Oslněni světlem

• Poľsko Ślepnąc od świateł (viac)

Kuba je nechvalně proslulý varšavský dealer kokainu. Je to perfekcionista a outsider. Rád má všechno pod kontrolou, včetně své pečlivě promyšlené a dokonale propracované image. Pro okolní svět je velkou záhadou. Lidé kolem něj vidí jen hezký obličej, drahé oblečení a luxusní auto. Nikdo o něm skoro nic neví, přestože se zná skoro se všemi. Jeho klientelu tvoří politici, slavné osobnosti, bohaté ženy v domácnosti, hiphopové hvězdy a hipsteři. Stýká se s místními mafiány pod vedením Stryje, s nímž sdílí stejného šéfa, Jaceka. Jeho jedinou blízkou přítelkyní je Pazina. Kuba už je svým životem unaven – rád by od něj utekl někam daleko, a tak koupí dvě jednosměrné letenky. Příští měsíc odlétá do Argentiny. Před svým odjezdem ale musí ještě pár věcí vyřídit. Mezitím je z vězení po několika letech propuštěn Dario, gangster ze staré školy. Když se jejich cesty nečekaně zkříží, Kuba je nucen čelit svému současnému životu i všem dosavadním rozhodnutím včetně těch, která se teprve chystá učinit. Bude Kuba natolik odvážný, aby se dokázal postavit svým démonům? (HBO Europe)

theSaint

Poláci opět dokazují, jak moc umí a že mezi světovou špičku patří. Nejlepší evropský seriál roku 2018, který sebevědomě a nekompromisně ukazuje prostředník západním kolegům. Marná sláva, slovanská syrovost a surovost z toho cáká na všechny strany a pokud na to někdo slyší, tak to jsou prostě Slované. Vizuál s hudbou je naprostá slast, která má až hypnotický účinek. Kubovo podvědomí mi značně připomínalo Triera a jeho Království. Prohlídka podsvětí ještě nikdy nechutnala tak skvěle. P.S. Všiml jsem si, že tu někdo vyzdvihuje dabing- tak samozřejmě bez dabingu, je totiž příšernej- skutečně ještě někdo dobrovolně čumí v 21.století na dabing?!? ()

Fifer

Jak říká Čtvrtníček: Naši tohle neuměj natočit. Proč, nevím. Ale žádný Skonieczny u nás není. Skvělý soundtrack, skvělá drsárna. ()

DavidWebb

***Poliaci si týmto riadne šplhli***. V komentároch to tu už kolegovia celkom dobre zhrnuli, preto sa obmedzím iba na svoje dojmy. Keby som nevedel dopredu, že to točili Poliaci a mal by som hádať pôvod seriálu, tak to tipnem niekde na Dánov. Spracovanie je viac než slušné, rozmýšľal som aj nad piatimi hviezdami, ale to už by som sa asi nechal uniesť lepšími prvkami seriálu. Hodne sa to podarilo a rozhodne to necháva dojem, ešte na druhý deň som mal toho plnú hlavu. ()

Pete

Kuu*wa tak tohle je matroš, všechna špína Varšavy, dealeři a feťáci, ku*vy a pasáci, zkorumpovaný politici a fízlové, všude deprese, násilí a zmar. Zkrátka Bony a ku*wa klid po sto letech a s tunou koksu. ()

WUTEN

Kurva mať! Ja pěrdole! Když vypustím ty nudné momenty kdy se Kuba rochní v těch schizoidních myšlenkách a snech, tak to byla opravdu dobrá podívaná jakou jsem od Poláku nezažil. Celé je to v noční atmosféře polských silnic a ulic k tomu ještě to zimní období které vytvořilo tu syrovou atmosféru taková jaká patří k těmto filmům. Poláci to pojali opravdu tvrdě, nemazali se s tím, herci a jejich exprese emocí na mě zapůsobila, bylo to věrohodné a k tomu ty polské nadávky a hlášky vždy okořenili některé scény. A sám Kuba je klasická nemluvný tvrďáček, nic nevysvětluje ani není vtipný, prostě myšlenkami je ve svém světě. Tohle pro mě bylo za 4*. ()

Saxos

S01E01-08. Hlavní hrdina minisérie Kubík, ač to není žádný svatoušek, je určitě sympaťák. Klady: seriálový soundtrack je tedy řádně nabušený a jako bonus dostanete i videoklipy. Závěr: konec otevřený a určitě doporučuji. Bohužel už je skoro tři roky od premiéry a možné pokračování nikde. ()

Matulko_

Sú seriály, u ktorých hneď po prvom diele viete, že budú dobré a že sa nebudete vedieť dočkať ďalšej série. No a potom sú seriály, u ktorých po prvom diele viete, že... druhá séria by znamenala predávkovanie. Nie preto, že by neboli dobré, práve naopak, je to príliš veľká šleha. Vizuálne to miestami naberá až akési výtvarné kvality pričom kamera, strih a scény idú až na hranu kombinovateľnosti, a predsa to funguje ako... croissant s údeným lososom a dresingom. Ak by vám niekto takú kombináciu popísal, tak si poklepete na čelo a poviete, že to bude prinajlepšom pôsobiť ako experiment, ale ak to skúsite, zažijete niečo neopakovateľné a toho, čo to takto skombinoval vyhlásite za génia. Kamil Nożyński, sa v polohe východoeurópskeho Ryana Gosslinga usmieva ešte menej, no na sympatiách mu to neuberá, keďže s akýmsi svojským konceptom svedomia a zásad vytvára dostatočne silný protipól bezcharakterných gangstrov, burácajúcich nočným životom poľského veľkomesta napriek tomu, že už očividne presluhujú. Sú seriály, u ktorých hneď na začiatku viete, že sú výnimočné. A takými sú aj Ślepnąc od świateł - sú odvážni, ukájajúci obrazom i zvukom, nikam sa neponáhľajú a predsa si divák občas uvedomí, že sa zadýchal. No a potom samozrejme tá poľština. ()

hujerita

Konečne viem aký je rozdiel medzi Audi TT a a Fiatom Multipla :-D Inak, že fakt dosť dobrý seriál O tom sa nám Slovákom ani nesníva, že taký natočíme. Jednoducho paráda. vadil my akurát tak Kubuš, ktorý mz prišiel ako keby ani hrať nevedel a pred koncom ani nevedel narátať do päť. Atmosféra úplne parádna a mafiáni ako zo života divokých 90-tych rokov. ()

vecnevysmata

Přečetla jsem si nejdřív knižní předlohu a jsem za to ráda, protože jinak bych se v ději občas úplně nechytala, ale adaptace je dokonalá! Má to úplně stejnou atmosféru a vibe jako kniha, včetně snových sekvencí, a ani se nic z děje nevytratilo. Velmi zdařilý počin, všechno působí věrohodně. Z české tvorby jsou nejbližší asi Zrádci České televize. ()