Elita

Španielsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (viac)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (10)

Elita (2018)

Chytlavý příběh z prostředí studentů, kteří řeší svůj sexuální život i sociální rozdíly (a ještě k tomu vážný zločin), si představuju jinak. Za mě jen přehlídka všemožných (hlavně nezajímavých) lidských charakterů. Hodně postav, jedna nosná linie: na prestižní školu pro zbohatlíky nastupují tři studenti z veřejné školy. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. A jak je v případě první série pozvolný rozjezd, stejně takový je i dojezd. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale celá první série představuje hodně průměrné klouzání po povrchu. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle. Vrahem mohl být klidně zahradník. Druhá série určitě nebude stát za tu námahu ji sledovat. ()

Série 1 (2018) (S01)

„Když se objeví nové druhy v ekosystému, vždy dojde ke změně. Ti noví mohou zničit faunu a flóru místa, nekonečně se množit nebo způsobí změny, které mohou vyústit v převrácení všeho,“ přirovnává jedna ze studentek nové spolužáky k jinému druhu. Nastoupili z veřejné školy na prestižní pro zbohatlíky. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. Ve i mimo školní lavice řeší nevázaný sexuální život, sociální rozdíly, lži, drogy, zášť, uplatnění se ve společnosti a uvědomění si sexuální orientace, navíc je to vše orámováno zločinem, o kterém se dozvíme hned v prvním díle. A jak je pozvolný rozjezd, stejně takový je i dojezd. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale celá první série představuje hodně průměrné klouzání po povrchu. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle. Záběry z policejních výslechů docela úsměvné. A tak nějak to (se spoustou večírků) doklopýtá do finále. Žádná změna, žádný zajímavý posun, energie, nápad. A vrahem může být klidně zahradník. ()

Vítejte (2018) (S01E01)

Hodně postav, jedna nosná linie: na prestižní školu pro zbohatlíky nastupují tři studenti z jiné veřejné školy. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. Ve i mimo školní lavice řeší nevázaný sexuální život, sociální rozdíly, lži, drogy, zášť, uplatnění se ve společnosti a uvědomění si sexuální orientace, navíc je to vše orámováno zločinem, o kterém se dozvíme hned v prvním díle. Rozjezd zatím velmi pozvolný. ()

Touha (2018) (S01E02)

„Když se objeví nové druhy v ekosystému, vždy dojde ke změně. Ti noví mohou zničit faunu a flóru místa, nekonečně se množit nebo způsobí změny, které mohou vyústit v převrácení všeho,“ přirovnává jedna ze studentek nové spolužáky k jinému druhu. Banda mladých lidí, kteří ve i mimo školní lavice řeší nevázaný sexuální život, sociální rozdíly či uvědomění si sexuální orientace, navíc je to vše orámováno zločinem, o kterém se postupně dozvídáme víc a víc. Školní projekt má sblížit Marinu a Samuela i další méně pravděpodobný pár (Guzmán a Nadia). Potenciál by tu byl, zatím se to ale dost táhne. ()

Sobotní noc (2018) (S01E03)

Chytlavý příběh z prostředí studentů, kteří řeší svůj sexuální život i sociální rozdíly (a ještě k tomu vážný zločin), si představuju jinak. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale zatím je to hodně průměrné klouzání po povrchu. Je tady další večírek, na kterém drogy a alkohol lehce zamíchají děním mezi několika páry a vztahy. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle, „jeho“ postavy mě zoufale nebaví. Záběry z policejních výslechů docela úsměvné. Evidentně další seriálové zklamání. ()

Láska je droga (2018) (S01E04)

Minule chystal večírek Samuel, na kterém se mnohé „zamotalo“, teď jsou to rodiče Guzmána a Mariny, kdo připravil dobročinný galavečer pro smetánku. Ponechaná cenovka na obleku jednoho ze studentů nám má ukázat (!) sociální rozdíly, každopádně Samuel aspiruje na jednu z nejotravnějších postav série. Jeho starší bratr Nano, který se vrátil z vězení, má další problém se splácením dluhů. Christianovo zapletení do podivné trojky pokračuje. Není to ani energické, ani divoké. A záběry z policejních výslechů jsou dost mdlé, respektive zatím jen na efekt. Evidentně další seriálové zklamání od Netflixu. Momentálně je to z mé strany jen o lehkém zájmu, jak to celé skončí. ()

Všichni lžou (2018) (S01E05)

„Lži dělají život jednodušším!“ Telenovela pro mladé. Navíc zoufale plytká. Kvůli splacení dluhů musí Nano vykrást dům, na který ho navede Marina. Ta se dál pohybuje mezi oběma bratry. Spolužákům pak vysvětlí své bolavé tajemství. Jinak se řeší všední strasti, které by mohl nabídnout každý seriál z podobného prostředí (tomu chybí starý kámoš, toho štve, že se vyzradilo tajemství, ten chce seknout s tenisem, jenže obává se ambiciózního otce…). Potenciál by tu byl, platí ale, že zatím to dost dře. ()

Všechno bude v pořádku (2018) (S01E06)

Žádná změna, žádný zajímavý posun, energie, nápad. Momentálně je to z mé strany jen o lehkém zájmu, jak to celé skončí. Rivalita mezi několika postavami trvá, se vztahy je to pořád stejně nijaké, propast mezi Lu a Guzmánem se zvětšuje, ten to evidentně s „napravením“ myslí vážně. Christianovo zapletení se do podivné trojky působí mezi párem problémy. Přehlídka všemožných (hlavně nezajímavých) lidských charakterů se blíží do finále. ()

Hromadný výbuch (2018) (S01E07)

Někdo vede běžný rozhovor, který najednou divně se zvláštními reakcemi zúčastněných vygraduje. S vydíráním s hodinkami to nakonec nebude tak snadné, obzvlášť pokud je vyjednávání bratrů značně amatérské (čti debilní). Guzmán bojuje, aby měla Nadia šanci ve škole zůstat. Jenže to ještě její otec neví, že jeho muslimský syn je homosexuál. Španělský (tady mnohými zmiňovaný) fenomén La Casa de Papel dle mého také nebyl bez chyb. Námět moc fajn, postavy zajímavé, ale brzy přišly scénáristické berličky. Dost velké. Druhá série pak už úplně dřela. I tenhle španělský příspěvek Netflixu vnímám jen jako nedovařenou teenagerovskou omáčku s podivnými surovinami. Závěrečná rvačka má být jakýmsi katalyzátorem vztahů. Druhá série určitě nebude stát za tu námahu ji sledovat. ()

Asilah (2018) (S01E08)

Marco Polo. A je to tady. Wow, osudová láska bude hned následující den společným útěkem zpečetěná. Anebo taky ne. Guzmán narovnává svůj charakter, Omar si bude užívat svých každodenních deset minut, Christian chce být rovnocenným partnerem. A vrahem může být klidně zahradník. Za mě jen nedovařená teenagerovská omáčka s podivnými surovinami. Moje zvědavost směrem ke druhé sérii je na bodu mrazu. ()