Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

JeffScylla

Navzdory trochu natahovanému konci, rozhodně nebudu srovnávat a šťourat se v nepodstatných kravinách... Za mne 4 hvězdy protože to rozhodně není hloupý a pátou Altrichterovi za režii kterou zvládl dobře. Těším se na další jeho filmy. ()

Repulsion

Trošku mi to připomínalo Scorseseho Taxikáře. Podobný loser, podobná snaha „něco udělat“. Oba dva si počínají jako totální pitomci. Akorát pitomosti taxikáře dávaly svým způsobem smysl. Vandam si počíná dost neuvěřitelně. Ani ten závěr filmu se imho moc nepovedl. ()

honzzaq

Film o tom, jak sídlištnímu buranovi rupne v kouli, protože mu chtějí zavřít hospodu, a tedy celý jeho život. Naprosto jsem nepochopil sdělení a tím pádem ani smysl tohoto díla. 30% ()

Grázl83

Krásná kamera a hudebni podkres. Scénářem ale hodně nevyrovnaný film. První půle skvělá, výborné hlášky, představení hlavních postav atd. Potom to spadlo hodně dolů a dějově to bylo až hloupé. Škoda, potenciál byl vysoký ()

Kozlowski8

Vandam je člověk, který má svou pravdu, pro ránu nejde daleko, rád provokuje a středobodem jeho světa je hospoda Severka na "jeho" sídlišti. Přestože je docela sečtělý v historii a nesnáší lidi, co dělaj bordel a vesnické burany, sám často bordel dělá a sám je to takový buran z velkoměsta. Prostě postavička, kterou bych si za kámoše rozhodně nevybral a moc jsem jí nefandil. To ale nemění nic na faktu, že Hynek Čermák se do této role opravdu ponořil a ztvárnil ji absolutně na jedničku. Pochvalu zaslouží i Jan Cina v roli jeho vyjukaného kámoše a hospodská Kateřina Janečková. Pochvalu vlastně zaslouží všechny složky, které film utvářejí (kamera, hudba, střih...), kromě scénáře, jakožto nositele samotného děje. Příběh se po celou dobu nikam moc neposunuje, nerozvíjí a závěr - ten ho dorazil úplně. Velmi slabé tři hvězdy. 50 %. ()

fafejt001

Cina  a  Čermák  nosné  pilíře ,  ale  já  jsem  čekal  něco  víc . A  vadila   mi  častá  vulgarita . Možná  jsem  v  tomto  určitě  v  menšině ,  ale  často  byly  zbytečné  vulgarity . ()

Grimaldi

Každý film by nám měl něco dát. Například nějaké zdélení a nebo alespoň pocit. Zkrátka něco čím víme, že jsme jeho sledováním jen nemarnili čas. A tento snímek mi opravdu téměř nic nedal. Hynek Čermák je dobrý herec, ale nevybral si moc dobrý scénář. Film začne, nic se nestane a nakonec skončí. I přes účast Jiřího Langmajera se aspoň nejedná o další hroznou českou romantickou komedii. I tak bych tímto ale chtěl všechny případné diváky odradit. ()

Gluminator

"Dobré ráno č*ráci!" Hláška, kterou lidi používali už než film vešel do kin. Ale bohužel, tato hláška je asi jediná dobrá věc na celém tomto filmu. Film naprosto o ničem a ten konec.... No čekal jsem od toho více a dostal jsem pouze tu balkonovou hlášku. Bohužel mě to zase utvrdilo v názoru na český filmy. Opravdu zbytečný na to chodit do kina. A už jsem fakt alergickej, že v každým filmu hrajou ti samí herci. Jako bychom měli 10 herců a ti hráli všechno a všude... 35% ()

Slepejsek

Když jsem odcházel z kina, chytl jsem dva bezprostřední ohlasy: "My tak nějak nevíme, jak to vlastně uchopit." "No jak? I takhle žijí lidi." Co třeba LOVE-STORY, vole? Ten chlápek možná v dnešním korektně globalizovaném světě vypadá jako poněkud neotesaný neandrtálec, možná to dokonce měl být antihrdina, ale na plátně dopadá lépe než všechny ty společensky úspěšné amorfní améby okolo. Důvod je až nebezpečně prostý: má totiž něco, co jim chybí - KOULE. A to i tam, kde to bolí. Nebo WESTERN? Takže každej, kdo je má - nebo aspoň chce mít - taky, nemůže, než mu držet palce. PS.: Nevěřte všemu, co do vás valej. A když už nemáte koule, mějte aspoň srdce... ()

jimik13

Dobrá kamera, Dobrý zvuk, dobrá režie, Zajímavý nápad. Film popisuje jak to vypadá, když se osudy nižší vrstvy protnou s tou vyšší. Film si na nic nehraje a hlavní hrdina v podobě Hynka Čermáka je lidský jak se sluší a patří a předvedl velice dobrý herecký výkon. Film má spád, zpomalí, když potřebuje, akceleruje, když je třeba. Obecně je film velmi povedený. Líbí se mi i myšlenka, kdy zůstává otevřeno zda-li dal Vandam 1. první ráno jako protestující student nebo milicionářská mlátička, Film toto nechává nezodpovězeno a divák si tak může domyslet obě verze. !!!SPOILER!!! Dal bych filmu i 4 hvězdy, ale bohužel poslední scéna v lese, kdy najednou Vandam působí nepřemožitelně a za mě by byl mnohem lepší konec, kdyby film skončil záběrem na ležícího Vandama a my nevěděli jestli umřel či bude žít !!!SPOILER!!! ()

StanleyVanH

To co bylo v traileru, tak je vlastně vše to zábavné a vtipné. Sprostý humor byl na jedničku, to k nám sedí a Van Damme to hrál taky slušně, škoda že film byl bez konce. ()

MyPupa

ZKLAMÁNÍ. Nevím, proč bych se měl na film dívat. Má dvě charakteristické roviny - násilné scény (aneb jak někoho skopat do bezvědomí) a neustálou sprostou mluvu. Sice filmem probíhá zajímavá (a politování hodná) rovina hlavního hrdiny, který si z dětství odnesl zátěž, kterou není schopen v dospělosti překonat. Nejlepším okamžikem filmu jsou krásná prsa Kateřiny Janečkové:-) Ale to je fakt málo. Slabých 40%. ()

Missanpassad

Čekala jsem něco víc. Poměrně plytký děj, film absolutně bez zápletky. Možná bych mohla říct, že alespoň se snaží odrážet nějakou sociální skupinu lidí, ale ani to mně ve filmu nepřišlo úplně věrohodné. Trošku je mi líto, že tak dobří herci hráli v takovémto filmu. ()

Sashmen13

Dávám 4 i když je to spíše tak něco mezi 3-4. Myslím, že film se snaží být chytřejší než vlastně je, ale natočen je skvěle a koukat se na to dá. ()

Martanka

Bohužel/ bohudík znám audioknihu, která byla úžasná a v ní byl nepřekonatelný Hynek Čermák takový Vandam, jakého nám chtěl film ( zřejmě) představit. To se hrubě nepovedlo. Filmový Vandam je prostě trošku debil a blbě se na to kouká. 1* za Hynka 1* za sountrack ()

Werrona

Přiznám se, že mě film bavil. Poměrně realisticky vykresluje určitý typ osobnosti, kterých mezi námi žije víc než si myslíme. Obzvlášť mimo Prahu. A H. Čermák ji ztvárňuje na jedničku. Nemám pocit, že by ji film glorifikoval, prostě na ni ukazuje prstem a divákovi říká hele, takhle to někteří mají. Místy film působí humorně, místy se pokouší o drama (tam je to slabší). Konec s policajty je blbost. To by si nikdo u těchhle složek v dnešní době netroufl. Obzvlášť, když ho odváděli z hospody plné lidí. Ale jinak v pohodě. Jsem ráda, že se netočí jen Vieweg a Babovřesky, ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)