Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

celticek

Vidím velký špatný. Na toto moje mozkovna o objemu 1450 cm3 opravdu nemá. Vůbec jsem nepobral o co šlo. Čermáka mám celkem rád, ale...never ever. ()

Knor

Oceňuju především výkon Hynka Čermáka, kterýmu tahle role hodně sedla. Umí bejt vostrej a vtipnej zároveň. To je ale taky všechno. Zase a pořád dokola točíme filmy o ničem, hlavní postava tam pořád žbrblá nějaký životní moudra, film nějakzačne a skončí nijak. Co tím básník chtěl říct, co to má znamenat, proč ? ()

G04T

Myslím, že hodnocení zdejších lidi záleží hlavně na jejich povaze. Pokud si myslíte, že "takovýhle" Češi prostě jsou, bude se vám Národní třída nejspíš líbit, ovšem pokud se považujete za "vlastence", tak si úplně nejsem jistej, zda je tohle film pro vás. A to je právě ten problém! Kazdej si může pod slovem vlastenec a stereotypní Čech představit téměř cokoliv, což ve výsledku může vadit. Mnoho lidí radostně na veřejnosti hlásá, jací jsou vlastenci, ale když vidí takovýhle film, můžou si nasraností, sami na sebe a nebo jen na ten film (to je vlastně jedno), ukousat nehty už jen proto, že Národní třída doopravdy ukazuje pravdu ohledně těchto názorů a všichni vlastenci si vlastně řeknou v hlavě, "Co my jsme to ale za idioty?" (ovšem pokud se chováte jak Vandam. Ono taky neuškodí bejt někdy hrdej na svojí zemi). Tady v komentářích se sešlo ohromné množství odlišných politických názorů i názorů na českou společnost, takže se není čemu divit, že má Národní třída pouhých 54%. Ta klade divákovi tolik otázek, na které si musí odpovědět sám, pokud je dostatečně chytrý a má nějaký názor. Postavu Vandama jsem miloval, nesnášel, cítil jsem k němu odpor, zároveň choval k němu sympatie, fandil jsem mu, a přál jsem si, abych takovýhleho člověka nikdy nepotkal. A to je to, co se mi na tomhle filmu nejvíc líbilo. Vyvolává totiž v divákovi emoce a chce, aby divák měl vlastní názor, popřípadě aby si ho divák nějakým způsobem vytvořil, pokud se o takovýhle témata zrovna nezajímá. Kazdej Národní třídu pochopí jinak, což upřímně hodně cením a rozhodně někdy kouknu na Altrichterův předešlý kousek. ()

Amonasr

Nevím, koho a čím by měl takový film oslovit. Nevnímám to ani jako sociálně kritickou záležitost, ani jako hořkou sondu do života jedné ztracené existence, která žije v jakýchsi falešných představách o lidské spravedlnosti. Ani ten černý humor jsem tam nezahlédl. Snad jen pocit bezvýchodného odcizení podaný ovšem spíš jako jakési lacině podbízivé povrchní simulakrum. ()

otilrak

Asi nejsem cílová skupina diváků. Tak nějak nevím co film chtěl sdělit. Život na sídlišti, toť asi vše. A i když to autor předlohy i režisér odmítli, myslím, že film opravdu ukazuje rozdělení společnosti. Nejhorší je, že v traileru bylo už předem prakticky všechno... ()

Xpojntman

Primitivní slatanina, kde hlavním hrdinou je exesnbácká a pravděpobobně exestebácká existence nerespektujicí soukromé vlastnictví ve formě investic. Čermák hraje primitiva, který je klasický volič levice=KSČM. ()

geo311

Původně jsem film ani hodnotit nechtěl. A to ze dvou rozporů. Z filmu jsem neměl dobrý pocit, ale živla Rudiše miluju, a zadruhé jsem nevěděl, jestli dát filmu dvě nebo čtyři hvězdy. Často tvůrci filmů zneužívají toho, že si divák po zhlédnutí drsných scén odnášejí z kina silné zážitky. Po shlédnutí opravdu dobrého filmu si odnáším z kina také silné zážitky, ale takové, které nevycházejí pouze z primitivních instinktů, ale z něčeho hlubšího. Na druhou stranu mě Národní třída oslovuje pojetím hlavního hrdiny, který není ani kladnou, ani zápornou postavou .... je to prostě hrdina z běžného života s dobrým jádrem ale zkaženou slupkou. ()

Vykuk

Čermáka mám rád, ale tohle je opravdu stupidita, kde se jen trapně nadává, kopírují nápady odjinud a nic nefunguje, navíc je to děsná nuda a naprosto zbytečný film. ()

DJ Kritik

Toto je krok vedľa. Nebyť v hlavnej úlohe momentálne obsadzovaného herca H. Čermáka, tak film končí asi v 5 minúte. Takto to človek dopozerá a potom si povie ... a vypne TV. ()

Solverino

Původně jsem chtěl dát Odpad!, ale nakonec dávám 2 hvězdy, jednu za Čermáka (i když u něj je to klasická herecká poloha) a jednu hvězdu za první 1/2, tam to bylo celkem solidní, ale pak se to nějak celý pokakalo a nakonec je z toho úplná kokotina. Na točení takovejhle prostoduchejch "dramat" už by se mohli vyprdnout, je to děsná nuda a otrava na to koukat. Takové prvoplánovité a plné klišé. Tak smát se sprostejm slovům bude jen primitiv. ()

HEED

Tak tohle úplně panu Čermákovi nesedlo. Drsňák to je, tohle mu nikdo asi neodpáře. Ze své filmové pozice toho moc nesvede. Zápletka dost slabá a hlavně nejvíc odpudivé jsou ty hospodské žgřindy a žvásty. O tomhle se prostě film točit nemusel, úplně stačí, když si člověk do té hospody občas zajde. Role hospodské se zhostila Katka celkem obstojně. Tomuhle se věřit dalo. Ale ten konec, eskapáda s Langmajerem a jedna rozbitá držka. Hynek se perfektně hodí do vyšetřování a do role Kuneše. Tam mu to sedí. ()

Gamekeeper77

Táhne to tu Čermák, bez něj by to stálo za hovno úplně , i když ani takhle to žádná velká hitparáda není. Ale bavil sem se docela dobře. 65%. ()

Mamlas odpad!

Stupidní film o primitivovi. Otravně o ničem, tupé a blbé. Jediné co mě potěšilo bylo, až jsem se zrychleně dopřetáčel konečně na konec, že na konci dostal to, co si zasloužil. (2%) ()

Plastík

Pardon, na tohle nemusím chodit do kina. To si sednu v práci do kantýny a mám to mnohem lepší, i když je to mnohem blbější. To bylo zase uchopení něčeho něčím. A o ničem. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)