něco jiného. ()

Freiherr

Na jednu stranu film není vyloženě špatně natočený a Hynek Čermák v hlavní roli dokáže skutečně pobavit. Na stranu druhou je otázkou, co vlastně film Národní třída chce říct. Film je možná reflexí části české společnosti, o které se příliš nemluví, která nechodí k volbám a vlastně jen pasivně přijímá to, co přijde shora. Problémem však je, že film vyznívá tak nějak do prázdna. Stejně tak i "filosofické" úvahy či zamyšlení hlavního hrdiny, které dle mého názoru nikam nemíří. Zápletka je navíc silně na hraně uvěřitelnosti toho, co je a ještě není reálně možné. ()

Killbilly

Výborně natočené a zahrané. Trochu se to táhne. Jen mám stále pocit, že tvůrci filmů obecně ve skutečnosti neznají prostředí trosek z náleven 4. cenové, oni totiž ti štamgasti prostě nebývají hrabalovští pábitelé a vlastně sympatičtí kluci jako ve filmech. Je to buď lidský odpad s vypitou hlavou neschopný artikulované věty nebo naopak jsou to tvrdě pracující chlapi od rodin, co fakt křápnou pár kusů a jdou domů, protože ráno musí zase makat a vydělávat prachy. A ty dvě bandy sedí na opačných koncích hospody a spolu se nebaví. Ale jinak jo, kouká se na to fajn. ()

IGATY

Tak nějak nechápu, za co je tento film hodnocený v Andělech apod. Za mě hrůza, takovou porci hnusu a násilí zrovma nemusím, bylo to až přehnaně koncentrované. Hynka Čermáka mám rád, ale některé role tohoto rázu by klidně mohl odmítat. Svět není tak zkažený, jak je zde prezentováno. A pokud nám tvůrci chtějí prezentovat toto jako standard, tak potěš pytel, to jsme to dopracovali ()

snobold

Původně jsem tomu dal 2 *, ale vzhledem k tomu že mě film i den poté donutil přemýšlet, zvyšuju alespoň o hvězdičku více. Není to jen hloupá komedie kterých se u nás natočilo v posledních letech mraky, jde spíše o dramedy i s lehčím přesahem. Hodina filmu bohužel poměrně nezáživná a nudná, posledních cca 25 minut však výborných. ()

gapa466

Celé mi to nedávalo smysl a přišlo mi to umělé. Přiznám se, že nevím, kdy scénář nebo jeho předloha vznikla, ale tipival bych to na 1990 - 95. Pak by mi to alespoň trochu dávalo smysl. Hynek Čermák super. Ostatní průměr, spíše podprůměr. Tak snad za toho Nnka Čermáka 1* a .... a pak už nic, snažím se a nic mě nenapadá. ()

PORTER44

Hynek to celé táhne do předu,ty pohyby ty hlášky Vandam jak vyšitý ,bavil jsem se,hlášky v hospodě,jízda ve škodovce,brutální bitky,trochu mi vadily ty neustálé návráty do dětství,ten konec byl nějak psycho ten jsem trochu nepochopil. ()

str0001

Začátek zajímavý a mnohdy i vtipný, ale následuje velice snadno předvídatelný děj. To prostě nemohlo dobře dopadnout. Počáteční humor naplno střídá beznaděj. I přes výborný herecký výkon Hynka Čermáka je hlavní postava chaotická. Z jedné strany svérázný hrdina a z druhé naprostý asociál. Většina scén zdánlivě působí, jako komediální, ale nakonec vždy přejdou v tragické. Zřejmě nezdárný pokus o velké umění, jako například Faunovo velmi pozdní odpoledne. Jen s tí rozdílem, že Národní třída je zpolitizovaná, barbarizovaná a velmi agresivní. Dále je zde velmi nezdárně vykraden příběh veledíla Harley Davidson a Marlboro man. Skoro by se dalo říci, že zde chtěl pan Altrichter něco přeborného sdělit, jen nevíme co. ()

K1K0

“Vandam je národní hrdina” dramatický príbeh o chlapíkovi ktorý ma v povahe pomáhať druhým a riešiť konflikty po svojom, dobre nemam k tomu čo povedať, pokludný a pohodový film s klasickým českým scenárom z malého sídliska pri Prahe ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)