Elita

Španielsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (viac)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Recenzie používateľa Mouchal k tomuto seriálu (4)

Série 1 (2018) (S01)

O něco málo slabší než španělský klenot La casa de papel, ale stále výborné školní (ne jen) vztahové drama. Chvíli jsem si na postavy zvykal, protože zpočátku na mě jen málokdo působil sympaticky. Nicméně po pár epizodách jsem se do seriálu naprosto ponořil a nedokázal jsem se od toho odpoutat. Naštěstí má celý příběh pouhých 8 epizod, takže mi to delší bdění po noční tolik nezasáhlo do denního rozvrhu (který stejně nemám haha). Sem tam se postavy nezachovali zrovna nejlogičtěji, ale jsou to holt puberťáci (a polovina z nich hlavně i ženy, což je "double trouble"), kteří málokdy vědí, co chtějí. Celkově to má podobnou atmošku jako první série 13 Reasons Why, s čím nemám absolutně žádný problém. Ve výsledku je to tedy velmi podařený pohled do střetu dvou světů, kdy na jedné straně jsou zkorumpovaní zbohatlíci a na druhé problémová a často zákony ignorující chudina. Hodně dobře strávených 7 hodin. 85% ()

Série 2 (2019) (S02)

Za mě dokonce ještě o fous lepší jak první sérka. Postavy už neměli tak časté výpadky logického chování a dokázali se převažující část svého zdejšího výskytu chovat racionálně. Nové postavy přesně zapadly do této party zvláštních individuí a rozehrály (skoro) kompletně nový příběh, který mě hodně nutil, nedávat si během epizod žádné nebo pouze minimální pauzy. Atmosférou to má hodně blízko 13RW, hlavně kvůli školnímu prostředí, ale i celkovou hlubší myšlenkou a poselstvím o nelehkém dospívání a přetvářce. Na první pohled to tu totiž je sice samá párty, ale každou další epizodu vyplouvají na povrch další a další kostlivci zdejších "elitních" mladíků a mladic. Rozhodně doporučuju všem, pro koho není španělský jazyk (titule jsou, nebojte se) překážkou, protože touhle skvělou sérií se seriál Elite vyšvihl mezi ty, které budu bedlivě sledovat a vyhlížet pokračování. 90% ()

Série 3 (2020) (S03)

Pro mě skvělé zakončení. Postavy se opět posunuly, přibylo i pár nových (poměrně otravných) a zprostředkovali nám finále, které si zasloužili jak oni, tak my. Třetí série v ničem nezchudla, ba naopak si drží laťku stejně vysoko jako druhá a já tuhle partu prostě žeru. Občas by seriál mohl ubrat na své homosexualitě a rakovina Andera mi přišla poměrně zbytečná a seriál nikam neposunula. Naproti tomu na holky se tu pořád krásně dívá, Carla, Lu i Nadia jsou prostě kočky. Určitě to má i několik scén, které se povedly scénaristicky i filmařsky (blackout je skvělá scéna) a finální rozuzlení celkového příběhu se mi líbilo. Skupina zapomněla na rozdíly svých původů a držela spolu i v takové tíživé situaci. Píseň od Chvrches je už jen třešnička na dortu. 90% a tahle partička bude určitě chybět. ()

Série 4 (2021) (S04)

O něco málo přeci jen nejslabší návštěva do této "povedené" školy místní Elity. S několika důležitými a oblíbenými postavami jsme se bohužel museli rozloučit a i přesto, že čtveřice nových je velmi zdatně zastoupila, citelně chyběli. Jak už je v tomto seriálu zvykem, i zde jsou přítomny časové čachry machry s náznaky konečného rozuzlení celého příběhu. Nicméně celý finální akt není zde to hlavní. Tím hlavním jsou vztahy, vztahy a vztahy. Vztahy jsou proměnlivější než ministři zdravotnictví, sex je zde na denním pořádku (více lidí, stejná pohlaví - je tu vše, každý si vybere), stejně tak nevěra a vlastně vše, co člověk může očekávat od rozmazlené smetánky mladistvých. Bohužel málokdo je ve svém chování ztotožnitelný a sympatický (v tomhle směru je snad jednookým králem samotná Rebe). I tak se u této party stále bavím a určitě dám šanci další návštěvě Las Encinas. 75% ()