Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiálny text distribútora)

Paity

Road to Perdition trpí jedním velikým neduhem, a to vcelku paradoxním. Hraje v něm Tom Hanks, tedy herec velice zdatný a ověnčený spoustou cen a oskarů, ale na tohle se prostě nehodí. Já mu alespoň toho gangstera rozhodně nevěřil. ()

Ricattatore

Krásný, byť opravdu lehce předvídatelný film, ale to vůbec nevadí, protože nepředvídatelnost rozhodně není to, čím chtěli tvůrci oslnit. Oslnili příběhem, v kruzích mafiánských filmů poměrně neotřelým (snad jen na seriál The Sopranos jsem si při sledování vzpoměl), ale především atmosférou která se, jak děj plyne, přelívá v jedno veliké napětí. ()

bloodline

Emočne chladná, precízna filmárska práca, ktorá odstaví zmysly excelentnou výpravou a encyklopedicky profesorskou kamerou, ale, žiaľ, ponúka predvídateľný príbeh, čím film naberá práve cestu do zatratenia. Na čo však budem do konca svojho úbohého bytia spomínať, je herecký výkon Paula Newmana a jeho posledná scéna, o ktorú neukrátim ani moje vnúčatá. Tak fantastická bola!!! 4 a 1/2* ()

farfalla

´Road to Perdition´ je adaptací série grafických románů (´On the Road to Perdition´ - ´Road to Perdition´, ´Road to Purgatory´, ´Road to Paradise´) Maxe Allana Collinse. Je to netradiční mafiánský film v tlumených barvách. Dialogů je v něm minimum, nálady jsou vyvolány obrazy. Příběh se odehrává v roce 1931, za světové krize. Natáčelo se v oblasti Chicaga. John Rooney (Paul Newman) je hlavou irské mafie v Rock Islandu v Illinois. Před lety se ujal siroty Michaela Sullivana (Tom Hanks) a vychoval si z něho vymahače. Má ho dokonce raději než svého syna Connora (Daniel Craig). Connor nenávidí svého otce, protože dá víc na Sullivana a oni dva mají na mnoho věcí rozdílné názory. Connor chce zakrýt stopy toho, že okrádá mafii, že musel kvůli tomu zabít už jednoho pohlaváře mafie, a tak musí zabít i jeho bratra, který už vyvolal roztržku na pohřbu. Sullivan jde na jednání s Connorem a při přestřelce zabije další členy ochranky. Naneštěstí celou akci sledoval Sullivanův starší syn Michael, který se chtěl otci přiblížit a zjistit, co dělá. Connor vycítí příležitost, jak se zbavit svědků i na mstu. Zabije Sullivanovu manželku (Jennifer Jason Leigh) a mladšího syna Petra (Liam Aiken) a Sullivana pošle na smrt do jednoho klubu. Sullivanovi se povede uniknout z léčky a najít Michaela. Chce se domluvit na odplatě s Johnem Rooneym, ten mu však řekne, že ho má sice raději, ale vlastní krev je mu bližší. Sullivan odjíždí se synem do Chicaga najít Connorův úkryt. Mafie najíma na odklizení Sullivana a jeho syna profesionálního zabijáka Harlena Maguirea (Jude Law), podivína a maniaka, postava, která v knihách není a vytvořil ji až scénárista David Self. Začne závod s časem. Kdo koho najde dřív. Příběh mluví o několika tématech jako jsou osobní prospěch z členství v mafii, nemožnost vymanit se z tohto svazku, hierarchie a vztahy v mafii a očekávání bezpodmínečného přijetí své role v ní, msta za smrt blízkých, odpovědnost za své blízké, vztah otce a syna, podivná posedlost dokončením práce, jednoduchý, i když možná nudný život na venkově, stranou od všeho snažení. ()

aquiver

Krásná profesionální retro filmařina, jakou bychom v rámci filmů podle komiksu ani nečekali. Škoda, že snímek vyzní trochu chladně a akademicky. Čtvrtou hvězdičku dávám za poctivost a řemeslo, subjektivně mám od Mendese raději jiné filmy. 75 % ()

HonzysKISS

Je to parádní počin mezi otcem a synem. Jenom mi trochu vadilo, že v tom jde jenom o pomstu a většina cestiček pořád v pohodě vychází. Jedná se spíš o nadprůměrnou gangsterku než něco, z čeho byste si zase sedli na prdel. A ten konec mě taky docela zklamal. ()

kaygen.it

Viděl jsem to hned po Signs a ovlivnilo mě to mnohem víc. Silná atmosféra, dokonale dobová, výborný scénář a hlavně - grandiózní herci! Sam Mendes potvrdil pověst zázračného režiséra a prošel zkoušku ohněm - tedy druhý film - na výbornou. Horký favorit na mnoho cen... ()

pjotr76

A tady nám zase někdo moc chtěl natočit umělecký film. Naštěstí v tom nevyhořel úplně. Tři hvězdy pánům hercům Hanksovi a Newmanovi a za civilní výkon toho kluka. ()

Greedo

Kvalitní film, dobrá atmosféra a zajímavá myšlenka celého filmu. Po kmotrovi je to můj nejoblíbenější snímek z prostředí mafie ()

Ještěřák

Audiovizuálně dokonalej film a nejartovější mafiánka, co jsem zatím viděl, z dob, kdy mafie ještě hrála podle jistých pravidel. Mendes se při natáčení ROAD TO PERDITION naprosto vyrovnal všem ostatním mágům s kamerou, a když se k tomu přidá jeho vytříbený cit pro sociální a rodinné vztahy, zde pozoruhodně zpracované jako rozkol mezi upřednostněním syna nepodařeného ovšem pokrevního, či syna schopného, majícího všech pět pohromadě, jenže ono krevní pouto tam prostě není. Že ROAD TO PERDITION zdobí odpovídající výkony všech zúčastněných, spousta cool okamžiků a úžasná, neuvěřitelně pasující hudba Thomase Newmana, asi netřeba ani moc zdůrazňovat. Okázalá a jedinečná mafiánka z první ligy, která mě bere čím dál více, takže nezvykle nelze než pět samé ódy. ()

jasiska

Zase jeden z filmov, ktorý síce nepriniesol nič nové ani svetoborné a predsa patrí k nadpriemeru, pretože keď ho človek pozerá, nepadá na ksicht od nudy, priam naopak, dobre sa baví. 3 a pol hviezdičky ()

Ondis

Hodně kvalitní gangsterka s napínavou atmosférou. Jenže děj mi přijde takový jednodušší, pořád jde o to samé, žádné vybočení ze zabíjecích akcí, žádné zpestření. Konec ale dobrej a překvapivej. Krásne 4* ()

Greny

hodně dech beroucí snímek se skvělými hereckými výkony, kamerou, zvukem a režií. I když si plně uvědomuji některé nedostatky, tak mi to nezabrání v tom abych dal 5* ...opravdu skvěle využitý čas.... ()

vodafone

Tom Hanks se jako obvykle vyznamenal vysokou kvalitou hereckého umění. Film ukazuje klasickou předlohu, kdy hlavnímu hrdinovi je vzato něco drahé, avšak i přes tuhle Hollywoodskou šablonu se mi snímek velice zalíbil. Tompson v rukou mafiánského gangstera Toma Hankse vykonává pomstu za svojí ženu a dítě. Jeho pomocníkem je jeho starší syn, který mu dělá ,,šoféra“ na cestě. Příběh je zakončen drsným ale dobrým koncem, otec umírá s vědomím, že jeho syn ho nebude následovat v jeho šlépějích. Pět hvězdiček za Toma a krásně zpracovaný příběh. ()

kobe6

Na tento film jsem se chystal dlouho. Hanks a Newman jsou výborní, prvních 45 minut patřilo Craigovi (ani jsem nevěděl, že takhle dobře zahraje záporáka), potom ujetý vrah fotící si mrtvoly . Scéna v kavárně a dešťová přestřelka se mi vryly do paměti. Moc se nevyznám v kameře, ale toto byla opravdu jízda. Konec možná trochu silnější než by bylo vhodné, ale stále působivý. Tomova smrt byla zvládnuta velice dobře stejně jako smrt Newmana a Daniela. ()

Haymar

Sem hovado a dávám si facku přes celou držku! Před lety sem Road to Perdition odstřelil stěží jako průměr! Nejspíš sem tehdy viděl úplně jiný film nebo sem byl totálně mimo, protože tahle Cesta do Zatracení je tedy naprostá pecka - parádní akční film, parádní gangsterka, skvělé drama! Skvělá režie, super atmosféra, zajímavé charaktery... parádní zabiják (ale v jádru vlastně dobrák) Hanks k nepoznání čůlisný a mrazivě chladnokrevný (kdysi hezoun) Jude Law a tak trochu senilně / schizofrenní Newman jako hlavní kápo! Opravdu silné herecké trio! A nad tím vším pevná režisérská ruka Sama Mendese, který i tohle zmáknul naprosto bravurně, vo tom žádná! ()

Wishkah

Výborná gangsterka s podmanivou atmosférou a skvělými hereckými výkony Toma Hankse a Paula Newmana. Oba dokázali, že jsou to největší sympaťáci Holywoodu, i když hrají chladnokrevné zabijáky...a Jude Law už je jen třešnička na dortu. V mých očích perfektní zážitek ()

Marrty3

Film s profi atmosférou. Fantasticky propracovaný příběh o zradě, vraždě a následné pomstě. Jeden z nejlepších mafiánských filmů. Spousta akce, napětí, ale i humoru. Humoru podaném v tak inteligentní formě, že tento krimi snímek ničím nenaruší, ba naopak velmi příjemně zpestří. Úžasné je i dobové zabarvení se všemi okolnostmi jako, hudba, auta, kostýmy, celkové prostředí a styl. Dále mě zaujal často se objevující déšť a to hlavně v důležitých nebo zvratových scénách. O tom, jak kvalitní herec je Tom Hanks si myslím, že netřeba mluvit, to už každý z nás ví. Craig mě nikdy moc nebavil, takže mu role parchanta sedla. Na rozdíl Jude Law je skvělý v jakékoliv roli, řekl bych, že tahle mu hodně sedla. Každopádně 3 roky po mé milované Americké kráse vytvořil Mendes opět parádní film. Myslím že 4**** jsou odpovídající. ()

Itar

Vynikajícími herci namlácený film, v němž kupodivu trošku zaniká Tom Hanks. Film si pro sebe totiž krade trio Newman/Law/Craig.. a já skáču radostí, protože příběh, ač kvalitní, je tu pro mě až na druhém místě, právě za precizně prokreslenými a zahranými charaktery. Sam Mendes tenhle kolos kočíruje s lehkostí sobě vlastní (je to opět jiné, neokoukané.. a přitom tak klasicky natočené) a Thomas Newman mu do toho notuje znepokojivou melodií. Same, jsi třída! ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

10.07.2011

V rozsáhlém interview pro magazín Esquire Daniel Craig tvrdí, že thriller The Girl with the Dragon Tatoo (u nás film půjde pod stejným názvem jako předloha a švédská adaptace, tedy Muži, kteří… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Adios, Hombre... :-(

Adios, Hombre... :-(

27.09.2008

A taky Luku, Butchi, Gondorffe či Johne Rooney. Paul Newman, jeden z největších sympaťáků filmového plátna vůbec a ikona své generace, dnes ve věku 83 let podlehl rakovině plic. Je zhola zbytečné… (viac)